Žmogžudystė, kurios nebuvo


Rusiškas internetinis portalas „Pravda.ru“ paskelbė žinią apie tai, kad Ukrainos nacionalistai neva žiauriai nužudė Kremliui palankią žurnalistę. Bet sensacingiausia tai, kad tokio nusikaltimo Kijevo teisėsaugos tarnybos neužfiksavo. Nusikaltimas ir auka – išgalvoti.

Į šią temą gilinosi „Der Spiegel“ žurnalistai Benjaminas Bideras ir Pavelas Lokšinas. Ką jiems pavyko išsiaiškinti?

Pirmiausiai leidinys Pravda.ru paskelbė straipsnį skambiu pavadinimu „Ukraina žudo žurnalistus“, kuriame rašoma, esą nužudyta jauna informacinės agentūros „Rosija segodnia“ darbuotoja Margarita Valenko. Dar pridėjo, esą samdomi žudikai neva į ją paleido tris kulkas. Moteris neva turėjo du mažamečius vaikus…

Remiantis Vakarų ekspertų išvadomis, informacinė agentūra „Rosija segodnia“ greičiausiai turi rimtų ryšių su Kremliaus administracija, nes jos nuomonė išskirtinai palanki Kremliaus pozicijai. Taigi ši agentūra net paskelbė „aukos“ artimųjų žodžius, esą moteris iki žmogžudystės keturis mėnesius iš eilės sulaukdavo grasinimų.

Apie šią dramą taip pat rašė informacinė agentūra Regnum.ru: esą kiaurą dieną prie nužudytosios namų žmonės nešė gėles. Nužudytosios taip pat gailėjosi Ren-TV, laikraščiai „Moskovskij komsomolec“ ir „Komsomolskaja pravda“.

Tačiau vėliau paaiškėjo, kad šios žmogžudystės nebuvo. Ji išgalvota. Bent jau taip teigia Ukrainos teisėsauga. Kijevo policija dievagojasi, jog šiuo metu neturi informacijos apie nužudytus žurnalistus, tuo labiau – moteris. Redakcijos, kurioje neva dirbo moteris, vadovybė taip pat tvirtina neturėjusi darbuotojos tokiu vardu ir tokia pavarde. Vadinasi, auka – išgalvota?

Tai ne pirmas ir, greičiausiai, ne paskutinis rusiškosios propagandos pareiškimas apie neva žiaurius Ukrainos nacionalistus ar bjaurius amerikiečius. Šių metų birželio viduryje laikraštis „Komsomolskaja pravda“ paskelbė JAV senatoriaus Diko Darbino laišką, kuriame neva duodami griežti nurodymai, kaip turėtų elgtis Ukrainos premjeras Arsėnijus Jaceniukas. Dabar aiškėja, kad tokio laiško amerikiečių politikas tikrai nerašė Ukrainos ministrui pirmininkui. Jei atidžiau pažvelgtume į laiško „originalą“, pamatytume, kokia netaisyklinga anglų kalba jis sukurptas – amerikiečiai taip tikrai nei kalba, nei rašo.

Beje, vokiškas leidinys „Der Spiegel“ mano, jog dezinformacijos apie neva nužudytą Rusijai palankią žurnalistę užuomazgų reikia ieškote Facebook erdvėje. Pirmasis šią neva tikrą informaciją paskelbė Facebook vartotojas Jurijus Kotas. Jei paieškosime, ką apie šį asmenį rašo Wikipedia, šis vyriškis dirbo diktoriumi pas 2014-aisiais nuverstąjį prorusišką Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovičių, o Kijeve kilusio Maidano metu vadovavo informaciniam projektui „Antimaidanas“.

Galų gale rusiškus išsigalvojimus apie nužudytą Kremliui palankią žurnalistę demaskuoja ir google.com paieškos sistema. Tereikia įvesti „aukos“ fotografiją, ir paieškos sistema parodys nuotrauką tikrosios žurnalistės, kuri sveika ir gyva darbuojasi visai kitame Rusijos leidinyje.

Informacijos šaltinis – Der Spiegel.

2015.07.17; 05:54

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *