Kaip buvo mulkinamas karalius Edvardas VIII


Populiarioje dainoje žymi rusų dainininkė Ala Pugačiova dainuoja, esą karaliai viską gali, negali tik vesti mylimos moters. Tačiau nėra taisyklių be išimčių. Dainos karalius Lui negalėjo, o štai Edvardas VIII…

Plačiai žinoma Anglijos karaliaus Edvardo VIII ir amerikietės Uolisos Simpson meilės istorija. Dėl šios moters Britanijos garsiosios karalienės Viktorijos proanūkis Edvardas atsisakė sosto. Kai 1936 m. sausio mėnesį karalius Jurgis V mirė, sostą paveldėjo tiesioginis paveldėtojas Velso princas Edvardas. Tuo metu su amerikiete Uolis, ištekėjusia už Simpsono, jis jau buvo pažįstamas ir ketino ją vesti. Tačiau Anglijos monarchas, kuris tuo pačiu yra ir Anglijos bažnyčios vadovas, negali vesti išsiskyrusios moters. Kai susitiko su princu, Uolis jau tris kartus buvo ištekėjusi, turėjo audringų nesantuokinių romanų.

Kai princas tapo karaliumi, Uolis išsiskyrė su trečiuoju vyru Simpsonu, nes suprato, kad naujasis karalius nusiteikęs nepaisyti nusistovėjusių tradicijų. Karaliui Edvardui VIII buvo pasiūlyti trys variantai: atsisakyti vedybų su Uolis, vesti ją, ignoruojant vyriausybės rekomendacijas, atsisakyti sosto. Karalius pasirinko tris teisėtus vyrus turėjusią moterį. 1936 m. gruodžio pabaigoje, soste pabuvęs vos 11 mėnesių, Edvardas VIII pasirašė aktą: “Aš, Edvardas VIII, Didžiosios Britanijos karalius… pareiškiu savo tvirtą ir galutinį ketinimą atsisakyti sosto ir noriu, kad šis aktas įsigaliotų nedelsiant…”

Kaip tada rašė laikraščiai, Uolis jautė, kad ji ir Edvardas sukurti vienas antram, kad juos sieja ne tik fizinis potraukis, bet ir intelektualinė partnerystė, dvasinis artumas.

Po akto pasirašymo Edvardui buvo suteiktas Vindzoro hercogo titulas ir rekomenduota išvykti iš tėvynės. Buvęs karalius išvyko į Prancūziją, kur 1937 m. įvyko jo jungtuvės su Uolis Simpson.

Edvardas ir Uolis meilėje ir santarvėje gyveno 35 metus.

Po jo mirties 1972 m. Londono “The Sun” rašė: “Didžioji meilės istorija baigėsi. Vienintelė ir nepakartojama istorija karaliaus, atsisakiusio karūnos dėl mylimos moters”. Retai, bet pasitaiko, kai po audringo ikivedybinio gyvenimo “išbandžiusi” tris santuokinius vyrus, su ketvirtuoju moteris gyvena ilgai, ramiai ir laimingai. Ar taip atsitiko ir šiuo atveju?

Nacionalinis archyvas išslaptino Skotlandjardo dokumentus “Karaliaus Edvardo VIII atsisakymas sosto” ir visus archyvus. Paaiškėjo, kad šitoje idiliškoje istorijoje buvo ir kita, anaiptol ne romantinė, pusė. Pasirodo, kad 1936 m. Edvardas VIII nenorėjo atsisakyti sosto, karalius norėjo turėti ir viena, ir kita. Jam talkino ne kas kitas, kaip Vinstonas Čerčilis. Jo įtakoje karalius parašė kreipimąsi į tautą, kurį rengėsi perskaityti per radiją. “Aš negaliu nešti sunkios karališkųjų pareigų naštos, – rašė Edvardas, – jeigu nesustiprinsiu savo padėties laiminga santuoka. Todėl aš tvirtai nusprendžiau vesti moterį, kurią myliu… Aš sugaišau labai daug laiko ieškodamas moters, kurią norėčiau vadinti savo žmona. Be jos aš buvau siaubingai vienišas žmogus. Su ja aš turėsiu viską, ką gali duoti šeimyninis gyvenimas, – namų židinį, abipusią simpatiją ir supratimą”.

Šiame tekste nebuvo užsiminta apie atsisakymą sosto, tik sutinkama, kad jo žmona nebūtų karūnuojama, o jų vaikai – nepaveldės sosto.

Vyriausybės galva Stenlis Bolduinas kategoriškai atsisakė leisti karaliui šį kreipimąsi paskelbti tautai per radiją, todėl Edvardui neliko nieko kito, kaip atsisakyti sosto. Iš išslaptintų dokumentų britai sužinojo, kad Skotlandjardo specialusis padalinys, sekęs Uolis Simpson nuo jos pažinties su būsimuoju karaliumi pradžios, užfiksavo, kad “nors ji praleidžia daug laiko su princu įpėdiniu, ji turi dar vieną slaptą meilužį, kurį ji išlaiko”.

Tas meilužis, kaip rašoma dosjė, buvo automobilių pardavėjas Gajus Trendlis, tikras ketvirtojo dešimtmečio Londono donžuanas, turėjęs reikalų su daugeliu Anglijos sostinės ikikarinių gražuolių. Šis aukštas, dailus vyras, buvęs karo lakūnas, puikiai šoko, kaip jis pats gyrėsi, jam negalėdavo atsispirti nė viena moteris. Štai su šiuo gražuoliu, kaip nustatė sekliai, Uolis Simpson palaikė nuolatinius glaudžius ryšius. Prie žmonių jie dėjosi tik pažįstami, tačiau dažnai susitikdavo slapčia “intymiems santykiams”. Pinkertonai net apklausė Trendlą, ir šis prisipažino, kad iš Uolis yra gavęs brangių dovanų ir pinigų. Policijos dosjė daroma prielaida, kad su Trendlu Uolis galėjo susitikinėti iki 1936 m., kai su buvusiu karaliumi išvyko į Prancūziją. Įdomu tai, kad policija apie šiuos ryšius neinformavo nei Edvardo, nei vyriausybės.

Taigi karaliai gali vesti mylimą moterį, bet tik prarasdami sostą. Dar sunkiau karaliams vesti ne tik mylimą, bet ir mylinčią moterį.

Nuotraukoje: sosto atsisakęs karalius Edvardas VIII ir jo žmona Uolis Simpson.

2011.06.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *