Užkariauja Rusijos „išprususių twitterininkų“ širdis


JAV ambasadorius Maskvoje Maiklas Makfolas (Michael McFaul) naudojasi socialiniais tinklais, kad pateiktų savo poziciją visuomenei, rašo leidinyje Foreign Policy žurnalistė Anna Nemcova. Antai gruodžio pradžioje jis surengė tikrą „maratoną“ – atsakinėjo į rusų – Twitter vartotojų – klausimus.

A.Nemcova prisipažįsta: jai kaip pradedančiai Twitter vartotojai buvo labai įdomu stebėti, kaip „profesionalas“ (taip ji vadina Makfolą) sprendžia vienas kitą atmetančius klausimus: reikia išlaikyti pusiausvyrą tarp maksimalaus atvirumo, kurio reikalavo auditorija, ir būtino diplomatinio takto.

Diplomatija reikalauja apdairiai parinkti žodžius, bet Twitter‘yje savo mintį reikia išdėstyti daugiausia iš 140 ženklų. „Geriau gyvai“, bet pažymėjo, kad Twitter jam suteikia „didžiules privilegijas kaip ambasadoriui, bandančiam išaiškinti mūsų politiką tai milžiniškai šaliai“.

Daugelis Rusijos gyventojų tiesiog apstulbinti galimybe tiesiogiai bendrauti su JAV Valstybės departamentu, sakoma straipsnyje.

A.Nemcovos duomenimis, dar prieš dvejuis metus, iki atvažiavimo į Rusiją, Makfolas nežinojo, kaip atrodo „twittai“. Tai to meto valstybės sekretorė Hillary Clinton patarė jam kalbėtis su visuomene per socialinius ryšius. Dabar (A.Nemcovos turimais gruodžio duomenimis) Makfolas turi daugiau kaip 57 tūkst. pokalbininkų: keturis kartus mažiau, nei Ksenja Sobčiak, bet beveik du su puse karto daugiau, nei Aleksejus Puškovas – vienas iš pagrindinių jo oponentų.

A.Nemcova aiškina: „Tiesa, Twitter vartotojai Rusijoje – menkutė mažuma šalyje, kur vyriausybė kontroliuoja visas žiniasklaidos rūšis, aprėpdama kuo plačiausiai“. Daugumai paprastų Rusijos piliečių pagrindinis informacijos šaltinis – federaciniai televizijos kanalai. Didieji kanalai, pasak šaltinių, pastaruoju metu nekviečia Makfolo į eterį. Autorė mano, gal Kremliui atrodo, kad jo atvira, žavi maniera pernelyg veiksminga,

Beje kita Rusijos žiniasklaida dažnai cituoja Makfolo pastabas socialiniuose tinkluose, o kai kurie privatūs žiniasklaidos leidiniai ima jo interviu. Bet socialinė žiniasklaida pasirodė esanti labai veiksmingas instrumentas idėjoms skleisti vis platesnei auditorijai. 

Makfolo populiarumas ypač pažymėtinas atsiradus trinčiai tarp Rusijos ir Amerikos, o taip pat antiamerikinio tono didžiojoje Rusijos žiniasklaidoje fone, pabrėžia A.Nemcova.

Makfolas ypač pabrėžė, kad bendrauja su Rusija ne tik per Twitter: jis lankosi renginiuose, susitikinėja su valdininkais, o taip pat kiekviena patogia proga leidžia laiką su Rusijos piliečiais iš įvairiausių socialinių sluoksnių.

Makfolas didžiuodamasis sako: „Aš skaičiau dviejų valandų paskaitas rusų kalba. Įdomu, ar tai darė kada nors kiti diplomatai“.

Tiesa, kalbėti užsienio kalba lengviau, nei ja rašyti. Kai kurie pokalbininkai noriai kimba prie gramatinių klaidų Makfolo Twitter‘yje. Ambasadorius tobulėja – vakarais jis dažnai sėdi su žodynu, stengdamasis, kad jo tekstai Twitter‘yje būtų parašyti nepriekaištinga rusų kalba.

„Makfolo požiūris į diplomatiją erzina kai kuriuos Rusijos diplomatus ir Kremliaus valdininkus“ – pastebi A.Nemcova.

Sergejus Markovas, dirbantis vyriausybinėse struktūrose, pastebėjo, kad Rusijos diplomatija yra „kitame spektro pakraštyje“ – „mes vėl išradinėjame savo egzotinę, imperialistinę diplomatiją su didesne drausme, nes mums reikia būtent to“. Tačiau Markovas pagyrė Makfolo talentus ir pavadino jį „trendsetteriu“. „Dabar net mūsų URM seka jo pavyzdžiu, naudodamas Twitter‘į“.

Nuotraukoje: JAV ambasadorius Maskvoje ponas Maiklas Makfolas (Michael McFaul).

 Šaltinis: Foreign Policy

2014.01.13; 04:03

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *