Jūroje – dragūnų bataliono kariai ir Portugalijos jūrų pėstininkai. KAM nuotr.

Baltijos jūros pakrantėje ties Nemirseta rugpjūčio 7-ąją surengta bendra Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono, Karinių jūrų pajėgų ir Portugalijos rotacinių pajėgų amfibinė operacija.

Ji vykdyta iš Lietuvos karinių jūrų pajėgų patrulinio laivo „Dzūkas“ (P12). Operacijoje dalyvavo dragūnų bataliono būrys, sudarytas iš profesinės karo tarnybos karių. Operaciją suplanavo ir padėjo įgyvendinti Portugalijos jūrų pėstininkų korpuso rotacinė kuopa su savo turimomis lengvosiomis pripučiamosiomis valtimis.

„Portugalų jūrų pėstininkai per kelias savaites padėjo mūsų kariams pasirengti pirmajai bataliono istorijoje tokio pobūdžio operacijai. Iš pradžių dragūnai susipažino su valčių galimybėmis Kuršių mariose, atliko infiltravimosi, puolimo ir eksfiltravimosi valtimis veiksmus Kairių poligone, vėliau Karinių jūrų pajėgų karo laivų flotilėje mokėsi laipintis į karo laivą ir iš jo. Šiuos pasirengimus vainikavo operacija jūroje“, – sakė dragūnų bataliono vadas majoras Arnoldas Vasiliauskas.

Patrulinio laivo „Dzūkas“ vado ir Portugalijos jūrų pėstininkų patirtis bei dragūnų kovinis pasirengimas leido sėkmingai įvykdyti suplanuotą operaciją. Jūros bangoms siekiant 1,7 metro aukštį, dragūnai ir portugalų jūrų pėstininkai operatyviai perlipo į nuleistas valtis, audringoje jūroje įveikė keleto jūrmylių atstumą iki kranto ir surengė objekto šturmą. Atlikę užduotis sausumoje, kariai valtimis pasiekė laivą „Dzūkas“ ir juo skubiai pasitraukė iš operacijos rajono.

Tai buvo pirmasis kartas, kai amfibinei operacijai buvo panaudotas STANDARD FLEX 300 tipo, „Flyvefisken“ („Žuvies skraiduolės“) klasės patrulinis laivas. Tokio tipo laivai pastatyti Danijoje. Šios klasės laivų taip pat turi ir Portugalijos bei Lietuvos karinės jūrų pajėgos.

Šios pratybos ne pirmos ir ne paskutinė, kuriose dragūnų bataliono nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos ir Portugalijos rotacinių pajėgų kariai mokosi kartu. Sąjungininkai Klaipėdoje treniruojasi nuo gegužės, todėl kariams buvo daug progų pasidalinti patirtimi ir žiniomis.

Informacijos šaltinis – ELTA; Krašto apsaugos ministerijos (KAM) nuotr.

2018.08.13; 08:30

Lapkričio 23 d. Danijoje Korsoro uoste vyko Lietuvos kariuomenės naujai iš Danijos įsigyto patrulinio laivo P15 perdavimo Lietuvos karinėms jūrų pajėgoms ceremonija. Naujasis laivas P15 pakeis Lietuvos karinių jūrų pajėgų Patrulinių laivų diviziono dabar naudojamą 50 metų senumo Norvegijoje statytą „Storm“ klasės laivą P32 „Sėlis“.

Planuojama, kad laivas P15 į Klaipėdos uostą atvyks š. m. gruodį, o laivo krikšto ir vardo suteikimo ceremonija planuojama 2017 m. sausio mėnesį.

„Naujai iš Danijos įsigydami patrulinį laivą, siekiame išlaikyti Lietuvos karinių jūrų pajėgų Patrulinių laivų diviziono pajėgumą. Nuo šiol divizioną sudarys keturi vienodo tipo modernūs multifunkciniai laivai, kurie ilgam užtikrins efektyvų paskirtų užduočių vykdymą – patruliavimą Lietuvos teritorijoje Baltijos jūroje, dalyvavimą paieškos ir gelbėjimo operacijose ir kitas užduotis“, – sako Karinių jūrų pajėgų vadas jūrų kapitonas Arūnas Mockus. Pasak pajėgų vado, P15 yra dvigubai naujesnis nei iki šiol naudotas laivas P32 „Sėlis“, kuris yra techniškai pasenęs, taip pat kyla sunkumų aprūpinant laivą atsarginėmis dalimis.

Danijoje statytas „Flyvefisken” klasės laivas Lietuvai perduodamas vadovaujantis 2016 m. rugsėjį Lietuvos kariuomenės ir Danijos kariuomenės aprūpinimo ir logistikos organizacijos (DALO) atstovų pasirašyta sutartimi. Pagal šią sutartį Lietuvos kariuomenė įsigijo laivą P15 ir dvi patruliniams laivams skirtas povandeninių laivų sekimo sonarų sistemas. Viso įsigijimo projekto vertė 6,5 mln. Eur.

Lietuvos karinių jūrų pajėgų vėliavos iškėlimo laive ceremonijoje Korsoro uoste dalyvavo Lietuvos karinių jūrų pajėgų atstovai, laivo P15 įgulos nariai ir Danijos kariuomenės aprūpinimo ir logistikos organizacijos atstovai.

Lietuvos įsigytas laivas P15 bus ketvirtasis „Flyvefisken“ (vertimas iš danų klb.: „Žuvis skraiduolė”) klasės, arba „Standart Flex 300” tipo multifunkcinis laivas Lietuvos karinių jūrų pajėgų Karo laivų flotilės Patrulinių laivų divizione. Pirmieji trys šios klasės laivai – P11 „Žemaitis“, P12 „Dzūkas“ ir P14 „Aukštaitis“ Lietuvos karinėse jūrų pajėgose tarnybą pradėjo 2008-2010 m.

Lietuvos karinių jūrų pajėgų Karo laivų flotilės Patrulinių laivų diviziono paskirtis – patruliavimas Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje ir išskirtinėje ekonominėje zonoje, laivų pažeidėjų sulaikymas, konvojavimas, paieškos ir gelbėjimo operacijos, bei kitos užduotys.

Apie „Flyvefisken“ klasės laivą P15 (Lietuvos KJP numeracija):

Patrulinis „Flyvefisken“ klasės laivas P15 buvo pradėtas statyti 1988 m., o Danijos Karališkajame karo laivyne tarnybą pradėjo 1990 m. lapkričio 1 d. ir buvo pavadintas P552 „Havkatten“ (vertimas iš danų klb.: „Vilkžuvė”).

„Flyvefisken” klasės laivai buvo sukurti ir statomi Danijos laivų statykloje Danyard A/S Olborge nuo 1987 iki 1996 metų. Iš viso buvo pastatyta 14 šios klasės laivų. Pirmasis jų, tarnybą Danijos karinėse jūrų pajėgose pradėjo 1989 metų gruodį.

Laivo P15 techniniai duomenys:

Laivo klasė – Flyvefisken („Žuvis skraiduolė“)

Laivo pavadinimas – Havkatten P552 („Vilkžuvė“)

Pastatytas – Danijos laivų statykloje Danyard A/S Olborge

Tarnybą pradėjo – 1990 m. lapkričio 1 d.

Vandentalpa – 450 t.

Laivo ilgis – 54,00 m

Laivo plotis – 9,00 m

Grimzlė – 3,00 m

Įgula – 20 – 30 žmonių, priklausomai nuo vykdomos užduoties

Varikliai – 2 vnt. MTU dyzeliniai varikliai 5.440 AJ

3 vnt. pagalbiniai varikliai

1 vnt. povairis

Max. greitis – 18 mazgų

Informacijos šaltinis – Krašto apsaugos ministerija.

Vyr. ltn. Vytauto Drejerio nuotr.

2016.11.26; 04:04