Rusijos kontržvalgyba įžūliai persekioja Vakarų diplomatus


Rusijos slaptosios tarnybos, įskaitant ir FSB, įgyvendina kampaniją, kurios tikslas – kelti baimę svarbiausiems, įtakingiausiems JAV ir Didžiosios Britanijos diplomatams, reziduojantiems Rusijos Federacijos teritorijoje.

Metodai, kurių pagalba “ganomi” Vakarų diplomatai, primena priemones, kurias “šaltojo karo” metais naudojo KGB. Tačiau šiandieninė kampanija – ypatingai įžūli.

Šia tema daug rašoma naujojoje laikraščio “The Guardian” žurnalisto Liuko Gardingo knygoje “Mafijos valstybė” („Mafia State”). Tiesa, Rusijos FST (rusiškai – FSB darbuotojai) turi savo braižą. Jie nevengia vogčiomis įsibrauti į privačius Vakarų diplomatų apartamentus. Tačiau neteisėtai patekę į gyvenamuosius apartamentus jie elgiasi taip, kad diplomatai ir politikai suprastų, jog jų miegamuosiuose rausėsi neprašyti svečiai.

Jei anksčiau KGB darbuotojai, neteisėtai įėję į butą, stengdavosi nepalikti jokių įsiveržimo pėdsakų, tai šiandien elgiamasi priešingai. Neteisėtai įsibrovę į amerikiečių ir britų butus bei kotedžus FSB karininkai specialiai palieka ženklų, bylojančių apie jų apsilankymą. Pavyzdžiui, netvarkingai išmėto drabužius, praveria langą arba įjungia laikrodį – žadintuvą. Kartais net pasinaudoja tualetu ir demonstratyviai nenuleidžia vandens. Be to, įsilaužę FSB atstovai palieka pasiklausymo aparatų, slapta klausosi telefoninių pokalbių, seka elektroninį susirašinėjimą. Tarp FSB aukų – ne tik užsienio diplomatai, bet ir užsienio žurnalistai, o taip pat – ir Rusijos piliečiai, dirbantys Vakarų šalių ambasadose.

Didžiosios Britanijos ir JAV vyriausybės informuotos apie naująją FSB taktiką – bandymus įbauginti, sukelti paniką, pasėti nepasitikėjimo ir neužtikrintumo jausmą. Bėda, kad kol kas nė vienas Londono ar Vašingtono diplomatas, Rusijos teritorijoje patyręs FSB spaudimą, nenorėjo viešai prabilti šiomis subtiliomis temomis. Neprabyla iki šiol. Vakarų diplomatai elgiasi atsargiai, nes nenori dar labiau pabloginti santykių su Vladimiro Putino valdoma Rusija.

Žurnalistas Liukas Gardingas pats, dirbdamas Maskvoje, buvo pakliuvęs į FSB nemalonę. Praėjusiais metais jis buvo deportuotas iš Rusijos. Rusijos užsienio reikalų ministerija jam tiesiog nepratęsė vizos. Kai kurie Vakarų žurnalistai taip pat yra patyrę FSB spaudimą. Jų namus Rusijoje taip pat buvo aplankę neprašyti svečiai. Kadangi įsiveržėliai nieko nepavogdavo, belikdavo įtarti įžūlėjančias Rusijos slaptąsias tarnybas.

Nuotraukoje: Liuko Gardingo knygos  „Mafijos valstybė” („Mafia State”) viršelis.

Parengta pagal “The Guardian” publikacijas.

2011.09.28

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *