Pergudrauti Kremlių


Vaikystėje amerikietis Navidas Džamalis buvo susižavėjęs knygomis apie šnipus, o paskui savo fantazijas įgyvendino tikrovėje, rašo laikraštyje „The Wall Street Journal“ Filipas Madas, buvęs CŽV Kontrteroristinio centro direktoriaus pavaduotojas.

Savo nuotykius Džamalis aprašė knygoje „Kaip sugauti rusų šnipą“ („How to Catch a Russian Spy“, autoriai  Naveed Jamali ir Ellis Henican).

Niujorke dirbusios Džamalio tėvų firmos „Books & Research“ specializacija buvo rinkti techninę informaciją privatiems klientams. Kaip tvirtina Džamalis, nuo 1988 metų, kai jam buvo 12 metų, firmos paslaugomis pradėjo naudotis Rusijos agentai. Džamalio tėvai apie tai pranešė JAV federacinei vyriausybei. „Net po to, kai pasibaigė šaltasis karas, virtinė Rusijos žvalgų naudodavosi firma, kad gautų sunkiai prieinamą, nors ir ne slaptą, informaciją, o FTB atidžiai stebėjo“, – sakoma straipsnyje.

Po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro akto Džamalis nusprendė, kad „šeimos verslas yra idealus šansas padėti savo šaliai“. Jis pažadėjo agentui, kuris knygoje vadinamas Olegu, nepaprastai sunkiai prieinamų dokumentų apie JAV gynybą. „Netrukus rusai pradėjo klausinėti opios informacijos apie aukštąsias technologijas, įskaitant sensorius ir kitokias karinės paskirties technologijas“, – sakoma straipsnyje.

Džamalis rašo, kad „trejus metus, kupinus nervinės įtampos, šnipinėjo Ameriką rusų interesais“. „Tiksliau, taip galvojo rusai“, – čia pat paaiškindamas: iš tikrųjų Džamalis dirbo Federaliniam Tyrimų Biurui.

Pasak Mado, tai klasikinis pavyzdėlis, iš vidaus parodantis, kaip veikia Amerikos kontržvalgyba. Knyga supažindina skaitytojus su šnipinėjimu realiame gyvenime. Atomazga ne tokia dramatiška, kaip Holivudo peripetijose.

Madas pabrėžia, kad knygoje neatskleisti kai kurie gilūs šnipinėjimo aspektai, nes mes viską matome tik Džamalio akimis. Antai, Džamalis išvyksta vykdyti užduoties netrukus po to, kai buvo demaskuotas Robertas Hansenas, „FTB istorijoje nelemčiausiai išgarsėjęs išdavikas“. Gal FTB plėtojo „Olego“ bylą, kad demaskuotų kitus šnipus? Ir kodėl „Olegas“ taip noriai imdavo medžiagą iš informatoriaus, kuris pats jam įsipiršo?

„Tik akivaizdu, kad šnipinėjimo žaidimai tęsiasi taip pat audringai“, – rašo autorius. Jis cituoja kažkokį „Terį“, Džamalio kuratorių iš FTB: „Rusijos Federacija stengiasi išgauti Amerikos paslapčių taip pat aršiai, kaip ir jos sovietiniai pirmtakai“. Belieka tikėtis, kad atsiranda vis daugiau budrių lojalių amerikiečių, tokių kaip Džamalis, pabrėžia Madas.

Informacijos šaltinis: The Wall Street Journal

2015.08.27; 19:48

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *