Prieš nusišaudamas žvalgybininkas parašė: “nusibodo gyventi niekšų valdomoje šalyje”


Užsienio spaudoje gausu pasakojimų apie Rusijos teisme nagrinėjamą Aleksandro Potejevo bylą. Aleksandras Potejevas – praėjusiais metais į Vakarus pabėgęs aukšto rango žvalgybininkas. Kai kurie Rusijos slaptųjų tarnybų ekspertai įsitikinę, jog A.Potejevas amerikiečiams 2010-ųjų vasarą išdavė tikrai daugiau ne dešimt rusų žvalgų – nelegalų.

Toji demaskuota dešimties asmenų grupė, kuriai priklausė ir seksualioji Ana Čapman, tėra aisbergo viršūnė. Manoma, kad A.Potejevas Amerikai perdavė maždaug aštuoniasdešimties žvalgų – nelegalų pavardžių. O dar tiksliau kalbant, į Vakarus pabėgęs A.Potejevas bus informavęs Amerikos CŽV apie visą nelegalų – žvalgybininkų tinklą, sukurtą per pastaruosius dešimt metų. Pasak kai kurių rusų žurnalistų, šio tinklo veiklai Kremlius jau dabar yra išleidęs per 600 milijonų JAV dolerių. O tai reiškia, kad ši suima paleista vėjais, nes būtina kurti naują nelegalų – žvalgybininkų tinklą.

Tiek Vakarų, tiek Rusijos spauda dabar nagrinėja pačius įvairiausius, netikėčiausius šio žvalgybinio skandalo aspektus, bando prognozuoti, kas gali dėsis artimiausiu metu. Bet prognozės – nedėkingas užsiėmimas. Ypač tokiose sferose kaip žvalgyba ar kontržvalgyba…

Ypač įdomi Amerikoje demaskuoto nelegalo – žvalgybininko perujiečio iš Urugvajaus Chuano Lazaro asmenybė. Pasirodo, tas fotomenininkas Chuanas – visai ne fotografas ir ne perujietis. Jis – Michailas Vasenkovas, Rusijos SVR (Služba vnešnej razvedki) tarnybos generolas, Rusijos žvalgybai tarnaujantis daugiau nei 40-imt metų. Svarbu pabrėžti, kad M.Vasenkovas tardomas palūžo tik tuomet, kai tardytojas parodė jo asmens bylą. Asmens byloje buvo surašyta tikroji M.Vasenkovo gyvenimo istorija. Tą bylą amerikiečių tardytojams perdavė ne kas kitas, o būtent į Vakarus pabėgęs A.Potejevas. Bent jau tokia versija eskaluojama Vakarų ir Rusijos žiniasklaidos priemonėse.

Žvalgybų ekspertai įsitikinę, jog vadinamieji nelegalai labai retai žlunga dėl savo kaltės. Šio pobūdžio žvalgybininkai turi itin patikimą legendą ir dirba kaip žvalgybininkai ne nuolatos, o tik tam tikrais periodais. Praėjusiais metais Amerikoje demaskuota dešimties rusų nelegalų grupė buvo ypač aukšto profesinio lygio. Kai kurie iš jų buvo baigę prestižines Vakarų aukštąsias mokyklas Londone, Niujorke, Paryžiuje. Kiti labai sumaniai apsimetė esą nuobodžiais, niekuo neišsiskiriančiais tėvais, kuriems niekas kitas pasaulyje nerūpi išskyrus jų kūdikį. Suprask, jie žlugo ne dėl savo kai kurių asmeninių klaidų, o būtent todėl, kad buvo išduoti.

Vadinamieji nelegalai dažniausiai imami verbuoti dar studijų laikais. Verbuojami patys gabiausi, blogų įpročių neturintys studentai. Jų naujoji biografija parenkama ypač skrupulingai. Pavyzdžiui, nelegalas Donaldas Hitfildas gavo 1963-aisiais metais Monrealyje mirusio šešerių mėnesio amžiaus kūdikio pavardę.

Beje, dėl rusų žvalgybininkų nelegalų žlugimo 2010-aisiais metais iš pradžių labiausiai kaltintas Rusijos SVR pulkininkas Aleksandras Ščerbakovas. Dabar visa Kremliaus rūstybė nukreipta į A.Potejevą. Kodėl padaryta ši rokiruotė? Rusiški leidiniai neatmeta versijos, jog ir SVR pulkininkas A.Ščerbakovas “galėjo būti kažką išdavęs”. Tik dar neaišku, kodėl nepalanki informacija apie SVR pulkininką pateko į spaudą būtent dabar, kai uždarame teismo posėdyje, įslaptinus teisėjus, prokurorus ir net advokatus, nagrinėjama perbėgėlio į Vakarus A.Potejevo byla?

Rusijos leidiniuose gausu nepalankių atsiliepimų apie A.Ščerbakovą. SVR pulkininkas A.Ščerbakovas iš slaptųjų tarnybų buvo pašalintas 1995-aisiais metais. Oficiali priežastis – Rusijos specialiųjų tarnybų diskreditacija. Atidžiau pažvelgus į jo bylą aiškėja, jog SVR pulkininkas kaltintas finansiniais nusikaltimais parduodant sraigtasparnius Lotynų Amerikos šalių vyriausybėms. Būdamas aukšto rango karininku jis savo nuožiūra galėjo naudoti šimtūs tūkstančių JAV dolerių. Nepaisant šių kaltinimų jis be didelio vargo išvažiavo gyventi į JAV, beje, neperdavęs SVR vadovybei net visų slaptojo pobūdžio dokumentų. Jis, kaip ir A.Potejevas, žinojo daugelio Amerikoje veikusių nelegalų – žvalgybininkų pavardžių. Galbūt kai kurių nelegalų – žvalgybininkų istorijas jis žinojo mintinai.

Bet A.Ščerbakovui, skirtingai nei A.Potejevui, neužvesta jokia byla: nei dėl finansinių nusižengimų, nei baudžiamoji – dėl išdavysčių. Ir neaišku, ar kada nors bus užvesta. Susidaro įspūdis, kad jį Rusijoje kažkas globoja. Jo globėjai turėtų būti įtakingi asmenys. Mat Rusijos kontržvalgyba seniai įtarė, jog A.Ščerbakovas į savo kišenę kraunasi žvalgybos reikmėms skirtus pinigus ir galbūt palaiko nesankcionuotus kontaktus su CŽV. Bet oficialiai vadinti “kurmiu” niekas Rusijoje nedrįso. Žodžiu, galima spėti, jog Rusijos kontržvalgybos sistema nūnai dirba ne visu pajėgumu. Pavyzdžiui, vienas Rusijos kontržvalgas, rinkęs informaciją apie A.Ščerbakovą ir tvirtinęs, jog čia “neapsieita be nelegalių susitikimų su Amerikos centrinės žvalgybos agentais”, 1997-aisiais metais itin paslaptingomis aplinkybėmis sudegė savo viloje užmiestyje.

Beje, Rusijos kontržvalgybą stebino ir dar vienas A.Potejevo veiklos aspektas. A.Potejevas ilgai ėjo svarbaus skyriaus vadovo pavaduotojo pareigas. Ir buvo tuo patenkintas. Kitaip tariant, nerodė jokių ženklų, kad norėtų kilti karjeros laiptais. Akivaizdžiai nenorėjo tapti to skyriaus vadovu todėl, kad manė nesusitvarkysiąs su naujomis pareigomis? Ne. Jis tiesiog nenorėjo papildomų tikrinimų melo detektoriumi. Visi žvalgybininkai, kopdami karjeros laipteliais, tikrinami. Ne tik Rusijoje. Ir tikrinami kruopščiai. Tokiais atvejais akistatos su melo detektoriumi niekaip neišvengsi. O apgauti melo detektorių įmanoma, bet labai sudėtinga.

Nepaisant griežtų instrukcijų, Rusijos kontržvalgyboje, pasirodo, vis dar galioja “skambučio iš viršaus” taisyklė. Rusijoje gaji nuomonė, esą triūsas šalies slaptosiose tarnybose – joks patriotizmo pasireiškimas. Tarnaudamas Rusijos žvalgybai ar kontržvalgybai rusas iš tiesų tarnauja ne valstybei, ne Rusijai, o vienam iš daugelio Rusijoje veikiančių politinių ir finansinių klanų.

Štai liūdna SVR darbuotojo Sergėjaus Michailovičiaus B. istorija. Šis Rusijos aukšto rango žvalgybininkas nusišovė. Šalia jo kūno rastas raštelis: “Atsibodo gyventi niekšų šalyje. Likite sveiki”.

Tad informacinėje erdvėje šiuo metu rutuliojamos dvi pagrindinės versijos: nelegalų – žvalgybininkų tinklą amerikiečiams išdavė arba A.Ščerbakovas, arba A.Potejevas. O kaip yra iš tiesų, vargu ar kada nors paaiškės taip, kad nekiltų nė mažiausių abejonių.

2011.06.03

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *