Režisierius Andžejus Vaida: „Mano filmas palaikytas nepatogiu ir nenorėta jo rodyti“


Režisierius Andžejus Vaida (Andrzej Wajda) visada žiūrėjo į gyvenimą savomis akimis ir atsisakinėjo deformuojančių ideologijos akinių.

Taip rašo Roberto Persiko ir Analiza Guljelmi leidinyje Tempi.it. Jie kalbina garsųjį lenkų režisierių, prašydami, kad Andžejus Vaida kuo plačiau papasakotų apie „Katynę”. Daug dėmesio skiriama politinėms intrigoms, kurių pagalba siekiama, jog „Katynę” išvystų kuo mažiau žiūrovų.

„Katynės“, filmo apie tai, kaip sovietų kariuomenė sunaikino lenkų karininkus per Antrąjį pasaulinį karą, apie nusikaltimą, už kurį atsakomybė buvo verčiama vokiečių nacistams, pasirodymas Italijos kino teatruose buvo proga susitikti su Andžejumi Vaida ir pasikalbėti su juo apie daug ką kita“, – rašoma leidinyje.

„Iki 1989 metų filmas „Katynė“ buvo neįmanomas, nes pagal sovietų primestą oficialią versiją 22 tūkstančių Lenkijos kariuomenės karininkų nužudymas 1940 metais Katynės miškuose buvo vokiečių rankų darbas. Iš tikrųjų Lenkijoje visi žinojo, kad kalti – rusai, ir niekas nebuvo pasirengęs kurti filmo, pagrįsto melu, tad Katynė mūsų istorijoje liko atvira žaizda.

Bet kodėl gi tada mes nesukūrėme filmo iškart po 1989 metų? Nes ši istorija buvo tarsi užblokuota: jei visi kiti dramatiški Antrojo pasaulinio karo epizodai surado kažką, kas apie juos papasakojo, tai apie Katynę nebuvo nieko. Tad sukurti scenarijų buvo ilgas ir sunkus darbas.

Aš toliau studijavau visą prieinamą dokumentaciją, ypač dienoraščius moterų, kurios, kaip mano mama, neteko savo vyrų šioje masinėje skerdykloje. Šiandien visa tai, ką galima pamatyti filme, pagrįsta dokumentais, kuriuos aš išstudijavau per tyrinėjimų ir ieškojimų metus“, – sako režisierius.

„Mano galvoje visada kirbėjo mintis, kad filmą apie Katynę galiu ir privalau sukurti aš, kad atiduočiau duoklę savo tėvui ir savo motinai, kad visi sužinotų apie masines vyrų žudynes ir apie melą, paskleistą jų moterų atžvilgiu“, – sako Andžejus Vaida.

Atsakydamas į klausimą apie sunkumus, susijusius su filmo nuomojimu, A.Vaida pasakė: „Klausykite, Lenkijoje filmą žiūrėjo daugiau kaip trys milijonai žiūrovų, galiu pasakyti, aš tuo patenkintas. Kalbame apie filmą, kurio žmonės laukė 60 metų. Problema ta, kad teisės jį platinti užsienyje buvo perduotos Lenkijos valstybinei televizijai, kuri nepadarė nieko, kad filmas būtų deramai nuomojamas: jie palaikė tą filmą nepatogiu ir nenorėjo jo prastumti.

Lenkijos TV ataskaitoje apie kompaniją “New Media Distribution”, kuri privalėjo organizuoti filmo nuomojimą vienu metu Rusijoje ir JAV, aš išvydau laukelyje ranka rašytą pastabą: „Inciatyva gali žlugti dėl politinių sumetimų“.

Iš tiesų daug kas buvo suinteresuotas, kad filmas nebūtų rodomas, ir daugelyje šalių buvo distributorių, kurie įsigijo filmą, kad jo niekas nepamatytų. Jį rodė tik siaurame rate, avangardiniuose kino teatruose ar peržiūrose specialiai parengtai publikai. Skandalingiausia demonstracija buvo Rusijoje“, – sako lenkų režisierius.

„Rusijoje Stalinas mylimas iki šiol. Jis vis dar užima aukštutines pozicijas pačių populiariausių žmonių reitinguose. Bet Lenkijos karininkų nužudymas Katynėje – tai nusikaltimas, kurio neįmanoma pateisinti, kuris buvo įvykdytas pažeidžiant visa karines konvencijas, todėl kai kas nori, kad jo neprisimintų“, – įsitikinęs A.Vaida.

“Kas gi priešinasi „Katynės“ demonstravimui? Tie, kas turėjo įtakos procesui, kuris nuvedė į skandalingą Anos Politkovskajos nužudymo išteisinimą?” – tokį klausimą pateikė leidinio korespondentai. „Aš dar neturėjau pakankamai laiko, kad įvertinčiau iki galo naujieną, apie kurią jūs kalbate. Tačiau, žinoma, man susidaro įspūdis, kad šalyje, kuri apsimeta esanti demokratinė, vėl atsiranda politinių žudikų, kaip diktatūros laikais. Tas faktas negali nekelti nerimo“, – sako žymus režisierius.

„Tarp Lenkijos ir buvusios Sovietų Sąjungos negali būti normalių santykių tol, kol nebus pasakyta tiesa apie šį nusikaltimą… Negali būti draugystės tarp dviejų tautų, kurios nepripažįsta padarytų klaidų“, – įsitikinęs Andžejus Vaida.

Reuters nuotraukoje: lenkų režisierius Andžejus Vaida apdovanojimo metu.

Šaltinis: Tempi.it

2012.07.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *