Į Europą bandantys patekti migrantai. EPA-ELTA nuotr.

Paryžius, lapkričio 26 d. (AFP-ELTA). Prancūzijos vidaus reikalų ministras Geraldas Darmaninas penktadienį pareiškė Jungtinės Karalystės kolegei Priti Patel, kad atsisako planuotų savaitgalio derybų su ja, protestuodamas prieš ministro pirmininko Boriso Johnsono paviešintą laišką dėl migrantų krizės.
 
Žinutėje, kurią matė AFP, G. Darmaninas sakė P. Patel, kad B. Johnsono laiškas prezidentui Emmanueliui Macronui, kuriame siūloma Prancūzijai atgal priimti migrantus, kurie kerta Lamanšo sąsiaurį, yra „nusivylimas“. Jis pridūrė: „Tai, kad jis buvo paviešintas, yra dar blogiau. Todėl turiu atšaukti mūsų susitikimą Kalė sekmadienį.“
 
Prancūzija ketino priimti visų Lamanšo sąsiaurio pakrantės valstybių ministrus, įskaitant P. Patel, į svarbų posėdį dėl migrantų krizės Kalė uostamiestyje sekmadienį po daugiausia aukų pareikalavusios nelaimės, kai šią savaitę prie Prancūzijos krantų nuskendo 27 migrantai. G. Darmaninui artimas šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad susitikimas vyks su kitų Europos šalių ministrais, tačiau P. Patel nebėra kviečiama po „nepriimtino“ B. Johnsono laiško.
Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas. EPA – ELTA nuotr.
 
„Manome, kad viešas Didžiosios Britanijos premjero laiškas yra nepriimtinas ir prieštarauja mūsų diskusijoms su kolegomis“, – sakė šaltinis, prašęs neatskleisti jo pavardės. „Todėl Priti Patel nebėra kviečiama į sekmadienį vyksiantį ministrų susitikimą, kurį palaiko Prancūzija, Belgija, Nyderlandai, Vokietija ir Europos Komisija.“
 
Ketvirtadienį B. Johnsonas parašė E. Macronui, prašydamas Prancūzijos nedelsiant atsiimti visus migrantus, kurie išsilaipina Anglijoje perplaukę Lamanšo sąsiaurį. Neįprasta buvo tai, kad visas laiško tekstas buvo paskelbtas tviteryje.
 
Prancūzijos prezidentas E. Macronas. EPA-ELTA nuotr.

Migrantų grąžinimas „reikšmingai  sumažintų – arba net sustabdytų – keliones ir išgelbėtų tūkstančius gyvybių iš esmės sulaužant nusikalstamų grupuočių verslo modelį“, sakė jis.
 
B. Johnsono laiške taip pat nurodytos sritys, kuriose reikia glaudesnio bendradarbiavimo su Prancūzija, siūlomas bendras pasienio patruliavimas, stebėjimas iš oro ir dalijimasis žvalgybos duomenimis.
 
Naujas kivirčas dar pagilino tarp Britanijos ir Prancūzijos kylančias problemas po „Brexito“ – penktadienį prancūzų žvejai, protestuodami prieš žvejybos teises, turi surengti Lamanšo sąsiaurio keltų uostų blokadą ir sustabdyti krovinių gabenimą Lamanšo sąsiauriu.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2021.11.26; 12:33

Buvęs prezidentas François‘as Hollande‘as. EPA – ELTA nuotr.

Paryžius, lapkričio 10 d. (dpa-ELTA). Procese dėl teroristinių išpuolių Paryžiuje prieš šešerius metus tuometinis prezidentas François‘as Hollande‘as gynė Prancūzijos kovą prieš „Islamo valstybės“ (IS) džihadistus. „Prieš mus buvo vykdomas karas, ir mes reagavome“, – sakė F.
 
Hollande‘as trečiadienį teismo posėdyje. Prancūzija rėmė Iraką kovoje su IS. Sirijoje jo šalis, gindamasi, ėmėsi veiksmų prieš teroristų kuopeles, planavusias išpuolius prieš Prancūziją.
 
F. Hollande‘as atsiprašė aukų ir artimųjų už tai, kad nepavyko užkirsti kelio atakoms. Grėsmė esą buvo žinoma, tačiau esminės informacijos trūko. „Mes nežinojome, kada, kaip ir kur jie smogs“, – kalbėjo buvęs prezidentas. Prancūzija, anot jo, pirmiausiai buvo užpulta dėl savo gyvenimo būdo. Tikslas buvo destabilizuoti šalį ir atsisakyti įsipareigojimų Sirijoje ir Irake.
 
Procese kaltinimai pateikti 20 įtariamųjų, įskaitant jau Belgijoje nuteistą Salahą Abdeslamą, kuris laikomas vienu pagrindinių vykdytojų ir vieninteliu likusiu gyvu. Per atakas 2015 metų lapkričio 13-ąją ekstremistai „Bataclan“ koncertų salėje bei baruose ir restoranuose nužudė 130 žmonių, 350 buvo sužeisti.
 
Savižudis taip pat susisprogdino prie „Stade de France“ stadiono. F. Hollande tada stebėjo ten vykusias futbolo rungtynes. Atsakomybę už atakas prisiėmė IS. Prancūzija po išpuolių išplėtė savo antskrydžius prieš IS pozicijas Irake ir Sirijoje.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.11.11; 07:00

E. Macronas priėmė Tadžikistano vadovą derybų dėl Afganistano. EPA-ELTA nuotr.

Paryžius, spalio 13 d. (AFP-ELTA). Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį surengė retas derybas su Tadžikistano vadovu, žadėdamas padėti šiai Vidurinės Azijos valstybei, susiduriančiai su Talibano valdžios perėmimo kaimyniniame Afganistane padariniais.
 
Kvietimas į Eliziejaus rūmus – reta garbė nuo 1992 m. valdančiam prezidentui Emomali Rachmonui ir rodo svarbų vaidmenį, kurį Prancūzija priskiria regiono šalims siekiant suvaldyti Afganistano krizę. „Mes kalbėsimės su prezidentu apie pagalbą, kurią Prancūzija gali suteikti Tadžikistanui, kad būtų stabilizuota padėtis (Afganistane)“, – sakė E. Macronas, stovėdamas greta E. Rachmono.
 
Tadžikistanas turi ilgą sieną su Afganistanu, Talibano kontroliuojamu nuo rugpjūčio vidurio, kai islamistai atėmė Kabulą iš provakarietiškos vyriausybės. Dušanbė aiškiai pasisakė nemėgstanti Talibano, kurį pasaulis atidžiai stebi, ypač dėl elgesio su moterimis.
 
Daugelį metų E. Rachmonas grindė savo reputaciją regione veikdamas prieš radikalųjį islamą, triuškindamas islamistų judėjimus savo šalyje tokiais metodais, kurie kelia aktyvistų susirūpinimą.
 
„Mes sveikiname jūsų vaidmenį, įsipareigojimą ir reikalavimą, kad pokyčiai regione būtų maksimalaus stabilumo veiksniai“, – sakė jam E. Macronas. Jo žodžiais, neturi būti „jokių kompromisų nei su teroristinėmis grupėmis, nei su mūsų ginamomis vertybėmis, ypač dėl moterų orumo“.
 
E. Rachmonas į komplimentą atsakė teigdamas, kad Tadžikistanas laiko Prancūziją „patikima partnere“ Europoje.
 
Nors kitos kaimyninės šalys, įskaitant Uzbekistaną, jau seniai užmezgė ryšius su Talibanu, Tadžikistano pareigūnai atsisako bendradarbiauti su grupuote. E. Rahmonas skundėsi dėl „teroristinių grupuočių“ kūrimosi prie Tadžikistano pietinės sienos ir po mirties pagerbė Afganistano kovos su Talibanu vadą Ahmadą Shahą Massoudą.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.10.14; 02:00

Emmanuelis Macronas. EPA – ELTA nuotr.

Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui lankantis Lione, į jį buvo paleistas kiaušinis. Kiaušinis pataikė prezidentui į petį, tačiau nesudužo, pasakojo agentūros AFP reporteris.
 
Policija sulaikė kiaušinį sviedusį vyrą. „Jei jis nori man ką pasakyti, tegul ateina“, – sakė E. Macronas. „Vėliau su juo pakalbėsiu“, – pridūrė jis. Vyro motyvas kol kas nežinomas.
 
E. Macronas Lione tarptautinėje gastronomijos mugėje susitiko su restoranų savininkais. Nuotaika buvo daugiausiai džiugi, daugelis dėkojo už valstybės paramą per koronaviruso krizę.
 
Birželį E. Macronas lankydamasis Pietų Prancūzijoje sulaukė vieno vyro antausio. Bedarbis tada buvo nuteistas keturių mėnesių laisvės atėmimo bausme.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.09.28; 06:05

Michelis Barnier sieks Prancūzijos prezidento posto

Buvęs Europos Sąjungos (ES) „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier sieks Prancūzijos prezidento posto kitais metais vyksiančiuose rinkimuose. Jis nori mesti iššūkį dabartiniam šalies vadovui Emmanueliui Macronui, sakė M. Barnier ketvirtadienio vakarą televizijos stočiai TF1.
 
Tiesa, prieš tai jis turi laimėti savo konservatorių partijos „Les Republicains“ kandidato pirminius rinkimus, rašo agentūra „Reuters“.
 
Jau vasarį, sukūręs darbo grupę Prancūzijos parlamente, M. Barnier pakurstė spėliones dėl kandidatavimo į prezidentus. Buvęs užsienio reikalų ministras gruodį pareiškė, kad pasibaigus „Brexito“ deryboms su Didžiąja Britanija nori kitaip tarnauti savo šaliai. Detalių jis tada neįvardijo. Iš diplomatinių šaltinių Briuselyje agentūra „Reuters“ sužinojo, kad M. Barnier „aktyviai vertina savo šansus“ dalyvauti rinkimuose 2020-aisiais.
 
Prezidento rinkimai Prancūzijoje vyks 2022 metų balandį.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.27; 09:42

Nežinomas vyras sudavė Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui antausį, kai šis per vizitą šalies Dromo regione priėjo pasisveikinti su už atitvarų stovinčia žmonių minia.
 
Eliziejaus rūmai patvirtino internete plintančio vaizdo įrašo autentiškumą, kuriame matyti, kaip E. Macronas prieina prie žmonių minios, pasirengęs kai kuriems jų paspausti ranką, kai vienas už atitvarų stovintis vyras smogia jam antausį.
 
Remiantis žiniasklaida, po incidento sulaikyti du žmonės.
 
Vaizdo įraše matyti, kad sudavus antausį, E. Macroną apsupo apsaugos darbuotojai. Kol kas nežinoma, ar jis buvo kaip nors sužeistas.
Eliziejaus rūmai nurodė, kad E. Macronas po incidento tęsė savo vizitą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.06.09; 00:01

Buvęs Prancūzijos prezidentas N. Sarkozy nuteistas laisvės atėmimo bausme. EPA-ELTA nuotr.

66 metų buvęs Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy dėl kyšininkavimo ir neleistino įtakos darymo nuteistas trejų metų laisvės atėmimo bausme. Dveji metai iš jų skirti lygtinai, iš Paryžiaus teisingumo rūmų pranešė prancūzų naujienų agentūra AFP.
 
Teismas pripažino buvusį prezidentą kaltu davus kyšį aukštam teisėsaugos pareigūnui.
 
Vis dėlto N. Sarkozy greičiausiai nesės į kalėjimą, nes bausmę galės atlikti namuose taikant elektroninį stebėjimą. Teisėjai nuteisė ir ilgametį jo advokatą Thierry‘į Herzogą bei teisininką Gilbert‘ą Azibert‘ą. Jiems taip pat skirtos trejų metų laisvės atėmimo bausmės, po dvejus metus – lygtinai.
 
N. Sarkozy vadovavo Prancūzijai nuo 2007 iki 2012 metų. Bylos nagrinėjimas teisme praėjusių metų pabaigoje sulaukė didelio susidomėjimo Prancūzijoje.
 
N. Sarkozy, anot prokurorų, 2014 metais mėgino per Th. Herzogą iš teisininko G. Azibert‘o gauti slaptos tyrimo medžiagos. Toks elgesys sukėlė grėsmę teisėsaugos nepriklausomumui, argumentavo kaltintojai. N. Sarkozy jam keliamus kaltinimus neigė.
 
Kaltinimai eksprezidentui paremti pasiklausytais jo pokalbiais telefonus su Th. Herzogu. Dėl šio pasiklausymo teisėtumo buvo kilęs didelis ginčas.
 
Konservatorių politikas į teisėsaugos akiratį pateko ir dėl kitų aferų. Nuo kovo vidurio jam dar teks atsakyti procese dėl nelegalių rinkimų kampanijos aukų. Tačiau N. Sarkozy neigia kaltinimus ir šioje byloje.
 
N. Sarkozy tarp savo dešiniųjų šalininkų vis dar laikomas ikona, nors jokių postų nebeužima.  Praėjusią vasarą jis išleido memuarus „Audrų metas“ („Le Temps des Tempêtes“), kurie tapo bestseleriu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.02; 06:00

Brigitte Macron. EPA – ELTA nuotr.

Prancūzijos pirmoji ponia Brigitte Macron per Kalėdas buvo užsikrėtusi naujuoju koronavirusu, šeštadienį pranešė jos biuras.
 
67-erių B. Macron teigiamą testo rezultatą gavo gruodžio 24 dieną, tačiau ji juto tik nesunkius simptomus ir po šešių dienų pakartotinis testas jau buvo neigiamas, sakė jos biuras.
 
Teigiamą koronaviruso diagnozę B. Macron gavo praėjus savaitei po to, kai gruodžio 17 dieną virusas buvo patvirtintas jos vyrui Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui ir jis savaitę karantinavosi.
 
Tuo laikotarpiu B. Macron buvo apsistojusi oficialioje prezidento rezidencijoje Eliziejaus rūmuose, o pats prezidentas dirbo iš kitos rezidencijos, esančios Paryžiaus priemiesčiuose.
 
Jo žmonos biuras sakė, kad informacija apie pirmosios ponios būklę nebuvo skelbiama todėl, nes ji neturėjo jokios įtakos jos viešajai darbotvarkei. Nuo to laiko ji visiškai pasveiko, pridūrė biuras.
 
Kai sirgo E. Macronas, jo biuras kasdien skelbdavo informaciją apie jo būklę, o prezidentas viename vaizdo įraše pats kalbėjo apie savo savijautą. Jis juto tokius simptomus, kaip kosulys ir karščiavimas.
 
Dėl E. Macrono ligos teko saviizoliuotis keliems aukšto rango Prancūzijos politikams, įskaitant premjerą Jeaną Castexą.
 
Taip pat saviizoliavosi Europos Vadovų Tarybos (EVT) vadovas Charlesas Michelis, kadangi dalyvavo keliuose susitikimuose su Prancūzijos prezidentu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.01.10; 03:00

Nikolia Sarkozy. EPA-ELTA nuotr.

Buvęs Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy pirmadienį teisme atmetė jam keliamus kaltinimus kyšininkavimu. 65-erių eksprezidentas sakė „niekuomet nepadaręs nė menkiausio korupcinio nusikaltimo“.
 
Jis demonstravo „įtūžį“ ir „pasipiktinimą“ procesu ir pareiškė viltį, „kad bus išteisintas dėl šios niekšybės“.
 
N. Sarkozy gresia iki 10 metų laisvės atėmimo dėl kyšininkavimo ir nelegalaus poveikio teisėsaugai. Prokuratūra antradienį ketina skelbti, kokią bausmę siūlo buvusiam šalies vadovui.
 
Konservatorius N. Sarkozy nuo 2007 iki 2012 metų vadovavo Prancūzijai. Jis kaltinamas 2014-aisiais papirkęs Aukščiausiojo teismo prokurorą, kad gautų informacijos apie prieš jį vykdomą tyrimą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.08; 06:32

Buvęs Prancūzijos prezidentas Valery Giscard’as d’Estaing’as šeštadienį palaidotas per kuklią ceremoniją, kurioje dalyvavo jo artimiausi žmonės.
 
Tai buvo Prancūziją 1974–1981 metais valdžiusio V. Giscard’o d’Estaing’o noras. Ceremonijoje dalyvavo apie 40 žmonių. 94-erių politikas trečiadienį mirė nuo COVID-19 komplikacijų.
 
Laidotuvių ceremonija vyko centrinėje Prancūzijoje esančiame Otono mieste, kur V. Giscard’as d’Estaing’as gyveno. Ji buvo kitokia, nei pernai rugsėjį vykusi didelio masto buvusio prezidento Jacqueso Chiraco laidotuvių ceremonija.
 
Su J. Chiracu galėjo atsisveikinti tūkstančiai žmonių, o jo laidotuvių ceremonijoje dalyvavo visi gyvi Prancūzijos prezidentai. Daugiau kaip prieš metus vykusi ceremonija buvo paskutinis kartas, kai V. Giscard’as d’Estaing’as buvo pastebėtas viešumoje.
 
„Prezidentas (V. Giscard’as d’Estaing’as) norėjo, kad laidotuvės būtų griežčiausio privatumo ir jose dalyvautų tik šeimos nariai“, – penktadienį naujienų agentūrai AFP sakė velionio sūnus Henri.
 
Pašonėje stovint policijos pareigūnams, V. Giscard’o d’Estaing’o karstas, uždengtas Prancūzijos vėliava, buvo nuneštas į Otone esančią Saint Hillaire bažnyčią, pranešė AFP korespondentas.
 
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas buvusio šalies vadovo garbei ateinantį trečiadienį paskelbė gedulo diena.
 
Prezidentaujant V. Giscard’’as d’Estaing’as įvykdė virtinę radikalių reformų, legalizavo abortus, liberalizavo skyrybas ir sumažino amžių, nuo kurio leidžiama balsuoti, iki 18 metų.
 
Jis tapo vienu iš jauniausių Prancūzijos prezidentų. V. Giscard’ui d’Estaing’ui buvo 48-eri, kai jis atėjo į valdžią, ir vėliau jo politinė karjera buvo ilga.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.05; 13:31

Valeri Žiskar d‘Esten (Valery Giscard d’Estaing). EPA – ELTA nuotr.

Nuo Covid-19 komplikacijų mirė buvęs Prancūzijos prezidentas Valéry Giscard‘as d’Estaing‘as, pranešė jo šeima. Jam buvo 94 metai. Prezidentas Emmanuelis Macronas pavadino V. Giscard‘ą G. d’Estaing‘ą „didžiu europiečiu“ ir savo šalies novatoriumi.
 
V. Giscard‘as. d’Estaing‘as mirė „apsuptas savo šeimos“ savo namuose Otone Luaros regione, sakoma šeimos pranešime. „Jo sveikatos būklė pablogėjo, jis mirė nuo Covid-19 padarinių, – teigiama čia. – Atsižvelgiant į jo norą, laidotuvės vyks siaurame šeimos rate“. Buvęs prezidentas praėjusiais mėnesiais keliskart dėl širdies problemų buvo gydomas ligoninėje.
 
E. Macronas ketvirtadienį vadino V. Giscard‘ą. d’Estaing‘ą „pažangos ir laisvės politiku“, pakeitusiu Prancūziją. Be to, jis padėjo svarbius europinius pamatus, be kita ko, Europos pinigų sistemos ir Europos kosmoso agentūros (ESA) sukūrimui aštuntajame dešimtmetyje, sakoma Eliziejaus rūmų pranešime.
 
„Giscard‘as“, kaip jis buvo vadinamas Prancūzijoje, vadovavo šaliai nuo 1974 iki 1981 metų. V. Giscard‘o d’Estaing‘o prezidentavimas ženklino jo pirmtakų Charles‘o de Gaulle‘io ir Georges‘p Pompidou konservatyvios politikos pabaigą. Vadovaujant V. Giscard‘ui d’Estaing‘ui, šalyje buvo vykdomos reformos, be kita ko, legalizuoti abortai, rinkėjų amžiaus cenzas sumažintas iki 18 metų.
 
Jam pavyko „modernizuoti politinį gyvenimą Prancūzijoje“, – sakė buvęs prezidentas Nicolas Sarkozy. Šio įpėdinis François‘as Hollande‘as pabrėžė, kad Prancūzija neteko „valstybininko, nusprendusio atsiverti pasauliui“.
 
Būdamas 29-erių metų V. Giscard‘as d’Estaing‘as tapo parlamentaru, o 36-erių – jauniausiu ekonomikos ir finansų ministru. Vėliau 48 metų V. Giscard‘as d’Estaing‘as buvo išrinktas prezidentu – jauniausiu iki tol pokario respublikos istorijoje.
 
Vadovaujant V. Giscard‘ui d’Estaing‘ui, Prancūzijai teko kovoti su ekonomine krize, infliacija ir „veržtis diržus“. Be to,  didelio atgarsio sulaukė deimantų skandalas: V. Giscard‘as d’Estaing‘as gavo juo dovanų iš Centrinės Afrikos vadovo Jeano-Bédelo Bokassa. Ši afera smarkiai pakenkė prezidento reputacijai ir prisidėjo prie jo pralaimėjimo socialistui François‘ui Mitterrand‘ui 1981 metų prezidento rinkimuose.
 
Pastarąją kartą V. Giscard‘as d’Estaing‘as viešumoje pasirodė 2019 metų rugsėjo 30 dieną, kai buvo laidojamas buvęs Prancūzijos prezidentas Jacques‘as Chiracas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.03; 02:00

Prancūzijos prezidentą E. Macroną Vilniaus oro uoste pasitiko Linas Linkevičius. Jurijaus Azanovo (URM) nuotr.

Šeštadienį teigiamas koronaviruso testas buvo nustatytas dviem Prancūzijos delegacijos nariams, dalyvavusiems Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono vizito Lietuvoje metu vykusiuose renginiuose.
 
Vadovaujantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) rekomendacijomis, pavojingus kontaktus su šiais asmenimis turėjusių renginių dalyvių paprašyta izoliuotis, jiems bus atlikti testai dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu.
 
Prezidentūra informuoja, kad šalies vadovui Gitanui Nausėdai ir pirmajai poniai Dianai Nausėdienei specialistai izoliuotis nerekomenduoja, tačiau jiems taip pat profilaktiškai bus atlikti testai.
 
„Šiuo metu izoliuotis rekomenduota 5 Prezidentūros darbuotojams. NVSC atlieka tolesnį asmenų, renginių metu turėjusių artimų kontaktų su užsikrėtusiais asmenimis, tyrimą. Visi renginio dalyviai apie galimą kontaktą yra informuojami tiesiogiai, NVSC specialistai teikia jiems rekomendacijas apie būtinąsias saugumo priemones“, – rašoma Prezidentūros pranešime.
 
Pranešime pažymima, kad Prancūzijos prezidento vizitas, taip pat ir visi kiti Prezidentūroje vykstantys renginiai yra organizuojami laikantis specialistų saugumo reikalavimų ir rekomendacijų. Pranešama, kad darbuotojai yra aprūpinti būtinosiomis apsaugos priemonėmis, laikosi saugaus fizinio atstumo bendraudami su lankytojais, reguliariai vėdinamos ir dezinfekuojamos patalpos. Patalpų dezinfekcija Prezidentūroje bus atlikta sekmadienį.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.04; 06:02

Gitanas Nausėda. Prezidentūros nuotr.

Prancūzijos lyderio Emmanuelio Macrono vizito Lietuvoje išvakarėse prezidentas Gitanas Nausėda teigia realistiškai vertinąs Prancūzijos vadovo 2019 m. deklaruotą siekį atnaujinti dialogą su Maskva.
 
„Kalbėdami apie Rusiją ir jos elgesį, mes esame realistai, todėl atsargiai žiūrime į tokią iniciatyvą. Be abejo, Aleksejaus Navalno apnuodijimas, kaip ir Rusijos įtaka Baltarusijoje, yra kliūtis prezidento Emmanuelio Macrono rodomoms pastangoms“, – interviu prancūzų laikraščiui „Le Figaro“ teigia G. Nausėda.
 
Tame pačiame interviu prezidentas kartu pabrėžė, kad Prancūzija turėtų būti ta šalis, kuri galėtų imtis tarpininkavimo siekiant pradėti taikų dialogą tarp Baltarusijos valdžios ir pilietinės visuomenės.
 
Praėjus devyniolikai metų nuo Jacques’o Chirac’o, kuris palaikė Baltijos valstybių priėmimą į Europos Sąjungą ir NATO, vizito į Vilnių atvyksta Emmanuelis Macronas. Ko tikitės iš šio vizito?
 
Pirmiausia norėčiau priminti vizito istorinį kontekstą. Šiais metais Lietuva ir Prancūzija pažymi savo diplomatinių santykių šimtąsias metines, ir galiu užtikrinti, kad mūsų šalys turi bendrą viziją daugelyje sričių, tokių kaip Europos vertybės, žmogaus teisės, bendrasis ES planas… Aš labai vertinu prezidento Emmanuelio Macrono vaidmenį liepos mėnesį vykusiame Europos Vadovų Tarybos susitikime, kurio metu apgynėme ekonomikos gaivinimo planą.
 
Derybos buvo labai sunkios, tačiau rezidentui Emmanueliui Macronui ir Vokietijos kanclerei Angelai Merkel pavyko pasiekti pusiausvyrą tarp įvairių šalių grupių. Mes priėmėme labai ambicingą planą ateinantiems penkeriems septyneriems metams. Galiausiai šis vizitas bus puiki proga aptarti daugelį klausimų: mūsų santykius su Rusija, įvykius Baltarusijoje, būtiną mūsų šalių ekonominių ryšių stiprinimą.
 
Lietuva yra pirmose Baltarusijos krizės gretose. Kokį vaidmenį galėtų atlikti Prancūzija sureguliuojant šią krizę?
 
Manau, kad mums atsiveria didelės pažangos galimybės reaguojant į įvykius Baltarusijoje. Norėčiau paskatinti Europos valstybes, o ypač Prancūziją, taip pat ir Rusiją, imtis tarpininkų vaidmens siekiant pradėti taikų dialogą tarp Minsko valdžios institucijų ir pilietinės visuomenės. Mes jau davėme pradžią tokioms priemonėms, tačiau norėtume, kad prie mūsų prisijungtų ir kitos šalys. Be abejo, jūs galite man atsakyti, kad prezidentas Aliaksandras Lukašenka dar nėra pasirengęs dialogui. Tačiau laikas eina, ir situacija bet kada gali pasikeisti.
 
Belaukiant būtina, kad Europos Sąjunga įgyvendintų sankcijų politiką. Rugpjūčio 19 d. įvyko Europos Vadovų Tarybos susitikimas dėl padėties Baltarusijoje. Nors visi valstybių vadovai labai aiškiai pasakė savo nuomonę dėl vertybių ir žmogaus teisių, mums nepavyko susitarti. Viliuosi, kad šis klausimas bus išspręstas artimiausiame viršūnių susitikime Turime pademonstruoti solidarumą, kad išsaugotume Europos įvaizdį ir pasitikėjimą Europa.
 
Ką pasakysite prezidentui Emmanueliui Macronui apie Baltijos šalių saugumo padėtį ir Rusijos elgesį?
 
Mūsų šalies specifinė istorija skiriasi nuo daugelio Europos šalių istorijos. 1940 metais Lietuva patyrė pirmąją okupaciją, vėliau, SSRS laimėjus karą su Vokietija, – antrąją. Dėl šių priežasčių mums kelia didelį nerimą Rusijos pastangos perrašyti istoriją ir ja manipuliuoti (konkrečiai ginant Molotovo–Ribentropo pakto pasirašymą 1939 metais – redakcijos pastaba).
 
Beje, norėtume, kad kitų šalių politikai ir istorikai įsitrauktų į šią diskusiją. Noriu pasakyti prezidentui Emmanueliui Macronui, kad, be abejo, turime dar labiau skatinti Rytų ir Vakarų bendradarbiavimą, tačiau tai neturėtų būti daroma kenkiant mūsų ginamoms vertybėms. Vienas iš mūsų prioritetų – pasienyje su Rusija ir Baltarusija esančių valstybių saugumas. Mūsų nuomone, NATO turi likti didžiausiu ramsčiu.
 
2019 m. lapkritį Prancūzijos prezidentas pareiškė, kad NATO yra ištikusi „smegenų mirtis“. Kaip Jūs reagavote?
 
Norėčiau išgirsti išsamesnius paaiškinimus šiuo klausimu. Transatlantinis stuburas leidžia pagal kovinės grupės rotaciją Lietuvos teritorijoje dislokuoti Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinių Amerikos Valstijų karius. Be abejo, bendromis pastangomis galima pasiekti, kad NATO veikla taptų dar intensyvesnė, tačiau tikrai nesteigiant įvairių organizacijų, kurios gali tarpusavyje konkuruoti. Mūsų vienybė yra efektyviausias atsakas į kai kurių šalių vykdomą agresyvią politiką. Tai labai svarbu Lietuvai ir kitoms šio regiono šalims.
 
Kalbant apie finansavimą, mūsų šalis gynybos biudžetui skiria 2 proc. BVP, kaip numatyta NATO standarte, ir planuojama dar didinti finansavimą krašto apsaugai.
 
2019 m. rugpjūtį Emmanuelis Macronas paskelbė norįs atnaujinti dialogą su Rusija. Ar Aleksejaus Navalno apnuodijimas įrodo, kad buvo neįvertinta padėtis?
 
Kalbėdami apie Rusiją ir jos elgesį, mes esame realistai, todėl atsargiai žiūrime į tokią iniciatyvą. Be abejo, Aleksejaus Navalno apnuodijimas, kaip ir Rusijos įtaka Baltarusijoje, yra kliūtis Prezidento Emmanuelio Macrono rodomoms pastangoms. Norėčiau pridurti, kad labai svarbu numatyti tokios iniciatyvos ilgalaikį poveikį. Tačiau kas, be Lietuvos ir kitų Baltijos regiono šalių, gali paaiškinti, kas vyksta šalia mūsų?
 
Pavyzdžiui, šiuo metu mes esame labai susirūpinę dėl Baltarusijos vakaruose statomos Astravo atominės elektrinės, kurios paleidimas numatytas šių metų lapkričio 7 dieną. Vietą statyboms parinko Rusija. Šis projektas kelia didelį pavojų visam regionui. Prisiminkime, kas įvyko prieš trisdešimt metų Černobilyje, interviu prancūzų laikraščiui „Le Figaro“ teigia G. Nausėda.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.28; 15:00

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas. EPA – ELTA nuotr.

Rugsėjo 28 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė priims oficialaus vizito į Lietuvą atvyksiančią Prancūzijos pirmąją porą – Prezidentą Emmanuelį Macroną ir jo sutuoktinę Brigitte Macron.

Vizito metu Lietuvos ir Prancūzijos vadovai aptars ES, NATO, regioninio saugumo darbotvarkės klausimus, dvišalį bendradarbiavimą prekybos, ekonomikos, mokslo ir inovacijų bei kultūros srityse.

Rugsėjo 29 d. Prancūzijos vadovas su Lietuvos Prezidentu aplankys NATO priešakinių pajėgų batalione tarnaujančius Prancūzijos karius. Prancūzijos lyderis planuoja dalyvauti iškilmingoje ceremonijoje Antakalnio kapinėse, susipažinti su Lietuvos akademine bendruomene.

Šio vizito proga taip pat rengiama Lietuvos ir Prancūzijos verslo atstovų apskritojo stalo diskusija, skirta aptarti bendradarbiavimo galimybėms informacinių ir finansinių technologijų, atsinaujinančios energetikos, kibernetinio saugumo srityse.

Prancūzijos Prezidentas Emmanuelis Macronas su sutuoktine Lietuvoje lankysis pirmą kartą.

Informacijos šaltinis – Prezidento komunikacijos grupė

2020.09.27:30

Markas Zuckerbergas. EPA-ELTA nuotr.

„Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas pareiškė esąs „gana tikras“ dėl to, kad jo vadovaujama bendrovė gali užkirsti kelią bandymams paveikti šių metų JAV prezidento rinkimų baigtį.
 
Interviu BBC M. Zuckerbergas teigė, kad socialinis tinklas yra geriau pasirengęs užkirsti kelią dezinformacijos kampanijoms, tačiau pripažino, kad 2016 m. rinkimų metu, kuomet nugalėjo Donaldas Trumpas, „Facebook“ turėjo trūkumų.
 
„Šalys ir toliau bandys kištis, mes ir toliau turėsime tokias problemas, bet nuo 2016 m. labai daug ko išmokome, todėl esu gana tikras dėl to, kad galėsime apsaugoti ateinančių rinkimų sąžiningumą“, – sakė M. Zuckerbergas.
 
M. Zuckerbergas kišimosi į rinkimus prevenciją pavadino „šiek tiek panašia į ginklavimosi varžybas“ su tokiomis šalimis, kaip Rusija, Iranas ir Kinija.
 
Facebook puslapiai. Slaptai.lt nuotr.

„Nenorime, kad kitos valstybės kištųsi į rinkimus, nepaisant jų bandymų veiksmingumo, manau, jog turime bendradarbiauti su visais, kad užkirstumėme tam kelią“, – pridūrė jis.
 
„Facebook“ anksčiau buvo kaltinamas leidęs D. Trumpui laimėti rinkimus dezinformacijos pagalba, kurią socialiniame tinkle platino užsienio valstybių institucijos.
 
„Facebook“ neseniai pašalino Brazilijos prezidento Jairo Bolsonaro pareiškimą, neva mokslininkai įrodė, kad yra sukurtas vaistas nuo COVID-19.
 
„Akivaizdu, kad tai netiesa, todėl mes tai pašalinome. Nesvarbu, kas tai sako“, – teigė M. Zuckerbergas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.21; 17:00

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas. EPA – ELTA nuotr.

Europa, pasak Vokietijos užsienio reikalų ministro Heiko Maaso, negali viena pasirūpinti savo saugumu. „Be Jungtinių Valstijų mes dabar nei Vokietijoje, nei Europoje negebėtume efektyviai apsiginti“, – pareiškė jis antradienį Berlyne surengtame užsienio politikos forume.
 
Todėl H. Maasas įspėjo dėl europiečių ir amerikiečių saugumo atsiejimo. „Tai būtų labai pavojinga“, – pabrėžė jis.
 
Taip H. Maasas dar kartą atsiribojo nuo Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono, kuris pareiškė, kad NATO yra ištikusi „smegenų mirtis“ ir pareikalavo didesnio europiečių savarankiškumo. „Galima visiškai pagrįstai pareikšti: NATO yra gyva, ir beje – nuo galvos iki kojų, nors yra ir kitokių diagnozių“,  – kalbėjo ministras.
 
H. Maasas dar kartą paragino paskirti ekspertų komisiją dėl NATO reformos. Kad yra nesutarimų, akivaizdu, sakė H. Maasas. NATO užsienio reikalų ministrų susitikime praėjusią savaitę atitinkamas pasiūlymas esą sutiktas pozityviai. „Jis visų pirma padėjo beveik jau toksiškais tapusius debatus nukreipti tvarkinga ir produktyvia linkme“, – teigė Vokietijos ministras.
 
Kitą savaitę savo viršūnių susitikime Briuselyje apie tai kalbės NATO šalių lyderiai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.27; 00:55

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pasveikino Rusijos sugrįžimą į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją. Jis remia šį sprendimą (grąžinti Rusiją), pareiškė E. Macronas antradienį Asamblėjoje Strasbūre sakydamas kalbą.
 
Maskvos pašalinimas iš valstybių organizacijos būtų žingsnis atgal, kuris užkirstų kelią Rusijos piliečiams kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą, kalbėjo E. Macronas, pabrėždamas, kad Rusija dabar privalo laikytis savo įsipareigojimų Europos Taryboje.
 
Rusija prieš kurį laiką atgavo visas teises kaip Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos narė. Jos suspendavimas buvo reakcija į Maskvos įvykdytą Krymo pusiasalio aneksiją bei Maskvos paramą prorusiškiems separatistams Rytų Ukrainoje. Ukrainos parlamentarai, protestuodami prieš Rusijos sugrįžimą, nedalyvavo Asamblėjos rudens sesijoje.
 
Europos Taryba buvo įsteigta 1949 metais. Jos uždavinys yra stebėti žmogaus teisių padėtį 47-iose šalyse narėse, tarp kurių yra ir Turkija, Rusija bei Ukraina. Valstybės dėl nusižengimų Europos žmogaus teisių konvencijai gali būti patrauktos atsakomybėn Europos Žmogaus Teisių Teisme.
 
Europos Taryba nėra Europos Sąjungos institucija.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.10.02; 05:55

Buvęs Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, atrodo, neišvengs proceso dėl nelegalaus rinkimų kampanijos finansavimo. Prancūzijos konstitucinė taryba penktadienį atmetė N. Sarkozy skundą dėl proceso. Taryba nusprendė, kad procesas prieš 64-erių buvusį prezidentą yra teisėtas.

Konstitucinė taryba argumentavo, kad N. Sarkozy galimai nusižengė padorumui, kurio tikimasi iš kandidato ar išrinkto valstybės pareigūno.

N. Sarkozy per savo nesėkmingą perrinkimo prezidentu kampaniją 2012-aisiais daugiau kaip 20 mln. eurų viršijo įstatymo numatytą viršutinę išlaidų ribą.

Konservatorius N. Sarkozy nuo 2007 iki 2012 metų buvo Prancūzijos prezidentas.

Procesas susijęs su viešųjų ryšių agentūra „Bygmalion“, kuri fiktyviomis sąskaitomis mėgino N. Sarkozy rinkimų kampanijos išlaidas oficialiai išlaikyti žemiau aukščiausios galimos 22,5 mln. eurų ribos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.05.18; 08:23

Prancūzijoje penkis mėnesius nerimstant smurtiniams „geltonųjų liemenių“ protestams, šalies prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį pristatė savo politinį atsaką į protestus.

Prezidentas teigė, kad po beveik pusės metų antivyriausybinių „geltonųjų liemenių“ protestų, kurie kartais virsdavo smurtiniais, „viešoji tvarka šalyje privalo būti atkurta“.

Pasisakydamas Prancūzijos vadovas paskelbė apie priemones, kuriomis bus siekiama numalšinti „Geltonųjų liemenių“ protestuotojų įniršį ir nusivylimą.

E. Macronas pažadėjo didelį mokesčių sumažinimą, žadėjo „gerokai sumažinti“ pajamų mokestį vidurinei klasei. Pasak prezidento, jis nori „sumažinti mokesčius maksimaliam skaičiui piliečių ir ypač tiems, kurie dirba, vidurinei klasei“. 

Prezidentas sakė, kad svarstoma mažinti viešąsias išlaidas, ir pridūrė, kad prancūzai taip pat turės daugiau dirbti, bet tiksliau nekomentavo.

„Geltonųjų liemenių“ protestai prasidėjo lapkritį, kilus pasipiktinimui dėl degalų mokesčio didinimo, bet vėliau peraugo į platesnį nepasitenkinimą E. Macronu ir jo vyriausybe.
 
2019.04.26; 06:43

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pažadėjo per penkerius metus atstatyti gaisro nuniokotą Paryžiaus Dievo Motinos katedrą ir teigė, kad katedra bus netgi „dar gražesnė“, informuoja BBC.

Pirmadienį kilęs didžiulis gaisras nuniokojo 850 metų senumo gotikinę katedrą. Liepsnos suniokojo didžiąją dalį stogo, įgriuvo pastato smailė. Paryžiaus gyventojai ir turistai su siaubu stebėjo, kaip liepsnos apima pastatą.

Prancūzijos vadovas pažadėjo itin greitą katedros atstatymą, nors kai kurie ekspertai teigia, kad darbai gali užtrukti dešimtmečius. E. Macronas teigė norįs, kad Paryžiaus Dievo Motinos katedros rekonstrukcija būtų užbaigta iki 2024 metais Paryžiuje vyksiančių vasaros olimpinių žaidynių.

„Atstatysime katedrą dar gražiau ir noriu, kai tai būtų padaryta per penkerius metus. Mes galime tai padaryti“, – sakė E. Macronas.

Antradienį į tautą kreipdamasis E. Macronas pažymėjo, kad ši nelaimė parodė Prancūzijos sugebėjimą mobilizuotis ir susivienyti.

Kaip pranešama, 50 žmonių komanda aiškinsis gaisro kilimo priežastis. Paryžiaus prokuroras Remy’is Heitzas sakė, kad nėra akivaizdžių padegimo požymių, ir gaisras laikomas nelaimingu atsitikimu. 

Kelios Prancūzijos kompanijos ir keli milijardieriai pažadėjo paaukoti didžiules sumas katedros, įtrauktos į UNESCO kultūrinio paveldo sąrašą, atstatymo darbams. Pažadėta suma siekia 800 mln. eurų.

Gaisras suniokojo nežinomą skaičių meno kūrinių, bet tokie įspūdingi daiktai, kaip erškėčių vainikas, kuris, kaip manoma, buvo uždėtas Jėzui Kristui per nukryžiavimą, ir XIII amžiaus tunika, kurią vilkėjo Prancūzijos karalius Liudvikas IX Šventasis, buvo išsaugoti.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.17; 11:33