Maskva ir Bratislava turi rasti abipuse nauda paremtus sprendimus dėl Slovakijos prisijungimo prie dujotiekių „Nord Stream 2“ ir „TurkStream“ projektų, po susitikimo su Slovakijos premjeru Peteriu Pellegrini sakė Rusijos vyriausybės vadovas Dmitrijus Medvedevas.
 
„Turime rasti sąlyčio taškus ir abipusės naudos bendradarbiaujant dėl Slovakijos prijungimo prie dujotiekių „Nord Stream 2“ ir „TurkStream“. Dar kartą kviečiame mūsų draugus ir partnerius iš Slovakijos dalyvauti šiuose projektuose“, – spaudos konferencijoje Maskvoje kalbėjo D. Medvedevas.
 
Pasak jo, „kiekviena valstybė turi atsižvelgti į savo ekonominius interesus“, o Maskva esą supranta Slovakijos nerimą „dėl to, kas vyks su pajamomis iš dujų tranzito“, jei rusiškų dujų tranzitas per Ukrainą bus nutrauktas.
 
Savo ruožtu P. Pellegrini patikino, kad „Nord Stream 2“ paveiks Slovakijos dujų transporto infrastruktūrą, o šalis esą ieško būdų, kaip infrastruktūrą įtraukti į „Nord Stream 2“ projektą.
 
„Slovakijos Respublika ieško galimybių panaudoti šalies infrastruktūrą ir įtraukti ją į dujų tranzito sistemą ir „Nord Stream 2“. Taip pat Slovakija ieško būdų įtraukti dujų tranzito infrastruktūrą ir į „TurkStream“, – teigė P. Pellegrini.
 
Slovakijos premjero teigimu, dalyvavimas „Nord Stream 2“ ir „TurkStream“ projektuose šaliai padėtų sumažinti galimo dujų tranzito per Ukrainą sustabdymo padarinius.
 
„Jei Slovakijai pavyktų rasti galimybes bendradarbiauti tiek vienu, tiek kitu atveju, tai sumažintų ekonominius galimo tranzito nutraukimo padarinius. Žinoma, būtų negerai, jei mus apeitų dujų tiekimo kelias, tai mums sukeltų ekonominių padarinių, mes turime labai rimtai imtis šio klausimo“, – po susitikimo su Rusijos premjeru sakė P. Pellegrini.
 
ELTA jau skelbė, kad 50 proc. „Nord Stream 2“ akcijų valdo Rusijos dujų koncernas „Gazprom“. „Gazprom“ partneriai – Vokietijos „Wintershall“ ir „Uniper“, Austrijos OMV, Prancūzijos „Engie“ ir Jungtinės Karalystės (JK) bei Nyderlandų „Royal Dutch Shell“ – finansuos 50 proc. projekto ir valdys taip pat pusę dujotiekį administruojančios bendrovės akcijų.
 
Iš dviejų 1230 km ilgio gijų sudarytas dujotiekis „Nord Stream 2“ yra tiesiamas Baltijos jūra. Vamzdynas sujungs Rusiją ir Vokietiją, o bendras dujotiekio pralaidumas siekia 55 mlrd. kub. m dujų per metus.
 
Informacijos šaltinis – Darius Mikutavičius (TASS)
 
2019.06.05; 15:55

Liberali advokatė Zuzana Čaputova Slovakijos prezidento rinkimuose pateisino savo, kaip favoritės, vaidmenį. Neoficialiais galutiniais duomenimis, ji surinko 40,6 proc. balsų ir smarkiai aplenkė eurokomisarą Marošą Ševčovičių, pranešė Rinkimų komisija.

M. Ševšovičius, kurį kandidatu iškėlė valdantieji socialdemokratai, gavo 18,7 proc. balsų. Abu jie susikaus antrajame rinkimų rate kovo 30-ąją.

Trečias rinkimuose liko dešinysis populistas Štefanas Harabinas, kuriuo patikėjo 14,3 proc. rinkėjų. Daugelis slovakų būgštavo, kad jis gali patekti į antrąjį ratą. Vis dėlto Š. Harabinas parodė stiprų rezultatą, kaip ir dešinysis ekstremistas Marianas Kotleba, už kurį balsavo 10,4 proc. žmonių. Priešingai nei proeuropietiški kandidatai Z. Čaputova ir M. Ševšovičius, Š. Harabinas ir M. Kotleba per rinkimų kovą visų pirma kritikavo ES pabėgėlių politiką.

Rinkėjų aktyvumas siekė 48,7 proc. Iš viso balsavimo teisę turėjo 4,4 mln. piliečių. Oficialūs galutiniai rezultatai turėtų būti paskelbti sekmadienį vidudienį.

Slovakijos prezidento vaidmuo daugiausiai yra reprezentacinis. Tačiau vyriausybės krizės atveju jam tenka lemiamas vaidmuo.

Z. Čaputova, kalbėdama su žiniasklaidos atstovais, sakė, jog sėkmingas jos pasirodymas rodo visuomenės norą siekti pokyčių. 

TV stočių klausiami politologai buvo vieningos nuomonės, kad 45-erių kandidate žmonės pirmiausiai patikėjo todėl, kad ji per kampaniją ir į keblius klausimus pateikdavo aiškius atsakymus. Net katalikų rinkėjams jos tolerancija seksualinėms mažumoms patiko labiau nei M. Ševčovičiaus išsisukinėjimai šia tema.

Rinkimai buvo paženklinti prieš metus įvykdytos tiriamosios žurnalistikos atstovo Jano Kučiako nužudymo. 27-erių žurnalistas vykdė tyrimus dėl verslininkų ryšių su vyriausybe. Po mirties paskelbtas jo paskutinis straipsnis sukėlė masines demonstracijas, kurios baigėsi ilgamečio premjero Roberto Fičo vyriausybės nuvertimu. Z. Čaputovai tada pavyko tapti didelės dalies demonstrantų vilties švyturiu.

Balsuoti už Z. Čaputovą ragino ir ligšiolinis prezidentas Andrejus Kiška. Jis pats jau pernai paskelbė, kad nesieks antrosios kadencijos.

Rasa Strimaitytė (ELTA)

Šnipinėjimo menas. Slaptai.lt nuotr.

Slovakijos užsienio reikalų ministerija nekomentuos Rusijos diplomato išsiuntimo iš šalies. Tai trečiadienį naujienų agentūrai TASS pareiškė žinybos spaudos sekretorius Borisas Handelis.

„URM nekomentuos Rusijos diplomato išsiuntimo iš Slovakijos fakto, – pabrėžė jis. – Nebus komentarų ir dėl (šio incidento) detalių“.

Apie Rusijos diplomato išsiuntimą trečiadienį žurnalistams pranešė Slovakijos ministras pirmininkas Peteris Pellegrinis. Anot jo, Rusijos diplomatas buvo išsiųstas lapkričio 22 d. „remiantis informacija, gauta iš karinės žvalgybos“, jis „buvo paskelbtas nepageidaujamu asmeniu, kadangi vykdė žvalgybinę veiklą prieš Slovakiją ir NATO“.

„Slovakija atliko (išsiuntimo) procedūrą jos neviešindama. Žinoma, apie tai informuotos visos NATO valstybės. Buvo tikimybė, kad visuomenė vis tiek sužinos šią informaciją. Todėl aš nusprendžiau, kad reikia oficialiai informuoti jus (žurnalistus) apie tai“, – pabrėžė vyriausybės vadovas.

Rusijos ambasada Bratislavoje atsisakė komentuoti Slovakijos premjero pareiškimą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.12.06; 07:30

Penktadienį Slovakijos valstybės prokuroras pateikė kaltinimus trims asmenims interneto leidinio „Aktuality.sk“ reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos tyčiniu nužudymu. Tai pranešė „Reuters“.

Kaltinimai buvo pateikti Tomašui Š., Miroslavui M. ir įtariamajam, kurio inicialai – Z. A. Išsamesnių detalių prokuratūros atstovai neatskleidė.

Ketvirtadienį policija sulaikė aštuonis įtariamuosius, tarp jų – spėjami organizatoriai ir nusikaltimo vykdytojas – samdomas žudikas. Įtariamieji buvo sulaikyti Kolarovo miesto rajone Slovakijos pietuose. Per policijos operaciją vieno iš sulaikytųjų namuose buvo rastas ginklas. Vienas iš įtariamųjų – buvęs policininkas vardu Tomašas. Jis dirbo tyrėjų Komarno mieste, kuris yra Pietų Slovakijoje, prie Vengrijos sienos.

Pranešama, kad penki sulaikytieji buvo paleisti.

J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti šių metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta“. Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija“ lyderį Robertą Ficą, kurio vietą užėmė jo artimiausias bendražygis Peteris Pellegrinis.

Susidorojimas su slovakų reporteriu – penktasis žurnalisto nužudymas ES šalyse per pastaruosius 10 metų.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.09.29; 07:59

Nežinomi piktadariai Slovakijos Nacionalinės Tarybos (parlamento) deputatų adresu atsiuntė dešimtis laiškų ir siuntų su alergiją sukeliančiomis medžiagomis. Juos visus perėmė parlamento saugumo tarnyba. Tai penktadienį pranešė Nacionalinės Tarybos aparato vadovas Danielis Guspanas.

„Parlamento saugumo tarnyba ir aparato darbuotojai pastaruoju metu sulaikė 70 laiškų ir siuntų su alergiją sukeliančiomis medžiagomis. Tiek valdančiųjų, tiek opozicinių partijų deputatams adresuotų laiškų siuntėjai nežinomi, – sakė Slovakijos radijui D. Guspanas. – Siuntos perduotos policijai, kurios specialistai atliks cheminę analizę. Jos rezultatai leis nustatyti, kokių konkrečiai alergenų jose esama“.

Parlamento tarnybinės patalpos, kur buvo atplėšti laiškai ir siuntos, dezinfekuotos.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018-09-22

Milijardierius A. Babišas antrą kartą paskirtas Čekijos ministru pirmininku (kairėje). Dešinėje – Čekijos prezidentas Milošas Zemanas. EPA-ELTA nuotr.

Slovakų kilmės Čekijos premjeras Andrejus Babišas artimiausiomis dienomis paduos Slovakiją į Europos Žmogaus Teisių Teismą už tai, kad šioje šalyje saugomuose Čekoslovakijos archyvuose jis apibūdinamas kaip ČSSR valstybės saugumo informatorius.

Tai trečiadienį žurnalistams pranešė pats politikas.

„Iki birželio 15 d. aš paduosiu ieškinį prieš Slovakiją Europos Žmogaus Teisių Teismui. Tvirtinimai, kad aš buvau ČSSR valstybės saugumo agentas – melas“, – pabrėžė A. Babišas.

Šių metų pradžioje Bratislavos krašto teismas atmetė Čekijos premjero A. Babišo skundą, kuriame jis teigė, kad buvo nepagrįstai įrašytas į politinio režimo, egzistavusio Čekoslovakijoje nuo 1948 metų vasario iki 1989 metų lapkričio, valstybės saugumo archyvus kaip informatorius. Specialiųjų tarnybų dokumentuose, saugomuose Slovakijos Tautos atminties institute, A. Babišas figūruoja slapyvardžiu „Burešas“.

„Esu pasirengęs įrodinėti tiesą iki savo mirties. Aš niekada nieko nepasirašiau ir niekada nebendradarbiavau su ČSSR specialiosiomis tarnybomis“, – anksčiau sakė žurnalistams A. Babišas, kurį trečiadienį Čekijos prezidentas Milošas Zemanas vėl paskyrė šalies ministru pirmininku.

Informacijos šaltinis – ELTA (Stasys Gimbutis)

2018.06.07; 12:34

Slovakijos policija sulaikė italų verslininką Antonio Vadalą, kuris įtariamas prisidėjęs prie interneto leidinio „Aktuality.sk“ žurnalisto Jano Kuciako nužudymo ir palaikęs ryšius su nusikalstama Kalabrijos grupuote „Ndrangheta“.

Tai antradienį pranešė leidinys „Noviny.sk“.

Antonio Vadala buvo sulaikytas Italijos prašymu. Roma reikalauja jį išduoti dėl dalyvavimo organizuojant tarptautinę narkotikų kontrabandą. Janas Kuciakas tyrė „Ndrangheta“ veiklą Slovakijoje, vienas pagrindinių jo publikacijos „herojų“ buvo Antonio Vadala, užmezgęs ryšius šalies vyriausybinėse institucijose.

Vasario 25-ąją kartu su savo sužadėtine nužudytas žurnalistas atskleidė korupciją Slovakijos valdžios struktūrose. Viename iš jo straipsnių, be kita ko, buvo minimi dviejų Slovakijos ministro pirmininko Roberto Fico padėjėjų vardai. Jie tučtuojau paliko savo postus. Taip pat atsistatydino vidaus reikalų ministras Robertas Kaliniakas ir kultūros ministras Marekas Madjaričius.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.03.14; 04:00