Judėjimo „Už gamtą“ vadovui Algirdui Knystautui skirta prestižinė profesoriaus Česlovo Kudabos 2016 m. premija.

Algirdas Knystautas – gamtos mokslų daktaras, ornitologas, fotografas, visuomenės veikėjas, žurnalistas.  Pagrindines gyvenimo gaires rasite čia https://lt.wikipedia.org/wiki/Algirdas_Knystautas

Česlovas Kudaba
Profesorius Česlovas Kudaba (LRS nuotrauka).

Algirdo, kaip tikro gamtininko iš prigimties, istorija prasidėjo jam tebūnant ketverių. Gyvendamas su savo seneliais, šviesios atminties Lietuvos liaudies rašytoju Juozu Paukšteliu ir nusipelniusia mokytoja Brone Paukšteliene, pradėjo labai domėtis paukščiais, slaugė sužeistą kovą.

Tokio pat amžiaus tėvo nuvestas į gegužės 1-sios demonstraciją Kėdainiuose, į senelio klausimą, ką gi ten matė, atsakė – tris karves prie Nevėžio.

Toliau gyvenimas vystėsi audringai. Po studijų Vilniaus Universitete ėmėsi leidybinės veiklos, išleido eilę knygų Lietuvoje bei užsienyje. Vadovaudamas tarptautinėms ornitologinėms ekspedicijoms, išmaišė visą pasaulį ir lankėsi 143 šalyse ir teritorijose visuose žemynuose.

Daug labai žymių ir garsių asmenybių jam teko laimė sutikti ir dirbti kartu. Tai prof. R.Kazlauskas, dr. Vladimiras Flintas, prof. R.Dolnikas, seras Peter‘is Scott‘as, Gerald‘as Durrell‘as, prof. Birutė Galdikas, prof. V.Antanaitis  ir daugelis kitų.

Lietuvoje drauge su teatro režisieriumi Gintaru Varnu įsteigė visuomeninį judėjimą „Už gamtą“ bei paukščių stebėtojų klubą „Aves Lituania“.

Prof. Č.Kudabos premija Algirdui skirta už nuopenus gamtosaugai ir gamtosauginiam švietimui. Premija bus teikiama birželio 3 d., 14.30 val. Aplinkos ministerijoje, minint Pasaulinę aplinkos dieną.

Informacijos šaltinis – visuomeninis judėjimas „Už gamtą“

Pirmojoje nuotraukoje: gamtininkas Algirdas Knystautas (Augusto Didžgalvio nuotrauka, Vikipedija), antrojoje – profesorius Česlovas Kudaba.

2016.06.03; 09:03

knystautas-parkai-lt

Būna gi malonių momentų šiame gyvenime. Štai prošimėniškas Mėgėjiškos žūklės įstatymas, vetuotas Prezidentės.

Šalies vadovė viešąjį interesą stato priekin. Juk ji – tautos išrinkta.

O šis naujas įstatymas skirtas apriboti tautos teises į visiems žmonėms pagal Konstituciją priklausančius gamtos resursus. Į visiems žmonėms skirtą teisę būti gamtoje, gėrėtis ja, ilsėtis. Kaip simptomatiškai aktyviai oligarchinės grupės pastaraisiais metais kovoja prieš viešąjį interesą gamtoje. Stebėtis nėra ko.

Continue reading „Mėgėjiškos žūklės įstatymo grimasos”

knystautas_prezidentura

Štai dramatiškų įvykių ataskaita iš pirmų lūpų.  Skambina man sunerimusi Prezidentės patarėja Edita Kriščiūnienė. Problema – prezidentūros kieme laksto kuoduota antis su aštuoniais ančiukais. Visi iššoko iš uokso, esančio nepavydėtinai aukštai. Per tvorą jie, suprantama, perlipti negali. Ir nutapsėti iki Neries ar Vilnelės taip pat.

Ką gi, pagalbon. Susisiekiu su kolega Dariumi Musteikiu ir prisijungiame prie būrio prezidentūros darbuotojų, pasiruošusių padėti. Antis pasirodo esanti didžiojo dančiasnapio patelė  su aštuoniais tiesiog nuostabiais, guviais, kovingais dančiasnapiukais. Yra tinklas. Gana nesunkiai su Dariumi užmetame tinklą ant suoliuko, po kuriuo pasislėpusi šeimyna. Patelę pagauti pavyksta gana lengvai, nors dažnu atveju ji būtų paprasčiausiai nuskridusi.

Continue reading „Dančiasnapių gaudymas prezidentūroje”

knystautas-parkai-lt

Seimas ketvirtadienį vėl atidėjo Miškų įstatymo svarstymą. Ežerų pakrančių užstatymo ir aptvėrimo entuziastai susirinko rytą prie Seimo. Su šūkiu “Už teisybę“.  Savo miškų kolektyvizacijos modelį lygindami su Dievo apspręstu ir jiems nedviprasmiškai dovanotu.

Vėl trimituojama apie “šventą” teisę. Na gal ir rastų jie kokį kunigėlį, kuris palaimintų panašias nesąmones. Bet šventais paskelbti savo godžių siekių tikrai negalėtų. Itin aktyvūs LMSA siekiai vesti Lietuvą atgal į feodalizmą vargu ar pasieks tikslą. Ir pilietinė visuomenė bręsta, ir gamta nyksta. Nežiūrint jų absurdiškų teiginių, kad gamta be žmogaus negali gyventi. Puikiai gali. Ir mes patys puikiai gyventume, jei gerbtume ir skaitytumės su Ja.

Continue reading „Dilema prie Seimo – “teisybė” ar gamta?”

knystautas_00

Seimo nario A.Burbos iniciatyva kovo 4 d. Seime įvyko apskritojo stalo diskusija gamtosauginės teisėkūros klausimais.

Susirinko platus ratas suinteresuotųjų – Seimo narių, Aplinkos ministerijos atstovų, VSTT (Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos), gamtosauginių NVO (nevyriausybinių organizacijų), LMSA (Lietuvos miškų savininkų asociacijos) atstovų.

Judėjimą „Už gamtą“ atstovavo vadovas Algirdas Knystautas ir steigėjas, teatro režisierius, Nacionalinės premijos laureatas Gintaras Varnas. Dideliam Judėjimo atstovų pasitenkinimui, diskusija buvo itin konstruktyvi.

Continue reading „Tikrasis tikslas neaiškus nebent aklai vištai”

minge

Lietuvos gamtosaugoje siaučiant teisiniam nihilizmui,  įvairiausi pažeidimai ir nusikaltimai mūsų visuomenės nebestebina. Vis tik vieno įdomiausių šalies kaimų – Mingės – tragedija mažai ką paliks abejingu.

Tai vienas ciniškiausių pastarojo meto nusikaltimų, kai unikali Lietuvos vieta buvo bėgėdiškai ir negrįžtamai nusiaubiama. Iškirsta apie 150 medžių Minijos pakrantėje, nepataisomai sunaikinta unikali „lietuviškos Venecijos“ amtosfera. Tam, kad spėtų įsisavinti ES skirtas lėšas (tikrai ne mūsų kultūrinio ir gamtinio paveldo naikinimui). Gudriai pasinaudoję spragomis teisės aktuose bei apsiginklavę vietinių valdininkų parašais ir palaiminimais „Šilutės polderiai“ lengvai pasijuto visagaliais. Ir štai galime drąsiai braukti Mingę iš Lietuvos kultūros paveldo sąrašo. Užtat bus grįsti keliukai ir dviračių takas.

Continue reading „Mingės kaimo tragedija”

azuolas_ziema_m

Nuoširdžiai klausiu – ar kas iš skaitančiųjų negalvojo, jog stebėtis pas mus daugiau niekuo neįmanoma. Po įvairiausių aferų, po servizų pirkimų, po „nedidėjančių“ mokesčių. Pasirodo, galima. Kaip rusiškame posakyje „Kasdien – naujiena“. Tik negera naujiena. Geros naujienos „oro“ nedaro.

Kalbėsime apie miškus. Niekaip, tikrai niekaip savo jėga ir pinigų galia įtikėję turtingi asmenys nenori mums palikti šios tautos vertybės. Kodėl? Kartosiuosi – nes neliko ką privatizuoti. Būtume mes Rusija su jos nafta ir dujomis, ilgiau būtų palikę miškus ramybėje. Bet mūsų tautinis godumas kažkoks užburtas ar užkeiktas. Noriu, ir tiek. Jokios vizijos, jokios ateities, jokios minties apie kitus. Tik didelis dvigubas mėsainis – šiandien.

Continue reading „Naujas miškų privatizacijos stebuklas”

inkilas_1

Gruodžio 22 d., antradienį, 13 val. Verkių regioniniame parke Judėjimas “Už gamtą” organizuoja Kalėdinę inkilų kėlimo akciją. Keliami inkilai pagaminti bendroje banko “Swedbank” ir Judėjimo “Už gamtą” gerų darbų akcijoje Rumšiškėse, padedant Kaišiadorių miškų urėdijai. Per Kalėdas dovanojame dovanas artimiesiems. Dabar gi – paukščiams. Dovanojame jiems namus. Dovanojame jums inkilų tikrųjų „savininkų“ giesmes visiems, kurie jų klausysis, ramiai klajodami po Verkių regioninį parką.

Judėjimas “Už gamtą” pirmąją inkilų dalį, skirtą smulkiems paukščiams (zylėms, bukučiams, margasparnėms musinukėms) kels Verkių regioniniame parke, kur gausu brandžių parko tipo miškų, puikiai tinkančių minėtiems paukščiams perėti. Dar kartą akcentuosime, jog inkilų kėlimo laikas – ne pavasaris, kaip daug kas iki šiol galvoja.

Continue reading „Kalėdinė inkilų šventė – Verkiuose”

seimas_01

Penktadienį, spalio 2 d., Seimo Konstitucijos salėje įvyko penkias valandas trukusi diskusija dėl Saugomų teritorijų įstatymo projekto. Diskusiją organizavo p.Aurelija Stancikienė. Dalyvių buvo daug ir įvairių. Dalyvavo valstybinių institucijų tarnautojai (Aplinkos ministerijos, Ekologijos instituto, Botanikos instituto), Kultūros paveldo, daugelio nevyriausybinių organizacijų (Žaliųjų, Baltijos aplinkos forumo), Trakų bendruomenės atstovai, saugomų teritorijų direktoriai.

Kitoje barikados pusėje – sunkioji artilerija su ponu R.Klimu ir ponu A.Strielčiūnu pirmose gretose. Ne ką atsiliko ir Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pirmininkas dr. A.Gaižutis. Pastarasis teigė, kad jei diskusijoje kalbama, kad žmogus turi tarnauti gamtai, o ne atvirkščiai, jam ne vieta šitoje salėje. Jis taip pat pateikė retorinį klausimą – “Kam reikalingos tos saugomos teritorijos?”.

Continue reading „Seime – aršūs ginčai dėl Saugomų teritorijų įstatymo”