Niujorko prisiekusieji ginklų prekeivio nepasigailėjo


Prisiekusiųjų žiuri Niujorko teisme pripažino Rusijos verslininką Viktorą Butą kaltu pagal visus keturis jam iškeltus kaltinimus.

Pagrindinis V.Butui inkriminuojamas nusikaltimas – sutikimas parduoti ginklų Kolumbijos teroristinės organizacijos FARC smogikams. Iš tiesų tai buvo ne FARC atstovai, o JAV federalinių tyrimų agentai. Rusijos Valstybės Dūmos laiškas, adresuotas Niujorko teismui apie “V.Buto padorumą, sąžiningumą ir principingumą”, nepadarė įspūdžio nei teisėjui, nei prisiekusiųjų žiuri. Nuosprendis V.Butui bus skelbiamas 2012-ųjų metų vasario mėnesį.

Taigi V.Butas, kurį rusiškoji žiniasklaida apibūdina kaip vyrą, kuris jautriai myli savo žmoną ir vaikus, bausmės, regis neišvengs. Tačiau spaudoje šiandien iškilęs kitas klausimas: jei jau nuosprendis neišvengiamas, ar Maskva nebandys V.Buto iškeisti į Vakarų šnipus, sugautus Rusijoje, ir tokiu mainų būdu grąžinti jį atgal į tėvynę?

“The Financial Times” prognozuoja liūdną ateitį ginklų prekeiviui. Rusijos atsargos armijos karininkas V.Butas pripažintas kaltu dėl bendradarbiavimo su už įstatymo ribų paskelbta Kolumbijos organizacija FARC. “The Financial Times” pastebi, kad Niujorko prisiekusiųjų verdiktas sužlugdė V.Buto kaip ginklų prekeivio karjerą galutinai, negrįžtamai. Manoma, kad ryšiais su Rusijos karine žvalgyba GRU įtariamas V.Butas teikė ginkluotę toms firmoms, kurios susikūrė buvusioje Sovietų Sąjungos teritorijoje ir šiuo metu pakliuvo į labai sudėtingą ekonominę situaciją. Omenyje turimos būtent tos firmos, kurios daugiausiai bendradarbiauja su Afrikos diktatoriais.

V.Butas kategoriškai neigia savo kaltę. Suprask, jis vertėsi tik legalia prekyba. Savo kompanijos skrydžius į Afriką jis laiko absoliučiai teisėtus. Kiekvieną skrydį ir kiekvieną sandorį jis galįs pagrįsti būtinais leidimais ir sertifikatais.

Suėmimo išvakarėse V.Butas savo verslą buvo sumažinęs iki minimumo. Kai V.Butas buvo sulaikytas Tailande ir kai Tailando vyriausybė svarstė, išduoti ar neišduoti ginklų prekeivį Amerikai, oficialusis Kremlius darė milžinišką spaudimą. Rusija bandė įtikinti Tailandą neatiduoti V.Buto amerikiečiams. Matyt, baimintasi, kad V.Butas, atsidūręs JAV teritorijoje, Amerikos žvalgybai išklos kai kurias karines Rusijos paslaptis. Žvalgybos ekspertai įsitikinę, jog tokio rango ginklų prekeivis negalėjo neturėti ryšių su Rusijos žvalgybomis, todėl jo areštas ir jo parodymai gali rimtai pakenkti Rusijos žvalgybiniams interesams.

Duglas Feira, operatyviai parašęs knygą apie V.Buto veiklą, pažymi, jog Niujorko teisme buvo kalbama tik apie prekeivio mirtimi tituluojamo ruso ryšius su Kolumbijos teroristinėmis organizacijomis. O štai visa kita V.Buto veikla beveik neanalizuota. Pabrėžtina ir tai, kad V.Butą ginantys advokatai į teismo posėdį nebuvo iškvietę nė vieno liudytojo duoti parodymus. Gynyba neleido net pačiam V.Butui liudyti teismo posėdžių salėje. Pasak D.Feira, “tai – neabejotinai iškalbingas ženklas”.

Ir leidinys “The New York Times” pastebi, jog V.Butas buvo nuteistas tik už tai, kad, vadovaudamas ginklų kontrabandą kuruojančiai tarptautinei organizacijai, ketino parduoti galingos ginkluotės Kolumbijos teroristams. Kiti epizodai liko neanalizuoti arba beveik neanalizuoti. Teismo prisiekusieji V.Buto kaltės klausimą svarstė vos dvi paras. Jis pripažįstamas kaltu pagal iškeltus visus keturis kaltinimus. V.Butui gali tekt sėdėti už grotų arba 25-erius metus, arba iki gyvos galvos. Nuosprendį Niujorko teismas skelbs 2012-ųjų vasario 8 dieną. V.Buto advokatas Akbertas Dajanas pareiškė labai nusivylęs griežtu prisiekusiųjų sprendimu, ir visomis išgalėmis sieks, jog apeliacijos metu griežtasis nuosprendis būtų panaikintas arba bent jau sušvelnintas.

Tačiau po teismo nuosprendžio paskelbimo straipsnių apie tolimesnį V.Buto likimą nė kiek nesumažėjo. Naujieji straipsniai – tai patys įvairiausi svarstymai, į ką V.Butas bus iškeistas. Vieni mano, jog V.Butą išmainys į Rusijoje sugautus Vakarų valstybių šnipus. Nors tų šnipų Rusijos kontržvalgyba dar nesučiupo, tačiau slaptųjų tarnybų ekspertai prognozuoja, jog Rusijoje netrukus turi kilti bent keletas rimtų žvalgybinių skandalų, kurių metu Rusijos FSB būtinai sugaus ne vieną ir ne du amerikiečių šnipus. Sugaus labai panašiai, kaip oficialusis Vašingtonas neseniai savo teritorijoje demaskavo dešimt rusų nelegalų, įskaitant ir seksualiąją Aną Čapman.

Kiti rusų žurnalistai kelia versiją, jog V.Butas greičiausiai bus iškeistas į Rusijos kalėjimuose kaltintį verslininką Michailą Chodorkovskį.

Buvusio JAV prezidento Džordžo Bušo administracijos ekspertas Chuamas Zarate, kurio specializacija – kova su terorizmu, pasakė, kad tokie mainai vargu ar įmanomi. V.Butą jis įvardino kaip “tarptautinį nusikaltėlį”, kurio niekas niekad nemainys į jokius kitus asmenis. Todėl V.Butas Rusijos arba visai neišvys, arba išvys labai negreitai.

“Frankfurter Allgemeine Zeitung” pastebi, kad V.Butas daug metų iš eilės itin sėkmingai prekiavo ginklais. Prekiaudamas ginkluote jis vykė ppačious įvairiausius įsakymus – taip pat ir Amerikos užsakymus. Tačiau dabar sėdi už grotų ir vargu ar kada nors sulauks oficialiojo Vašingtono malonės.

Dvylika prisiekusiųjų, kurie narpliojo sudėtingą V.Buto bylą, labiausiai sujaudino ne aštuonių Rusijos parlamentarų laiškas – pasakojimas, koks V.Butas buvo šaunus “šeimos žmogus, kaip gražiai mylėjo savo žmoną ir vaikus”, ne Rusijos deputatų grasinimai, esą V.Buto suėmimas pakenks JAV ir Rusijos tarpusavio santykiams, o būtent kaltintojų pateikti įrodymai.

Minėto leidinio žurnalistai tvirtina, jog, remiantis JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) duomenimis, V.Butas ginklus slapta tiekė ir teroristinėms Libano organizacijoms, ir Afganistano talibams. Suimtas V.Butas buvo 2008 metais Tailande pagal JAV išduotą tarptautinį orderį. Pagrindiniu liudytoju prieš V.Butą tapo 70-ies metų amžiaus išeivis iš Pietų Afrikos Respublikos ponas Endriu Smulianas. E.Smuliano asmenybė vertinama dviprasmiškai, kadangi jis daug metų iš eilės buvo ištikimas V.Buto partneris – padėjo V.Butui prekiauti mirtį nešančiais ginklais ir sprogmenimis.

Tailande 2008-aisiais buvo suimtas ne tik V.Butas, bet ir E.Smulianas. Tačiau pastarasis, skirtingai nei V.Butas, pripažino savo kaltę ir čia pat sutiko bendradarbiauti su JAV teisėsaugos organais. Neatmetama galimybė, jog bendradarbiaudamas su amerikiečiais E.Smulianas tikisi žymiai švelnesnio nuosprendžio.

Nuotraukoje: buvęs Rusijos armijos karininkas Viktoras Butas, amerikiečių kaltinamas nelegalia prekyba ginklais.

2011.11.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *