Ispanijai nepriimtinas latviškasis modelis


Europos Sąjunga teigia, kad Madridas galėtų pasimokyti iš Latvijos ekonomikos pakoreguotos programos, nors ekonomistai ir abejoja griežtų priemonių nauda.

Europos ekonomikos reikalų komisaras Olli Rehnas rugpjūtį savo tinklalapyje teigė, kad Ispanijai reikia nesusitaikyti su aukštu nedarbo lygiu ir silpnu ekonomikos augimu, bet dėl ekonomikos atsigavimo reikia imtis pasiaukojimo, pavyzdžiui,10 proc. sumažinti atlyginimus, kaip tai padarė Airija ir Latvija. – dvi „sėkmės istorijos“.

Sunku suprasti, kaip O. Rehnas matuoja Airijos ir Latvijos sėkmę. Visų pirma, griežtos priemonės skurdą iškėlė į aukštumas – skurstančiųjų skaičius Latvijoje perkopė 40 proc., ir šalis pagal skurdo lygį ES yra antroje vietoje nuo galo. Airija ir toliau išlieka recesijoje, o šalyje klesti skurdas ir nedarbas.

Ekonomikos istoriją Oksfordo universitete dėstantis Kevinas O‘Rourke, vertindamas O. Rehno analizę, teigia, kad Europos ekonomikos realybė yra žymiai komplikuotesnė. „Jei 3 ketvirčius iš eilės smunkantis BVP yra sėkmė, tai ką O.Rehnas vertina kaip nesėkmę“, – klausia K. O‘Rourke ir tvirtina, kad griežtos priemonės tik mažina paklausą ir griauna vartotojų pasitikėjimą.

Latvija sugebėjo pakilti iš recesijos ir šiuo metu šalies ekonomika auga sparčiausiai, lyginant su kitomis ES šalimis. Tačiau nedarbas šalyje vis dar siekia 15 proc., nors vyriausybė prognozuoja, jog artimiausiu metu situacija pagėrės.

Atidėjus į šalį priemonių, taikytų Latvijoje ir Airijoje klausimą, kyla abejonių, ar modelis pasiteisinęs šalyje, turinčioje kelis milijonus gyventojų, būtų įmanomas šalyje, turinčioje 46 milijonus gyventojų.

Šaltiniai Briuselyje teigia, Kad O. Rehnas, gindamas Tarptautinio valiutos fondo rekomendacijas Ispanijai sumažinti atlyginimus, buvo tik bandymas pradėti diskusijas apie priemones, kurios padėtų Ispanijos ekonomikos atsigavimui, o ne siūlymas visiškai pritaikyti Latvijos modelį

Ispanijoje reakcija į O. Rehno pasiūlymus yra labai negatyvi.

Nuotraukoje: į Ispanijos valdžios raginimus taupyti ispanai atsakydavo gausiais protesto mitingais.

Informacijos šaltinis – El Pais.

2013.08.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *