keturi

Gegužės 12-ąją europarlamentaras Leonidas Donskis Vilniuje surengė spaudos konferenciją, kurioje drauge su psichiatrijos specialistu Dainiumi Pūru, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktoriumi Henriku Mickevičiumi ir Pilietinės visuomenės instituto vadovu Dariumi Kuoliu pergyveno dėl grubių žmogaus teisių pažeidimų Lietuvoje. Konferencija paliko dvejopą įspūdį.

Būtų sunku nesutikti su šio europarlamentaro nuostatomis, jog Lietuvoje persekiotų čečėnų Chadižat ir Maliko Gatajevų byla – išgalvota, politizuota, be to, greičiausiai susijusi ir su Rusijos slaptųjų tarnybų intrigomis. Gilindamasis į priežastis, kodėl Lietuvos saugumo pareigūnai, pasitelkdami pagalbon mūsų šalies prokuratūrą ir teismus, atkakliai persekioja čečėnų Gatajevų šeimyną, L.Donskis taikliai pastebėjo, esą Lietuva dėl šio skandalo šiandien labai nepatraukliai atrodo Europos Sąjungos šalių akyse.

Continue reading „Kiek uždirba žmogaus teisių gynėjai“

Vytis. Slaptai.lt nuotr.

Su šiuo šūkiu apie 500 Lietuvių tautinio centro jaunuolių žygiavo Vilniuje kovo 11-ąją, švenčiant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmetį. Toks šūkis papiktino europinių vertybių ir žmogaus teisių gynėjus Lietuvoje. Jį neigiamai įvertino Lietuvos žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius, nes, jo nuomone, “(…) tai šūkis, suponuojantis, kad tie žmonės laiko Lietuvą etninių lietuvių valstybe, o visi kiti turbūt – antrarūšiai piliečiai. Jie aiškiai propaguoja etninės, o ne pilietinės valstybės principą, o tai šiuolaikiniame pasaulyje tikrai nepriimtina”. Jo keistas išvadas “Drauge” (paskelbta ir Slaptai.lt) kritiškai ir taikliai įvertino Romualdas Kriaučiūnas (“Kas blogai su “Lietuva – lietuviams”?”, 2010 m. kovo 31 d.).

Continue reading „Lietuva – lietuviams“

henrikas_zmogaus_teises

Prieš metus šioje skiltyje rašiau, kad 1991 m. sausio 13 d. įvykių sukaktuvių proga Sausio 13-osios aukų kapus aplankė didelė grupė skustagalvių. Apie 50 jaunuolių susirinko Vilniuje prie Antakalnio poliklinikos. Nuo ten kolona tylomis žygiavo į kapines. Kapinėse jaunuoliai taip pat apsiėjo be kalbų, tik padėjo vainiką prie Sausio 13-tosios aukų kapų. Eitynes stebėjo per 40 policininkų. Pareigūnai teigė jokių pažeidimų nematę (“Draugas”, 2009 m. kovo 11 d.). Man tai paliko gerą įspūdį ir bent iš dalies sugrąžino žiniasklaidos kuriamą įvaizdį, kad skustagalviai yra kažkokie vien tik pasigailėjimo verti išsigimėliai. Po metų skustagalviai, tie patys ar kiti, vėl atsidūrė žiniasklaidos dėmesio centre. Kovo 11-ąją Vilniuje surengtose eitynėse, kuriose dalyvavo jaunuoliai skustomis galvomis, skambėjo šūkiai “Lietuva – lietuviams”. Eisena turėjo reikiamus leidimus iš savivaldybės. Lietuvoje nėra American Civil Liberties Union (CLA), bet matyt, ten veikia jam giminingas Žmogaus teisių stebėjimo institutas (ŽTSI).

Continue reading „Kam nepatinka sąvoka “Lietuva – lietuviams”?“

Czv_normalus

Šių metų kovo 22-ąją Vilniaus Universiteto Centrinių rūmų Aula Parva salėje buvo surengta tarptautinė konferencija “CŽV slaptųjų sulaikymų ir ypatingųjų perdavimų programa: kas laukia Lietuvos?” Pagrindinis šios konferencijos moderatorius – Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius. Konferencijoje taip pat kalbėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas, Vilniaus Universiteto Teisės fakulteto Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės instituto vadovas Dainius Žalimas, Teisės instituto vyresnysis mokslo darbuotojas Algimantas Čepas. Konferencijoje taip pat dalyvavo svečiai iš užsienio. Pavyzdžiui, savo nuomonę išdėstė Europos Tarybos tyrėjas Gavinas Simpsonas (“Slaptieji sulaikymai ir neteisėti kalinių gabenimai Europos Tarybos valstybėse narėse”), Europos konstitucinių ir žmogaus teisių centro generalinis direktorius Volfgangas Kaleckas (“Europos bylos prieš CŽV agentus ir bendradarbius”), Atviros Visuomenės Teisingumo Iniciatyvos vyresnioji teisės specialistė Amrit Singh (“Teisinės gynybos priemonės ir atsakomybė Jungtinėse Amerikos Valstijose”).

Continue reading „Kodėl Lietuva entuziastingai padeda Europai persekioti Amerikos slaptųjų tarnybų agentus?“