Teherane nužudytas Irano branduolinis mokslininkas M. Fakhrizadehas. EPA-ELTA nuotr.

Teherane nužudytas Irano branduolinis mokslininkas Mohsenas Fakhrizadehas, pranešė valstybinis naujienų kanalas IRIB ir kelios naujienų agentūros.
 
Kaip teigiama, M. Fakhrizadehą Teherano priemiestyje Absarde nušovė „teroristai“.
 
Vietos valdžia patvirtino M. Fakhrizadeho mirtį ir pridūrė, kad taip pat buvo nukauti keli užpuolikai.
 
Tačiau Irano atominės energijos organizacijos (AEOI) atstovas paneigė tokius pranešimus ir tvirtino, kad „mūsų branduoliniams mokslininkams viskas yra gerai“.
 
M. Fakhrizadehas buvo Irano revoliucinės gvardijos narys ir raketų gamybos ekspertas. Pasak naujienų agentūros „Fars“, dėl šių priežasčių Izraelio slaptosios tarnybos seniai siekė jį eliminuoti.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.27; 07:00

„Benjamino Netanjahu vyriausybei ir Izraelio valdžiai nelengvai pavyksta tramdyti smurto bangą, neslūgstančią jau trečią savaitę“, – rašo Financial Times. Ekspertų nuomone,  ta nauja įtampos vija, kurią kai kurie palestiniečiai pavadino „Jeruzalės intifada“, buvo netikėta tiek Izraelio, tiek ir Palestinos valdžiai.

Vien tik antradienį žuvo trys izraeliečiai, keliolika sužeista, praneša straipsnio autoriai.

Continue reading „„Jeruzalės intifada“ Izraelio specialiąsias tarnybas užklupo netikėtai“

Šiandien papasakosime apie žydą Markusą Klinbergą, kuris, manoma, Izraeliui padarė daugiausiai bėdų iš visų žinomų šnipų išdavikų. Pasirodo, paskutiniuoju metu Markusas Klinbergas ilgokai gyveno Paryžiuje pas savo dukrą Silviją.  Bet apie viską – nuo pradžių.

M.Klinbergas gimė 1918 metais Varšuvoje itin religingoje šeimoje. Pradinį išsilavinimą gavo religinėje mokykloje. Tačiau vėliau ėmė lankyti paprastą mokyklą, kur neskiriama tiek dėmesio religiniams reikalams. 1935 metais įstojo į Varšuvos medicinos universitetą. Tačiau jo nebaigė, nes 1939-aisiais prasidėjo karas. M.Klinbergas, kaip ir šimtai tūkstančių kitų žydų, pabėgo į Sovietų Sąjungą. Minske bandė toliau studijuoti mediciną.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: Izraeliui daugiausiai žalos atnešęs žydas“

Vakarų spauda pasakoja ir komentuoja versiją, kurią paskleidė televizijos kanalas Al Jazeera, remdamasis Šveicarijos ekspertų išvadomis. Tvirtinama, kad J.Arafato palaikuose rastas padidintas kiekis polonio-210. Tai verčia manyti, kad J.Arafatas buvo nunuodytas (taip jau ne kartą yra sakiusi jo našlė, kurios prašymu buvo atlikta ekshumacija).

The Guardian tvirtina, kad jo žurnalistai patys susipažino su pranešimu. Straipsnyje „Jasiras Arafatas: ką liudija pranešimas“ (toks lakoniškas pavadinimas laikraštyje The Guardian) tvirtinama, kad šveicarų mokslininkų pranešimą gavo televizijos kanalas Al Jazeera ir jis buvo parodytas The Guardian dar prieš publikaciją. J.Arafato kapas atkastas pernai lapkritį, primena žurnalistė Angelika Krisafis. Tuomet šveicarų mokslininkai jau buvo radę „reikšmingą kiekį“ polonio-210 mėginiuose, paimtuose iš J.Arafato apatinių baltinių ir kepuraitės.

Continue reading „Ar tiesa, kad Jasirą Arafatą nunuodijo?“

Zvi Zamiras (g. 1925) – Izraelio žvalgybos Mossad direktorius 1968–1974 metais.

Kilęs iš Lenkijos, Zvi Zamiras buvo tėvų atvežtas į Palestiną dar vaikas. Kai 1948 metų gegužę Izraelis paskelbė savarankiškumą, jis nuėjo tarnauti į Izraelio armiją. Kai jam pasiūlė pakeisti Mossado šefą Meirą Amitą, Z.Zamiras jau buvo generolas majoras. Jis beveik neturėjo asmeninės darbo žvalgyboje patirties, jeigu neskaitysime to, kad savo laiku buvo dirbęs Izraelio kariniu atašė Didžiojoje Britanijoje.

Bet, stebėtojų nuomone, ministras pirmininkas Levis Eškolas kaip tik dėl to ir pasirinko Z.Zamiro kandidatūrą, kad jis nebuvo susijęs su Izraelio specialiosiomis tarnybomis, įklimpusiomis skandaluose ir užkulisinėse intrigose.

Continue reading „Mossado direktorius, neturėjęs žvalgybinės patirties“

Turkijos ministras pirmininkas Recepas Tayyipas Erdoganas viešai pareiškė, kad Izraelis neabejotinai prisidėjo nuverčiant Egipto prezidentą Mohammedą Mursį.

Turkijos premjeras teigė net turįs tai patvirtinančių įrodymų.

Kaip įrodymą R. T. Erdoganas pateikė faktą, kad 2011-aisiais metais Izraelio teisingumo ministrė Tzipi Livni Prancūzijoje buvo susitikusi su filosofu Bernardu Henriu Levy, kuris esą buvo visiškai įsitikinęs: jei net Musulmonų brolija laimės rinkimus, ji vis tiek ilgai neišsilaikys valdžioje ir kris.

Continue reading „Ką byloja Turkijos premjero pareiškimas dėl Izraelio įtakos?“

mossad_5555555

Goldšteinas Volfas (g. 1921) žinomas kaip pirmasis sovietų šnipas, dirbęs prieš Izraelį. Volfas Goldšteinas gimė Rytų Europoje žydų šeimoje. Dar paauglystėje susižavėjo komunistine ideologija ir, kai kuriais duomenimis, buvo iš pradžių užverbuotas NKVD darbui prieš Izraelį.

V.Goldšteinas nuvyko į Izraelį 1948 metais, kai ten vyko karas už nepriklausomybę, ir įsitaisė dirbti į Užsienio reikalų ministeriją, Ekonomikos skyrių. Kaip ir dauguma repatriantų, jis pasikeitė vardą ir pavardę, tapo Avnis Zejevas.

Šeštajame dešimtmetyje V.Goldšteinas Izraelio URM‘o linija išvyko į Briuselį, o vėliau į Belgradą. Jis galėjo prieiti prie Izraelio vyriausybinių ryšio kanalų ir žinojo apie visas slaptas derybas, kuriose dalyvaudavo Izraelio valdžia.

Continue reading „Pirmasis sovietų šnipas, dirbęs prieš Izraelį“

lakam_agentas

LAKAM – itin slapta Izraelio specialioji tarnyba, įsteigta užtikrinti Izraelio savo branduolinio ginklo kūrimo programos slaptumą.

1956 metų rudenį, kaip tik kai izraeliečiai kartu su anglais ir prancūzais slapta svarstė (nesėkmingo) plano, kaip atplėšti Sueco kanalą nuo Egipto, detales, Izraelio vyriausybė nusprendė įsigyti iš Prancūzijos atominį reaktorių, galintį gaminti medžiagas branduoliniams užtaisams. Iš pradžių itin slaptu Izraelio pavertimo branduoline valstybe planu buvo užsiėmę Mosadas ir Amanas.

Continue reading „LAKAMo agentams pirmiausiai rūpėjo atominiai reikalai“

mossad_5555555

Izraelio ir Amerikos mokslininkai atlieka eksperimentus su įvairiais vabzdžiais, siekdami juos panaudoti žvalgybai būsimuosiuose kariniuose konfliktuose, rašo Francesco Battistini laikraščio Corriere della Sera laikraščio svetainėje.

„Ateities šnipai? Slapti ginklai, kurie bus naudojami informacijai apie Irano branduolinius objektus rinkti? Iš pirmo žvilgsnio, tai šimtinė paprastų sraigių. Bet jeigu įsižiūrėsime į jas geriau, galima pastebėti, kad jos skiriasi nuo paprastų bestuburių: kiekviena turi kamuolį plonučiukų elektrodų, dar vadinamų Buckypaper, nanovamzdelių plokštelių iš grynanglio.

Continue reading „Naujieji Izraelio šnipai“

zive_3

Pirmiausiai norėčiau prisiminti, kas gi nutiko praėjusių metų gruodžio 19-ąją Minsko centre. Tądien kelios jaunos feministės iš tarptautinės organizacijos “Femen” prie pat Baltarusijos KGB būstinės surengė originalią akciją.

Jaunutės merginos nepabūgo atvykti prie KGB pastato, iki pusės nusirengti bei iškelti keletą politinio pobūdžio plakatų. Pavyzdžiui, reikalauti laisvės Baltarusijos politiniams kaliniams. Pusnuogių merginų akcija prie KGB rūmų Baltarusijos sostinės centre – įžūlus spjūvis tiek Baltarusijos saugumiečiams, tiek ir Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. Be abejo, KGB darbuotojai privalėjo kuo greičiau “likviduoti netikėtai iškilusią konfliktinę situaciją”. Tačiau kaip neutralizuoti?

Continue reading „Apie primityvųjį patriotizmą“

eitanas_111

Gruodžio 7 dieną laikraštis “XXI amžius” išleido dar vieną specializuoto priedo “Slaptieji takai” numerį. Norintieji įsigyti popierinę “Slaptųjų takų” versiją turėtų kreiptis: gilanis.gintaras@gmail.com.

“Slaptuosiuose takuose” pasakojama apie pačias įdomiausias, sensacingiausias, skandalingiausias žvalgybines bei kontržvalgybines operacijas. Tiek sėkmingas, tiek ir gėdingai žlugusias. Nors rašome apie viso pasaulio slaptąsias tarnybas, tačiau pagrindinis mūsų dėmesys nukreiptas į tas valstybes, su kuriomis Lietuva turi bent minimalių sąsajų.

Šiandien skaitytojų dėmesiui pateikiame pasakojimą apie vieną iš labiausiai žinomų aukšto rango Izraelio slaptųjų tarnybų karininkų – Rafaelį Eitaną.

Continue reading „“Noriu būti toks pat žvalgas kaip ir Mata Hari”“

antonov_vladimir

Apie 1985 metus Kremliuje SSRS ekonominio kracho akivaizdoje buvo nuspręsta, kad nomenklatūriniai komunistai, nusipelnę kagėbistai ir jų vaikai turi tapti kapitalistais ir toliau valdyti „liaudies mases“.

Kremliaus bonzoms ir jų satrapams Lietuvoje  nusibodo vien skaityti KGB ataskaitas apie pūvantį Vakarų kapitalizmą bei apie pinigų galios teikiamus malonumus, kai jų nereikia slėpti. Jie jėga pasisavino tai, kas dar turėjo vertę pasaulio rinkose – naftos ir dujų telkinius, metalus ir kitka, o už gautus pinigus pradėjo pirkti nuosavybę Vakaruose, ypač Europos Sąjungos valstybėse, taip pat ir Lietuvoje. Tuo požiūriu labai charakteringa yra skandalo Lietuvos „Snoro“ banke autoriaus Rusijos piliečio ir  Londono gyventojo Vladimiro Antonovo „karjera“.

Continue reading „Įtariamasis V. Antonovas „Snoro“ byloje“

gilad

Izraelis susitarė su “Hamas” vadovybe dėl pasikeitimo suimtaisiais. Kad “Hamas” atiduotų prieš penkerius metus į nelaisvę paimtą Izraelio armijos seržantą Giladą Šalitą, Tel Avinas buvo priverstas pažadėti, jog iš Izraelio kalėjimų išlaisvins maždaug tūkstantį palestiniečių.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanjachu oficialiai, duodamas interviu televizijos žurnalistams, pasakė, kad derybos su “Hamas” buvo labai sunkios, varginančios, tačiau vis tik – sėkmingos. Penkerius metus palestiniečių nelaisvėje prabuvęs G.Šalitas artimiausiu metu bus perduotas Izraeliui. Izraelio premjeras padėkojo Egipto vadovybei už tarpininkavimą.

Continue reading „Nelygiaverčiai mainai: Izraelio seržantas iškeistas į tūkstantį palestiniečių“

mustynes_1

Knygos Lietuvoje brangios, ne visuomet įkandamos. Vis tik šį kartą nusprendžiau įsigyti Jurijaus Sliozkino “Žydų šimtmetį”. Kad susidomėjau šiuo Kalifornijos Berklio universiteto Rusijos istorijos profesoriaus veikalu, “kalčiausias” kolega Arūnas Brazauskas, internetiniame portale balsas.lt apie “Žydų šimtmetį” parašęs intriguojančią recenziją.

Continue reading „“Mūsų parlamentarai bent jau nesimuša”“

arafat114

Palestiniečių lyderis Jasiras Arafatas (Yassiras Arafatas) mirė 2004 metų lapkričio 11-ąją Paryžiaus ligoninėje.

Kad palestiniečių prezidentas tikrai mirė, pranešė Prancūzijos generolas Kristijanas Estripeau, kuriam vieninteliam iš Persi karinės ligoninės medikų leista oficialiai skelbti informaciją apie J.Arafato sveikatos būklę. Remiantis Prancūzijos įstatymais, informacija apie paciento sveikatos būklę viešai skelbiama tik tuo atveju, jeigu tokiam žingsniui neprieštarauja ligonio artimieji. Ar sava mirtimi mirė palestiniečių lyderis?

Continue reading „Ar sava mirtimi mirė palestiniečių lyderis Jasiras Arafatas?“

eitan

Izraelio atominio ginklo kūrimo istorija, suprantama, kupina paslapčių, tačiau kai kas jau žinoma ir plačiajai visuomenei. Pavyzdžiui, kad 1957 m. buvo įkurta ypatingai slapta tarnyba, turėjusi nuslėpti nuo išorinio pasaulio Izraelio atominės bombos kūrimą. Pradžioje ši tarnyba vadinosi Specialiųjų pavedimų prie Izraelio gynybos ministerijos valdyba, paskui – Mokslo ryšių biuras (“Liška Le Kišrej Mada”) arba Lakam (pilno pavadinimo ivrito kalba akronimas). Pirmasis šios žinybos vadovas buvo B.Bliumbergas, pogrindinės žydų armijos “Chagana” veteranas, dalyvavęs nepriklausomybės kovose 1948 – 1949 m., buvęs Gynybos ministerijos saugumo tarnybos šefas. Kai ypatingai slaptas objektas buvo statomas Dimonoje (Negevo dykumoje), Lakam buvo pavesta užtikrinti jo apsaugą.

Continue reading „Paslaptingasis Lakam“

mossa_geltonas

2000-aisiais metais nesutarimai tarp žydų ir palestiniečių labai sustiprėjo. Palestiniečių mirtininkai, remiami Palestinos išsivadavimo organizacijos (PIO) lyderio Jasiro Arafato, masiškai rengė teroro aktus, nukreiptus tiek prieš žydų kareivius, tiek prieš civilius žydus.

2001 metų gruodžio mėnesį Izraelio vyriausybė, vadovaujama premjero Arielio Šarono, galutinai atmetė galimybę derėtis dėl taikos su J.Arafatu.

Šis sprendimas reiškė, kad Izraelis bandys likviduoti Palestinos autonomiją. Tuo metu surengta Visuomenės nuomonės instituto (vadovė – Mina Cemach) apklausa rodė, kad net 55 proc. žydų pritartų vyriausybės pastangoms jėga nuversti J.Arafato valdžią.

Continue reading „Dar viena versija: premjerą Icchaką Rabiną nužudė Izraelio slaptosios tarnybos“

polard_zmona

Labai “spalvinga” asmenybė, nuolat pažeidinėjusi įstatymus šalies, kurioje jis įsigijo aukštąjį išsilavinimą (1976 m. baigė Stenfordo universitetą), šalies, kurios, atrodo, nelaikė savo tėvyne; melagis (mėgo draugams pasakoti, kaip jo šeima 1968 m. bėgo iš Čekoslovakijos, kai jo tėvas buvo demaskuotas kaip CŽV rezidentas Prahoje), dezinformatorius (kartą jis pats sau pasiuntė telegramą: pulkininkui Polardui). Jungtinėms Amerikos Valstijoms Polardo veikla brangiai kainavo, kaip ir kiekvieno ilgai nedemaskuoto šnipo. Polardas pats prisipažino savo kuratoriams Izraelyje perdavęs daugiau kaip 800 slaptų publikacijų ir daugiau kaip 1000 telegramų.

Continue reading „Džonatanas Polardas – išdavikas ir melagis“

mosad_kareivis

Izraelyje keičiasi pagrindinių šalies specialiųjų tarnybų vadovybė: Mossad‘as ir karinė žvalgyba jau gavo naujus vadovus, o kontržvalgybos vadovas po pusmečio turi išeiti į atsargą.

Kaip pažymi ekspertai, tai vyksta ne dėl politinių priežasčių, o dėl techninių – dėl to, kad ribojamas terminas tokioms pareigoms eiti. 

Didžiausią susidomėjimą kelia, žinoma, Mossad‘o šefo pasikeitimas. Izraelio žvalgybai aštuonerius metus vadovavo iš Novosibirsko kilęs 65-rių metų Meiras Daganas.

Continue reading „Izraelyje keičiasi trijų specialiųjų tarnybų vadovybė“

dykuma_mamibija

Tikriausiai visi esame girdėję apie itin sėkmingai pasibaigusią Izraelio slaptųjų tarnybų operaciją Entebėje, kai Izraelio komandosai beveik be aukų sugebėjo išlaisvinti 1976-ųjų birželio 27-ąją dieną Palestinos kovotojų pagrobtus įkaitus. Tąsyk Izraelio politika Artimuosiuose Rytuose nepatenkinti teroristai užpuolė Prancūzijos keleivinį orlaivį, skridusį iš Izraelio sostinės Tel Avivo į Prancūzijos sostinę Paryžių. Lėktuvą užgrobė, o pilotams liepė leistis Ugandos mieste Entebėje. Ugandą tuo metu valdė diktatorius Idi Aminas, rėmęs palestiniečių priešinimąsi Izraeliui. Taigi užgrobtas lėktuvas su 258 įkaitais atsidūrė Ugandos sostinėje. Entebėje teroristai paskelbė savo reikalavimus: iš kalėjimų Izraelis privalo paleisti 53 palestiniečius, įkalintus dėl karinių veiksmų prieš Izraelį. Priešingu atveju bus išžudyti visi įkaitai.

Continue reading „Amerikietiška nesėkmė Irano smėlynuose“