Lietuva ir UNESCO stiprina taiką pasaulyje


Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO lyderių forume.

Forumo darbotvarkę pakoregavo teroro išpuoliai Paryžiuje. Didžiausias dėmesys skiriamas saugumo padėčiai pasaulyje ir bendroms tarptautinės bendruomenės priemonėms kovai su terorizmu aptarti. Forume susirinkę lyderiai tylos minute pagerbė lapkričio 13 d. teroristinių išpuolių aukų atminimą.

Pasak Prezidentės, išpuoliai Paryžiuje yra nusikaltimai visiems taikiems pasaulio žmonėms, todėl visos Jungtinių Tautų organizacijos turi telkti tarptautinę bendruomenę kovai su terorizmu.

„Pastarieji 70 metų milijonams žmonių atnešė aukštesnius gyvenimo standartus ir sustiprino bendradarbiavimą tarp pasaulio tautų. Tačiau šiandien, susidurdami su anksčiau neįsivaizduota prievarta ir terorizmo barbariškumu, matome, kad pasiekta pažanga gali būti sunaikinta. Skatindami žmonių solidarumą, stiprindami žodžio laisvę ir atsparumą neapykantą skleidžiančioms ideologijoms, saugodami bendrą paveldą, kuriame taikesnį ir saugesnį pasaulį“, – sakė Prezidentė.

Paryžiuje Lietuva jau trečią kartą buvo išrinkta pagrindinio UNESCO valdymo organo – Vykdomosios tarybos nare. Už mūsų šalį balsavo 171 valstybė iš 195. Šalies vadovės teigimu, tai yra Lietuvos pastangų įvertinimas, įpareigojantis dar labiau prisidėti prie UNESCO misijos – stiprinti taiką ir saugumą pasaulyje bei žmonių santarvę per mokslą, kultūrą, švietimą, žodžio laisvės apsaugą.

Pasak Prezidentės, žodžio laisvė ir galimybė žurnalistams saugiai dirbti savo darbą yra būtinos, siekiant užkirti kelią radikalių ideologijų plitimui ir terorizmo propagandai. Išpuoliai prieš žurnalistus Paryžiuje šių metų pradžioje, žurnalistų persekiojimas okupuotame Kryme ir Artimuosiuose Rytuose pamina pamatines žmogaus teises, sėja baimę ir neapykantą.

Todėl Paryžiuje Prezidentė paragino pasaulio lyderius apsaugoti žurnalistus nuo smurto ir susidorojimo. Vien šiais metais, atlikdami savo pareigą, pasaulyje žuvo 58 žurnalistai, o beveik 150 buvo įkalinti.

Lietuva svariai prisideda prie žurnalistų apsaugos visame pasaulyje. Mūsų šalies iniciatyva Jungtinių Tautų Saugumo Taryba vienbalsiai priėmė rezoliuciją, raginančią valstybes apsaugoti žurnalistus nuo prievartos ginkluotų konfliktų metu ir užtikrinti efektyvų nusikaltimų žurnalistams tyrimą.

Vienas pagrindinių UNESCO tikslų – išsaugoti žmoniją vienijantį pasaulio istorijos ir kultūros paveldą ateities kartoms. „Islamo valstybės“ teroristai, niokodami neįkainojamas istorines vertybes Sirijoje ir Irake, jau padarė didžiausią žalą paveldui nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Dėl to Paryžiuje Prezidentė pabrėžė, jog būtina dar labiau sutelkti tarptautinės bendruomenės pastangas stiprinant bendro žmonijos paveldo apsaugą visose pasaulio šalyse.

Šalies vadovė taip pat atkreipė valstybių vadovų dėmesį į būtinybę sudaryti daugiau galimybių mokytis visiems pasaulio žmonėms, nes terorizmo ideologija tarpsta ten, kur švietimą ir išsilavinimą pakeičia ekstremizmas ir neapykanta. Prezidentė paragino UNESCO šalis užtikrinti visiems prieinamą ir kokybišką švietimą, o bent devynerių metų išsilavinimą padaryti privalomą.

Nepaisant švietimo ir mokslo progreso, maždaug 58 milijonams vaikų visame pasaulyje dėl karo ir skurdo mokykla lieka neišpildoma svajone.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba

2015.11.17; 07:22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *