Die Welt: kodėl Kinija nutraukia savąją vieno vaiko šeimos politiką


Kinija atšaukia savo prieš 35 metus įvestą gimstamumo kontrolę, šeimų, turinčių vieną vaiką, politiką. Komunistų partijai teko skubiai imtis tokių priemonių, nes reguliavimas buvo per daug sėkmingas.

Apie tai praneša Džonis Erlingas savo straipsnyje „Kodėl Kinija iš tikrųjų nutraukia savąją vieno vaiko šeimos politiką“, išspausdintame laikraščio Die Welt portale.

Svarbiausios naujienos pasislėpė masyvioje pastraipoje: „Mes privalome laikytis subalansuotos gyventojų plėtros, remdamiesi valstybine gimstamumo planingo ribojimo politika. Mes turime vykdyti politiką, pagal kurią kiekviena pora Kinijoje galės turėti du vaikus. Tam, kad išvengtume visuomenės senėjimo“. Kitaip sakant, Pekinas baigė savąją vieno vaiko šeimos politiką.

Keturias dienas kinai laukė 13-ojo penkmetinio (2016 – 2020 metų) plano, kurį Komunistų partija svarstė savo penktajame CK plenume už uždarų durų, rezultatų. Kai pagaliau ketvirtadienį buvo paskelbtas komunikatas, ten pirmiausia buvo bendri socialistiškai pagražinti plėtros principai ir mažai ryžto reformoms vykdyti.

Ir punktas apie vieno vaiko šeimos politikos pabaigą: užsienyje pranešimas stebėtinai greitai pasklido naujienų skiltyse, Kinijoje jis sumušė visus online rekordus. „Ifeng“ tinklalapyje paklausė: „Ar jūs norite antro vaiko?“ Per valandą balsavo 60 000 vartotojų – 23 000 atsakė „taip“. 35-rių metų vieno vaiko šeimos politikos, įsakytos visai šaliai visuose rajonuose ir įgyvendintos drakoniškomis priverstinėmis priemonėmis, pabaiga atgaivino tautą.

Buvo ir ekonominių priežasčių, kurios privertė partiją persvarstyti politiką. 2012 metais Kinijoje 16–59 metų žmonių, tai yra darbingų gyventojų, pirmą kartą sumažėjo 3,5 milijono žmonių. Nuo to laiko per trejus metus jų sumažėjo dar daugiau nei 10 milijonų. Savo ruožtu, padaugėjo pensininkų, vyresnių nei 60 metų. 2014 metais jų jau buvo 212 milijonų. Ir tai pat greitai sumažėjo gyventojų iki 14 metų amžiaus nuo 34 procentų 1980 metais iki 16 procentų dabar.

Dauguma moterų nenori antro vaiko

2013 metais Liaudies kongresas partijos nurodymu leido turėti du vaikus visoms poroms, kuriose vyras ar moteris kilę iš vieno vaiko šeimos. Ir vis dėlto tai nelabai padėjo. Nuo 2014 metų pradžios iki 2015 metų spalio tokį norą pareiškė tik 13 procentų porų, turinčių teisę į antrą vaiką.

Vien 2014 metais vienuolika milijonų porų gavo teisę į antrą vaiką, bet tik kas dešimta pora to norėjo. Šeimos planavimo centras suteikė leidimą turėti antrą vaiką 920 000 porų.

Gyventojų daugėjimas miestuose, modernus gyvenimo būdas ir pernelyg brangios vietos vaikų darželiuose, atrodo, atėmė kinams norą gimdyti vaikus. Šanchajuje, kur „vieno vaiko“ politika kadaise buvo vykdoma itin griežtai, šiandien 90 procentų apie 30 metų amžiaus moterų gali gauti teisę į antrą vaiką, bet jos to nenori. Tik 5 procentai pranešė, kad  ketina.

Niekur pasaulyje šeimos modelis neišgyveno tokių permainų, kaip Kinijoje, nes nežabotą industrializaciją lydėjo gyventojų kontrolė ir vieno vaiko šeimos politika. Šiandien Kinijoje gyvena 430 mln. šeimų, iš jų 300 mln. šeimų yra iš planuotų vieno vaiko šeimų, ir 88 mln. šeimų, kuriose gyvena žmonės, vyresni nei 65 metų.

Kinija greičiau pasens, nei praturtės

Be to, tradicinių mažų šeimų (tėvų ir vaiko) miestuose vis mažėja vienišų šeimų naudai. Bevaikės šeimos vadinamos „dink“ (iš angliško posakio „double income, no kids“ – dvigubos pajamos, vaikų nėra). Tuo tarpu 60 mln. vaikų gyvena daugiausia kaimuose, o tėvai ištisus metus dirba už jų ribų – tai socialinė tragedija.

Bet yra dar viena priežastis, kodėl dabar partija ėmėsi šitų skubių priemonių. Sociologai perspėjo, kad Kinijos šansai įgyvendinti savo svajonę ir pralenkti JAV ekonomikoje vėl dingsta. Priežastis: 2049 metais vidutinis žmonių amžius imigrantų šalyje JAV bus apie 40 metų.

Nepakeitus gimstamumo politikos, vidutinis amžius Kinijoje tuo metu sieks 50 metų. Jei taip bus ir toliau, ir Kinija, pagal savo ilgalaikį planą, bus pramoninė pasaulio valstybė, tai iki 2050 metų 35 procentai gyventojų bus vyresni nei 60 metų. Tokiu būdu Kinija pasens greičiau, nei praturtės.

Dar blogesni reikalai lyginant su kylančia Indijos valstybe. 2040 metais ten bus 850 mln. darbingo amžiaus žmonių (nuo 15 iki 59 metų). Kinijoje jų bus tik 690 mln. Tada Indija aplenks Kiniją.

Informacijos šaltinis – unian.net.

2015.11.04; 03:16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *