Vytautas Visockas

Išaušo Okupacijos ir genocido diena. Teisingiau būtų, jeigu prie šių sąvokų pridėtume dar vieną – Okupacijos, gėdos ir genocido diena. Diena, kai nė vienas kraujo lašas tos gėdos nenuplovė. Tą gėdą savo krauju bandė nuplauti beveik beginklis pasienietis Aleksandras Barauskas, bet ne politikai ir generolai. 

Paminklas Aleksandrui Barauskui Ūtoje.
Paminklas Aleksandrui Barauskui Ūtoje.

Keistai susiklostė: pirmiausia tenka minėti, pagerbti tremties ir genocido aukas, o paskui, kitą dieną, minėti gėdingą okupaciją. Pirma pasekmės, paskui priežastys. Nes okupantas, sniečkų, paleckių, gedvilų, venclovų ir daugelio kitų išdavikų padedamas,  lygiai metus trypė ir naikino mūsų tautą.

2010-aisiais  su grupe politikų tą dieną buvau Ūtoje, pasienyje, minėjome bene pirmą kartą iškilmingiau prisimintą Lietuvos Respublikos pasienietį Aleksandrą Barauską, žadėjome, kad tokios gėdos daugiau niekada nepatirsime. Nes juk ne barbaras iš rytų jį nukankino, o mūsų tautos išdavikai, kuriuos, tik vieną kitą, čia paminėjau. Jie kalti, kad nė vienas Lietuvos kario kraujo lašas 1940-ųjų birželio 15-ąją tos gėdos nenuplovė.

Šiandien, po 75-erių metų, panašūs pavojai vėl mūsų tyko. Kaip elgsimės dabar, jeigu tas pats barbaras, išdavikų, kolaborantų padedamas, pabandys mus „išvaduoti“? Šį kartą, prisiminę aną gėdingą birželio 15-ąją, priešinsimės, nes esame ne vieni. Bet artilerijos sviedinys niekada į tą pačią duobę nekrinta. Priešas elgsis kitaip. Ar atspėsime – kaip? Ar iš tiesų neliksime vienų vieni? Ar kolaborantai, kurių, pasak „Valstybės“ redaktoriaus Eduardo Eigirdo, ir dabar yra daugiau negu „plika akimi“ matome, įsivaizduojame? Būkime budrūs. Lukiškių aikštė iki šiol tuščia, dar lūkuriuojama, o „išvaduotojai“ tik šįmet nuo tilto nukelti ir pagarbiai saugomi.

Išaušo Gėdos, okupacijos ir genocido dienos 75-osios metinės…

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukos iš 2010-ųjų metų Okupacijos ir genocido dienos minėjimo Ūtoje.

Namas, kuriame gyveno ir dirbo pasienietis Aleksandras Barauskas.
Namas, kuriame gyveno ir dirbo pasienietis Aleksandras Barauskas.
Aleksandras Barauskas, Ūtos pasienio baro viršininkas.
Aleksandras Barauskas, Ūtos pasienio baro viršininkas.
Pasieniečio Aleksandro Barausko dukra Ona Brasiūnienė.
Pasieniečio Aleksandro Barausko dukra Ona Brasiūnienė.