Jevgenijus Morozovas ir judėjimo M5S internetinė retorika


Jaunas baltarusių politologas Jevgenijus Morozovas nemano, kad nauja globalinė demokratija gimė interneto dėka, rašo Raffaella Menikini laikraščio “La Repubblica” portale.

„Jevgenijus Morozovas įsitikinęs, kad internetas – ypatingas instrumentas, bet jį reikia išstudijuoti ir mokėti juo naudotis, kad internetas negalėtų manipuliuoti jumis savo interesams.

Politologas laikosi radikalaus požiūrio į „skaitmeninę retoriką“, kuri, jo nuomone, ir tapo pagrindiniu „5 Žvaigždžių judėjimo (M5S)” sėkmės ingredientu: „Jūs rizikuojate tuo, kad politinę tuštumą užpildys totalitarizmas ir menedžerizmas“.

Bet tai ne vienišas fenomenas: JAV stiprėja politinis marketingas: individualūs laiškai rinkėjams vietoj aiškaus kreipimosi, paliečiančio kolektyvinius interesus“, – rašo leidinys.

„Aš laikausi atsargių pozicijų dėl ypatingo internetinės kultūros vaidmens siekiant sėkmės parlamento rinkimuose. Jeigu mes kalbame apie naujas partijas, gimusias iš nieko, tapusias tokiomis populiariomis per trumpą laiką, tai Italijoje, galima manyti, tai susiję labiau su Italijos struktūrinėmis politinėmis ir ekonominėmis problemomis, negu su interneto išprovokuotomis revoliucinėmis transformacijomis. Akivaizdu, kad Grillas ir jo aplinka nenori, kad jie būtų vertinami kaip marginalų partija su dvilypėmis programomis: istoriniai palyginimai, deja, jiems ne į naudą ir kelia pavojų. Todėl jie bemeilija žaisti interneto korta ir pretenduoja į „interneto eros“ natūralaus ir neišvengiamo produkto vaidmenį“, – sako politologas.

„Yra du M5S suvokimo variantai. Pirmasis: judėjimo vadovų bandymas neužsiiminėti politika negali funkcionuoti, nes priežastis, dėl kurios mums reikalingas lyderis ir hierarchija, ne visada susiję su komunikacijos sąnaudomis. Koks interneto indėlis? Jis sumažina tas sąnaudas. Bet lyderis ir hierarchija būtini tam, kad būtų sukurta charizma ir vienybės bei pasitikėjimo jausmas derybų su kitomis partijomis etape. Internetas to negali pakeisti: charizmos ir disciplinos baitais pasiekti neįmanoma“, – sako Jevgenijus Morozovas.

„Antras variantas: sąmoningas mėginimas išvengti politikos sudėtinių dalių – ideologija, aljansai, piktnaudžiavimas valdžia ir veidmainystė – gali pabloginti reikalus. Bet kokių svyravimų akivaizdoje dabartinės politinės sistemos netobulumas geriau už bet kokią alternatyvą, kuri tuo atveju gali atimti erdvę manevrams ir pakeisti politiką kažkokiomis menedžerizmo ar populistinio totalitarizmo formomis“, – pabrėžia J.Morozovas.

Daugelis apžvalgininkų Italijoje atkreipia dėmesį į griežtą Grillo ir Džanroberto Kazaledžio vykdomą kontrolę ir tai, kad Judėjime nėra transparentiškumo priimant sprendimus, ypač parenkant kandidatus. Tuo pačiu, Grillo blogas – vieša erdvė, kurioje svarstoma atvirai. Ką apie tokį modelį galvoja J.Morozovas? – klausia korespondentė.

„Manęs tai nestebina. Egzistuoja daugybė mitų apie tai, kaip funkcionuoja tiesioginės (on-line) platformos. Tokie projektai kaip Wikipedia, Google ir Facebook, verčia mus galvoti, kad jie objektyvūs, neutralūs, juose viskas akivaizdu. Bet taip nėra. Niekas nežino taisyklių, pagal kurias veikia tos platformos, o jų labai daug. Mes manome, kad virtinė interneto projektų charakteristikų atstovauja visam Tinklui, mes manome, kad bet kuris internete veikiantis projektas pasižymi tomis pačiomis charakteristikomis. Manęs nestebina, kad M5S tvirtina, jog jis visiškai horizontalus, skaidrus ir remiasi Tinklu, tuo momentu, kai jis naudojasi kai kuriomis jo charakteristikomis. Būtent taip funkcionuoja interneto kultūra. Aš manau, kad daugelis tiesioginių (on-line) platformų, naudojamų politiniams tikslams, funkcionuoja kaip juodosios dėžės, kurių niekas negali atidaryti ir sužinoti, kas ten viduje. Žmonėms susidaro iliuzija, kad jie dalyvauja politiniame procese, bet jie niekada nėra tikri, kad jų pačių veiksmai ko nors verti. Vargu ar tai galima pavadinti geru pavyzdžiu naujam termino politika apibrėžimui“, – sako J.Morozovas.

„Internetas M5S atveju tik pateisina jų diletantizmą ir jų visiškai apolitišką poziciją. Jie sako, kad yra pavyzdys, kokia turi būti partija „Tinklo epochoje“… Vienintelė priežastis, dėl kurios jie suvokiami kaip rimtas judėjimas, yra ta, kad jie glaudžiai apgaubė save internetine retorika“, – sako politologas.

Šaltinis: “La Repubblica”

2013.03.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *