Žvalgybos enciklopedija: slaptoji operacija „Ajax”


Kermitas Ruzveltas (Carmit Roosevelt, 1916 – ?) CŽV bendradarbis, dirbęs ir vadovavęs operacijai, per kurią buvo 1953-aisiais buvo nuverstas Irano kairiosios vyriausybės premjeras Mohamedas Mosadegas.

Savo karjerą žvalgyboje Kermitas Ruzveltas pradėjo kaip mėgėjas. Jis buvo „Kambario“ narys. Tai slapta pasiturinčių amerikiečių organizacija, įkurta Vincento Astoro ir Ruzvelto 1927 metais. Organizacijos nariai neoficialiais kanalais rinkdavo žvalgybinius duomenis ir perduodavo juos aukštiems valstybės asmenims. 1936 metais vienas iš „Kambario“ vartotojų buvo ir prezidentas Franklinas D. Ruzveltas.

Prezidento Teodoro Ruzvelto anūkas Kermitas dėstė Harvarde istoriją, kai Amerika įsitraukė į Antrąjį pasaulinį karą. Jis užsirašė į Strateginių tarnybų valdybą ir buvo pasiųstas į Viduriniuosius Rytus. K.Ruzveltas buvo pripažintas to regiono specialistas ir labai tiko po karo įsteigtai Centrinei žvalgybos valdybai, kuri daug dėmesio skyrė Rytų reikalams, siųsdama ten su įvairiomis priedangomis savo bendradarbius (Ruzveltą – taip pat) ir mobilizuodama naujus informacijos šaltinius.

1951 metais, po to, kai nacionalistai suėmė į savo rankas Irano parlamentą, jaunas šachas Mohamedas Reza Pechlevis buvo priverstas įteikti Mosadegui ministro pirmininko portfelį. Tas pirmiausia nacionalizavo Irano naftą ir išprovokavo tarptautinės krizės stiprėjimą (beje, krizės esmė buvo ne tiek nafta, kiek susidariusioje perspektyvoje Irano pajungimas Sovietų Sąjungai).

1953 metų liepą K.Ruzveltas susitiko su šachu, ir tas pritarė bendrai Anglijos ir Amerikos (MI 6 ir CŽV) operacijai, užkoduotai pavadinimu „Ajax“. Antrajame pasauliniame kare G. Normanas Švarckopfas, buvęs Niudžersio valstijos policijos viršininkas (Amerikos kariuomenės vado Persų įlankos kare tėvas) vadovavo šacho Irano gvardijai. K.Ruzveltas įkalbėjo jį grįžti į Iraną ir dalyvauti operacijoje. Prieš pat artėjantį valstybės perversmą G.N.Švarckopfas turėjo išlaikyti kariuomenę šacho pusėje.

1953 metų rugpjūtį M.R.Pechlevis paskelbė nuverčiąs Mosadegą ir paskiriąs jo vieton generolą Fazlolą Zahedį. Mosadegas atsisakė grąžinti premjero įgaliojimus, prasidėjo masiniai neramumai, ir šachas paliko Iraną. K.Ruzvelto vadovaujama M.R.Pechleviui ištikima vyriausybinė kariuomenė nuslopino sukilimą prieš šachą ir užtikrino apsaugą CŽV apmokėtoms demonstracijoms M.R.Pechlevio labui. F.Zahedis pradėjo persekioti Mosadegą, ir tas buvo priverstas pasitraukti į pogrindį. F.Zahedis priėmė Irano premjero portfelį, šachas grįžo į šalį, Vakarų naftos kompanijos gavo naujus kontraktus, o Jungtinės Valstijos skyrė Iranui ekonominę pagalbą už 45 mln. dolerių.

K.Ruzveltas (slapta apdovanotas Nacionalinio saugumo medaliu) buvo paskelbtas didvyriu, įrodžiusiu, kad Centrinė žvalgybos valdyba visiškai pajėgi organizuoti ir įvykdyti valstybės perversmą. Jos patirtis vėliau labai buvo naudinga tai žinybai.

Operacija „Ajax“ buvo aukščiausias taškas K.Ruzvelto karjeroje, jis dirbo vadovaujant žymiam šnipinėjimo asui Alenui Dalasui, kuris buvo Centrinės žvalgybos direktorius 1953–1961 metais.

(Kitas prezidento Teodoro Ruzvelto anūkas Arčibaldas taip pat dirbo CŽV, daugiausia radijo stoties „Amerikos balsas“ bendradarbio priedangoje). 

2013.10.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *