Nuo šiol kiekvienas Rusijos gyventojas gali tapti Tėvynės išdaviku


„Rusijos Valstybės Dūma priima naują įstatymą, pagal kurį netrukus kiekvienas Rusijos gyventojas, bendraujantis su užsieniečiais ar užsienio organizacijomis, gali būti apkaltintas valstybės išdavyste, – rašo “Die Welt”  apžvalgininkė Julija Smirnova. – Juk dabar „Tėvynės išdaviku“ galima tapti ne tik perdavus slaptas žinias užsienio valstybėms“.

Kaip praneša žurnalistė, nuo šiol kaltinimą šnipinėjimu ar Tėvynės išdavyste, kurie pagal Rusijos įstatymus baudžiami 20-čia metų kalėjimo, galima „nusipelnyti“, jeigu konsultuoji arba suteiki materialinę, finansinę ir bet kokią „kitokią“ pagalbą užsienio ir tarptautinėms organizacijoms, kurių veikla „grėsminga Rusijos saugumui“.  

Kaip pareiškė nepatenkintas naujomis įstatymo formuluotėmis įgaliotinis žmogaus teisių reikalams Rusijoje Vladimiras Lukinas, dabar „kaltinimas net nebeturės įrodinėti, kad dėl kažkokios konkrečios veiklos patirta nuostolių, – pakaks nustatyti, kad ji grėsminga Rusijos saugumui“.

Be to, naujai suredaguotame įstatyme prie išorinių grėsmių prisidėjo dar ir vidinės.

„Grįžimu į ketvirtąjį dešimtmetį“ pavadino naująjį įstatymą dėl valstybės išdavystės Rusijos teisių gynėjas Levas Ponomariovas: „Dabar kiekvienas civilis aktyvistas, teisių gynėjas ir žurnalistas, bendraujantis su užsieniečiais ir besikeičiantis su juo informacija, beje, net neslapta, gali vėliau sulaukti kaltinimo šnipinėjimu“.

Kai įstatymas įsigalios, rizikos zonoje atsidurs ir teisių gynėjai, publikuojantys savo ataskaitas užsienyje. „Tokiu būdu Kremliui atsirado galimybė savavališkai taikyti įstatymą prieš savo priešininkus“, – mano teisių gynėjas.

Tačiau ši valdžios iniciatyva išleisti tokį įstatymą – ne pirmas žingsnis, nukreiptas prieš užsienio organizacijas Rusijos teritorijoje, pastebi J.Smirnova. Antai lapkritį įsiteisės įstatymas dėl nekomercinių organizacijų, pagal kurį iki metų pabaigos Rusiją turės palikti net tokia organizacija, kaip JTO Vaikų fondo padalinys Rusijoje. Amerikos organizacija USAid jau nutraukė savo veiklą šalyje.

Įstatymo iniciatorius FST direktoriaus pavaduotojas Jurijus Gorbunovas nurodo, kad užsienio organizacijos „dažnai naudojamos kaip priedanga užsienio žvalgybai, pakeitusiai savo taktiką, ir kartais pačios užsiiminėja šnipinėjimu“.

„Smulkiai nušviesdama naujo įstatymo priėmimą valstybinėje žiniasklaidoje, Rusijos valdžia iškėlė virtinę kriminalinių bylų opozicionieriams, – pasakoja Julija Smirnova.- Sergejus Udalcovas ir Leonidas Razvozžajevas apkaltinti gavę iš Gruzijos vadovybės lėšų, kad ruoštų Rusijoje teroro aktus ir masines riaušes, ir tai buvo parodyta „demaskuojančiame filme“ per Kremliui palankų televizijos kanalą NTV“.

Leonidas Razvozžajevas, buvęs Kijeve tam, kad gautų politinį prieglobstį, buvo nežinomų asmenų pagrobtas ir nugabentas į Rusiją, kur dvi dienas buvo laikomas rūsyje be vandens ir maisto, rašo J.Smirnova. Nežinomi asmenys, grasinę fiziškai susidoroti su opozicionieriaus šeima, o jam nepataisomai sužaloti jo protinius sugebėjimus narkotikais, galų gale privertė jį prisipažinti. Dabar opozicionieriui gresia iki 10 metų nelaisvės, sakoma straipsnyje.

Tačiau po teisių gynėjų vizito į tardymo izoliatorių L.Razvozžajevas atsisakė ankstesnių parodymų prieš save ir papasakojo jiems apie kankinimus ir metodus, kuriais pavyko išgauti iš jo prisipažinimą, priduria leidinys.

Šaltinis: Die Welt

2012.11.05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *