Vatikano Bankas nori atsikratyti ofšorinių pinigų saugyklos įvaizdžio


Vasarį Popiežius Benediktas XVI vienu iš paskutinių potvarkių prieš pasitraukiant iš Šventojo sosto į Vatikano Banko vadovo postą paskyrė Ernestą fon Fraibergą (Ernst von Freyberg) – 54-ių metų vokiečių pramonininką, aristokratą ir kataliką, primena "The New York Times".

Pasak straipsnio autorės Rachel Donadio, Ernesto fon Fraibergo kandidatūra buvo pasiūlyta personalo agentūros, neturinčios nieko bendro su Vatikanu, o tai jau savaime buvo revoliucingas žingsnis.

Be to, fon Fraibergas – pirmasis ne italas banko vadovo poste nuo jo įkūrimo 1942 metais.

„Pastaraisiais metais Vatikano Bankas patyrė ES valdžios ir Italijos Banko spaudimą. Jie primygtinai reikalavo, kad bankas atsikratytų ofšorinių pinigų saugyklos reputacijos ir suderintų savo praktikas su Europos kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu normomis.

Tik tokiomis sąlygomis bankas galėjo dirbti su eurais. Kol bankas neįvykdys visų sąlygų visa apimtimi, Vatikanui bus sunkiau rasti dalykinių partnerių, o jo išlaidos bus didesnės“, – rašo R.Donadio.

Pasak jos, fon Fraibergas savo pirmajame interviu užėmus šį postą pareiškė, kad rengiasi padaryti banką skaidresnį: sukurti kompiuterinį tinklą, kasmet leisti ataskaitas ir dažniau bendrauti su žiniasklaida. Autorė primena, kad dėl Vatikano Banko nenoro leisti iš išorės tikrinti klientų sąrašus, seniai sklandė gandai, jog bankas laiko slaptas Italijos politikų sąskaitas arba saugo pinigus, susijusius su nusikalstamumu.

Fon Fraibergas, savo ruožtu, pareiškė, kad bankas įgijo prastą reputaciją iš dalies dėl nepakankamo bendravimo su išoriniu pasauliu, iš dalies dėl „naujienų žiniasklaidos piktžodžiavimo ir italų polinkio kurti sąmokslo teorijas“. Pasak jo, jis peržiūrėjo klientų sąrašus ir nerado ten nė vieno laikraščiuose minimo vardo: „Nei vieno mafijozų boso, nei vieno politiko, nei Usamos bin Ladeno“.

Fon Fraibergas taip pat pabrėžė, kad bankas pradėjo dažniau pranešinėti apie įtartinas operacijas ir pernai pranešė apie šešias, o šiemet vien per penkis praėjusius mėnesius ketina pranešti jau apie septynias tokias operacijas.

Šaltinis: "The New York Times"

2013.06.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *