Sočis kaip tvirtovė: Rusijos saugumo priemonės gali sugniuždyti olimpinę dvasią


Sausio 7-osios rytą, kai visos Rusijos stačiatikiai šventė Kalėdas, Sočio gyventojai gavo iš šalies valdžios keistą dovaną: ruošiantis Olimpiadai miestas perėjo prie ypatingo saugumo režimo, kuris, iš esmės, mažai kuo skiriasi nuo akrinės padėties, perduoda Time žurnalistas Saimonas Šusteris.

Daugiau kaip 30 tūkst. policininkų ir VRM kariuomenės kariškių dviem mėnesiams užblokavo Sočį ir jo priemiesčius, siekiant užkardinti teroro aktus. Tačiau, uždariusi miestą, valstybė parodė, kad teroristams jau pavyko aptemdyti šventinę nuotaiką.

„Atmosfera čia tikrai nešventinė, – pasakojo žurnalistui kurorto gyventojas Vladimiras Kimajevas. – Juntamas greičiau paklusnus noras išlaukti visa tai ir paskui grįžti į įprastą gyvenimą“.

„Draudimas įvažiuoti ir išvažiuoti iš Olimpiados sostinės – neregėtas atvejis šiuolaikinėje Žaidynių istorijoje“, sakoma straipsnyje.

Ekspertų nuomonės apie tokių priemonių veiksmingumą išsiskyrė. Kaip pabrėžia teroristų mirtininkų specialistė Julija Juzi, pasirengti atakoms kovotojai turėjo daugiau nei šešerius metus. Per tą laiką galima buvo įdiegti „miegančias kuopeles“, kurių praktiškai neįmanoma aptikti tarp paprastų gyventojų.

Kaip ten bebūtų, sustiprinto saugumo priemonės bent jau padarys Sočį „itin apsaugotu taikiniu“, mano Pavelas Bajevas iš Oslo Pasaulio problemų tyrimo instituto (PRIO). Visų iš eilės telefono skambučių klausymas ir internetinio aktyvumo sekimas labai smarkiai apsunkins teroro akto koordinavimą mieste. Tačiau sportininkai ir aistruoliai už tai brangiai sumokės: olimpinę dvasią teks saugoti „apsiaustoje tvirtovėje“.

„Keletą metų Sočio gyventojai stebėjo, kaip statoma tos tvirtovės siena – vis gausėjant federacinės kariuomenės ir specialiųjų tarnybų pajėgoms“, – rašo žurnalistas. „Žinoma, mes pavargome. Visi pavargo. Bet žmonės supranta, kad tos priemonės pateisinamos. Grėsmė reali, ir mums paprasčiausiai reikia pakentėti dar keletą mėnesių“, – cituoja jis Sočio gyventoją Kimajevą.

Taip išeina, kad daugeliui olimpinės sostinės gyventojų tikroji dingstis švęsti bus uždarymo, o ne atidarymo ceremonija, – tokia S.Šusterio išvada.

Šaltinis: Time

2014.01.13; 03:30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *