Teodoro Narbuto stotelė. Slaptai.lt foto

Ketvirtadienį kino centre „Forum Cinemas Vingis“ po ilgo laiko vėl buvo ištiestas raudonas kilimas – į išankstinę filmo „Nova Lituania“ premjerą rinkosi svečiai. Pirmą kartą istorijoje lietuviško filmo premjera vyko visose šio kino centro salėse vienu metu. Debiutinį Karolio Kaupinio filmą šalies žiūrovai kino teatruose galės žiūrėti jau nuo šio penktadienio, birželio 26-osios, sakoma „M-films“ pranešime.
 
„Kine man labiausiai patinka tas jausmas, kai po filmo jauti, kad žodžiai – tuščias reikalas. Kai pasižiūri filmą, bandai jį atpasakoti žodžiais, o jų neužtenka, nes tai – kažkas daugiau. Šiame filme kalbama daug, bet jei jį pažiūrėjus liks kažkas, kam žodžių neužtenka, tada mums bus pavykę“, – pristatydamas filmą sakė „Nova Lituania“ režisierius ir scenarijaus autorius K. Kaupinis.
 
„Nova Lituania“ nukelia į 1938-ųjų Kauną: šalis švenčia nepriklausomybės 20-metį, o Europoje kibirkščiuoja karo grėsmė. Geografijos profesorius Feliksas Gruodis nerimauja dėl valstybės ateities ir sugalvoja beprotišką planą. Jis pasiūlo Vyriausybei sukurti atsarginę Lietuvą… Afrikos žemyne – čia galėtų persikelti šalies gyventojai. Filme vaizduojamo profesoriaus prototipas – Kazys Pakštas, geografas ir mokslininkas, tarpukariu išgarsėjęs su atsarginės Lietuvos idėja. Tačiau tai nėra istorinis filmas, tai – istorija, kuri galėjo būti.
Nors daugelis profesoriaus idėjas laiko beprotiškomis ir isteriškomis, filme juo patiki vienintelis žmogus – politika kiek nusivylęs šalies ministras pirmininkas Jonas Servus. Galiausiai premjeras jau skaičiuoja, kiek laivų reikėtų lietuviams persikelti į Afriką: „2 milijonai 800 tūkstančių žmonių. Sakykim, į vieną laivą telpa 500 žmonių. Vadinasi, mums reikės 5 600 laivų. Sakykim, kelionė trunka savaitę pirmyn ir savaitę atgal. Čia bus daugiau nei ketveri metai visos Lietuvos iškėlimui!“
Vilniuje įvyko išankstinė filmo „Nova Lituania“ premjera. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
 
Išankstinėje filmo premjeroje organizatoriai taip pat siekė atkreipti Vyriausybės dėmesį į išskirtinį kino teatrų reguliavimą pasibaigus karantinui. Šalia raudonojo kilimo stovėjo stendas su užrašu „Nediskriminuokite kino teatrų. Naktiniame klube, autobuse gali būti be kaukės, o kino teatre – ne. Jaučiame atsakomybę, bet norime lygių teisių“. „Labai norėtųsi aiškių ir visiems vienodų žaidimo taisyklių, tad palaikome kino teatrus, jiems padėdami kelti klausimus, į kuriuos jie vis dar negauna atsakymų iš Vyriausybės“, – pranešime cituojama „Nova Lituania“ prodiuserė Marija Razgutė.
 
Filmas „Nova Lituania“ pripažintas geriausiu filmu Atėnų ir Rygos kino festivaliuose, pelnė specialų „Cineuropa“ apdovanojimą Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris“, o režisierius K. Kaupinis buvo paskelbtas geriausiu režisieriumi Vokietijoje vykusiame „goEast“ kino festivalyje. Filme vaidina Aleksas Kazanavičius, Vaidotas Martinaitis, Valentinas Masalskis, Rasa Samuolytė, Eglė Gabrėnaitė.
 
Filmo gamybą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06.26; 07:00

2016-ųjų liepos 30-ąją (šeštadienį) Vilniuje startuoja žygio, skirto Lietuvos šimtmečiui, pirmasis etapas „Baltoscandia 2016“, kurį tiesiogiai transliuos LRT televizijos laida „Labas rytas, Lietuva“. Baltoscania 2016

O dvyliktą valandą ekspedicijos dalyviai jau svečiuosis Kaune ir dalyvaus konferencijoje, kuri vyks Vytauto Didžiojo universitete.

Žygį per pasaulį „Misija Lietuva 100“ organizuoja „Klajūnų klubas“, Lietuvos geografų draugija, viešoji įstaiga „Baltoskandijos akademija“, Lietuvos žurnalistų sąjungos kelionių ir pramogų klubas.

„Pirmosios mūsų ekspedicijos tikslas yra priminti kaimynams apie artėjantį garbingą Lietuvos šimtmetį, mūsų, kaip Baltoskandijos valstybės, įvaizdį Baltijos bei Skandinavijos šalyse, vienyti pasaulio lietuvius, – sako žygio dalyvis, LŽS kelionių ir pramogų klubo pirmininkas, V.Kudirkos premijos laureatas Gerimantas Statinis. – Kviečiu kolegas kauniečius žurnalistus savo skaitytojams, klausytojams, žiūrovams pranešti apie prasidedantį mūsų žygį, priminti prof. Kazį Pakštą (1893 – 1960), kuris buvo garsus Lietuvos geografas, keliautojas, visuomenės veikėjas, profesionaliosios geografijos pradininkas“.

Ekspedicijos „Baltoscandia 2016“ konferencijos Kaune programa:

Vytauto Didžiojo universitetas, S. Daukanto g. 25, III a. Pasaulio lietuvių bendruomenės menė.

2016 m. liepos 30 d.

12.00 – 12.15 – Kauniečių sveikinimo žodis

12.15-12.40 – Prof. Kazio Pakšto asmenybė ir Baltoskandijos idėja

Arūnas Bliūdžius – Všį| „Baltoskandijos akademija“ direktorius, Genovaitė Kynė – Lietuvos geografų draugijos prezidentė

12.40 -13.00 – Žygio per pasaulį „Misija Lietuva 100“ I-oji ekspedicija „Baltoscandia 2016“

Gintautas Babravičius – ekspedicijos vadovas, Všį „Klajūnų klubas“ prezidentas

13.00 – 13.20 – Prof. Kazio Pakšto idėjos po VDU skliautais Arūnas Antanaitis – VDU Lietuvių išeivijos instituto istorikas 

13.20-13.40 – Klausimai – atsakymai.

2016.07.30; 06:30