Pasikeitimas šnipais – sugauto ir nuteisto agento ar priešiškos specialiosios tarnybos bendradarbio perdavimas priešui mainais į savo sučiuptą agentą ar žvalgą.

Šaltojo karo metais nemažai tokių operacijų surengė Volfgangas Fogelis.

Bene labiausiai išgarsėjo Amerikos šnipinėjimo lėktuvo U–2 piloto Frensio Gario Pauerso (Francis Gary Powers) apkeitimas į nuteistą sovietų šnipą Rudolfą Abelį 1962 metų vasario 10 dieną Berlyne.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: „keistis šnipais – sudėtingas sumanymas““

Edvinas Lendas (1909–1991)- žymus amerikiečių mokslininkas, išradėjas ir verslininkas, kuris energingomis pastangomis ženkliai prisidėjo, kad JAV atsirado lėktuvai–šnipai ir palydovai–foto žvalgai. Bet pasauliniu mastu Edvinas Lendas išgarsėjo išradęs „Polaroidą“, pirmąjį pasaulyje masinį foto aparatą, akimirksniu išryškinantį fotografiją.

Žvalgybinių lėktuvų ir palydovų kūrimu E.Lendas pradėjo domėtis šešiasdešimtųjų metų pradžioje, kai prezidentas Trumenas įtraukė jį į Mobilizacijos valdybos mokslinę konsultacinę tarybą. O 1954 metų pavasarį, kai Džeimsas R. Killianas (tada Masačiusetso technologijos instituto prezidentas) prezidento Eizenhauerio prašymu sudarė komisiją, kuriai buvo keliamas uždavinys įvertinti didelio veikimo spindulio strateginio raketinio ginklo technologijos vystymo perspektyvas, ir ėmė jai vadovauti, E.Lendui buvo pasiūlyta vadovauti žvalgybos pakomitečiui.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: Edvinas Lendas niekad nebuvo patenkintas pasiektais rezultatais“

glinikes_tiltas

Volfgangas Fogelis (Wolfgang Vogel) Rytų Vokietijos advokatas, kurio specializacija buvo organizuoti pasikeitimą šnipais. Ir ne bet kada, o būtent „šaltojo karo“ laikotarpiu.

Jo pirmasis laimėjimas – sovietų šnipo nelegalo pulkininko Rudolfo Abelio iškeitimas į Sovietų Sąjungoje numušto Amerikos žvalgybinio lėktuvo U–2 pilotą Frensį Garį Pauersą, kurį rusai buvo įkalinę apkaltinus šnipinėjimu. Pasikeitimas įvyko 1962 metų vasarį Berlyne ant Glinikės tilto per Havelio upę.

Continue reading „Advokatas, kurio specializacija – organizuoti pasikeitimą šnipais“