Indija stebina nenorėdama stebinti: geografija, demografija ir urbanizacija


Jeigu Indija jus stebina sariu, bindi ar kitomis smulkmenomis, prieš pradėdami skaityti šį straipsnį, dėl visa ko prisėskite.

Siūlome tris mus labiausiai sudominusius faktus iš BBC žurnalisto Samo Milerio (Sam Miller) pasakojimų.

Atrinkome po realiją iš indiškos geografijos, demografijos ir urbanizacijos, kurios vertos dėmesio jau vien tam, kad kelionės į Indiją nesibaigtų kultūriniu šoku. Mes čia kiek pajuokavome, bet patikėkite, Indija stebina nejuokaudama.

GEOGRAFIJA: Indija – sala, pagimdžiusi kalnyną

Daugiau nei prieš 100 milijonų metų, o gal ir dar seniau, kai gyveno dinozaurai, Indija buvo tikrų tikriausias žemynas-sala. Miškinga dalis atsiskyrė nuo pirmiausiai buvusio Gondvanos kontinento ir slinko į šiaurę. Maždaug prieš 50 milijonų metų, kai dinozaurai išnyko, Indija susijungė su Azija.

O toje vietoje, kur susidūrė dviejų žemynų pakrantės, išaugo Himalajų kalnynas. Taip nutiko, kad šis kalnynas, gimęs iš dviejų kontinentų sąjungos, tapo jauniausias planetoje.

Paradoksalu, kalnynas jaunėlis yra pats aukščiausias planetoje ir auga toliau!

Pasirodo, Indijos žemynas dar nebaigė savo kelionės į Aziją ir vis glaudžiasi arčiau jos, o dėl to Everesto viršūnė kasmet paauga. Indijos žemyno istorija aiškinama remiantis suakmenėjusiomis jūros kriauklėmis ir kitomis fosilijomis, kurios iki šiandien randamos Himalajų kalnuose.

Didžiausios iš rastųjų medžio fosilijos. 2012 metais jos užfiksuotos kaip rekordiniai radiniai, atkasti netoli Šankarpuro kaimelio Indijos šiaurėje. Nustatyta, kad šios fosilijos yra daugiau nei 250 mln. metų senumo.

DEMOGRAFIJA: Kinija, laikykis Indija vejasi

Dabar keliaukime į kur kas naujesnius laikus pažiūrėti, kaip senajame Indijos žemyne įsikūrė žmonių rasė.

Šiandien Indija yra antra šalis pagal gyventojų skaičių (1,267 mlrd.) ir lipa ant kulnų gimstamumo čempionei Kinijai (apie 1,394 mlrd.). Taip jau yra, kad Indija kasmet pasauliui padovanoja kone dvigubai daugiau kūdikių, neiKinija. Ir sudaro šeštadalį bendro pasaulio žmonių skaičiaus (7,744 mlrd.).

Remiantis Jungtinių tautų duomenimis, Indija po 14 metų bus didžiausia šalis pagal gyventojų skaičių. Numatyta, kad tada Indijoje gyvens 1,45 mlrd.žmonių.

Daugeliui šalies gyventojų tai reiškia pasiekimą, pažymintį, kad Indija aplenks kaimynę Kiniją.

Vyresniajai kartai ir daliai priežastingiau mąstančių žmonių toks populiacijos augimas reiškia nesugebėjimą kontroliuoti visuomenės ir gimstamumo. Tam tikru metu Indijoje buvo imtasi net tokių kraštutinių priemonių, kaip sterilizacija. Tiesa, kampanija vykdyta 1970  metais sulaukė daugiau prieštaringų vertinimų negu teigiamų rezultatų.

Iš tiesų, gimimų skaičius kone visose Indijos dalyse žymiai sumažėjo įgyvendinus moterų švietimo programas, pakėlus gyventojų pajamas ir suteikus palankesnes sąlygas įsigyti kontracepcijos priemonių.

Keletas prognozių Indijos demografinei situacijai apibendrinti: numatoma, kad per ateinantį pusę šimtmečio Indija pasieks 1,6mlrd. žmonių skaičių, kuris po to ims kristi. Kas tuomet lyderiaus? Žvilgsniai krypsta į Nigeriją, po kurios antroje vietoje stabiliai laikysis Kinija.

URBANIZACIJA: Indija yra didmiesčių lyderė pasaulyje

Indijai priklauso trys iš didžiausių pasaulio miestų, ir tai yra vienu daugiau nei kaimyninės Kinijos teritorijoje. Remiantis JTO pateiktais duomenimis, Delis yra antras pagal dydį miestas pasaulyje. Į pasaulio10 didžiausių miestų sąrašą, be Delio, dar patenka Mumbajus (septinta vieta) ir Kalkuta (dešimta vieta).

Kiti Indijos miestai: Čenajus, Bengalūras, Haidarabadas, Ahmadabadas, Puna ir Suratas, JTO duomenimis, patenka į pasaulio didžiausių miestų šimtuką.

Reikia patikslinti, kad patys didžiausi pasaulio miestai paprastai vadinami aglomeracija – miestų sankaupa, sujungta į vieną didelį teritorinį vienetą, arba kitaip tariant, tai yra miestas, sudarytas iš daugybės miestų.

Taigi, Delio aglomeracija apima 22,65 milijonus žmonių ir yra lenkiama tik Tokijaus.

Apskritai, sostinė Delis, pasaulio miestų reitinguose yra pabuvojęs pačiose įvairiausiose pozicijose. Manoma, kad XVII a. Delis galėjo turėti garbingą didžiausio pasaulio miesto poziciją.

Tačiau per šimtmečius jis nukrito žemiau trisdešimtuko. Tik nuo 1960-ųjų miesto populiacija dėl gimstamumo ir imigracijos ėmė nevaldomai augti, t. y. po 4 proc. per metus. Dabar augimas sumažėjęs iki 3 proc.kasmet.

Akivaizdu, Delyje skaičiuojami milijonai jau nekelia didelio džiaugsmo, veikiau didelių problemų. Didžiausia problema lieka geriamo vandens resursai ir tiekimas. Šiandien maždaug ketvirtadalis miesto gyventojų neturi geriamovandens.

Štai tokie mūsų jums atrinkti indiški faktai iš Samo Milerio knygos (žr. A Strange Kind of Paradise: India Through Foreign Eyes).

Pabaigai palinkėsime, kad galimos jūsų pažintinės kelionės metu būtumėt vien tik maloniai stebinami.

Parengė: Eglė Galubavičiūtė.

Informacijos šaltinis – www.magelanokeliones.lt.

Nuotraukų šaltinis: www.fotolia.com.

2014.08.27; 05:13

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *