Per dešimttūkstantinius protestus prieš B. Netanyahu policija sulaikė 11 žmonių. EPA-ELTA nuotr.

Izraelio policija ankstyvą sekmadienio rytą sulaikė 11 protestuotojų, įėjusių į šalies premjero Benjamino Netanyahu rezidencijos Jeruzalėje draudžiamą zoną, teigė policijos atstovas Micky Rosenfeldas.
 
Demonstracijos prieš B. Netanyahu vyksta jau kelias savaites naktį iš šeštadienio į sekmadienį.
 
Protestuotojai yra nepatenkinti dėl iš naujo, padidėjus naujų COVID-19 atvejų skaičiui, įvestų karantino apribojimų, o dalis jų taip pat reikalauja ilgamečio premjero B. Netanyahu nusišalinti nuo pareigų, kol nebus išspręsta jo korupcijos byla. Pats B. Netanyahu kaltinimus neigia.
 
Per protestus prieš B. Netanyahu policija sulaikė 11 žmonių. EPA-ELTA nuotr.

Vėlyvą šeštadienio vakarą apie 10 tūkst. izraeliečių susirinko į protestą Jeruzalėje, o dar daugiau – netoli B. Netanyahu privačios vilos į šiaurę nuo Tel Avivo.
 
„Kad ir kas čia būtų, jie dalyvauja neteisėtame susibūrime. Žygiuoti nebus leista. Visi, kurie pažeis tvarką, bus sulaikyti“, – protestuotojams Jeruzalėje sakė policijos pareigūnas.
 
Savo ruožtu protestuotojai kėlė Izraelio vėliavas ir reikalavo B. Netanyahu atsistatydinimo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.16; 15:23

Sekmadienį Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pagarsino savo planus aneksuoti okupuoto Vakarų kranto ir Izraelio gyvenviečių ruožą. Tokiu būdu premjeras bando užkirsti kelią dar vieniems rinkimams šalyje.
 
„Atėjo laikas Jordano slėnyje pradėti taikyti Izraelio suverenitetą bei legalizuoti visas Judėjos ir Samarijos gyvenvietes – tiek bloko viduje, tiek ir už jo ribų. Jos bus Izraelio valstybės dalimi“, – B. Netanyahu, pavartojęs biblinį Vakarų kranto pavadinimą, kalbėjo dešiniųjų dienraščio „Makor Rishon“ surengtoje konferencijoje.
 
Rugsėjį, likus savaitei iki parlamento rinkimų, ministras pirmininkas paskelbė apie planus laimėjimo atveju aneksuoti Jordano slėnį, kuris sudaro apie trečdalį Vakarų kranto.
 
Šį sekmadienį vėl prabilęs apie aneksiją, B. Netanyahu kartu kreipėsi į pagrindinį savo varžovą Benny Gantz’ą, siūlydamas suformuoti vieningą vyriausybę ir sutaupyti laiko bei pinigų, kurių reikalauja itin dažnai vykstantys rinkimai.
 
„B. Gantzui esu pasiūlęs prisijungti prie vienybės vyriausybės, o šiandien ir vėl siūlau jam kartu su manimi jungtis į vienybės vyriausybę. Dar ne vėlu“, – kalbėjo Izraelio ministras pirmininkas.
 
Rugsėjo mėnesį vykusiuose parlamento rinkimuose nepaaiškėjo tvirtas nugalėtojas. Ateinantis trečiadienis yra paskutinė diena parlamentarams sudaryti koaliciją, kad žydams nereiktų vėl eiti į rinkimus – jau trečius šiais metais.
 
Vakarų krante šiuo metu gyvena apie 400 tūkst. žydų naujakurių kartu su maždaug 2,6 mln. palestiniečių.
 
2019.12.09; 04:00

Izraelio generalinis prokuroras Avichai`us Mandelblitas pateikė šalies premjerui Benjaminui Netanyahu kaltinimus dėl sukčiavimo, piktnaudžiavimo pasitikėjimu ir kyšininkavimo trijose bylose. Tai ketvirtadienį pranešė laikraštis „The Jerusalem Post“.
 
Vienoje iš bylų kalbama apie tai, kad Izraelio vyriausybės vadovas neteisėtai gavo vertingų dovanų iš stambių verslininkų – australų milijardieriaus Jameso Packerio ir izraeliečio kino prodiuserio Arnono Milchino.
 
Antroji byla susijusi su B. Netanyahu ir dienraščio „Yediot Ahronot“ leidėjo Arnono Mozeso pokalbiais. Esą ministras pirmininkas žadėjo verslininkui sieksiąs, kad būtų priimti jam naudingi įstatymai žiniasklaidos srityje, mainais į jo leidinio lojalumą nušviečiant vyriausybės veiklą.
 
Trečioje byloje pateikti kaltinimai, kad didžiausios Izraelyje telekomunikacijų kompanijos „Bezeq“ savininkui Shaului Elovitchui buvo teikiama pirmenybė mainais į teigiamą B. Netanyahu veiklos nušvietimą bendrovės kontroliuojamame naujienų portale „Walla“.
 
Gautomis žiniomis, generalinis prokuroras prašys Knesetą panaikinti B. Netanyahu neliečiamybę. Šis procesas gali užtrukti iki 30 dienų.
 
Ketvirtadienį turėtų įvykti A. Mandelblitas spaudos konferencija. Manoma, kad po to B. Netanyahu kreipsis į Izraelio gyventojus per televiziją.
 
Tai pirmas atvejis Izraelio istorijoje, kai pareigas einančiam ministrui pirmininkui pateikti baudžiamieji kaltinimai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.22; 04:30

B. Netanyahu ir V.Putinas. EPA-ELTA nuotr.
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu konflikte su Iranu paprašė Rusijos paramos. „Mes nesiruošiame taikstytis su šia grėsme“, – pareiškė B. Netanyahu ketvirtadienio vakarą Sočyje susitikęs su Kremliaus vadovu Vladimiru Putinu. Rusijos ir Izraelio karinės pajėgos, anot premjero, turi derinti savo pozicijas.
 
„Tai šiuo momentu yra ypač svarbu“, – kalbėjo B. Netanyahu, kurį cituoja agentūra „Interfax“. Pilietinio karo šalyje Sirijoje esą vis dažniau pasitaiko Irano mėginimų ten naudoti ir raketas.
 
B. Netanyahu pastaruoju metu per pokalbius su Rusija vis pabrėždavo klausimą, kaip būtų galima užkirsti kelią Irano kariniam įsitvirtinimui Sirijoje. Rusija ir Iranas kare su sukilėliais remia Sirijos vyriausybę.
 
V. Putinas sakė, kad bendradarbiavimas su Izraeliu dėl terorizmo yra svarbus. Saugumo klausimais ir karinio bendradarbiavimo srityje santykiai esą pasiekė „naują kokybę“. Kremliaus vadovas kartu paskelbė, kad kitų metų pradžioje ketina vykti į Izraelį.
 
V. Putinas ir B. Netanyahu pastarąjį kartą buvo susitikę balandį – prieš pat Izraelio parlamento rinkimus. Šie pokalbiai vėl vyko prieš balsavimą: kitą antradienį Izraelyje vėl vyks rinkimai. Anot V. Putino, jam nėra tas pats, kas pateks į naująjį parlamentą. Konkrečiai nieko neįvardydamas, jis pareiškė tikįs, kad bus išrinkti „atsakingi politikai“, kurie išsaugos santykius tarp Rusijos ir Izraelio.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.09.13; 08:16

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu apkaltino Iraną turėjus neatskleistą vietą, skirtą vykdyti branduolinių ginklų gamybos bandymus. Vėliau Teheranas esą šią vietą sunaikinęs.
 
Iranas sunaikino netoli Abadeho miesto esantį objektą, tai įvyko maždaug tarp birželio pabaigos ir liepos antros pusės. Tai Teheranas padarė pastebėjęs, kad objektą aptiko Izraelio pajėgos.
 
B. Netanyahu pareiškimą transliavo televizija, jis kalbėjo ekrano fone, kuriame buvo matyti tariamo branduolinio objekto nuotraukos. Izraelio premjeras nurodė žvalgybos būrį, apie kurį jau buvo pranešęs pernai metais.
 
„Šiandien atskleidėme, kad buvo atrastas dar vienas slaptas branduolinis objektas. Jo buvimą atskleidžia archyvinė medžiaga, kurią atsivežėme iš Teherano, – sakė B. Netanyahu. – Šioje vietoje Iranas vykdė branduolinių ginklų gamybos eksperimentus. Kai Irano atstovai suprato, kad mes atradome šią vietą, štai ką jie padarė: jie sunaikino objektą, tiesiog nušlavė jį nuo žemės paviršiaus“.
 
Ministras pirmininkas nepateikė daugiau detalių apie tariamus eksperimentus arba apie tai, kada jie galėjo būti rengiami.
 
Izraelio ir Irano valstybės yra aršios priešininkės. Iranas teigia, kad branduolinę programą šalies atstovai vykdo tik taikių tikslų vedini.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.09.10; 05:00

Izraelio teismas sekmadienį pripažino šalies premjero Benjamino Netanyahu žmoną Sarą kalta dėl apgaulingo valstybės lėšų panaudojimo. Ji pripažino kaltę pagal susitarimą dėl proceso baigties, dėl to jai buvo pateikta mažiau kaltinimų, praneša AFP.
 
Jeruzalės magistratų teismo teisėjas Avitalis Chenas pripažino Sarą Netanyahu kalta ir nurodė jai sumokėti 10 000 šekelių (apie 2 500 eurų) baudą ir kompensuoti 45 000 šekelių (apie 11 000 eurų) žalą.
 
„Susitarimas tarp abiejų pusių dėl kaltės pripažinimo yra tinkamas ir deramai atspindi padarytą veiką ir nusikaltimo sunkumą“, – sakė teisėjas.
B. Netanyahu žmonai kaltinimai sukčiavimu ir piktnaudžiavimu buvo pateikti dar 2018 m. birželį. Ji užsisakydavo maistą, nepaisydama to, kad premjero rezidencijoje dirbo virėjas.
 
Pagal sekmadienį patvirtintą patikslintą kaltinamąjį aktą, S. Netanyahu nebebuvo pateikti įtarimai kyšininkavimu.
 
S. Netanyahu advokatas Yossi Cohenas, kreipdamasis į teismą, sakė, kad žiniasklaida ir taip pakankamai bei nežmoniškai nubaudė jo ginamąją, kuriai teko iškęsti ketverius metus trukusį šmeižtą ir informacijos nutekinimą.
 
Premjero žmona buvo įtariama sukčiavimu ir piktnaudžiavimu netinkamai panaudojant valstybės lėšas, maždaug 100 000 JAV dolerių (apie 90 000 eurų), kuriuos išleido maitinimuisi, melagingai nurodžiusi, kad premjero rezidencijoje nėra virėjų.
 
Anksčiau ji kaltinta ir blogu elgesiu su personalu. 2016 m. teismas ją įpareigojo sumokėti 47 000 JAV dolerių (apie 42 000 eurų) kompensaciją kambarinei, kuri porą kaltino psichologiniu smurtu darbe.
 
Be to, artimiausiais mėnesiais Benjaminui Netanyahu gali būti pateikti kaltinimai dėl kyšininkavimo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo. Izraelio premjeras siekia įstatymo pataisų, kurios suteiktų jam imunitetą.
 
B. Netanyahu sieks pergalės rugsėjo 17 d. rinkimuose, antruosiuose šiais metais po to, kai nesugebėjo suformuoti koalicijos po balandį įvykusių rinkimų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.16; 10:10

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Turkija pasmerkė Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu planus aneksuoti žydų gyvenvietes Vakarų Krante. Užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sekmadienį tviteryje rašė, kad tai yra „neatsakinga“. B. Netanyahu apie aneksijos planus paskelbė prieš antradienį vyksiančius Izraelio parlamento rinkimus.

„Vakarų Krantas yra palestiniečių teritorija, Izraelis ją užėmė nusižengdamas tarptautinei teisei“, – rašė M. Cavusoglu tviteryje. To esą nepakeis ir N. Netanyahu „neatsakingas pareiškimas kovojant dėl rinkėjų balsų“. Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano atstovas tviteryje teigė, kad minėti planai yra dar vienas įrodymas, kaip N. Netanyahu laidoja dviejų valstybių sambūviu pagrįstą sprendimą.

Pasipriešinimą paskelbė ir palestiniečių užsienio reikalų ministras Riadas Malkis. B. Netanyahu turės „rimtą problemą“, jei įgyvendins savo planą, sakė ministras sekmadienį Jordanijoje, kur dalyvauja pasaulio ekonomikos forume.

B. Netanyahu šeštadienį interviu televizijai pareiškė, kad aneksuos žydų gyvenvietes Vakarų Krante.

Šiuo metu daugiau kaip 400 000 naujakurių gyvena 1967 metais okupuotame Vakarų Krante ir dar 200 000 – Izraelio aneksuotoje Rytų Jeruzalėje. JT visas Izraelio teritorijas okupuotose palestiniečių žemėse vadina neteisėtomis. Izraelio gyvenviečių statybą užsienis laiko viena didžiausių kliūčių ilgalaikiam taikos sprendimui Artimuosiuose Rytuose, nes butai pastatyti žemėje, kurioje palestiniečiai nori sukurti savo valstybę.

Tokie B. Netanyahu teiginiai prieš rinkimus gali būti skirti nacionalistams rinkėjams, kurie atmeta taiką su palestiniečiais.

Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2019.04.08; 10:14

Likus trims dienoms iki parlamento rinkimų Izraelyje, šalies ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu užsiminė apie dalies Vakarų Kranto aneksiją. „Aš neiškeldinsiu nė vienos gyvenvietės. Ir, žinoma, pasirūpinsiu, kad mes kontroliuotume teritoriją į vakarus nuo Jordano“, – pareiškė B. Netanyahu Izraelio televizijai.

Izraelis 1967-aisiais per Šešių dienų karą, be kita ko, užkariavo Vakarų Krantą ir Rytų Jeruzalę. Šiandien čia daugiau kaip 200 gyvenviečių gyvena per 600 000 žydų naujakurių. Pirmiausiai ugdymo ministras Naftalis Bennettas vis ragina aneksuoti dalį Vakarų Kranto. Palestiniečiai tuo tarpu nori šių teritorijų savo Palestinos valstybei su sostine Rytų Jeruzale.

B. Netanyahu yra dešiniosios konservatyvios partijos „Likud“ lyderis. Jis pabrėžė, kad būsimas rinkimų periodas bus lemiamas. „Ar mes sugebėsime garantuoti savo saugumą ir kontroliuoti gyvybiškai svarbias Judėjos ir Samarijos teritorijas (Vakarų Krante)? Mes matėme, ką gavome pasitraukę iš Gazos Ruožo“, – kalbėjo premjeras.

Tolesnio atsitraukimo atveju, anot jo, reikės baimintis „Gazos Ruožo Judėjoje ir Samarijoje“. Izraelis iš Gazos Ruožo pasitraukė 2005-aisiais. 2007 metais čia kontrolę jėga perėmė radikalus islamo judėjimas „Hamas“.

B. Netanyahu pabrėžė pasiekęs, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas pripažintų Golano aukštumas Izraelio teritorija. Dabar norima „pereiti prie kito etapo“ ir taip pat išplėsti Izraelio suverenumą į Vakarų Krantą. Tai ik šiol pirmiausiai buvo B. Netanyahu ultradešiniųjų koalicijos partnerių reikalavimas. Vyriausybės vadovas praeityje yra pasisakęs už demilitarizuotos Palestinos valstybės sukūrimą.

Izraelyje antradienį vyks parlamento rinkimai. Apklausos rodo, kad stipriausia jėga gali tapti buvusio kariuomenės vado Benny’io Gantzo opozicinis aljansas, nežymiai persvara aplenksiantis B. Netanyahu „Likud“ partiją. Vis dėlto abejojama, ar B. Gantzas parlamente surinktų daugumą vyriausybei sudaryti.

Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2019.04.08; 08:00

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė deklaraciją, pripažįstančią Izraelio suverenitetą Golano aukštumose.

Iškilminga šio dokumento pasirašymo ceremonija įvyko Baltuosiuose rūmuose per D. Trumpo susitikimą su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu. 

Pasak D. Trumpo, Izraelis „kasdien“ susiduria su „dideliais iššūkiais gynybos srityje“.

„Ir šiandien aš žengiu istorinį žingsnį, kad sustiprinčiau Izraelio galimybes apsiginti, užsitikrinti patikimą nacionalinį saugumą, į kurį jis turi teisę“, – pabrėžė Baltųjų rūmų šeimininkas.

B. Netanyahu karštai padėkojo D. Trumpui už priimtą sprendimą.

„Jūsų sprendimas pripažinti Izraelio suverenitetą Golano aukštumose yra istorinis, – pareiškė jis. – Jūsų pripažinimas – tai dvigubas istorinio teisingumo aktas“. „Izraelis gavo Golano aukštumas per teisingą karą, kuris buvo savigyna, o žydų tautos šaknys Golano aukštumose siekia tūkstančius metų“, – sakė premjeras.

Anot jo, deklaracija pasirašyta Izraeliui ypač svarbiu metu, nes „Iranas mėgina steigti bazes Sirijoje, kad galėtų smogti Izraeliui“. „Iranas iš Sirijos per sieną leido bepilotes skraidykles į mūsų oro erdvę, apšaudė raketomis mūsų teritoriją“, – sakė Izraelio vyriausybės vadovas. 

Juodą rašiklį, kuriuo pasirašė dokumentą, JAV prezidentas įteikė B. Netanyahui, prašydamas jį perduoti atminimui „Izraelio tautai“. Savo ruožtu B. Netanyahu pranešė atvežęs D. Trumpui dovanų „dėžę geriausio vyno iš Golano aukštumų“. Premjeras paprašė prezidentą atiduoti šį vyną patarėjams, kadangi D. Trumpas visiškai nevartoja alkoholio. B. Netanyahu juokaudamas taip pat pareiškė viltį, kad dėl šios dovanos Jungtinėse Valstijose nebus pradėtas tyrimas.

Sirijai nuo 1944 metų priklausiusias Golano aukštumas Izraelis užėmė 1967 metais per Šešių dienų karą. 1981 metais Izraelio parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo vienašališkai buvo paskelbtas žydų valstybės suverenitetas Golano aukštumose. Ši aneksija buvo pripažinta neteisėta JT Saugumo Tarybos rezoliucija, priimta 1981 metų gruodžio 17 d.

Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2019.03.26; 06:33

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu sekmadienį paskelbė, kad Izraelis drauge su Rusija įkurs bendrą komandą, skirtą paspartinti užsienio šalių pajėgų pasitraukimą iš Sirijos. 

Po praėjusią savaitę Maskvoje įvykusio susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu B. Netanyahu pareiškė, kad abu lyderiai sutarė dėl „bendro tikslo“ – iš Sirijos atitraukti pajėgas, kurios ten dislokuotos kilus pilietiniam karui. 

Per pastaruosius mėnesius Rusijos remiamoms Sirijos prezidento Basharo al-Assado pajėgoms pavyko atgauti didelę karo draskomos šalies dalį iš Vakarų remiamų sukilėlių ir islamistų kovotojų. 

Praėjusį mėnesį Baltieji rūmai paskelbė, kad JAV atitrauks daugumą savo karių iš Sirijos. Šalyje esą turėtų likti tik apie 400 amerikiečių karių. 

Izraelis nerimauja, kad jo varžovas regione – Iranas – gali siekti ilgam laikui kaimyninėje Sirijoje dislokuoti savo karius. Ši tema buvo aptarta B. Netanyahu susitikimo su V. Putinu metu. 

„Leidau nedviprasmiškai suprasti, kad Izraelis neleis Irano karinio įsitvirtinimo Sirijoje. Taip pat nedviprasmiškai pasakiau, kad imsimės karinių veiksmų prieš tokius tikslus“, – teigė Izraelio ministras pirmininkas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.03.04; 09:00

Izraelis pradėjo naujos tvoros Gazos Ruožo pasienyje statybą. „Tvora užkirs kelią teroristams iš Gazos Ruožo įsiveržti į Izraelį“, – sekmadienį pareiškė Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, pranešė jo biuras. 

Pasak Gynybos ministerijos, tvora iškils ten, kur jau baigta statyti požeminė siena ties Gazos Ruožu. Antžeminė dalis bus šešių metrų aukščio tvora, kuri drieksis 65 km palei sieną su palestiniečių teritorija. Tvora bus pagaminta iš cinkuoto plieno, jos svoris – 20 000 tonų.

B. Netanyahu kassavaitinio posėdžio pradžioje įspėjo dėl naujų neramumų Gazos pasienyje. „Jei Gazos Ruože nebus ramu, mes net rinkimų periodu priiminėsime sprendimus ir nedelsime veikti“, – sakė jis. Izraelyje balandžio 9 dieną vyks naujo parlamento rinkimai.

Nuo praėjusių metų kovo Gazos pasienyje ne kartą kilo smurtiniai protestai, per kuriuos esama tvora ne kartą buvo apgadinta. Per susirėmimus su Izraelio kariais, Sveikatos ministerijos Gazoje duomenimis, žuvo daugiau kaip 250 palestiniečių ir tūkstančiai buvo sužeisti. Demonstrantai, be kita ko, reikalauja nutraukti daugiau kaip dešimtmetį trunkančią palestiniečių teritorijos prie Viduržemio jūros blokadą.

Izraelis ir Egiptas blokadą argumentuoja saugumo interesais. Gazos Ruožą kontroliuojantį judėjimą „Hamas“ tiek ES, tiek Izraelis ir JAV laiko teroristine organizacija. Gazos Ruože 2 mln. žmonių gyvena sudėtingomis sąlygomis. Jiems, be kita ko, trūksta geriamojo vandens ir elektros.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.04; 05:45