Seime pristatomos Prezidentės iniciatyvos korupcijai naikinti


Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos Labdaros ir paramos, Vietos savivaldos, Konkurencijos ir Korupcijos prevencijos įstatymų pataisos šiandien, Tarptautinės antikorupcijos dienos išvakarėse, pristatomos Seime.

Įstatymų pataisomis siekiama sustabdyti šešėlinės paramos dalinimą valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse bei užtikrinti aukščiausius savivaldos skaidrumo ir viešumo standartus.  

„Korupcijos apraiškos valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse bado akis. Šios įmonės, prisidengdamos parama, mokesčių mokėtojų pinigais maitina partijas, šelpia politikams artimų asmenų dažnai nuostolingus verslus, o naujos įmonės steigiamos artimuosius įdarbinti, bet ne viešuosius interesus tenkinti. Įstatymuose neturi likti korupcijai atvirų spragų“, – sakė Prezidentė.  

Labdaros ir paramos įstatymo pataisomis grąžinamas draudimas valstybės ir savivaldybių valdomoms įmonėms teikti paramą savo steigėjui ir su juo susijusioms įmonėms, tokiu būdu užkertant kelią akivaizdiems interesų konfliktams. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, per pastaruosius dvejus metus 5 savivaldybės gavo daugiau nei 400 tūkst. eurų paramos iš savo įsteigtų įmonių.

Šio įstatymo pataisos taip pat užkirstų kelią perduoti politikams ir politinėms partijoms nemokamas paslaugas, gautas iš privačių kompanijų.

Valstybės ir savivaldybių valdomos įmonės būtų įpareigotos viešinti informaciją apie suteiktą paramą, kad jos tikslai ir skaidrumas nekeltų abejonių visuomenei. Iki šiol šios įmonės neprivalėjo skelbti informacijos apie paramos gavėjus. Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ per metus labdarai ir paramai vidutiniškai skiria apie 1 mln. eurų, „Klaipėdos nafta“ – apie 150 tūkst. eurų, „Lietuvos paštas“ – iki 140 tūkst. eurų.

Vietos savivaldos įstatymo pataisomis siūloma sugriežtinti savivaldybių valdomų įmonių steigimo tvarką. Pradedant ūkinę veiklą reikės gauti Konkurencijos tarybos leidimą. Taip pat bus privaloma skelbti informaciją apie valdomas įmones ir jų veiklos rezultatus. Tai stabdys nekontroliuojamą savivaldybių dalyvavimą ekonominėje veikloje bei politikams artimų asmenų įdarbinimą įsteigtose įmonėse, taip pat užtikrins didesnį savivaldybių ir jų valdomų įmonių veiklos skaidrumą.

Konkurencijos įstatymo pakeitimais siūloma nustatyti ES praktiką atitinkančias baudas už konkurenciją pažeidžiančius neskaidrius sandorius, teikiančius privilegijų valstybės ir savivaldybių valdomoms įmonėms.

Specialiųjų tyrimų tarnybai Korupcijos prevencijos įstatymo pataisomis numatoma suteikti teisę atlikti korupcijos rizikos analizę valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse. Valstybė valdo 131 įmonę, o savivaldybės – 282 įmones, kurių bendra valdomo turto vertė siekė beveik 12 mlrd. eurų.

Įstatymų projektai buvo aptarti per lapkričio mėnesį įvykusį Prezidentės ir už skaidrumą atsakingų institucijų vadovų bei ekspertų susitikimą. 

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2015.12.08; 09:09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *