Naujos – senos FSB intrigos


Andrėjaus Soldatovo pavardė mūsų skaitytojams turėtų būti žinoma.

Šis Rusijos žurnalistas turi portalą agentura.ru, kur daug rašo apie Rusijos slaptąsias tarnybas. Beje, apie savo šalies slaptąsias tarnybas rašo senokai – apie dešimt metų.

Leidinyje „The Daily Beast“ nūnai puikuojasi A.Soldatovo interviu. Interviu su juo parengė leidinio „The Daily Beast“ žurnalistas Maiklas Veisas.

Interviu vertas dėmesio. Jame gvildenami svarbūs klausimai: ar rusų hakeriai įsilaužė į JAV Baltųjų rūmų kompiuterius, kas įsakė nužudyti Borisą Nemcovą, ką byloja kadriniai Rusijos slaptųjų tarnybų pasikeitimai, kur buvo dingęs Vladimiras Putinas…

Taip pat analizuojamos kai kurios Edvardo Snoudeno elgesio keistenybės, svarstoma, kodėl žurnalistas Glenas Grinvladas, daug rašęs apie Amerikos slaptąsias tarnybas išdavusį ir Rusijoje pasislėpusį E.Snoudeną, nepanoro duoti interviu A.Soldatovui.

Barako Obamos darbotvarkė

Taigi pirmiausia – apie A.Soldatovo paaiškinimus, kaip rusų programišiams tapo žinomas konfidencialus JAV prezidento Barako Obamos darbo grafikas. Šią žinią plačiai komentavo CNN. Pasak A.Soldatovo, tai – ne įsilaužimas. Tiesiog programišiai siuntė JAV prezidento administracijai labai gudriai sukonstruotus laiškus – paklausimus.

Kadangi Amerika – demokratinė šalis, jos valdininkai negalėjo neatsakyti, ir rusų programiškai iš Prezidento administracijos mandagių, bet abstarkčių „pilstymų iš tuščio į kiaurą“ sugebėjo susidaryti užtektinai aiškų vaizdą apie B.Obamos planus.

Vadinasi, negalima pamiršti, jog žvalgybų analitikai sugeba žinių išpešti ir iš abstrakčių, regis, jokios konkrečios informacijos neturinčių atsakymų.

Ne mafijos, o slaptųjų tarnybų operacija

Dėl B.Nemcovo nužudymo užsakovų. A.Soldatovas mano, jog ši žmogžudystė – puikiai suplanuota. Ją planavo aukšto rango profesionalai. Ją įgyvendino trys grupės. Pirmoji sekė kiekvieną B.Nemcovo žingsnį ir puikiai žinojo, kur jis yra ir kur žada eiti. Antrąją grupę sudarė žudikas arba žudikai. Trečioji buvo atsakinga už automobilį, kuriuo paspruko žudikai.

Šių trijų grupių koordinuota veikla sudarė galimybę atlikti operaciją profesionaliai – nepaliekant pėdsakų ir sėkmingai pasprunkant. Žmogžudystė buvo suplanuota kelių sekundžių tikslumu.

„Tokią žmogžudystę galėjo organizuoti tik mafija arba specialiosios tarnybos. Kadangi pastaruoju metu Rusijoje nebuvo triukšmingų mafijos orgaizuotų žmogžudysčių (paskutinioji surengta 2004-aisiais), vadinasi, įtikinamesnė – slaptųjų tarnybų versija“. Toks A.Soldatovo atsakymas.

Čečėniškas pėdsakas

Ką jis manąs apie įtariamuosius – čečėnus? A.Soldatovas pareiškė, kad ši versija jam primena Maskvoje nušautos rusų žurnalistės Anos Politkovskajos atvejį. Žinoma, jis nesako, kad A.Politkovskajos ir B.Nemcovo nužudymus užsakė tie patys žmonės. Bet tie, kurie nužudė B.Nemcovą, pasimokė iš A.Politkovskajos atvejo.

Visų pirma, paaiškėjo, jog panaudoti užsakomosioms politinėms žmogžudystėms čečėnų tautybės žmones – labai patogu. Kadangi dabar 2015-ieji, o ne 1999-ieji, tai sunku rasti čečėnų, kurie nebūtų susiję su Čečėnijos teisėsaugos organais. Todėl nuo pat pradžių buvo aišku, kad Ramzanas Kadyrovas reaguos taip, kaip sureagavo: savuosius gins bet kokiomis sąlygomis ir visomis jam prieinamomis priemonėmis.

O tai reiškia, kad žmogžudystės tyrimas ims buksuoti. Tyrėjai nesugebės nusigauti iki užsakovų.

Beje, Rusija ruošia žmones, kurie galėtų atlikti tokio pobūdžio žmogžudystes. 2006-aisiais metais Rusijos slaptosios tarnybos gavo leidimą likviduoti teroristus užsienyje. Jos turi tokioms operacijoms specialiai apmokytus darbuotojus. Esant reikalui, jie slaptas likvidavimo operacijas gali įgyvendinti ne tik užsienyje.

Netiki, jog R.Kadyrovas pykstasi su FSB

Žurnalistas M.Veisas klausė, kokią versiją palaiko A.Soldatovas: R.Kadyrovas įsakė nužudyti B.Nemcovą dėl to, kad Rusijos opozicionierius rėmė musulmonams nepriimtinas karikatūras paišiusius Prancūzijos žurnalistus, ar dėl to, kad R.Kadyrovas siekė įstumti Rusijos slaptąsias tarnybas į nepatogią padėtį, nes su jomis pastaruoju metu pykstasi?

Agentura.ru redakorius netiki versija, esą R.Kadyrovas konfliktuoja su FSB. A.Soldatovas nemato jokių tokio nesutarimo įrodymų. Atvirkščiai – R.Kadyrovas ir FSB labai sėkmingai bendradarbiauja. Ranka ranką plauna.

Pavyzdžiui, Sirijos frontuose. Rusijos FSB direktorius Aleksandras Bortnikovas manė, kad jam labai svarbu kuo daugiau žinoti apie Sirijoje kariaujančius Rusijos piliečius. FSB direktoriui šito reikėjo vien tam, kad būtų galima tvirtinti, jog Rusija ir JAV bendradarbiauja terorizmo srityje.

Bet kas FSB vadovui tokią informaciją galėjo suteikti? Tik R.Kadyrovas, turintis savų informatorių tarp Rusijos musulmonų, neabejingų Sirijos įvykiams. Akivaizdu ir tai, kad R.Kadyrovo informatoriai sėkmingai darbuojasi po visą pasaulį išsibarsčiusiose čečėniškose bendruomenėse.

Rusijos FSB bendradarbiauja nenoriai

Ar Amerikai verta su Rusija tampriai bendradarbiauti terorizmo srityje keičiantis slaptais duomenimis?

A.Soldatovas mano, jog amerikiečiai turėtų suprasti, jog Rusijos slaptosios tarnybos neturi didelio noro dalintis tokio pobūdžio informacija su užsienio šalių kolegomis. Rusija su Amerika linkusi rimčiau bendradarbiauti gaudant tik kriminalinius nusikaltėlius.

Klanų kova akivaizdi

Kur buvo dingęs Vladimiras Putinas ištisas 11 parų?

A.Soldatovas neneigia, kad kova dėl valdžios Kremliuje jau prasidėjo. Kova tarp skirtingų Kremliaus grupuočių pastebima. Jos nepaslėpsi. Šių metų balandžio 8 dieną Kremlius paskyrė naują FSB kontržvalgybos vadovą. Juo tapo Vladislavas Menščikovas iš Vyriausiosios specialiųjų programų valdybos. Jis pakeitė Olegą Syromolotovą, kuris FSB kontržvalgybos padaliniui vadovavo nuo 2000 metų ir turėjo labai rimtų ryšių. Svarbu žinoti, kad Vyriausioji specialiųjų programų valdyba priklauso Prezidento administracjai. Tad galima spėti, jog naujasis FSB kontržvalgybos vadovas – prezidento žmogus. Bet tada reiškia, kad susilpnėjo O.Syromolotovą palaikantis klanas. Galbūt galima net įtarti, kad šie kadriniai pakeitimai – chaotiški, be aiškesnės strategijos.

V.Putinas bijo neapibrėžtumo

Tai rodo, kad net slaptųjų tarnybų klanas nėra vieningas, kad saugumiečiai kenčia dėl neapibrėžtumo.

Vladimirui Putinui tokia situacija – nepriimtina. Jis bijo neapibrėžtumo. Jis mokėsi KGB, taigi jis – puikus taktikas. Tačiau jis prastas strategas. Jis nežino, kaip elgtis ateityje. Kai V.Putinas buvo pradingęs vienuolika parų, jis tuo metu intensyviai svarstė, kaip jam elgtis toliau.

Ameriką išdavęs E.Snoudenas – nepasiekiamas

Duodamas interviu A.Soldatovas taip pat prisipažino, jog ne sykį bandė prakalbinti Rusijoje nuo Amerikos teisėsaugos persekiojimo besislapstantį E.Snoudeną. Jis taip pat nusiuntė klausimų žurnalistui G.Grinvaldui, daug rašiusiam apie E.Snoudeną. Bet nei iš E.Snoudeno, nei iš G.Grinvaldo atsakymų nesulaukė nė iš vieno. Mirtina tyla.

Matyt, E.Snoudenas nenori, kad Rusijos propaganda jį panaudotų savo reikmėms. Jis greičiausiai užsitikrino Rusijos slaptųjų tarnybų garantijas, kad jokie žurnalistai jo netrukdys, nes jis niekam niekad neduos interviu. Ši taisyklė, regis, galioja iki šiol. Kol kas niekam iš žurnalistų nepavyko gauti net menkučio E.Snoudeo komentaro.

E.Snoudenas nenori būti Rusijos žiniasklaidos dėmesio centre, nors Rusijos žiniasklada labai norėtų jį prakalbinti.

Tačiau neatmestina versija, jog sprendimas nuo žurnalistų atsiriboti Kinų siena – ne E.Snoudeno, o jį globojančių jėgų sprendimas. Abejotina, kad E.Snoudenas galėtų savarankiškai spręsti, kaip jam vienu ar kitu atveju elgtis. Taigi E.Snoudeną kontroliuoja. Jis nėra laisvas. Jis tik bando sudaryti vaizdą, kad laisvas. O iš tiesų elgiasi taip, kaip jam liepia Rusijos slaptosios tarnybos.

Informacijos šaltinis – The Daily Beast, autorius – Maiklas Veisas.

Redakcijos slaptai.lt pastaba

Tik neaišku, ar galima tikėti viskuo, ką sako Andrėjus Soldatovas. Juk jis slaptosiomis tarnybomis domisi jau dešimt metų, bet iš Rusijos valdžios iki šiol nesulaukė rimtesnių trukdžių. Ką tai galėtų reikšti? Jo demaskavimai Kremliui nepavojingi? Jo įžvalgos Kremliui naudingos? Jis moka laviruoti – įtikti ir vieniems, ir kitiems? O gal visi nemalonumai – dar priešakyje?

2015.04.15; 07:58

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *