Katharine Gun buvo išteisinta


Jūsų leidinyje šių metų balandžio 16-ąją perskaičiau Gintaro Visocko parengtą publikaciją “Didžiausi britų nemalonumai – per moteris?”

Žaismingai surašytame tekste pasakojama apie politinius, ekonominius ir žvalgybinius skandalus, į kuriuos yra įsivėlusios žymios Didžiosios Britanijos moterys. Pradedant princesėmis ir baigiant premjerų žmonomis. Tačiau tokių sensacingų faktų galima rasti ir daugiau. Štai kad ir Katharine Gun pavyzdys. Kodėl toji šviesiaplaukė, patraukli moteris pakliuvo į Didžiosios Britanijos specialiųjų tarnybų nemalonę? Pasirodo, Katharine Gun yra dirbusi šios šalies vienoje slapčiausių valstybės institucijų – specializuotoje vyriausybinio ryšio saugumo tarnyboje “Government Communications Headquarters” (GCHQ).

O nemalonumų susilaukė, kai paviešino slaptą informaciją: tiek amerikiečių, tiek britų specialiosios tarnybos šnipinėja Jungtinių Tautų Organizacijoje dirbančius diplomatus, net patį generalinį sekretorių.

Kad šnipinėja – aišku visiems. Ir teisingai, matyt, daro, kad šnipinėja. Slaptosioms tarnyboms būtina viską žinoti. Bet kodėl toji moteris prakalbo tik apie amerikiečių ir britų žvalgybų oficialiai netoleruotinus, o neoficialiai – skatintinus, veiksmus JTO būstinėje, o štai apie rusų išsidirbinėjimus Niujorke net neužsiminė? Gal galima daryti prielaidą, kad toks vienpusiškumas nėra atsitiktinis? Gal nereikia atmesti versijos, jog tikroji K.Gun darbovietė yra visai ne Londone?

Šią painią istoriją kadaise įdomiai narpliojo daugelis leidinių ir žurnalistų. Tačiau į akis krito vienas dviprasmiškas teiginys: “Amerikiečiai buvo greitesni už rusus. Pradėjo šnipinėti JTO anksčiau, negu ji ėmė realiai funcionuoti”. Slaptai.lt gi kai kuriuose savo rašiniuose tvirtino atvirkščiai: amerikiečiams tik atrodė, kad jie pergudravo Maskvą. O iš tiesų pirmieji JTO organizacijos koridoriuose įsitvirtino rusai. Portale Slaptai.lt būta informacijos, kad “šaltojo karo metais JTO sekretoriate darbavosi daugiau kaip trys šimtai KGB ir GRU funkcionierių ir slaptųjų agentų”.

Taigi kas teisus? Normano Polmaro ir Tomo B.Aleno knygoje “Enciklopedija špionaža” (Maskva, “Kron – press” leidykla, 1999 metai) irgi tvirtinama, kad pirmieji JT organizacijoje ėmė šnipinėti rusai. Amerikiečiai buvo tik antrieji.

Beje, didelę kiaulystę amerikiečiams ir britams iškrėtusi K.Gun taip ir liko nenubausta. Oficiali versija – pritrūko svarių įkalčių. Bet greičiausiai tiesiog nenorėta rasti K.Gun kompromituojančių faktų.

Nuotraukoje: kadaise į Didžiosios Britanijos specialiųjų tarnybų nemalonę pakliuvusi Katharine Gun.

2011.04.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *