Artūrui Lindbergui pavyko apgauti sovietų šnipus


Artūras Lindbergas – JAV Karinių jūrų pajėgų karininkas, padėjęs FTB atlikti Sovietų šnipų demaskavimo operaciją.

1977 metų vasarą pagal kruopščiai parengtą ir sudėtingą FTB scenarijų Artūras Lindbergas įlipo į Sovietų keleivinį lainerį „Kazachstan“, kuris išplaukė į 7-erių dienų reisą iš Niujorko į Bermudų salas. Palikdamas laivą po kelionės, A.Lindbergas perdavė vienam iš kapitono padėjėjų raštelį, kuriame pranešė, kad jis būtų “nieko prieš užsidirbti prieš išeidamas į pensiją“.

Kaip ir buvo numatyta, rusai susisiekė su juo, ir jis perdavė jiems informaciją apie povandenines akustines sistemas Sovietų povandeniniams laivams aptikti (JAV KJP specialistai skaudančia širdim atrinkinėjo A.Lindbergui medžiagas, kurias jis paskui perfotografavo). Juostelę A.Lindbergas padėjo į slėptuvę, įrengtą netoli magistralių Niudžersyje.

1978 metų gegužę FTB bendradarbiai, stebėję slėptuvę Vudbridže, Niudžersio valstijoje, suėmė tris rusus, mėginusius paimti iš jos informaciją. Du iš sulaikytųjų buvo JTO bendradarbiai, o trečiasis buvo Sovietų misijos prie JTO atašė ir turėjo diplomatinę neliečiamybę. Jis buvo išsiųstas iš JAV.

Kiti du neturėjo „imuniteto“ ir turėjo stoti prieš teismą, nors ir prieštaravo KJP vadovybė, būgštavusi, kad per teismo procesą bus paviešinta informacija apie slaptą Sovietų povandeninių laivų aptikimo sistemą. Nors ir prieštaravo CŽV vadovybė, būgštavusi dėl represijų prieš savo agentus Sovietų Sąjungos teritorijoje, nors ir prieštaravo Valstybės departamentas, būgštavęs, kad rusų areštas suardys numatytą aukščiausio lygio – prezidento Džimio Karterio ir Sovietų lyderio Leonido Brežnevo – susitikimą, teismas vis tik įvyko.

Tuo tarpu Maskvoje KGB nedelsiant surengė „keršto akciją“ ir sulaikė amerikiečių verslininką, apkaltinę kontrabanda, o taip pat paskelbė informaciją apie anksčiau nutylėtą Martos Peterson, CŽV bendradarbės Maskvoje, suėmimą ir išsiuntimą.

Rusai, sulaikyti Vudbridže, vis dėlto stojo prieš teismą, buvo pripažinti kaltais ir nuteisti kiekvienas po 50 metų kalėjimo. Vėliau jie buvo apkeisti į penkis Sovietų disidentus. Kiek žinoma, pagal sandėrio sąlygas rusai taip pat pažadėjo neįvykdyti egzekucijos CŽV bendradarbiui. Pagaliau amerikiečių verslininkas (jo išlaisvinimas buvo viena iš susitarimo sąlygų) Sovietų teismo buvo nuteistas 5 metams kalėjimo ir išsiųstas iš SSSR.

2012.09.15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *