Seime – spaudos konferencija „Pasaulinė diena be tabako 2019″. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Specialistai teigia, kad rūkymas daro neigiamą poveikį žmogaus plaučiams – nuo vėžio iki lėtinių kvėpavimo sistemos ligų. Per pastaruosius metus pasaulyje dėl rūkymo mirė 7 milijonai žmonių, dar 1 milijonas – dėl pasyvaus rūkymo.
 
Pasak specialistų, su rūkymu labai susijusi ir dar viena liga – tuberkuliozė. Ji pažeidžia plaučius ir blogina jų funkciją. Aktyvi tuberkuliozė žymiai padidina mirties nuo kvėpavimo nepakankamumo riziką.
 
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojos Gražinos Belian teigimu, beveik trečdalis Lietuvos gyventojų rūko, 72 proc. tabaką vartojančių asmenų teigia, kad jie bandė mesti rūkyti, o 26 proc. tai pavyko. 12 proc. rūkančiųjų prisipažino norintys pamėginti mesti rūkyti, tačiau nė karto to nebandė.
 
Pasak G. Belian, labai plačiai paplitusi ir pasyvaus rūkymo problema, viena valanda buvimo prirūkytoje patalpoje prilygsta vienai surūkytai cigaretei.
„Jau dabar mokslininkai pradeda kalbėti ne tik apie tą pasyvų antrinį rūkymą, kada nerūkantis žmogus, esantis šalia rūkančio žmogaus, įkvepia rūkančiojo iškvepiamus dūmus ir sakoma, kad viena valanda prirūkytoje patalpoje lygi surūkytai vienai cigaretei. Bet jau yra kalbama apie tretinį rūkymą. Tretinis rūkymas, kada užtenka ateiti, pavyzdžiui, į tą patalpą, kur žmogus rūko, nors jis jau išėjo, bet tie visi cigarečių teršalai nusėda ant paviršių, ir mes kvėpuojame iš esmės tomis pačiomis kenksmingomis medžiagomis. Tai reikia labai susirūpinti kalbant ir apie pasyvų rūkymą“, – sakė G. Belian.
 
Pasaulio sveikatos organizacijos atstovybės Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė ragina Lietuvoje aktyviau taikyti kitose šalyse naudojamas tabako kontrolės priemones: didinti akcizo mokestį ir tabako produktų kainas, įvesti bendrinę standartizuotą pakuotę su perspėjimais apie tabako žalą, įgyvendinti efektyvias visuomenės informavimo kampanijas, kuriose būtų aiškinama apie rūkymo ir tabako žalą, suteikti valstybės garantuojamą efektyvią ir visiems gyventojams prieinamą pagalbą metant rūkyti.
 
„Kai plaučių vėžys išsivysto ar atsiranda kiti su rūkymu susiję onkologiniai susirgimai, jie ypač sunkiai pasiduoda įvairioms sveikatos priežiūros priemonėms ir gydymui, jei susirgęs žmogus yra rūkantis arba tabako vartotojas. Dėl to tabako vartojimo prevencija ir kontrolė yra minima kaip viena prioritetinių visuomenės sveikatos krypčių“, – sakė I. Zurlytė.
 
Pasak G. Belian, be minėtų tabako kontrolės priemonių, Lietuvoje reikėtų didinti nerūkymo zonų skaičių. Iš 60-ies Lietuvos savivaldybių bent po vieną tokią zoną yra įsisteigusios 49-ios savivaldybės, kitos to daryti esą neskuba.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.05.31; 13:40

Čekijoje trečiadienį priimtas draudimas rūkyti baruose, restoranuose ir kavinėse. Šalis galiausiai nebebus vienas iš paskutinių „rojaus kampelių“ rūkaliams Europoje, informuoja naujienų agentūra AP.

Draudimui, taikomam barų, restoranų ir tokių viešų vietų, kaip kino teatras, teatras ir sporto varžybų vietos, vidinėse patalpose po ilgai trukusių karštų diskusijų pritarė šalies parlamentas ir draudimą pasirašė užkietėjęs rūkalius šalies prezidentas Milošas Zemanas.

Iki šios dienos Čekija buvo viena iš nedaugelio rūkymui tolerantiškų Europos šalių, Čekijos restoranų savininkai patys galėjo spręsti, ar leisti rūkyti savo įstaigose.

Čekijai paskelbus šį draudimą, Slovakija, rodos, liko vienintelė Europos Sąjungos (ES) šalis, kurioje negalioja joks oficialus draudimas rūkyti barų, kavinių, restoranų viduje.

Čekijos sveikatos apsaugos ministerija apytikriai paskaičiavo, kad kasmet nuo rūkymo miršta 18 tūkst. čekų, o dar du tūkstančiai nerūkančių asmenų miršta nuo pasyvaus rūkymo.

Nuo šio trečiadienio, kurį kaip tik minima Pasaulinė diena be tabako, draudimą pažeidęs asmuo bus baudžiamas iki 5 tūkst. kronų (190 dolerių) bauda. Didžioji dalis čekų pritaria šiam draudimui.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.02; 03:30

Baltijos šalių sveikatos apsaugos ministrų susitikime aptarti Lietuvai, Latvijai ir Estijai svarbūs visuomenės sveikatos klausimai ir aptartas artimiausiu metu planuojamas pasirašyti memorandumas, kuriuo būtų įsipareigojama bendradarbiauti alkoholio bei tabako vartojimo mažinimo ir sveikos mitybos skatinimo klausimais.

Alkoholio kontrolės politika turėtų būti grindžiama prielaida, kad žalingas alkoholio vartojimas turi didesnę socialinę kainą nei atrodo iš pirmo žvilgsnio, taip pat, kad sveikata ir žmonių gerovė yra svarbiau negu ekonominiai veiksniai. Todėl yra būtina gerinti visuomenės sveikatą, skatinti mokslinius tyrimus ir užkirsti kelią alkoholio ir tabako keliamam pavojui sveikatai.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, taip siekiama skatinti bendradarbiavimą Baltijos šalyse teikiant įvairių formų paramą, skatinti mokslinius tyrimus, dalintis patirtimi.

„Matome, kad visos trys Baltijos šalys patiria panašių problemų ir daugeliu atvejų renkasi panašius tų problemų sprendimus. Esame mažos valstybės, todėl parama yra labai svarbi, visi veikdami kryptingai galime pasiekti kur kas geresnių rezultatų“, – sako ministras A.Veryga.

Baltijos šalys vieningai sutaria dėl kovos su neteisėta tabako gaminių prekyba. Tai yra pasaulinė problema, kurios šalys negali išspręsti veikdamos po vieną. Planuojamame pasirašyti memorandume teigiama, kad neteisėta prekyba tabako gaminiais pirmiausia yra orientuota į ir taip pažeidžiamas žmonių grupes, pavyzdžiui, jaunimą. Taip pat mažai tikėtina, kad šie nelegalūs tabako gaminiai atitinka keliamus ES reikalavimus, produktų reglamentavimą. Pavyzdžiui, tokie gaminiai neturi įspėjamųjų ženklų ant pakelių, kurie yra privalomi ir labai svarbūs.

Tuo tarpu netinkama mityba gali būti daugelio lėtinių ligų priežastimi. Širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys, diabetas, hipertenzija, antsvoris ir nutukimas – vienos sparčiausiai plintančių ligų, kurioms didžiulę įtaką daro nesaikingas riebalų, cukraus, druskos vartojimas ir naudingų maistinių medžiagų trūkumas. Todėl visos trys Baltijos šalys turėtų koordinuoti savo veiksmus vykdydamos ES bei PSO veiksmų planus dėl sveikos mitybos puoselėjimo ir maisto produktų gerinimo.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.05.17; 03:00

Lietuvos žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie Lietuvos ambasadoriui Vašingtone Žygimantui Pavilioniui atsiųstą JAV kongresmenų, senatorių ir pramoninkų laišką, pranašaujantį Lietuvos ir JAV prekybos santykių pablogėjimą, jei Lietuva pirmininkavimo ES metu palaikys Europos Komisijos pasiūlytą Tabako produktų direktyvą (Direktyvą), sukėlė nemažai atgarsių.

Pasaulyje gerai žinomos organizacijos Corporate Accountability International (JAV) bei Action on Smoking and Health (Škotija) praėjusią savaitę kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą P. Andriukaitį, LR Seimo narius, Užsienio reikalų ir Ekonomikos ministerijas patvirtindamos, kad siųsti laiškai neatitinka JAV kongreso ar juo labiau amerikiečių požiūrio į Direktyvą ir siūlo tokias pramonės iniciatyvas lietuviams tiesiog ignoruoti.

Continue reading „JAV tabako pramonė siekia įbauginti Lietuvos politikus“

indenas_1

Tabakas – viena svarbiausių dovanų, kurią Naujasis pasaulis padovanojo Senajam. Europiečiai gyveno tūkstančius metų nerūkydami. Šiaurės ir Pietų Amerikos indėnai – pirmieji tabako augintojai.

Indėnai nuo seno į tabaką žiūrėjo kaip į dievų dovaną, leidžiančią nutiesti tiltą tarp „šio“, realaus pasaulio ir „kito“ – dievų buveinės.

Huronų indėnų mite pasakojama, kad kai žemė buvo bevaisė ir jos gyventojus užklupo badas, Didžioji Dvasia atsiuntė moterį, turėjusią išgelbėti žmoniją.

Ji keliavo per pasaulį, ir visur, kur tik prisiliesdavo kaire ranka, imdavo derėti bulvės, kur dešine ranka – imdavo augti kukurūzai. Kai žemė vėl tapo derlinga, moteris prisėdo pailsėti. Kai ji pakilo, toje vietoje ėmė augti tabakas…

Continue reading „Kas „išrado“ tabaką?“