Ukrainos kareiviai parado metu Kijeve

Ne taip seniai įtakingas anglų žurnalas priskyrė Kijevą prie dešimties blogiausių pasaulio miestų, motyvuodamas dar ir dideliu terorizmo pavojingumu. Tuo tarpu pati Didžioji Britanija, kaip, beje, ir kitos Europos sostinės, žymiai labiau už mus kenčia nuo terorizmo.

Anot žurnalo „The Economist” versijos, Kijevas įeina į nepatogiausių miestų gyventi dešimtuką: pagal to leidinio analizės skyriaus ekspertų kasmet atliekamų tyrimų rezultatus, Ukrainos sostinė užima 131 vietą iš 140-os vietos.

Blogiausiai žurnalas „The Economist” įvertino stabilumą Ukrainos sostinėje (tai kriminaliteto – žiaurių ir smulkių nusikaltimų – lygis), terorizmo, taip pat ir karinio bei pilietinio konflikto grėsmės – 35 balai iš 100 galimų. Kaip pažymi leidinio ekspertai, šiokiam tokiam atgimimui, kurį demonstruoja Ukrainos rodikliai, vis dėlto gresia pavojus dėl netvarkos, ekonominio nestabilumo ir nesibaigiančio karo Donbase.

Ar iš tikrųjų tie kriterijai taip blogina potencialų Kijevo komfortą – ginčytinas klausimas. Bent jau todėl, kad, nors ir nėra tiesioginių karo veiksmų ES teritorijoje, dauguma Europos sostinių irgi toli nuo „idealaus miesto gyventi“ statuso. Ir kaltas tas pats terorizmas, kurį užsienio analitikai įžvelgė Kijeve, bet nemato savo panosėje.

Pabrėšime, kad Europolas apie visas teroro atakas Europos Sąjungos šalyse kasmet skelbia oficialią ataskaitą, kurios pavadinimas „Terorizmas ES: situacija ir tendencijos“ (EU Terrorism Situation & Trend Report (Te-Sat)). Ataskaitoje surinkta informacija iš ES valstybių, Eurojust organizacijos partnerių, taip pat faktai, gauti iš atvirų šaltinių.

„Tai situacinė ataskaita, kurioje aprašomi ir analizuojami išoriniai terorizmo pasireiškimai, tai yra teroristiniai puolimai bei veiksmai. Joje nesistengiama analizuoti giluminių terorizmo priežasčių, ir joje nebandoma vertinti kovos su terorizmu įtakos ar veiksmingumo“, – pranešama Europolo portale.

Remdamasis tokių kasmetinių situacinių Europolo ataskaitų informacija, UNIAN surinko duomenis apie garsiausius teroro aktus Europos sostinėse nuo 2014 metų – nuo Rusijos agresijos Ukrainos teritorijoje pradžios – nuo tada, kai Kijevo reitingai, matuojantys „komfortą ir miesto saugumą gyventi“ jame, pradėjo smukti.

2014 metai: 4 mirtys

2014 metų ataskaitoje pranešama, kad per metus ES iš viso užfiksuotas 201 teroro aktas (daugiau kaip pusė – Didžiojoje Britanijoje, nors nė per vieną niekas nežuvo). Čia reikia pažymėti, kad, apskaičiuodamas šitą rodiklį, Europolas tradiciškai sumuoja ne tik įvykdytas atakas, bet ir sužlugdytas ar nepavykusias. 

breivikas_oslo_gatve
Po Anderso Breiviko surengto teroro akto Norvegijos sostinėje. EPA – ELTA nuotr.

Mirtini atvejai per teroro išpuolius 2014 metais buvo užfiksuoti Belgijoje. Antai, 2014 metų kovą iš Alžyro kilęs prancūzas Mechdis Nemušas apšaudė Žydų muziejų Briuselyje. Žuvo keturi žmonės – du turistai iš Izraelio ir du muziejaus darbuotojai, dar trys žmonės buvo sužeisti.

Užpuolikas buvo sugautas po kelių dienų Prancūzijoje, paaiškėjo, kad jis kariavo Sirijoje „Islamo valstybės“  pusėje.

Pagal Europolo informaciją, iš viso 2014 metais Europos Sąjungos šalyse už nusikaltimus, susijusius su terorizmu, suimta apie 800 žmonių. Beje, šis rodiklis buvo žymiai aukštesnis, negu 2013 metais (tada buvo suimta vos per 500 žmonių). Daugiausia žmonių suimta Prancūzijoje (238), po to eina Ispanija (145) ir Didžioji Britanija (132).

Atskirai reikia pabrėžti, kad daugiau kaip pusė areštų – Europos Sąjungoje, jie susiję su religiniu terorizmu – džihadu. „Daugiausia areštų susiję su religijos įkvėptu terorizmu, kaip ir 2013 metais. Taip tęsiasi tendencija, kuri pastebima nuo 2011 metų“, – sakoma dokumente.

Kai dėl teisminių nagrinėjimų, tai situacija 2014 metais buvo tokia: 15 ES valstybių pranešė, kad išnagrinėjo 180 bylų, susijusių su kaltinimais terorizmu. O iš viso nuosprendžiai už teroristinius teisės pažeidimus buvo paskelbti apie 400 žmonių.

2015 metai: žuvo 151 žmogus

2015 metais teroro aktų ES šalyse nežymiai padaugėjo. Iš viso buvo užfiksuota 211 įvykdytų, nesėkmingų arba sužlugdytų atakų. O štai mirtinų, palyginus su 2014-aisiais, smarkiai padaugėjo. Iš viso ES nuo teroristų rankos žuvo 151 žmogus – 148 Prancūzijoje, 2 – Danijoje, 1 – Graikijoje.

Beje, anksčiau Europolo ataskaitos stabiliai fiksuodavo teroristinių nusikaltimų mažėjimą Prancūzijoje, tačiau 2015 metais šalis pagal tuos rodiklius užėmė grėsmingą antrą vietą – 72 teroro aktai per metus. Daugiau tik Didžiojoje Britanijoje (103).

Teroro aktas Mančesteryje. EPA-ELTA nuotr.

Apie skandalingus teroro aktus Prancūzijoje tada visi rašė ir kalbėjo… Iš pradžių, 2015 metų sausį, 12 žmonių žuvo po šaudynių Paryžiuje satyrinio leidinio Charlie Hebdo redakcijoje, dar 10 žmonių buvo sužeisti. O tiesiog po kelių dienų dar vienas teroro aktas: Paryžiuje, žydų supermarkete, 4 žmonės paimti įkaitais ir nužudyti piktadario, pretenduojančio į priklausomybę „Islamo valstybei“.

2015 metų lapkritį Paryžiaus teatre „Bataclan“ įvykdytas dar vienas kraupus teroro aktas. Nusikaltėliai vėl pagrobė įkaitų, 130 žmonių žuvo, daugiau kaip 300 sužeisti. Dalyvavimą atakose irgi patvirtino „Islamo valstybė“.

Prancūzijos valdžia net paskelbė įvedanti ypatingąją padėtį ir laikinai uždaranti sienas…

Per 2015 metus už nusikaltimus, susijusius su terorizmu, ES-oje buvo suimti 1077 žmonės. Iš jų 700 areštų buvo susiję būtent su džihadistų terorizmu. 12-a Europos Sąjungos valstybių pranešė išnagrinėjusios teisme daugiau kaip 200 terorizmo bylų, paskelbti iš viso 527 nuosprendžiai (dauguma iš jų taip pat susiję su džihadistų terorizmu).

2016 metai: užfiksuotos 142 mirtys

Pernai 8-ios Europos Sąjungos šalys pranešė apie 142 įvykdytus, nepavykusius ir užkardytus teroristinius puolimus. Kaip pranešama Europolo ataskaitoje, „…Tarp jų buvo užpuolimų, kuriuos rengė džihadistai, o taip pat nacionalistai, ultradešinieji ir kitokios grupės…“.

Daugiau kaip pusė teroro aktų (76) įvykdyti Didžiojoje Britanijoje. Prancūzija pareiškė apie 23 užpuolimus, Italija pagarsino 17, Ispanija – 10, Graikija – 6, Vokietija – 5, Belgija – 4 ir Niderlandai – 1 ataką. Iš viso 2016 metais Europos Sąjungoje per teroristinius puolimus žuvo 142 žmonės ir apie 400 buvo sužeisti.

Antai, du šiurpūs teroro aktai 2016 metų kovo 22-ąją įvykdyti Briuselyje. Abi atakos buvo sukoordinuotos ir kruopščiai parengtos. Per pirmąjį puolimą 2 teroristai-mirtininkai susprogdino detonuotus savadarbius sprogmenis Briuselio oro uoste. Per ataką žuvo 14 žmonių ir apie 100 buvo sužeisti. Oro uoste buvo uždrausta leistis visiems lėktuvams, jie buvo persiunčiami į atsarginius oro uostus, oro uosto pastatas irgi iš dalies nukentėjo.

Sulaukus įspėjimo apie galimą teroro aktą, Nyderlanduose atšauktas roko koncernas. EPA – ELTA nuotr.

Tą pačią dieną, tiesiog po pusvalandžio, dar du sprogimai Briuselio metro traukiniuose nusinešė 28 žmonių gyvybes. Atsakomybę už teroro aktus mieste prisiėmė „Islamo valstybė“.

Renkant informaciją apie teroro aktus vien tik ES šalių sostinėse, vis dėlto neįmanoma ignoruoti tragedijos Nicoje… Taigi, 2016 metų liepos 14 bakarą, švenčiant Bastilijos dieną, sunkvežimis du kilometrus įvažiavo į žmonių minią. Tokiu būdu teroristas nužudė 85 žmones, įskaitant 10 vaikų, ir sužeidė daugiau kaip 200 asmenų.

Tais pačiais metais, pagal analogišką siaubingą „scenarijų“, įvyko teroro aktas ir Berlyne. Gruodžio 19 dieną sunkvežimis įvažiavo į minią žmonių, atėjusių į kalėdinę mugę. Žuvo 12 žmonių, pusšimtis buvo traumuoti. Sunkvežimio vairuotojas bandė dingti, bet buvo sulaikytas. Antras žmogus, kuris įvažiuojant buvo kabinoje, žuvo.

Apskritai, Europolas praneša, kad 2016 metais už teroristinius nusikaltimus suimta šiek tiek mažiau žmonių nei 2015 metais – 1002. Bet dauguma areštų – kaip ir anksčiau – susiję su džihadistų terorizmu – 718.

Beje, vienintelė ES valstybė, kurioje išlieka areštų daugėjimo tendencija, tai Prancūzija: 238 – 2014 metais, 424 – 2015 metais ir 456 – 2016 metais. Europolo ataskaitoje pranešama, kad pernai 17-a Europos Sąjungos šalių išnagrinėjo teismuose 300 bylų, susijusių su terorizmu. Iš viso už teroristinius nusikaltimus paskelbti nuosprendžiai 600-ams žmonių, ir dauguma nuosprendžių susiję su džihadistų terorizmu.

2017 metai: pavojų nemažėja

Nors ataskaita apie šiuos metus pasirodys tik ateityje, 2018 metais tai nė trupučio netrukdo prisiminti garsiausių teroro aktų, kurie jau įvyko Europos sostinėse. Antai, šių metų vasarį Paryžiuje nežinomas asmuo su dviem mačetėmis rankose, apsirengęs marškinėliais su kaukole, šaukdamas „Allah Akbar“, užpuolė karinį patrulį, saugojusį tvarką šalia Luvro vykdant specialiąją operaciją Sentinelle. Kariškiai pradėjo šaudyti į užpuoliką – jis buvo sunkiai sužeistas į pilvą ir paguldytas į ligoninę. Vienas kariškis irgi buvo lengvai sužeistas. Prancūzijos valdžia pareiškė, kad užpuolimas yra „teroristinio pobūdžio“.

Šių metų balandį teroro aktas įvykdytas Švedijos sostinėje. Sunkvežimis visu greičiu įsirėžė į žmones, kurie vaikščiojo po Drotningataną – pagrindinę pėsčiųjų gatvę Stokholme. Mašina sustojo po to, kai įvažiavo į vienos parduotuvės vitriną. Žuvo mažiausiai 5 žmonės, 15-a buvo sužeisti.

Britų policija skuba į pagalbą teroro aukoms

Londonui šie metai buvo itin gedulingi… Gegužės 22-ąją nugriaudėjęs teroro aktas Mančester-Arenoje nusinešė daugiau kaip 20 žmonių gyvybes, o jau birželio 3 miestą užgriuvo visa serija teroro atakų. Antai, vakare į Londono tilto pėsčiųjų taką ant žmonių užvažiavo sunkvežimis. Įvyko restorano šalia Boro-Market turgaus ginkluotas užpuolimas. Iš viso 2017 metų birželio 3 dieną per nusikalstamas atakas žuvo 8 žmonės, o dešimtys nekaltų žmonių buvo sužeisti ir hospitalizuoti.

Pastaraisiais metais nuo teroristinės agresijos ypač kenčia Ispanijos turistinis centras. Antai, šių metų rugpjūtį, tegul ir ne sostinėje, o Ispanijos šiaurės rytuose, įvykdyta visa serija teroro aktų. Pirmiausia šalies turizmo centre, Barselonoje, furgono vairuotojas užvažiavo ant praeivių. O vėliau panašų teroro aktą teroristai planavo Kambrilso miestelyje, bet policija juos nušovė. Per tuos du teroro aktus Ispanijoje žuvo 16 žmonių, nukentėjo daugiau kaip šimtas.

Beje, prieš 13 metų Ispanijos sostinėje Madride įvykdytas teroro aktas, kuris tada buvo apibūdintas kaip baisiausias Europoje… 2004 metų kovo 11-ąją Al-Qaeda islamistai susprogdino keletą sprogmenų keliuose traukiniuose. Per sprogimus žuvo 191 žmogus – 17-os valstybių piliečių. 192-ąja auka tapo specialiosios paskirties būrio kovotojas, žuvęs šturmuojant butą, kuriame slėpėsi teroristai.

O prieš porą savaičių Londono metro irgi driokstelėjo sprogimas. Kaip tvirtino liudytojai, kalbėdami su žiniasklaida, sprogo konteineris, kuris stovėjo šalia vagono durų. Nukentėjo keliasdešimt žmonių, laimei, niekas nežuvo.

Teroro aktai Kijeve

Apskritai, jei tikėsime Nacionalinės policijos statistika, pernai („The Economist” paskutinėje ataskaitoje analizavo būtent 2016 metus) nusikalstamumo lygis Kijeve pakilo 16 proc. Bet tai ne kažkokių masinių neramumų, teroro aktų ir kitų sunkių nusikaltimų sąskaita, o dėl to, kad registruojama daugiau nusikaltimų nuosavybei, apiplėšimų gatvėse ir chuliganizmo atvejų (kuo, iš principo, gali „pasigirti“ bet kuris pasaulio megapolis). 

Ukranos slaptoji tarnyba SBU

Antai, Nacionalinė policija pranešė, kad užfiksuotas transporto priemonių vagysčių padaugėjimas 24 proc., o apiplėšimų – 45 proc. Kai dėl teroro aktų (įvykdytų, nepavykusių arba sužlugdytų, kaip jie kvalifikuojami Europoje), tai nuo 2014 metų – Rusijos agresijos pradžios Ukrainoje ir to laiko, kai visiškai nusmuko Kijevo reitingai, matuojantys, „miesto komfortiškumą ir saugumą gyventi“ jo ribose, juos galima ant pirštų suskaičiuoti.

Taigi 2014 metų gruodį Lugansko gyventoja Anastasija Kovalenko gavo iš užsakovo moterišką rankinę, prikimštą sprogmenų, ir paliko ją Kijevo centre. Bet teroro aktas buvo sužlugdytas – Anastasiją sulaikė SBU – Ukrainos saugumo tarnybos – bendradarbiai. Teisme ji prisipažino, kad rengėsi įvykdyti teroro aktą. O 2017 metų vasarą Pečioros teismas paskelbė jai nuosprendį – penkerius metus laisvės atėmimo.

2015 metų balandį SBU apibūdino kaip teroro aktą sprogimą sostinėje šalia vieno Rusijos taupomojo banko „Sberbank Rossiji“ skyriaus, per kurį niekas nenukentėjo. Beje, jėgos atstovai pareiškė, kad nusikaltimas buvo įvykdytas pagal nurodymą iš RF, „siekiant destabilizuoti visuomeninę situaciją Kijeve“. 

Žurnalisto Pavelo Šeremeto žuvimo vieta

O štai ką iš tikrųjų galima laikyti teroro aktu, ir dar su aukomis, – tai įvykius prie Aukščiausiosios Rados 2015 metų rugpjūčio 31-ąją. Priminsim, tada prie parlamento sienų buvo susprogdinta kovinė granata, o per sprogimą žuvo 4 Nacionalinės gvardijos kovotojai, dar apie 150 žmonių buvo sužeisti. Bet šiandien Podolės rajono teismas vis dar nepradėjo nagrinėti iš esmės baudžiamosios bylos, kurioje 15-a figūrantų. 

Teroro aktams galima priskirti ir tyčinį žymaus žurnalisto Pavlo Šeremeto nužudymą, – jo automobilis susprogdintas Kijevo centre 2016 metų liepą (teisėsaugininkai svarstė šešias incidento versijas). Nuo 2017 metų liepos 24-osios Nacionalinė policija įslaptino visus teismų nuosprendžius Šeremeto nužudymo byloje, nenurodydama priežasčių.

Automobilio susprogdinimą Kijeve, Solomensko rajone 2017 metų birželį, kai žuvo GUR (Vyriausiosios žvalgybos valdybos) specialiojo būrio pulkininkas Maksimas Šapovalas, Nacionalinės policijos Vyriausiosios valdybos Tyrimo skyrius iškart pavadino teroro aktu. Taip pat kaip ir tą patį mėnesį, tik porą savaičių anksčiau, sprogimą netoli JAV ambasados Ukrainoje. Laimė, per jį niekas nenukentėjo.

Ir vienas iš paskutiniųjų įsiminusių incidentų – sprogimas prie Ministrų kabineto Kijeve Nepriklausomybės dieną. Teroro aktas – ar ne teroro aktas, bet sprogus paketui, nukentėjo du žmonės.

Kaip ten bebūtų, net tokia statistika liudija, kad Ukrainos sostinėje viskas ne taip liūdna, kaip bandė pavaizduoti The Economist analitikai. Ypač lyginant su ES sostinėmis.

Informacijos šaltinis: www.unian.net

2017.10.24; 02:00

Žurnalistas Pavelas Šeremetas žuvo liepos 20-ąją Ukrainos sostinėje Kijeve, sprogus mašinai, kuri priklausė jo civilinei žmonai Alionai Pritulai, kartu su juo įkūrusiai leidinį „Ukrainska pravda“.

Žurnalisto Pavelo Šeremeto žuvimo vieta.
Žurnalisto Pavelo Šeremeto žuvimo vieta.

Tirti nusikaltimą pavesta Ukrainos Nacionalinės policijos Vyriausiosios valdybos tyrimo valdybai Kijeve, procesui vadovaus Kijevo prokuratūra.

Pasak Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjo Zoriano Škiriako, automobilį susprogdino savadarbis sprogmuo, kurio galingumas prilygsta 0,4–0,6 kg trotilo. Prokuratūra kvalifikavo incidentą kaip tyčinę žmogžudystę, įvykdytą daugelio žmonių gyvybei pavojingu būdu.

Ukrainos saugumo tarnyba nustatė keturias pagrindines žmogžudystės versijas: žurnalisto profesinė veikla, priešiški santykiai arba asmeniniai motyvai, Rusijos pėdsakai ir pasikėsinimas į Šeremeto civilinę žmoną Alioną Pritulą, su kuria jie įkūrė leidinį „Ukrainska pravda“.

Savo paskutinėje publikacijoje žurnalistas rašė apie rezonansinius praėjusios savaitės įvykius, su kuriais, pasirodo, susiję dabartiniai ir buvę savanoriškų padalinių kovotojai.

Slaptai.lt skelbia keletą versijų, kam ir kodėl galėjo praversti demonstratyvi šio žurnalisto likvidacija pačiame Kijevo centre.

XXX

Rusų opozicionierius Ilja Jašinas mano, kad žurnalisto Pavelo Šeremeto nužudymą galėjo organizuoti Rusijos specialiosios tarnybos. Šiuos žodžius jis parašė savo puslapyje Facebook“e.

„Pagrindinė versija – pasikėsinimą į Šeremetą organizavo Rusijos specialiosios tarnybos. Kaip tik ši versija, mano požiūriu, labiausiai tikėtina ir reikalauja, kad tyrimas maksimaliai susikoncentruotų į ją.

Visų pirma, samdomi žudikai veikė nepaprastai profesionaliai. Sprogmuo buvo įtaisytas idealiai ir suveikė taip, kad nepaliko šansų Šeremetui išlikti gyvam – tuo tarpu niekas iš atsitiktinių praeivių nenukentėjo“, – rašo Jašinas.

Nužudytasis žurnalistas Pavelas Šeremetas. Svoboda.org nuotr.
Nužudytasis žurnalistas Pavelas Šeremetas. Svoboda.org nuotr.

Opozicionieriaus nuomone, nužudymo techninis atlikimas liudija aukštą nusikaltėlių lygį ir rodo specialiųjų tarnybų braižą.

„Tikėtini žmogžudystės užsakovai turėjo aiškų motyvą. Vadinkime daiktus jų tikraisiais vardais: Vladimiro Putino režimas tęsia šaltąjį karą prieš Ukrainą. Susidorojimas su žymiu žurnalistu pačiame Kijevo centre destabilizuoja politinę padėtį šalyje ir smogia valdžios reputacijai. Atkreipkite dėmesį, kaip uoliai Kremliaus propaganda rutulioja Petro Porošenkos komandos nesugebėjimo užtikrinti spaudos saugumą temą“, – pabrėžė Jašinas.

„Šeremeto nužudymas – nedviprasmiška žinia tiems Rusijos piliečiams, kurie emigravo į Kijevą ir tebekritikuoja Putino režimą, būdami (kaip jiems atrodo) saugūs kaimyninės valstybės teritorijoje. Šeremeto žūtis aiškiai leidžia visiems emigrantams iš Rusijos Ukrainoje suprasti, kad tai tik saugumo iliuzija. Dabar visi supranta: žudyti Putino kritikus galima ne tik priešais Kremlių, bet ir Kijevo centre“, – sako Jašinas.

Mes gana dažnai bendraudavome su Šeremetu. Po Boriso Nemcovo nužudymo samprotavau, kad, galimas dalykas, mums kadaise reikėjo įtikinti Borisą persikelti į Kijevą – tai būtų jam išgelbėję gyvybę.

Šeremetas, kuris tuo metu jau ilgokai gyveno Ukrainos sostinėje, liūdnai šypsojosi. „Jeigu tu manai, kad Putino specialiosios tarnybos neįstengs čia pasiekti, ką norės, tai tu klysti. FSB žmonės Kijeve jaučiasi kaip namie“, – sakė jis.

Jis taip pat komentavo versiją, kad su žmogžudyste susijusios Baltarusijos specialiosios tarnybos.

„Šeremetas gimė Baltarusijoje ir daug metų buvo nuoseklus Aleksandro Lukašenkos režimo kritikas. Jis buvo išsiųstas iš šalies ir iš jo buvo atimta pilietybė. Ir vis dėlto, jis toliau vadovavo vienam iš populiariausių Baltarusijos opozicijos tinklalapių, jame kasdien publikuodavo naujienas, kurios skyrėsi nuo valstybinės propagandos“, – priminė Jašinas.

Tačiau, rusų opozicionieriaus nuomone, Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka nesuinteresuotas tokiu skandalu.

„Šeremetas nors ir erzino Baltarusijos prezidentą, bet tikrai nedarė jo valdžiai juntamos žalos. Be to, šiandien Lukašenka maždaug sureguliavo santykius su Vakarais: jo šaliai nuimtos sankcijos, o pats Tėtušis išmoko taikdario vaidmens, priimdamas Minske valstybių, besiderančių taikiai sureguliuoti konfliktą Donbase, lyderius. Jeigu Šeremeto nužudyme bus rasta Baltarusijos čekistų pėdsakų, tai bus nauja dingstis izoliuoti Lukašenkos režimą. Prityręs diktatorius nesiryš taip savęs pakišti“, – pridūrė Jašinas.

XXX

Profesorius Andrejus Zubovas komentaruose leidiniui Gordon.com pareiškė, kad Rusijos valdžiai nebuvo prasmės žudyti Pavelo Šeremeto. Rusų istorikas profesorius Andrejus Zubovas mano, kad už „Ukrainska pravda“ žurnalisto nužudymo gali stovėti „DNR“ ir „LNR“ separatistai.

„Aš manau, kad toji žmogžudystė dabar nereikalinga. Neatmetama, kad Šeremeto mirtis susijusi su „DNR“ ir „LNR“ separatistais. Man regis, jie norėjo atkeršyti žurnalistui už jo tvirtą proukrainietišką poziciją. Žinoma, galiu klysti, bet manau, kad šios žmogžudystės gijos driekiasi būtent į ten“, – pabrėžė Zubovas.

XXX

Ukrainos Generalinis prokuroras Jurijus Lucenka tvirtino būtinai apklausiąs „nelemtai garsėjančio kanalo žurnalistus, kurie atsitiktinai suspėja pirmieji į rezonansinius nužudymus“, pranešė žinybos vadovas Jurijus Lucenka, kalbėdamas apie žurnalisto Pavelo Šeremeto nužudymo tyrimą.

„17 kanalo“ žurnalistai bus apklausti Pavelo Šeremeto nužudymo byloje, pareiškė Ukrainos generalinis prokuroras Jurijus Lucenka. Tai jis pasakė per brifingą Užkarpatės srityje, perduoda Gordon.com korespondentas.

„Mes analizuojame visą vaizdo medžiagą… Darome viską, kad gautume ekspertizės išvadas apie sprogmenų ir paties sprogstamojo užtaiso tipą, o taip pat apie visus kitus veiksmus tų asmenų, kurie buvo toje vietoje įmontuojant sprogmenis. Bus apklausti ir nelemtai garsėjančio kanalo žurnalistai, kurie atsitiktinai suspėja būti pirmieji rezonansinėse žmogžudystėse“, – sakė jis.

Lucenka taip pat pranešė, kad Šeremeto žudikas buvo ne vienas, tai buvo grupė.

„17 kanalas“ atvyko į Šeremeto žūties vietą praktiškai nužudymo momentu, nufilmavo ir išklojo internete vaizdo medžiagą, kurioje matyti, kaip Šeremetas, dar gyvas, ištraukiamas iš mašinos.

„Per atsitiktinumą mūsų grupė atsidūrė šalia. Išgirdę sprogimą, žurnalistas ir operatorius nubėgo į įvykio vietą. Mes pasirengę pateikti vaizdo įrašus visoms redakcijoms, kurios kreipsis“, – sakoma vaizdo medžiagos prieraše.

Po socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje sukelto skandalo dėl tokio operatyvumo, „17 kanalas“ paskelbė redakcijos video kreipimąsi, kuriame išdėstė savo įvykių aiškinimą.

XXX

Pulko „Azov“ žvalgybos vadas Sergejus Korotkichas apie Šeremeto nužudymą: „Žudikai – specialiųjų tarnybų bendradarbiai arba turėjo priėjimą prie specialiųjų tarnybų informacijos“.

Pulko „Azov“ žvalgybos vadas Sergejus Korotkichas pareiškė, kad žurnalisto Pavelo Šeremeto žudikai veikė dviese, nes jo automobilį galėjo sekti specialiosios tarnybos.

„Ukrainska pravda“ žurnalisto Pavelo Šeremeto nužudymas yra ne Vidaus reikalų ministerijos, o Ukrainos Saugumo tarnybos kompetencijoje, pareiškė pulko„Azov“  žvalgybos vadas Sergejus Korotkichas 3S.tv kanalo programoje „Šuster LIVE“.

„Tai pasikėsinimas į valstybės pagrindus. Tai politinė žmogžudystė“, – pareiškė jis.

Žvalgas pabrėžė, kad miną po žurnalisto automobiliu neatsitiktinai padėjo du žmonės.

„Jie arba specialiųjų tarnybų bendradarbiai, arba turėjo priėjimą prie specialiųjų tarnybų bendradarbių informacijos. Kodėl veikė dviese – mergaitė ir berniukas? Logiką su 99 proc. garantijos galiu paaiškinti per dvi minutes. Pirmas ėjo vaikinas, vaizduojantis girtą. Nugriuvo po mašina, pradėjo valyti dugną įtaisui. Tuo momentu mergaitė nešė sprogmenį. Kodėl būtent mergaitė? Ir kodėl jie ėjo dviese? Tas vaikinas, kuris valė dugną, atsižvelgė į tai, jog gali būti priešpriešinis stebėjimas. Kažkas, kas jiems davė užduotį, arba jie patys buvo tam pakankamai kvalifikuoti, įtarė, jog Paša gali būti sekamas. Kai jis valė dugną, jį galėjo sučiupti. Jeigu būtų sučiupę su sprogmenimis, tai, jei neklystu, pagal VRM kvalifikaciją, būtų jau įvykdyto nusikaltimo faktas“, – paaiškino jis. 

Korotkichas pabrėžė, kad sprogmenų turėjimas leidžia areštuoti įtariamąjį ne vieneriems metams.

„Jis pargriuvo, nuvalė dugną, jo nesučiupo. Kurį laiką lukterėjo – priešpriešinio stebėjimo nėra. Priėjo mergaitė, tada jau prie magneto arba prie veržtuvo pritvirtino sprogmenį. Vienintelis apsižiopsojimas, kurį aš matau ir kuris leidžia rimtai įtarti, kad kada nors tas reikalas išaiškės, – tai mergaitė šitoje nežinomybių lygtyje. Nes mokančių tuo naudotis moterų Ukrainoje ir besiribojančiose valstybėse tik vienetai“, – apibendrino pulko „Azov“  žvalgybos vadas.

XXX

„Ukrainska pravda“ žurnalistą Pavelą Šeremetą nužudė aukštos klasės specialistai, pareiškė buvęs Ukrainos VRM UBOP Kriminalinės žvalgybos valdybos vadovas, milicijos pulkininkas, International Police Association garbės narys Valerijus Kuras  3S.tv kanale programoje „Šuster LIVE“.

„Tai labai rimtas darbas. Nemanykite, kad ten diletantai. Aš tiksliai žinau, kad tie žmonės gavo gerų priemonių, ir jie žinojo, ką darys. Bet apsidrausdami jie taip pasistengė, kad jis neliktų gyvas“, – pareiškė jis.

Beje, Kuras pabrėžė, kad žurnalisto nužudymas buvo demonstratyvus, o tai nebūdinga samdomiems žudikams.

„Vienintelis dalykas mane stebina. Ir aš galvoju: kodėl? Profesionalas veikia tyliai, visiškai tvarkingai. Ką nors inscenizuoja. Bijau, kad tai cinizmas, panašus į demonstraciją. Kad bus tęsinys, kad jie dar kažką numatė į priekį. Jie kažkam davė žinią. Tai grasinimas. Pavelas – ne tas objektas“,– pabrėžė jis.

Kuras taip pat spėjo, kad Šeremeto nužudymą užsakė grupė labai apsirūpinusių rimtų asmenų, o užsakymą vykdė „profesionalai, kurie 100 proc. susiję su specialiosiomis tarnybomis“.

XXX

Tinklaraštininkas Jevgenijus Ihelsonas apie Šeremeto žūtį: pats blogis išsklaido po internetą versijas, pašalinančias įtarimus nuo realių žudikų.

„Ukrainska pravda“ tinklaraštininko ir keliautojo Jevgenijaus Ihelsono nuomone, žurnalisto Pavelo Šeremeto mirties kaltininkai tikriausiai aktyviai dalyvauja aptarinėjant tragediją socialiniuose tinkluose.

Tarp tų, kurie kelia žurnalisto Pavelo Šeremeto žūties Kijeve versijas, gali būti jo žudikai, spėlioja savo Facebook‘o paskyroje „Ukrainska pravda“ tinklaraštininkas, žurnalistas ir keliautojas Jevgenijus Ihelsonas.

„Pats blogis, visa tai darantis, irgi čia, rašo komentarus ir išsklaido po internetą versijas, kurios nuima įtarimus nuo realių žudikų. Visi su mumis ir visi prieš mus, ir tik užuojautos nuoširdžios“, – mano tinklaraštininkas.

Savo paskutinėje publikacijoje žurnalistas rašė apie rezonansinius praėjusios savaitės įvykius, su kuriais, pasirodo, susiję dabartiniai ir buvę savanoriškų padalinių kovotojai.

Informacijos šaltinis: gordonua.com.

2016.07.24; 07:04