Rusijos vaidmenį Sirijoje britų žvalgyba numatė dar 1957 metais


„Didelis Damasko režimo apginklavimas; griežtas Rusijos KOP galios demonstravimas; priešiškų jėgų bombardavimai Sirijos teritorijoje; „nervų karas“ su Turkija; kovinių laivų pasiuntimas į Viduržemio jūrą, kad sukeltų nerimą NATO aljansui; kovinių padalinių, sudarytų iš mįslingų rusų „savanorių“, atsiradimas…"

Šių žodžių autoriai – aukščiausio rango Britanijos diplomatai ir žvalgybos darbuotojai. 

Ši analizė skirta tik tiems britų pareigūnams ir slaptųjų tarnybų agentams, kurie turi teisę susipažinti su visiškai slapta informacija. Ir galiausiai – šie perspėjimai kaip du vandens lašai sutampa su tuo, kaip šiandien Sirijoje elgiasi Rusija. Pataikyta kaip pirštu į akį.

O dabar pasakykite, kada ši analizė buvo parengta? 2013-aisiais metais? O gal 2014-aisiais? O gal manote, kad šiemet? Neteisingas atsakymas. Ši pažyma buvo parengta dar 1957-aisiais metais, kai Britanijai vadovavo premjeras Haroldas Makmilanas. "Trumpame scenarijaus, kurį sudarė Britanijos diplomatijos ir žvalgybos vadovybė vyriausybei naudotis tik aukščiausiu lygiu, informaciniame pranešime, regis, aprašyti daugelis iš neseniai įvykusių pakitimų kruviname pilietiniame kare Sirijoje, į kurį praeitą mėnesį įsikišo Rusija, – šiandien pabrėžia Semas Džonsas laikraštyje Financial Times. – Bet ta pažyma buvo parašyta 1957 metų rugsėjyje, tuomečiam premjerui Haroldui Makmilanui“.

Štai taip. Šią savaitę šis dokumentas kartu su 400 anksčiau įslaptintų bylų, įskaitant ir žvalgybinę informaciją, Britanijos valdžios buvo perduotas valstybiniam archyvui, taigi tapo viešai prieinamas, – praneša Semas Džonsas.

Žurnalistas primena, kad 1957 metais, kai Artimuosiuose Rytuose vyko Vakarų remiamos revoliucijos, karinės intervencijos ir režimų kaita, Rusija ir Sirija pasirašė paktą, nuo kurio prasidėjo iki šiol išlikę tų šalių karinių vadovybių tarpusavio santykiai.

„Apie Rusiją ir Siriją dažnai galvojama paviršutiniškai, nagrinėjant tik šios minutės kontekstą, – pabrėžia Londono ekonomikos mokyklos tarptautinių santykių profesorius Favazas Gergesas. – Sirija kritiškai svarbi Rusijai nuo pat 1950-ųjų metų. Veiksmai, kuriuos Rusija vykdo ten dabar, kyla ne iš šiandieninės padėties, o iš dešimtmečiais trukusio šaltojo karo. Aš to nevadinu Rusijos intervencija, aš tai vadinu Rusijos šuoliu“.

Slaptai.lt redakcijai belieka tik nusistebėti, kodėl oficialusis Vašingtonas ir oficialusis Londonas pražiopsojo Rusijos aktyvumą Sirijoje dabar? Jei britų žvalgybos žinojo, kaip Rusija elgsis Sirijoje 1957-aisiais, kodėl nepajėgė numatyti, kokius žingsnius Rusija žengs Sirijoje 2015-aisiais? Krito MI5 ir MI6 agentų profesionalumas? Tingėjo peržvelgti savo archyvus? Britai neperspėjo kolegų iš CŽV tyčia? Amerikos slaptųjų tarnybų analitikai nebendradarbiauja su britais?

Nuotraukoje: Didžiosios Britanijos slaptųjų tarnybų būstinė Londone.

Informacijos šaltinis: The Financial Times

2015.10.29; 04:58

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *