“Nepritariu neturtingus studentus diskriminuojančiai Vyriausybės politikai”


Vasario 3-iąją prie Vyriausybės rūmų buvo surengtas piketas.

Piketo dalyviai kritikavo premjero Andriaus Kubiliaus sumanymą, jog Vyriausybės nefinansuojami studentai Privalomąjį sveikatos draudimą privalo sumokėti iš savo asmeninės kišenės.

Piketuotojai tvirtino, jog į valstybės finansuojamas vietas nepakliuvę studentai ir taip jau atsidūrę nepavydėtinoje fiansinėje padėtyje lyginant su tais laimingaisiais, kuriuos remia valstybė.

O jei ant jų pečių užkrausime dar ir PSD mokestį, tai šie studentai atsidurs dar blogesnėje padėtyje nei iki šiol. Kai kurie iš jų privalės visai atsisakyti studijų.

Vilniaus Universiteto švietimo politikos centro jaunesnioji mokslo darbuotoja, buvusi studentė Olga Suprun pareiškė, kad jie kategoriškai nepritaria Vyriausybės nuostatai, esą PSD mokestis valstybės lėšomis bus apmokamas tik tiems studentams, kurie studijuoja valstybės finansuojamose vietose.

olga_3 

O.Suprun įsitikinusi, kad ši Vyriausybės nuostata diskriminuoja tuos aukštojo mokslo siekiančius vaikinus ir merginas, kurie iš savo kišenės apmoka išlaidas už studijas universitetuose bei aukštosiose mokyklose.

O.Suprun manymu, už mokslą iš savo kišenės mokantys studentai ir taip jau studijuoja žymiai sunkesnėmis sąlygomis. Jie priversti imti iš bankų paskolas ir patys už mokslą mokėti per metus nuo 4 iki 19 tūkst. litų. Tiems, kurie studijuoja valstybės apmokamose vietose, nereikia mokėti nei už mokslą, nei PSD mokesčio. Žodžiu, nuo tų, kurie atsidūrė apvergtinoje finansinėje padėtyje, Vyriausybė kažkodėl nori nudirti devynetą kailių. Ši Vyriausybės politika nėra teisinga, nes ji diskriminuoja į prastesnę finansinę padėtį pakliuvusius studentus.

olga_2

Buvęs studentas Gediminas Zelvaras pareiškė, kad jie nenuleis rankų net tuo atveju, jei Vyriausybė nepakeis savo diskriminacinės politikos. Būdų, kaip teisėtomis priemonėmis apginti savo teisėtus interesus, – esama. G.Zelvaras taip pat akcentavo, kad po tokių premjero A.Kubiliaus sprendimų Lietuva praras dar daugiau studentų. Jei iki šiol daug kas svajojo studijuoti užsienyje, tai šiemet tokių dar labiau padaugės. Studentai ims masiškai bėgti, pavyzdžiui, į Vokietiją.

olga_7

Piketo metu  buvo perskaitytas pareiškimas. Jis oficialiai įteiktas Vyriausybei. Piketo dalyvių pareiškimą skelbiame be sutrumpinimų. “Mes, 2010-ųjų metų vasario 3-osios dienos piketo prie Vyriausybės rūmų dalyviai, nepritariame Andriaus Kubiliaus Vyriausybės idėjai sumokėti Privalomąjį Sveikatos Draudimą (PSD) biudžeto lėšomis tik už valstybės finansuojamus studentus, visus kitus studentus įstatymais verčiant susimokėti PSD savo lėšomis, iš savo kišenės. Manome, kad mokantys už studijas iš savo kišenės turi ženkliai blogesnį studijų prieinamumą už tuos, kurie studijuoja valstybės finansuojamose vietose. Todėl neteisinga dar labiau apsunkinti iš savo kišenės už studijas mokančių studentų padėtį, už kraunant ant jų pečių dar ir PSD mokestį.

olga_4

Reikalaujame, kad už visus nedirbančius studentus (nepriklausomai nuo jų studijų formos, pakopos ar finansavimo pobūdžio) PSD būtų apmokamas valstybės biudžeto lėšomis tais atvejais, kai studentas ar studentė studijuoja bakalauro ar magistro pakopoje.

Vyriausybės PSD apmokėjimo idėją vertiname kaip diskriminacinę mokančių už mokslą studentų atžvilgiu, todėl visais įmanomais teisėtais būdais sieksime, kad ši diskriminacinė Vyriausybės idėja netaptų kūnu. Taip pat sieksime, kad Lietuvoje būtų kokybiškas ir visiems vienodai prieinamas aukštasis mokslas – kad studijų prieinamumas nebūtų ribojamas asmens turtinės padėties ar rizikos įsiskolinti bankams, ypač kai paskolų grąžinimo sąlygos – nepalankios studentams”.

olga_5

Socialinė statistika tokia. Statistikos departamento neseniai paskelbtais duomenimis, minimalų atlyginimą – 800 litų popieriuje gauna daugiau nei 19 proc. šalies gyventojų. Skurdo ribos – 831 litas per mėnesį vienam asmeniui ir 1746 litai – šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusių asmenų ir dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus. Nedarbo lygis 2010-ųjų metų III-ąjį ketvirtį gyventojų užimtumo statistinio tyrimo vertinimais sudarė 17,8 proc.

olga_6

olga_8

Gintaro Visocko nuotr.

2011.02.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *