Sekmadienį Nemirsetos paplūdimio teritorijoje – tarptautinėse jūrinėse pratybose „Baltops 2019“ dalyvaujančių pajėgų parodomoji operacija, kurios metu NATO ir partnerių šalių pajėgos treniruojasi atlikti išsilaipinti pajūrio zonoje.
 
Operacijoje dalyvavo jūrų pėstininkai iš Jungtinės Karalystės, JAV ir Portugalijos, taip pat Lenkijos ir JAV desantiniai laivai, aviacinę paramą teikė Ispanijos atakos lėktuvai, Jungtinės Karalystės ir JAV sraigtasparniai.
 
Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivai „Sėlis“, „Aukštaitis“ ir gelbėjimo laivas „Šakiai“ operacijos metu atliko rajono apsaugos funkcijas.
 
Parodomąją sąjungininkų pajėgų išsilaipinimo operaciją planuoja stebėti krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, JAV 2-ojo karinio jūrų laivyno vadas viceadmirolas Andrew Lewis, NATO Jungtinių pajėgų vadavietės Brunsume vadas generolas Erhard’as Buhler’is, NATO Jungtinių jūrinių pajėgų vadas viceadmirolas Keith’as Blount’as ir kiti aukšto rango pareigūnai.
 
Iš viso Baltijos jūros regione birželio 9-21 dienomis vykstančiose pratybose dalyvauja daugiau nei 8 tūkst. įvairių karinių pajėgų atstovų, 50 karo laivų ir 40 orlaivių iš 16 NATO ir 2 partnerių šalių: Belgijos, Danijos, Estijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Portugalijos, Prancūzijos, Rumunijos, Suomijos, Švedijos, Turkijos ir Vokietijos.
 
„Baltops“ – tai JAV vadovaujamos kasmetinės jūrinių pajėgų pratybos Baltijos regione. Šiais metais tai jau 47-osios „Baltops“ pratybos ir joms vadovauti paskirtas JAV 2-asis karinis jūrų laivynas, kuris buvo atkurtas 2018 m. pavasarį JAV karinių jūrų pajėgų sprendimu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
KAM nuotraukos
 
 
2019.06.18; 15:44

Šeštadienį Lietuvos karinių jūrų pajėgų (LKJP) Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras, gavęs informaciją apie pastebėtą teršalų dėmę Baltijos jūroje, atlikti teršalų likvidavimo darbus išsiuntė Lietuvos karinių jūrų pajėgų paieškos ir gelbėjimo laivą „Šakiai“.
 
Pagal pranešimą, apie 9.10 val. patikrinti informacijos apie pastebėtą teršalų dėmę Baltijos jūroje iš Nemirsetos buvo pakeltas Karinių oro pajėgų budintis sraigtasparnis AS-365 „Dauphin“.
 
Sraigtasparnio įgulai patvirtinus informaciją apie 4 jūrmyles į vakarus nuo Palangos pastebėtą teršalų dėmę, Jūrų gelbėjimo koordinavimo centro budėtojas 11.10 val. į Baltijos jūros rajoną išsiuntė paieškos ir gelbėjimo laivą „Šakiai“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.16; 00:30

Jūroje – dragūnų bataliono kariai ir Portugalijos jūrų pėstininkai. KAM nuotr.

Baltijos jūros pakrantėje ties Nemirseta rugpjūčio 7-ąją surengta bendra Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono, Karinių jūrų pajėgų ir Portugalijos rotacinių pajėgų amfibinė operacija.

Ji vykdyta iš Lietuvos karinių jūrų pajėgų patrulinio laivo „Dzūkas“ (P12). Operacijoje dalyvavo dragūnų bataliono būrys, sudarytas iš profesinės karo tarnybos karių. Operaciją suplanavo ir padėjo įgyvendinti Portugalijos jūrų pėstininkų korpuso rotacinė kuopa su savo turimomis lengvosiomis pripučiamosiomis valtimis.

„Portugalų jūrų pėstininkai per kelias savaites padėjo mūsų kariams pasirengti pirmajai bataliono istorijoje tokio pobūdžio operacijai. Iš pradžių dragūnai susipažino su valčių galimybėmis Kuršių mariose, atliko infiltravimosi, puolimo ir eksfiltravimosi valtimis veiksmus Kairių poligone, vėliau Karinių jūrų pajėgų karo laivų flotilėje mokėsi laipintis į karo laivą ir iš jo. Šiuos pasirengimus vainikavo operacija jūroje“, – sakė dragūnų bataliono vadas majoras Arnoldas Vasiliauskas.

Patrulinio laivo „Dzūkas“ vado ir Portugalijos jūrų pėstininkų patirtis bei dragūnų kovinis pasirengimas leido sėkmingai įvykdyti suplanuotą operaciją. Jūros bangoms siekiant 1,7 metro aukštį, dragūnai ir portugalų jūrų pėstininkai operatyviai perlipo į nuleistas valtis, audringoje jūroje įveikė keleto jūrmylių atstumą iki kranto ir surengė objekto šturmą. Atlikę užduotis sausumoje, kariai valtimis pasiekė laivą „Dzūkas“ ir juo skubiai pasitraukė iš operacijos rajono.

Tai buvo pirmasis kartas, kai amfibinei operacijai buvo panaudotas STANDARD FLEX 300 tipo, „Flyvefisken“ („Žuvies skraiduolės“) klasės patrulinis laivas. Tokio tipo laivai pastatyti Danijoje. Šios klasės laivų taip pat turi ir Portugalijos bei Lietuvos karinės jūrų pajėgos.

Šios pratybos ne pirmos ir ne paskutinė, kuriose dragūnų bataliono nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos ir Portugalijos rotacinių pajėgų kariai mokosi kartu. Sąjungininkai Klaipėdoje treniruojasi nuo gegužės, todėl kariams buvo daug progų pasidalinti patirtimi ir žiniomis.

Informacijos šaltinis – ELTA; Krašto apsaugos ministerijos (KAM) nuotr.

2018.08.13; 08:30