„Griežtos ekonomijos priemonės” Estijoje, Polas Krugmanas ir Twitter – viskas, ko reikia operai?


Ekonomistas Polas Krugmanas ir Estijos prezidentas Tomas Ilvesas audringai susiginčijo internete, ar griežtos ekonomijos priemonės Estijoje sėkmingos, primena "The Christian Science Monitor". Tikriausiai jiems ir į galvą neatėjo, kad tas pašnekesys gali tapti tema aukštam operos menui, rašo apžvalgininkas Michaelis Amundsenas.

Bet opera, pavadinta Nostra Culpa (liet. – Mūsų kaltė), atsirado, ir šį pavasarį bus jos premjera. Autoriai – Estijoje gyvenantis amerikiečių rašytojas Scotas Dilas ir iš Latvijos kilęs Eugenas Birmanas (kompozitorius su ekonomisto diplomu).

S.Dilas prisipažįsta, kad paprasčiausiai ieškojo perspektyvios temos – „ko nors estiško, bet įdomaus platiesiems sluoksniams“. Pastaraisiais metais Europoje labiausiai domimasi ekonomika ir ekonominėmis priemonėmis, pažymi autorius. Estija – vienas iš nedaugelio „prošvaisčių“ euro zonoje: 2011 metais jos BVP išaugo beveik 8 procentais, nors „diržų veržimasis“ palietė visą šalį.

Laikraštis primena P.Krugmano ir T.Ilveso kivirčo detales. P.Krugmanas savo tinklaraštyje išsakė kritišką nuomonę, kad Estiją ištiko „siaubingas nuosmukis, panašus į didžiąją depresiją“, o po to „pasveikimas buvo reikšmingas, bet ne visiškas“. T.Ilvesas sarkastiškai paragino: „Rašykime apie tai, apie ką nieko nežinom, ir rieskime nosį“ ir „Mes tiesiog kvaili ir buki rytų europiečiai“.

Susipažinęs su tuo susirašinėjimu, S.Dilas, pasak jo, „prisiminė visus momentus, kai Vakarai teikė Estijai neteisingus patarimus: daugiausia tai lietė ekonomiką“. Vakarai nepritarė privatizavimo metodams, rekomendavo devalvuoti valiutą ir neskubėti pereiti prie eurų, sakoma straipsnyje.

Nostra Culpa muzikos autorius įdomus tuo, kad įgijo JAV dvigubą išsilavinimą – kompozitoriaus ir ekonomisto. Eugenas Birmanas mano, kad šiuo atveju jo misija – suteikti prasmę įgrisusiems terminams „ekonomikos skatinimas“ ir „griežta ekonomija“.

Kompozitorius iškelia į centrą žmonių likimus ištikus finansinei krizei: „Šiame kivirče – ekonomija ar skatinimas – nėra nugalėtojų, nes vis tiek teks susispausti: susimokėti teks arba dabartinei kartai, arba ateinančioms kartoms. Nostra Culpa irgi nebus nugalėtojo, bet aš norėčiau, kad opera stiprintų žmonių dvasią“.

Šaltinis: The Christian Science Monitor

Nuotraukoje: Estijos sostinės Talino senamiestis.

2013.03.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *