Stiprindama tarptautinį karinį bendradarbiavimą ir įsipareigojimus tarptautiniam saugumui užtikrinti, Lietuva jungiasi prie Jungtinių Amerikos Valstijų vadovaujamos koalicijos operacijos Irake „Inherent Resolve“ (liet. „Įgimtas Ryžtas“) ir siunčia į ją savo karinius instruktorius.

Gruodžio 22 d. Lietuvos kariuomenės Gedimino štabo batalione Vilniuje į tarptautinę operaciją Irake išlydėta pirmoji Lietuvos kariuomenės instruktorių grupė.

„Lietuva išsaugo patikimos sąjungininkės vardą ir dalyvauja tarptautinėse operacijose, kuriomis siekiama stiprinti stabilumą ir saugumą bei siunčia į jas savo karius. Priklausydama JAV vadovaujamai globaliai koalicijai, kovojančiai prieš Daesh teroristinę organizaciją, Lietuva jau anksčiau prisidėjo teikdama paramą medicinos priemonėmis kovojantiems Irako kariams, o dabar stipriname savo įsipareigojimus ir siunčiame Lietuvos karinius instruktorius“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Lietuvos kariai į operacijos rajoną Irake išvyks 2017 m. sausį iš Danijos kartu su šios šalies kontingento kariais. Šešių Lietuvos kariuomenės instruktorių grupė priskirta Danijos karių kontingentui, kuriame tarnaus kartu su Danijos, Latvijos ir Estijos kariais.

Lietuvos kariai kartu su sąjungininkais treniruos Irako saugumo pajėgų karius, vykdys jų karinį rengimą ir mokymą, taip pat užtikrins saugumą mokymo vietoje. Kaip ir kitose šiuo metu vykstančiose operacijose, Lietuvos kariai dalyvausiantys operacijos Irake metu kovinių užduočių nevykdys.

Šiai misijai Lietuvos kariai ruošėsi beveik pusę metų – dalyvavo įvairiuose kursuose, treniravosi tiek Lietuvoje tiek ir Danijoje.

Lietuvos kariai į tarptautinę operaciją Irake siunčiami pagal šių metų birželio 29 d. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimą, kuriame numatyta į JAV vadovaujamos koalicijos operaciją „Inherent Resolve“ siųsti iki 30 karių ir valstybės tarnautojų.

Dalyvavimas tarptautinėse operacijose yra svarbi Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų tarptautiniam saugumui išraiška, taip pat priemonė stiprinti ES bendrąją saugumo ir gynybos politiką, NATO kolektyvinę gynybą bei karinį bendradarbiavimą.

Tarptautinė operacija Irake bus septintoji Lietuvos kariuomenės šiuo metu vykdoma operacija. Šiuo metu per 30 Lietuvos karių dalyvauja šešiose NATO, Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų tarptautinėse operacijose. Septyni kariai dalyvauja ES vykdomose operacijose: mokymo misijoje Malyje (EUTM Mali), karinėje operacijoje Viduržemio jūros regiono pietų centrinėje dalyje „Sophia“ (EUNAVFOR MED operacija SOPHIA) ir karinėje jūrų operacijoje „Atalanta“ (EU NAVFOR ATALANTA). NATO vadovaujamoje operacijoje Afganistane „Tvirta parama“ dalyvauja 21 karys ir NATO taikos palaikymo pajėgų misijoje Kosove – 1 karys. Keturi Lietuvos kariai dalyvauja JT taikos palaikymo misijoje Malyje „Minusma“.

Apie koalicijos operaciją Irake „Įgimtas ryžtas“

JAV vadovaujamos koalicijos pajėgų operacijos „Įgimtas ryžtas“ pagrindiniai tikslai – ISIL/Daesh teroristinės organizacijos veiklos stabdymas Irake ir Sirijoje, ir Irako ginkluotųjų pajėgų apmokymas ir rengimas. Operacija prasidėjo 2014 m. spalį, po Irako Vyriausybės kreipimosi į tarptautinę bendruomenę dėl pagalbos užkertant kelią sukarintų teroristinių organizacijų veiklai šalyje. Dalis NATO ir ES valstybių skiria karines oro pajėgas, karinius instruktorius, kitus karinius pajėgumus į šią koalicijos pajėgų operaciją. Šiuo metu karinius pajėgumus operacijai teikia daugiau nei 20 šalių. Karinę, humanitarinę ir kitokio pobūdžio paramą šiuo metu teikia per 60 valstybių.

Informacijos šaltinis – Krašto apsaugos ministerija.

2016.12.27; 14:27

Briuselyje (Belgija) krašto apsaugos ministras Juozas Olekas NATO gynybos ministrų susitikime pristatė Lietuvos pasirengimą mūsų šalyje dislokuoti Vokietijos vadovaujamą sąjungininkų bataliono kovinę grupę.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas (Jens Stoltenberg) susitikime patvirtino, jog prie Lietuvoje dislokuojamo Vokietijos vadovaujamo bataliono prisijungs, Belgija, Kroatija, Liuksemburgas, Prancūzija, Nyderlandai ir Norvegija.

„Lietuva vertina Vokietijos ir kitų sąjungininkių pastangas sustiprinti atgrasymą ir kolektyvinę gynybą bei sprendimą formuoti bataliono kovinę grupę ir dislokuoti karius bei karinę techniką Lietuvoje. Lietuva intensyviai dirba, siekdama tinkamai priimti bataliono kovinę grupę 2017 metais“, – kalbėjo ministras J. Olekas.

Pasak ministro, šiuo metu yra derinami dokumentai dėl priimančiosios šalies paramos suteikimo, vykdomi infrastruktūros atvykstantiems sąjungininkų kariams apgyvendinti, technikai ir amunicijai saugoti bei treniruotis lauko sąlygomis parengimo darbai.

„Kitais metais atvykstantys sąjungininkių kariai įsikurs Rukloje, tačiau kai pastatysime naują Lietuvos kariuomenės karinį miestelį Rokantiškėse, bataliono kovinė grupė galės persikelti ten“, – teigė ministras J. Olekas.

Susitikime aptariant Aljanso veiksmus reaguojant į grėsmes iš Pietų, ministras J. Olekas informavo, kad Lietuva, prisidėdama prie JAV vadovaujamos operacijos Irake „Įgimtas ryžtas“ (angl. Inherent Resolve“), nuo kitų metų pradžios planuoja išsiųsti pirmąją 6 Lietuvos kariuomenės instruktorių grupę. Lietuvos kariai tarptautinėje operacijoje Irake dalyvaus Danijos karių kontingento sudėtyje, kur treniruos Irako saugumo pajėgas kovai su teroristine organizacija DAESH.

„Prisidėdami prie kovos su DAESH mes prisidedame prie tarptautinių pastangų sprendžiant saugumo problemas“, – kalbėjo ministras J. Olekas.

Lietuvos kariai į tarptautinę operaciją Irake siunčiami pagal šių metų birželio 29 d. Lietuvos Respublikos Seimo priimtą nutarimą, kuriame numatyta į JAV vadovaujamą operaciją „Įgimtas ryžtas“ siųsti iki 30 karių ir valstybės tarnautojų.

Informacijos šaltinis – Krašto apsaugos ministerija.

Nuotraukoje: NATO gynybos ministrų susitikimas Briuselyje.

2016.10.27; 07:04

Nuo kitų metų pradžios Lietuva, prisidėdama prie JAV vadovaujamos operacijos Irake „Įgimtas ryžtas“ (angl. Inherent Resolve“), kovojančios prieš Islamo valstybę (ISIS), į šią operaciją planuoja išsiųsti pirmąją 6 Lietuvos kariuomenės instruktorių grupę. Lietuvos kariai tarptautinėje operacijoje Irake dalyvaus Danijos karių kontingento sudėtyje, kur treniruos Irako saugumo pajėgas kovai su Islamo valstybe.

Dėl tokio principinio sprendimo – planuojamo bendro Lietuvos ir Danijos dalyvavimo JAV vadovaujamoje operacijoje Irake – krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sutarė su Danijos gynybos ministru Peteriu Christensenu.

Amerikiečių kariai. Vytauto Visocko (slaptai.lt) nuotr.
Amerikiečių kariai. Vytauto Visocko (slaptai.lt) nuotr.

„Prisidėdami prie kovos su Islamo valstybe mes prisidedame prie tarptautinių pastangų sprendžiant saugumo problemas Pietuose ir užtikrinti stabilumą regione, o tai, kad mes ketiname dalyvauti šioje koalicijoje Danijos kontingento sudėtyje – tai ir mūsų glaudaus ir intensyvaus bendradarbiavimo dalyvaujant drauge tarptautinėse operacijose Afganistane, Malyje, taip pat ir tarptautinėse pratybose rezultatas, rodantis mūsų karių pasirengimą veikti drauge,“ – sako krašto apsaugos ministras J. Olekas.

Šiuos Lietuvos planus krašto apsaugos ministras J. Olekas pristatė liepos 20 d. Vašingtone, Jungtinėse Amerikos Valstijose, vykusiame Globalios koalicijos, kovojančios prieš Islamo valstybę, užsienio reikalų ir gynybos ministrų susitikime. Šiame susitikime JAV vadovaujamos koalicijos valstybių gynybos ministrai aptarė pasiektą pažangą karinėje kampanijoje prieš Islamo valstybę Irake ir Sirijoje.

Ministrai taip pat kalbėjo apie tolesnius veiksmus, pajėgumus, reikalingus atgaunant, stabilizuojant, išlaikant ir atstatant Islamo valstybės užgrobtas ir nuniokotas teritorijas Irake. Susitikime taip pat aptarta pažanga ir tolesnė koalicijos parama plėtojant Irako vyriausybines saugumo pajėgas, kurioms tenka pagrindinis kovos prieš Islamo valstybę krūvis Irako sausumoje.

Lietuvos kariai į tarptautinę operaciją Irake siunčiami pagal šių metų birželio 29 d. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė nutarimą, kuriame numatyta į JAV vadovaujamą operaciją „Įgimtas ryžtas“ siųsti iki 30 karių ir valstybės tarnautojų.

Informacijos šaltinis – Krašto apsaugos ministerija (kam.lt).

2016.07.23; 16:16