Tikslaus viso pasaulio muziejų skaičiaus niekas nežino


Gegužės 18-oji – Tarptautinė muziejų diena. Tai progai turėtume pripažinti: tikslaus viso pasaulio muziejų skaičiaus niekas nežino – net UNESCO.

Kolekcijos ir ekspozicijos auga labai greitai. 2000 m. Miunchene /Vokietija/ išleistas žinynas „Pasaulio muziejai“. Jo duomenimis pasaulyje yra 177 500 valstybinių ir privačių muziejų.

Jų esama 155 pasaulio valstybių. Daugelyje muziejų greta rimtų daiktų eksponuojami keisti, nevykę ir net absurdiški dalykai. Tačiau jeigu tokie muziejai randasi ir egzistuoja, vadinasi, kažkam jų reikia… Viename Londono muziejuje pasirodė svečių knyga. Pirmasis vyras, padaręs joje įrašą buvo pensininkas. Prie rubrikos “Dėl kokios priežasties jūs aplankėte mūsų muziejų?” jis parašė: “Kadangi man kuo skubiausiai reikėjo į tualetą, o čia galima nemokamai”.

Briuselyje /Belgija/ veikia Apatinių kelnių muziejus. Jo įsteigėjas Janas Briukvojus. O belgas Žanas Bukė nusprendė įkurti glaudžių muziejų šiuo metu turi per 100 egzempliorių/. Jis išsiuntinėjo laiškus 500 žymiausių žmonių, prašydamas atsiųsti muziejui savo glaudžių /panešiotų, daug kartų skalbtų/. Pradėtą darbą Bukė charakterizuoja kaip demokratinį /su glaudėmis visi lygūs/ ir antimilitaristinį /su glaudėmis nepakariausi/. Jis parašė du laiškus ir dar buvusiam karaliui Sadamui Huseinui. Į pirmąjį atsakymo negavo, o po antrojo paskambino nežinomas asmuo ir pagrasino susprogdinti muziejų.

Briuselyje tarp daugelio lankytinų vietų yra ir Bulvės muziejus. Jame atspindėta visa šio augalo, atkeliavusio Europon iš Naujojo Pasaulio, istorija: ir tai, kad iš pradžių bulvė tapo iš bažnyčių sakyklų pavadinta “velnio duona”, ir tai, kad garsusis J.S.Bachas bulvės garbei sukūrė /deja, neišlikusią/ muzikinę pjesę.

Olandijoje, vienoje Harlemo miesto skerdykloje, sukurtas nepaprastas iš Gyvulių skrandžių išimtų daiktų muziejus. Tarp eksponatų – daugybė įvairiausių vėrinių, sagių, kitokių moteriškų papuošalų, monetų, visokių markių laikrodžių. Bene unikaliausias šio muziejaus eksponatas yra auksinis dantų protezas.

Londone veikia Jausmų muziejus, kuriame bandoma materializuoti jausmus – rasti jų simbolius ar materialias asociacijas. Viena salė  skirta  juokui, o salėje, pavadintoje “Prieš daugelį metų”, erdvę užpildo stikliniai buteliai, kurių kiekviename yra po dirbtinių gėlių puokštė iš vienų Anglijos kapinių sąvartyno.

Londone veikia Kankinimų muziejus. Įžengus į muziejaus sales nejučia suvirpi. Sodinimas ant kuolo ar pervėrimas kuolu – tai visai “švelnūs” kankinimai. Net ir pačius narsiausius lankytojus stulbina žmonijos “laimėjimai” suteikiant skausmą – už bausmę ar per tardymą. Stebina kankinimo priemonių išradingumas.

1990 m. Šiaulių jaunųjų gamtininkų stotyje buvo atidarytas vienintelis Lietuvoje ir antrasis pasaulyje Katinų  muziejus. Nors tikrąją jo gimimo  data  reikėtų laikyti 1962 m., kai šio muziejaus steigėjos ir vadovės Vandos Kavaliauskienės bendradarbė parvežė jai lauktuvių iš Zakopanės juodą suvenyrinį kačiuką. Jame statulėlės, žaislai, degtukai, kvepalai, indai, kalendoriai, staltiesės, atvirukai, pašto ženklai – per 10 tūkstančių eksponatų. Įspūdingi ir 400 eilėraščių apie kates.

Antras katinų muziejus yra Šveicarijoje.

Italijos Ponto Dasjono gyvenvietėje įsteigtas pirmasis pasaulyje Makaronų muziejus. Eksponatai byloja, jog net IX a. pr.m.e. makaronai etruskams nebuvo paslaptis. Makaronai ant italų valgių stalo atsirado 1363 metais. Lankytojams pasiūloma keli tūkstančiai patiekalų iš makaronų.

Vienintelis pasaulyje Menstruacijų muziejus yra Vašingtone. Čia eksponuojami šimtą metų kaupti su menstruacijomis susiję išradimai.

Didžiausią pasaulyje Mįslių kolekciją turi Vengrijos Pečo miesto muziejus. Jame surinkta daugiau kaip 200 tautų 120 tūkst. mįslių. Ketvirtį amžiaus jas rinko etnografas Laslas Mandonis. Unikalios yra samių, Čiukčių pusiasalyje gyvenančios koriakų tautelės, Vakarų Afrikos gyventojų ir Pietų Amerikos indėnų mįslės.

JAV Sent-Lui mieste atidarytas Šarlatanų muziejus. Jame eksponuojami įvairiausi buteliukai su “stebuklingomis mikstūromis”, gydančiomis nuo visų ligų. Eksponatų tarpe yra “spektometras”, gydantis vėžį. Pakanka įjungti 100 vatų  lempą ir nustatyti šviesos filtrą /kiekvienai ligai tiksliai nustatytas filtras/ ir ligos kaip nebūta. Lankytojų netrūksta.

Romoje įkurtas Mirusiųjų sielų muziejus. Jame eksponuojami iš visos Europos surinkti sielų egzistavimo įrodymai. Čia galima užmesti akį į vaiduoklių, jų kojų ar rankų atspaudų nuotraukas, išvysti knygų, paveikslų ar drabužių su jau ne šios žemės gyventojų paliktais pėdsakais. Muziejuje yra keistų ir nepaaiškinamų reiškinių įrodymų ar su jais susijusių daiktų.

Paslaptingą kolekciją 1912 m. pradėjo rinkti vienuolyno vyresnysis, o šiandien joje jau sukaupta šimtai daiktų. Labiausiai žinomas atvejis, kai 1873 metų gegužės 3  d. Luizos le Sunešal vaiduoklis apsireiškė naktį – skaudžiai pažnaibęs miegančio vyro nosį ryžtingai jam nutraukė naktinę kepuraitę. Našlio teigimu, taip velionė išreiškė nepritarimą pašėlti mėgusiam vyrui ir priminė, kad dar nesibaigė gedulo laikotarpis. Kepuraitė pateko į Mirusiųjų muziejų.

1985 m. Amsterdame atidarytas muziejus, pavadintas „Veneros šventykla“. Šiandien tokių muziejų priskaičiuojama šimtai. Eksponatai juose daugmaž panašūs – įvairių  tautų ir laikotarpių seksualiniai artefaktai: stimuliavimo įrankiai, atvirukai, plakatai, dailės kūriniai, istorinė medžiaga ir t.t. vos įėjusius lankytojus išgąsdina už jų nugaros tyliai šūktelėjęs natūralaus dydžio ekshibicionisto modelis, džiaugsmingai ir svetingai praskleidžiantis savo paltą. Jame galima rasti ir varpos formos aliejinę lempą iš Kartaginos, pagamintą maždaug 100 m.pr.m.e., ir tokios pat formos šviestuvus, tik jau darytus XX a.

Vienas erotikos muziejus yra ir Lietuvoje, jo įkūrėjas Skirmantas Valiulis. Ką ten rasite? Informaciją apie lietuvių liaudies kultūros palikimą – pasakas, papročius, mįsles, taip pat keramikos, dailės, fotografijos pavyzdžių.

Vokietijoje Brandenburgo žemėje yra Melo muziejus. Vienoje iš jo salių stovi avis – muziejaus direktorius. Humoro jausmu gamtos neapdovanotas lankytojas ir pats gali pasijusti avinu. Melo muziejaus „raudonajame kampelyje“ rado vietą buvęs vokiečių tautos vadas Ernestas Telmanas, 1888 m. Vincento van Gogo nupjautą ausį, priklijuojamus Adolfo Hitlerio ūsus, paskutinį įrašą, padarytą nuskęstant „Titaniukui“, skraidantį persišką kilimą ir net restauruotą kambarį, kuriame gimė Vilis Brandtas, vėliau tapęs Vokietijos kancleriu.

Muziejaus eksponatai byloja: visa tai – mūsų gyvenimo atspindys, kuriame tiek daug buvo ir yra nesąmonių, apgaulės, pompastikos.

Vienas žinomiausių pasaulyje yra Absurdo muziejus, įkurtas Vienoje neįprastos austrų „Atliekamų minčių“ draugijos. Tarp jo eksponatų – skaidrus lagaminas /kad būtų palengvintas muitinės tarnybų darbas/, šachmatai alkoholio mėgėjams, atrodantys kaip mažos taurelės, šildomas sodo nykštukas, kad greičiau nutirptų sniegas, ir kiti smagūs daiktai bei išradimai.

Prienų rajone Skriaudžių  buities muziejuje veikia Kalendorių filialas. Čia surinkta 2 000 130 /2007 m./ pavadinimų kalendorių. Tarp jų Gimtinės, Lietuvio, Čigonų, Žydų, Kulinarinis, Pirkinių, Tremtininkų, sveikatos, Teisininkų ir daug kitų, surinktų iš 40 valstybių.

Seniausias kalendorius – lietuviškas /1904 m./, didžiausias – lenkiškas /80×120 cm/, mažiausias – vokiškas /4×5,5 cm/. Už įėjimą į muziejų reikia mokėti kalendoriais.

Vurpertalio mieste /Vokietija/ įsteigtas Šiukšlių muziejus, pavadintas „Lobiai iš šiukšlių dėžės“. Tarp eksponatų, surinktų tiesiai iš šiukšlynų, atsidūrė vertingi Viduramžių rankraščiai, unikalūs paveikslai, senoviniai reti laikrodžiai ir kitas vertingas antikvariatas. Šis muziejus šiandien yra labiausia lankomų ir originaliausių…

Kolumbijos sostinėje Bogotoje atidarytas Muziejus tinginystei. Čia galima išvysti prieš televizorių stovinčių sofų, hamakų, lovų ir kitų su darbu nieko bendro neturinčių ir tinginystę simbolizuojančių atributų. Taip siekiama paskatinti žmones susimąstyti apie socialines nedarbo, „popiečio miego“ bei laiko švaistymo pasekmes.

Pietų Dakotoje /JAV/ veikia vienintelis pasaulyje muziejus, skirtas actui – Tarptautinis acto muziejus. Jame eksponuojamos įvairios acto rūšys iš viso pasaulio, demonstruojami įvairūs acto gaminimo būdai ir netgi leidžiama jo paragauti.

Portlende /JAV/ veikia Ateivių muziejus. Čia surinkti visi kontaktavusių su ateiviais liudininkų „įrodymai“ ir „liudijimai“. Muziejaus savininkai teigia, kad jį sukūrė patys ateiviai, padovanoję muziejui savo erdvėlaivių nuolaužų. Ruošiama „pristatyti“ naujai ekspozicijai užkonservuotus kūnus savo gentainių, matyt, nepakėlusių Žemės klimato, o gal būt alkoholio.

Atėnų Akropolio papėdėje įsikūręs Motinystės muziejus. Ant muziejaus sienų iškabinėti Dievo Motinos atvaizdai ir paveikslai motinystės tematika, stiklinėse dėžėse guli vaikiški barškučiai, kepuraitės, seiliukai. Kiekvienas stendas – giesmė motinai ir odė motinystei. Viename iš jų pritvirtinti moterų įrankiai, kurie Senovės Graikijoje padėdavo gimdyti – peilis, medinės lazdelės, senas diržas ir… antspaudas. Besisukančią lazdelę įsikąsdavo gimdyvė, kad teisingai kvėpuotų, po gimdymo jai ant pilvo buvo uždedamas didelis antspaudas, o diržu apjuosiamas vyras, kad simboliškai būtų patvirtintas jo dalyvavimas ir moteris palaikyta morališkai.

Prancūzijos Viduramžių jūros pakrantėje, Kano miestelyje atidarytas Vaikystės muziejus. Jame eksponuojama 3500 žaislų, žaidimų ir lėlių iš įvairių epochų. Tarp jų – Senovės Egipto lėlė /judančiom rankom ir kojom/, kuriai per 4000 metų. Lėktuvėlis pagamintas 1870 m., t.y. keletą metų prieš pasirodant tikriems lėktuvams. Muziejuje esama ir superšiuolaikinių, elektroninių žaislų.

1978 m. Anykščiuose įsikūrė Arklio muziejus. Jame surinkti vežimai iš visos Lietuvos, bričkos, ratai, arkliai, plūgai, padargai, pakinktai, balnai, arklių sukamos dinaminės, kuliamosios, sėjamosios, bulviakasės, pjaunamosios…Pastaraisiais metais atnaujintos muziejaus ekspozicijos, lankytojai gali susipažinti su įvairiais žemės ūkio padargais, sužinoti apie arklį visokiausių įdomybių.

Egzistuoja ir visiškai realus Burtų muziejus. Jis įkurtas Salemo mieste /Oregono valstija, JAV/, kuriame nuo seno buvo garsus kaip raganų medžioklės miestas. Dauguma muziejaus eksponatų sudaro vaškinės tragiškų to meto įvykių dalyvių figūros, taip pat darbo įrankiai – ir inkvizitorių, ir burtininkų. Tai šluotos ir apyrankės, įvairios apsaugos priemonės, raganų kepurės ir katilai mišiniams virti – į juos reikėjo dėti žolių ir džiovintų šikšnosparnių, sutrintų į miltus. Kai kurie tiki, kad šio muziejaus įkūrėjus konsultavo tikros  raganos…

Pasaulyje yra ir Nelaimingos meilės muziejus,  įsikūręs Kroatijos sostinėje Zagrebe. Tikrasis šio muziejaus pavadinimas – „Sudaužytos širdys“. Tarp eksponatų – romantiški ir graudūs suvenyrai, laiškai ir įvairūs daiktai žmonių, kurie nesugebėjo sulaikyti savo mylimųjų. Prie kiekvieno kolekcijos daikto pridėtas išsamus meilės santykių ir liūdno finalo aprašymas, taip pat istorija apie tai, kaip toliau susiklostė šių žmonių likimai.

Naujajame Delyje, Indijoje, įkurtas Tarptautinis Tualetų muziejus, kurio ekspozicija atspindi tualetų evoliuciją – nuo senų laikų iki mūsų dienų. Faktai, daiktai ir fotografijos griežta chronologine tvarka lankytojams pasakoja apie vandens bakelių, puodelių, bidė ir pisuarų istoriją bei technologiją, tualeto etiką ir sanitarijos sąlygas.

Čia parodoma ir tualetinio popieriaus evoliucija, pradedant pilkomis šiurkščiomis skiautėmis ir baigiant kvepiančiais „doleriais“. Tik čia galima sužinoti, kad, pavyzdžiui, Britų karalienės Viktorijos /1819-1901/ tualetas buvo pagamintas iš aukso, o Prancūzijos karaliaus Liudviko XII /1462-1515/ sosto sėdynėje buvo padaryta speciali skylė, kad jam nereikėtų, posėdžiavimo metu, šalintis nuo valstybės reikalų.

Mūsų planetoje /Dedamo miestelyje, Bostono apylinkėse, JAV/ egzistuoja ir vienintelis Blogojo meno muziejus. Prie pastato durų kabo plakatas: „Blogojo meno muziejus. Jis toks blogas, kad jo negalima ignoruoti“. Čia sukaupta daugiau kaip 400 „negražių, nekūrybiškų ir neabejotinai pasmerktų“ paveikslų. Pirmoji drobė, buvo rasta tarp šiukšlių ir vadinosi „Liusi pievoje su gėlėmis“.

Grace, Austrijos mieste, yra Raktų ir spynų muziejus, kuriame daugiau kaip 3 tūkst. eksponatų. Didelę istorinę vertę turi dirbiniai, pagaminti Senovės Romoje, viduramžių Europoje, Afrikoje ir kitur.

Sigurdure  Husavike /Islandija/ yra vienintelis pasaulyje įvairių gyvūnų Falų muziejus. Eksploziją sudaro 195 gyvūnų užkonservuotos genitalijos. Viskas prasidėjo nuo rimbelio iš džiovinto jaučio penio, kurį muziejaus steigėjui draugas atvežė iš Snaifeldsnės pusiasalio.

Kai vėliau kitas jo kolega pradėjo jam vežti jūros žinduolių „vyriškus pasididžiavimus“, kilo mintis atidaryti „filologijos“ muziejų. Šiandien kolekcija stebina įvairove: eksponuojami net sūdytų arklių peniai, kurie ankščiau buvo laikomi delikatesais, taip pat pelių, žiurkių, žiurkėnų, jūros kiaulyčių, ruonių ir baltųjų meškų „vyriški pasididžiavimai“. Tačiau daugiausiai dėmesio muziejaus savininkas skiria banginių falams.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: politinis plakatas iš Šaltojo karo muziejaus Žemaitijos nacionaliniame parke.

2012.05.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *