Ar gali „Putino avantiūros“ išvesti Obamą iš kantrybės?


Sirijoje Putinas „pagal Ukrainos scenarijų“ bando pasiekti savo, nesuduodamas „pritrenkiančių“ smūgių, maskuodamas Rusijos kariškių buvimą ir versdamas Vakarus spėlioti, kokie jo planai, rašo žiniasklaida. Bet koks JAV politikos pakitimas Sirijoje dabar atrodys kaip atsakymas į griežtus Putino manevrus, o ne sureguliavimo iniciatyva.

Klinton ir Makeinas kritikuoja Obamą, bet dauguma žmonių mano, kad Obama ir toliau veiks atsargiai, kaip anksčiau.

Sirijoje Rusijos prezidentas bando panaudoti puslapį iš Ukrainos scenarijaus, versdamas Vakarus spėlioti apie savo planus, griebdamasis karinės gudrybės, kuri Rusijoje vadinama „maskuote“ ar „kamufliažu“, rašo The Wall Street Journal žurnalistai.

„Pernai jis slapta pasiuntė į Ukrainą Rusijos armiją, kad atremtų Ukrainos vyriausybinės kariuomenės puolimą ir užtikrintų naudingesnį prorusiškiems sukilėliams taikų sureguliavimą. Dabar jis kartoja tą gambitą Sirijoje: remia savo sąjungininką Asadą ir siekia Kremliui centrinio vaidmens sprendžiant Sirijos ateitį“, – samprotauja autoriai.

Karo lėktuvų sutelkimą šioje šalyje Kremliaus valdininkai dar neseniai aiškino tuo, kad tai tik karinės technikos tiekimo Sirijos režimui tęsinys. Tai atitinka šabloną, naudotą Ukrainoje, sakoma straipsnyje. Kai gerai ginkluoti žmonės su žalia maskuote be atpažinimo ženklų pasirodė Kryme, Kremlius primygtinai aiškino, kad tai paprasčiausiai vietinės savigynos jėgos. Vėliau Putinas pripažino, kad „žalieji žmogeliukai“ – tai Rusijos kareiviai.

Beje, Rusija nesmogia taip stipriai, kad atneštų pergalę Asadui, – taip buvo ir pernai, kai Rusijos ginklai padėjo separatistams Rytų Ukrainoje pastūmėti fronto liniją, bet ne iki Kijevo, sakoma toliau.

„Maskva nori garantuoti, kad situacija Sirijoje būtų sureguliuota pagal Rusijos sąlygas, – sako Nikolajus Kožanovas iš Maskvos Karnegio centro. –  Rusija nori sustiprinti fronto liniją ir pakirsti opozicijos kovingumą. Užimti visą šalį nėra prioritetinė užduotis“.

„Rusijos užduotis – pašalinti fronto liniją ir stabilizuoti Asado gynybą, – mano JAV KJP dimisijos lakūnas Krisas Harmeris. – Rusija neturi operacijos pabaigos strategijos. Kol Asadas valdžioje, Rusijos KOP teks jį ginti“.

Galimas dalykas, Rusija netrokšta didelės avantiūros užsienyje, nes pamena, kaip Maskva dešimtmečiams įklimpo Afganistane praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje, sakoma straipsnyje. 

Telegraph.co.uk nuotraukoje: JAV prezidentas Barakas Obama.

Informacijos šaltinis – "The Wall Street Journal".

2015.10.13; 05:36

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *