Rusijos diplomatai Niujorke kaltinami sukčiavę


Gruodžio 5 dieną Niujorko Pietų apygardos prokuroras Pritas Bharara apkaltino 49 buvusius ir esančius Rusijos diplomatus bei jų šeimos narius sukčiavimu, susijusiu su nemokamo medicininio aptarnavimo programa. Manoma, kad jie neteisėtai gavo nemokamą medicininę pagalbą už 1,5 mln. dolerių. Taip rašo The Wall Street Journal.

Kaip tvirtina prokuratūra, diplomatai sistemingai slėpdavo savo tikrąsias pajamas, kad jiems galiotų programa Medicaid. Tyrimo duomenimis, 2004–2009 metais Rusijos diplomatų šeimose Niujorke gimė iš viso 63 vaikai. 58 atvejais su gimdymu susijusios išlaidos buvo apmokėtos iš nepasiturinčiųjų medicininio aptarnavimo programos sąskaitos.

Rusija stebisi tokiais priekaištais. Kaip pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas, „mums nesuprantama, kodėl atitinkamoms žinyboms pasirodė esant tinkama paviešinti šiuos kaltinimus, neapsvarsčius diplomatiniais kanalais“.

Kai dėl tolesnių tyrimų, tai Pritas Bharara paaiškino, kad JAV departamentas gali paprašyti užsienio valstybės atimti iš savo pasiuntinių diplomatinį imunitetą. Jei tai bus padaryta, diplomatiniams darbuotojams teks palikti JAV.

„Nelabai ir stebina, kad kaltinamieji buvo rusai, atsižvelgiant į tai, kiek Niujorke tiriama panašių schemų, sukurtų išeivių iš buvusios SSSR“, – sakoma The New York Times straipsnyje.

Tačiau šiuo atveju tai ne paprasti rusai, o Rusijos diplomatinių atstovybių Niujorke bendradarbiai.

„Diplomatų uždavinys – tiesti draugystės ranką, o ne naršyti šalies, kurioje būni, kišenėse“, – pareiškė Niujorko Pietų apygardos prokuroras Pritas Bharara. Pasak jo, kaltinimai apnuogino „gėdingą sistemingą Rusijos diplomatų Niujorke korupciją“.

„Mes turime daug pretenzijų Amerikos diplomatams Maskvoje, bet mes neiškeliam to viešam dėmesiui, – pareiškė atsakydamas Rusijos URM vadovo pavaduotojas Sergejus Riabkovas. – Yra dešimtys situacijų, kur galime pateikti jiems pretenzijų“.

Kaip Rusijos diplomatijos atstovų vykdomų machinacijų pavyzdį prokuratūros bendradarbiai nurodo Michaelo ir Anos Kulešovų veiksmus. Paraiškoje Medicaid gauti sutuoktinių pora nurodė, kad niekas iš šeimos narių neturi pajamų šaltinio, o Michailo alga – 60 tūkst. dolerių per metus.

„Tai jums už Edvardą Snoudeną, draugai“, – piktai džiūgauja The New York Post.

Leidinys dėsto nuomonę, kad JAV Teisingumo ministerijos rodomas viešumas, gėdinant Rusijos valdininkus, dvelkia sąskaitų suvedinėjimu už tai, kad Kremlius suteikė prieglobstį NSA demaskuotojui.

Prokuroro Prito Bhararos spaudos sekretorius atsisakė komentuoti straipsnio autorių klausimą, ar noras atkeršyti už E.Snoudeno priglaudimą suvaidino vaidmenį sprendžiant kaltinimo pateikimą rusams. „Gal tai ir buvo jų planuose“, – sakė jų sutiktas prie Rusijos misijos pastato Niujorke diplomatas.

Duodami paraiškas Medicaid gauti, Rusijos diplomatai švaistė dešimtis tūkstančių dolerių kruizams, brangiems laikrodžiams ir papuošalams, sakoma kaltinime. Vienas iš kaltinamųjų, buvęs diplomatas Timūras Salomatinas du kartus davė paraišką, prašydamas apmokėti savo žmonos nėštumo išlaidas, nors per mėnesį gauna 8333 dolerių. Be to, pora išleido 50 tūkst. dolerių apsipirkimui.

FTB tyrimas gali dar labiau pabloginti Maskvos ir Vašingtono tarpusavio santykius, perspėja The Los Angeles Times. Valstybės departamentas jau stengiasi sumenkinti nuostolius.

„Mes nemanome, kad tai turės įtakos mūsų dvišaliams santykiams su Rusija, – pareiškė oficiali Valstybės departamento atstovė Meri Harf. – Tiesą sakant, yra labai daug svarbių problemų, kurias mes sprendžiame dirbdami kartu. Teismų sistema toliau dirbs pagal mūsų šalyje įprastą tvarką, ir mes nemanome, kad tai turės kokios nors įtakos mūsų santykiams“.

Sprendžiant iš visko, rusai pasinaudojo spraga paraiškų padavimo Medicaid procedūroje, kuri leidžia nėščioms moterims gauti nemokamą pagalbą, vadovaujantis pagreitinto šeimos pajamų patikrinimo rezultatais.  

Pagal taisykles, programa Medicaid neturi būti taikoma diplomatiniams darbuotojams ir jų šeimų nariams. Be to, kaip pareiškė JAV Teisingumo ministerijoje, Rusijos diplomatų vaikai, gimę Amerikoje, paprastai negauna Amerikos pilietybės.

Šiuo metu diplomatai kaltinami suokalbiu siekiant sukčiauti sveikatos apsaugos sferoje ir suokalbiu siekiant vogti vyriausybines lėšas bei gaminimu suklastotų paraiškų, susijusių su sveikatos apsauga. Maksimalus laisvės atėmimo terminas pagal kiekvieną kaltinimą siekia 10 ir 5 metus atitinkamai.

Skirtingai nuo daugumos niujorkiečių rusų diplomatai neatsisako prabangos, apsipirkinėdami Svarovskio, Tiffanio ir Jimmy Choo krautuvėlėse, praneša Financial Times, tačiau gimdymo reikaluose jie griebėsi sukčiavimo schemų, kad gautų pagalbą, kuri skirta skurdžiausiems amerikiečiams. 

Kaltinimai nuskambėjo nelengvu Amerikos ir Rusijos santykių laikotarpiu, sakoma straipsnyje. JAV Valstybės departamentas pabrėžė, kad visi bylos dalyviai akylai stebimi ir kad Amerikos valdžia neketina taikstytis su tokiu elgesiu, nors įstatymas ir neleidžia teisti asmenų, turinčių diplomatinį imunitetą.

Nuotraukoje: Niujorko dangoraižiai.

2013.12.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *