Suokalbis dėl Georgijaus Gongadzės


Kai vienas iš skandalingiausių ir garsiausių procesų Ukrainoje – 2000 metais nužudyto ir rasto be galvos žurnalisto Georgijaus Gongadzės bylos nagrinėjimas – ėjo į pabaigą ir teisėjas paklausė kaltinamojo, nuteisto kalėti iki gyvos galvos, ar jam suprantamas teismo verdiktas, buvęs VRM generolas Aleksejus Pukačius atsakė, kad jis jam bus suprantamas tik tada, „kai Kučma ir Litvinas atsidurs už grotų kartu su juo“.

Taip rašo Benjaminas Bidderis laikraštyje “Der Spiegel”. Tačiau baudžiamoji byla Ukrainos buvusiam prezidentui Leonidui Kučmai baigta 2011 metais – tada jo advokatas pareiškė laimėjęs prieš „suokalbio prieš valstybės vadovus“.

„O juk medžiagos, siejančios L.Kučmą su „Ukrainska pravda“ vyriausiojo redaktoriaus, aršaus prezidento kritiko, nužudymu yra pakankamai“, – tęsia autorius. Pasak paties A.Pukačiaus, jis gavo įsakymą likviduoti G.Gongadzę ne iš ko nors, o iš tuomečio Ukrainos vidaus reikalų ministro Jurijaus Kravčenkos.

Ir pastarasis perdavė jį „prezidento Kučmos vardu“, pabrėžia autorius. „Įtarimai, kad L.Kučma susijęs, atsirado išsyk po „nepatogaus“ žurnalisto nužudymo, – primena Benjaminas Bidderis. – Maždaug tuo pat metu išplaukė ir Leonido Kučmos pokalbiai, slapta įrašyti jo asmens sargybinio Nikolajaus Melničenkos“. Juose L.Kučma duoda nurodymą „išsiaiškinti“ su G.Gongadze.

Negalės prisidėti prie šios bylos atskleidimo ir pats buvęs Ukrainos VRM vadovas J.Kravčenka, tęsia autorius: 2005 metais jis buvo rastas su dviem kulkom galvoje. Pagal oficialią versiją, J.Kravčenka nusižudė.

Beje, baudžiamasis procesas L.Kučmai buvo nutrauktas dėl to, kad tyrėjai nenorėjo prijungti prie bylos N.Melničenkos įrašų, dėl kurių tikrumo nepriklausomi ekspertai praktiškai neabejoja. Priežastis – įrodymai buvo gauti neteisėtu būdu. Tačiau tai visiškai netrukdo jiems figūruoti dar viename teismo procese – šį kartą įtariant jau atliekančios bausmę Julijos Timošenko sąsajas su Ukrainos deputato nužudymu 1996 metais.

Scanpix nuotraukoje: nužydytas Ukrainos žurnalistas Georgijus Gongadzė.

Šaltinis: "Der Spiegel"

2013.02.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *