Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas neigiamai atsakė į amerikiečių aktorės Pamelos Anderson prašymą įsikišti į Juliano Assange`o bylą. Tai trečiadienį pranešė televizijos kanalas ABC.
 
Jo žiniomis, savo laiške, adresuotame aktorei, Australijos premjeras pranešė, jog šalies vyriausybė nesikiš į „WikiLeaks“ įkūrėjo teisminį persekiojimą. „Australijos vyriausybė atidžiai stebi J. Assange`o bylą, kaip ir visais kitais atvejais, kai Australijos pilietis kalinamas užsienyje. Bet reikia pažymėti, kad Australija neturi galimybių kištis į teisminį procesą J. Assange`o atžvilgiu“, – cituoja ABC premjero laišką.
 
2018 metų pabaigoje P. Anderson viešai paragino S. Morrisoną paprašyti Didžiosios Britanijos ir JAV valdžią paleisti J. Assange`ą, o šių metų lapkričio 7 d. paskelbė atvirą laišką, kuriame kreipėsi į Australijos vyriausybės vadovą, užsienio reikalų ministrą ir federalinio parlamento narius, prašydama „ginti J. Assange`ą, kad jam būtų leista grįžti į namus“.
 
Aktorė 2018 metų rugpjūtį interviu televizijos kanalui „Fox News“ sakė palaikanti romantiškus santykius su J. Assange ir ne kartą lankiusi jį Ekvadoro ambasadoje Londone.
 
J. Assange’as 2006 metais įkūrė portalą „WikiLeaks“, kuriame skelbiama slapta informacija apie kai kurių šalių, taip pat ir JAV, vyriausybių veiklą. Bijodamas ekstradicijos į Jungtines Valstijas iš Švedijos, kur dvi moterys jį apkaltino išžaginimu ir seksualiniu priekabiavimu, jis 2012 metais paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kur praleido beveik septynerius metus.
 
Balandį Ekvadoras nusprendė nebeteikti J. Assange’ui prieglobsčio, ir jis buvo suimtas. Gegužės 1-ąją Londono teismas nuteisė J. Assange’ą 50 savaičių kalėti už tai, kad jis pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas. Taip pat svarstomas prašymas dėl jo ekstradicijos į JAV.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.27; 09:15

Norvegijos policija laiko žuvusiu prieš metus šalyje dingusį olandą Arjeną Kamphuisą, kuris bendradarbiavo su organizacijos „WikiLeaks“ įkūrėju Julianu Assange`u. Tai penktadienį pranešė televizijos kanalas NRK, remdamasis tyrėjų išvadomis.
 
„Policija priėjo išvadą, jog labai tikėtina, kad jis (Kamphuisas) žuvo 2018 metų rugpjūčio 20 d. vakare per nelaimingą atsitikimą, kai kajaku leidosi fiordu Rugalando apskrityje. Dingusysis iki šiol nerastas, todėl mes manome, kad jis nuskendo jūroje“, – sakoma policijos pranešime.
 
Paskutinį kartą olandas buvo pastebėtas šalies šiaurėje praėjusių metų rugpjūčio 20 d. Pasak liudininkų, jis vyko iš geležinkelio stoties į Ronano miesto centrą. Praėjus kelioms dienoms po to, kai A. Kamphuisas buvo paskelbtas dingusiu be žinios, policija jūroje Nurlando srityje rado dingusiojo asmeninių daiktų ir „Oru Kayak Coast XT“ modelio sudedamąjį kajaką. Pasak policininkų, kaip tik tokį kajaką J. Assange`o bendradarbis nusipirko prieš kelionę į Norvegiją.
 
Paskutinį kartą A. Kamphuiso telefono signalas buvo užfiksuotas 2018 metų rugpjūčio 30 d. netoli Stavangerio. Vėliau šis mobilusis telefonas kartu su SIM kortele ir kai kurie olando daiktai buvo aptikti pas du vairuotojus iš Rytų Europos. Policija teigia neturinti pagrindo įtarti jų prisidėjus prie kibernetinio saugumo specialisto iš „WikiLeaks“ dingimo ar žūties.
 
„WikiLeaks“ duomenimis, Norvegijoje atostogavęs vyras paliko viešbutį Budės mieste praėjusių metų rugpjūčio 20 d. Rugpjūčio 22 d. jis turėjo išskristi iš centrinėje šalies dalyje esančio Trondheimo į Nyderlandus.
 
Tyrėjai taip pat nagrinėjo žiniasklaidos iškeltą versiją, kad  A. Kamphuisas galėjo būti krovininiame laive, išplaukusiame iš Ronano rugpjūčio 20 d.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.08.24; 00:30
 

Ekvadoras suteikė pilietybę „WikiLeaks“ įkūrėjui J. Assange. EPA-ELTA nuotr.
Organizacijos „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange`as buvo pavertęs Ekvadoro ambasadą Londone vadaviete, iš kurios jis vadovavo kompromituojančios informacijos, taip pat ir turėjusios įtakos JAV prezidento rinkimų kampanijai 2016 metais, publikavimui.
 
Tai pirmadienį pranešė televizijos kanalas CNN, remdamasis gautomis privačios Ispanijos apsaugos bendrovės „Undercover Global“ ataskaitomis apie J. Assange`o sekimą.
 
Pasak CNN, šiose ataskaitose yra informacijos apie tai, kaip J. Assange`as Ekvadoro ambasadoje rengdavo ilgus susitikimus su „rusais ir pasaulinės klasės programišiais“, taip pat užsisakydavo brangios kompiuterinės įrangos keitimosi duomenimis procesui palengvinti. „WikiLeaks“ įkūrėjui paprašius jam būdavo suteikiamas spartusis internetas, telefono ryšys ir patalpa konfidencialiems susitikimams su asmenimis, kuriuos jis pasikviesdavo. J. Assange`as motyvuodavo tokius prašymus būtinumu palaikyti „WikiLeaks“ veiklą.
 
Kaip teigia kanalas, J. Assange`ui buvo leidžiama sudaryti sąrašą asmenų, kurie įeidavo į Ekvadoro ambasadą, nepateikdami asmens tapatybę liudijančių dokumentų ir netikrinami saugumo tarnybos. Jis naudojo savadarbius įtaisus, kurių paskirtis – neleisti, kad būtų klausomasi jo pokalbių.
 
Anot CNN, „WikiLeaks“ įkūrėjas neoficialiai naudojosi beveik tokiais pat įgaliojimais, kaip ir Ekvadoro ambasadorius Didžiojoje Britanijoje. Esą J. Assange`as palaikė nuolatinius ryšius su aukštais šios Lotynų Amerikos šalies pareigūnais ir galėjo pasiekti, kad būtų atleistas bet kuris jam nepatikęs diplomatinės atstovybės Londone darbuotojas.
 
„WikiLeaks“ ir organizacijos įkūrėjo advokatai neatsiliepė į CNN prašymą pakomentuoti publikaciją.
 
2016 metų liepą „WikiLeaks“ paskelbė JAV Demokratų partijos nacionalinio komiteto vidaus susirašinėjimą, tai neigiamai atsiliepė Donaldo Trumpo varžovės, demokratų kandidatės Hillary Clinton populiarumui. JAV specialiosios tarnybos šią programišių ataką sieja su Rusija.
 
J. Assange’as 2006 metais įkūrė portalą „WikiLeaks“, kuriame skelbiama slapta informacija apie kai kurių šalių, taip pat ir JAV, vyriausybių veiklą. Bijodamas ekstradicijos į Jungtines Valstijas iš Švedijos, kur dvi moterys jį apkaltino išžaginimu ir seksualiniu priekabiavimu, jis 2012 metais paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kur praleido beveik septynerius metus.
 
Balandį Ekvadoras nusprendė nebeteikti J. Assange’ui prieglobsčio, ir jis buvo suimtas. Gegužės 1 d. Londono teismas nuteisė J. Assange’ą 50 savaičių kalėti už tai, kad jis pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas. Taip pat svarstomas prašymas dėl jo ekstradicijos į JAV.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.16; 16:40

Švedijos Upsalos miesto teismas pirmadienį atmetė prašymą išduoti „WikiLeaks“ įkūrėjo Juliano Assange’o arešto orderį.
 
47-erių vyras kaltinamas 2010 metais Švedijoje išprievartavęs moterį. Jis visad tai neigė. Prokuratūra 2017-aisiais nutraukė tyrimą, tačiau gegužės viduryje vėl jį atnaujino. Kitiems kaltinimams Švedijoje suėjusi senatis.
 
Australijoje gimęs J. Assange’as 2012 metais pabėgo į Ekvadoro ambasadą Londone, kad išvengtų išdavimo Švedijai. Jis visad tikino, kad kaltinimai Švedijoje yra tik dingstis jį suimti ir išduoti JAV.
 
Šių metų balandžio 11-ąją J. Assange’as galiausiai buvo suimtas, kai Ekvadoro vyriausybė atėmė iš jo prieglobsčio statusą. Netrukus po to jis buvo nuteistas 50 savaičių kalėti, nes pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas.
 
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.04; 06:33

Tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjas Džulijanas Asandžas (Julianas Assange) perkeltas į Didžiosios Britanijos Belmaršo kalėjimo ligoninę, praneša leidinys „The Daily Mail“.
 
Pasak „WikiLeaks“ atstovų, J. Assange`o sveikatos būklė smarkiai pablogėjo per septynerius metus, kuriuos jis praleido Ekvadoro ambasadoje sąlygomis, „nesuderinamomis su pagrindinėmis žmogaus teisėmis“.
 
„Per septynias savaites, praleistas Belmarše, jo sveikatos būklė toliau blogėjo, jis smarkiai sulyso“, – pridūrė „WikiLeaks“ atstovai.
 
Anot žurnalisto advokato Pero Samuelsono, praėjusį penktadienį J. Assange`as jautėsi taip blogai, kad „su juo buvo neįmanoma normaliai kalbėtis“.
 
Dar vienas teismo posėdis, kuriame bus svarstomas J. Assange`o ekstradicijos klausimas, numatytas ketvirtadienį Vestminsterio magistrato teisme Londone.
 
J. Assange’as 2006 metais įkūrė portalą „WikiLeaks“, kuriame skelbiama slapta informacija apie kai kurių šalių, taip pat ir JAV, vyriausybių veiklą.
 
Bijodamas ekstradicijos į Jungtines Valstijas iš Švedijos, kur dvi moterys jį apkaltino išžaginimu ir seksualiniu priekabiavimu, jis 2012 metais paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kur praleido beveik septynerius metus.
 
Balandį Ekvadoras nusprendė nebeteikti J. Assange’ui prieglobsčio, ir jis buvo suimtas. Gegužės 1 d. Londono teismas nuteisė J. Assange’ą 50 savaičių kalėti už tai, kad jis pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas.
 
2019.05.30

NAUJIENŲ FILTRAS
M. Salvinis teigia, kad Europos Sąjungos fiskalinės taisyklės turėtų būti pakeistos, o ne laužomos
 
2019-05-24 11:56
Teismas sustabdė Kauno sporto halės rekonstrukciją: savivaldybė sprendimą skųs (1)
 
2019-05-24 11:55
G. Nausėda balsavo: I. Šimonytei linkiu išlikti savimi (10)
 
2019-05-24 11:49
„Girteka Logistics“ vadovas: Europa buvo pagrindinė augimo rinka
 
2019-05-24 11:44
 Kauno geležinkelio tunelį aplankė rekordinis skaičius lankytojų
 
2019-05-24 11:43
Šį sezoną kopiant į Everestą jau žuvo šeši žmonės
 
2019-05-24 11:42
Suomija nerimauja, kad JAV sankcijos paveiks jų energetikos kompaniją „Fortum“
 
2019-05-24 11:32
Gegužę nuvylė euro zonos verslo augimas (2)
 
2019-05-24 11:17
Į Lietuvą neįleista beveik 4 mln. nesaugių medicinos priemonių
 
2019-05-24 11:11
A. Juozaitis nusivylė V. Radžvilu: ragina į EP rinkti N. Puteikį (3)
 
2019-05-24 11:08
Nuomonės dėl krizės išsiskyrė: I. Šimonytė nieko nekeistų, G. Nausėda būtų pasukęs kitu keliu (1)
 
2019-05-24 11:07
Th. May penktadienį turėtų paskelbti savo atsistatydinimo datą (2)
 
2019-05-24 11:00
Valdantieji siūlo nustatyti parduotuvių darbo ribojimą per šventes
 
2019-05-24 10:49
Prekybos karas smogė Vokietijos gamybai ir paslaugoms (1)
 
2019-05-24 10:47
Teisme – buvę apsaugos bendrovės vadovai, įtariami beveik 700 tūkst. eurų pasisavinimu
 
2019-05-24 10:45
Kauno viešosios erdvės praturtėjo nauju menininko V. Jako kūriniu (2)
 
2019-05-24 10:33
Čekijos premjero A. Babišo partijai ANO prognozuojama daugiausiai balsų EP rinkimuose
 
2019-05-24 10:29
Rašytojų sąjunga – prieš P. Cvirkos paminklo nukėlimą Vilniuje (1)
 
2019-05-24 10:27
JAV pateikė naujus kaltinimus J. Assange’ui (1)
 
2019-05-24 10:10
Notariato veiklos kainodara turėtų nudžiuginti jaunas šeimas
 
2019-05-24 10:08
Per keturias išankstinio balsavimo dienas pilietinę valią pareiškė 5,78 proc. rinkėjų
 
2019-05-24 10:08
L. Linkevičius susitikime su ambasadoriumi: Lietuva palaiko Sakartvelo siekį integruotis į ES ir NATO (2)
 
2019-05-24 10:05
ECB teko mokytis iš savo klaidų
 
2019-05-24 09:55
VRK primena apie agitaciją socialiniuose tinkluose
 
2019-05-24 09:49
RODYTI DAUGIAU
© 2019, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti ar kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama. Privatumo politika
 
JAV teisingumo departamentas apkaltino J. Assange’ą pažeidus JAV šnipinėjimo įstatymą, kai 2010 metais jis paviešino slaptus JAV karinius dokumentus apie karus Afganistane ir Irake. Tarp 17 naujų pareikštų kaltinimų yra kaltinimai pakursčius tuometę JAV kariuomenės žvalgybos analitikę Chelsea Manning pavogti slaptus JAV duomenis ir padėjus jai tai padaryti ir kaltinimai beatodairiškai paviešinus įslaptintą informaciją.
 
Teisingumo departamentas atmeta J. Assange’o tvirtinimą, kad jis paprasčiausiai paskelbė duomenis, kuriuos gavo iš Ch. Manning. Remiantis naujais kaltinimais, A. Assange’as susimokė su Ch. Manning, kad būtų pavogta šimtai tūkstančių slaptų duomenų, siekiant „pakenkti JAV arba siekiant naudos užsienio šaliai“.
 
J. Assange’as šiuo metu yra Didžiosios Britanijos kalėjime ir, jei būtų išduotas JAV ir ten nuteistas, jam galėtų grėsti dešimtmečiai kalėjime.
J. Assange’as 2006 metais įkūrė portalą „WikiLeaks“, kuriame skelbiama slapta informacija apie kai kurių šalių, taip pat ir JAV, vyriausybių veiklą. Bijodamas ekstradicijos į Jungtines Valstijas iš Švedijos, kur dvi moterys jį apkaltino išžaginimu ir seksualiniu priekabiavimu, jis 2012 metais paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kur praleido beveik septynerius metus.
 
Balandį Ekvadoras nusprendė nebeteikti J. Assange’ui prieglobsčio, ir jis buvo suimtas. Gegužės 1 d. Londono teismas nuteisė J. Assange’ą 50 savaičių kalėti už tai, kad jis pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas.
 
2019.05.24; 12:10

Džulijanas Asandžas
Daugiau negu 70 Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjų paragino savo vyriausybę teikti prioritetą bet kokiai ekstradicijai, kurią Švedija galėtų pasiūlyti „WikiLeaks“ įkūrėjui Julianui Assange’ui, kurio nori ir Jungtinės Valstijos.

J. Assange’as buvo areštuotas ketvirtadienį Didžiosios Britanijos ambasadoje Ekvadore dėl kaltinimų pabėgus po paleidimo už užstatą, o Jungtinių Valstijų ekstradicijos prašymas susijęs su didžiuliu oficialių dokumentų nutekinimu.

Jis buvo populiarus pabėgėlis ambasadoje 2012 metais, kai paleistas už užstatą laukė ekstradicijos į Švediją dėl kaltinimų seksualiniais nusikaltimais ir išprievartavimu, kuriuos jis visada neigė.

Jeigu Švedija nesikreips dėl ekstradicijos, spręsti dėl precedento turės Didžioji Britanija.

Jungtinė Karalystė turi nusiųsti stiprią žinutę dėl savo prioritetų ir dėl to, kaip ji tvarkosi su seksualiniu smurtu, kurio rimtumą parodo tokie kaltinimai.

Kaltinimai seksualiniais nusikaltimais 2015 metais nustojo galioti, o Švedijos prokurorai nutraukė preliminarų tyrimą dėl išprievartavimo 2017 metais, teigdami, kad nuo to laiko, kai J. Assange’as yra nepasiekiamas, jie negali veikti. Vis dėlto po jo arešto buvo sprendžiama, ar reikėtų atnaujinti bylą dėl išprievartavimo, nes laikotarpis pareikšti kaltinimams baigiasi 2020 metų rugpjūtį.

47-erių metų australas teigia, kad Švedijos bylos prieš jį buvo politiškai motyvuotos ir susijusios su didelio skaičiaus Jungtinių Valstijų karinių ir diplomatinių dokumentų nutekinimu 2010 metais.

Jis siekė tapti pabėgėliu Ekvadore, teigdamas, kad jo ekstradicija į Švediją būtų pretekstas perduoti Junginėms Valstijoms.

Tačiau Ekvadoras panaikino jo prieglobsčio statusą ir įleido Didžiosios Britanijos policiją į ambasadą ketvirtadienį, kad J. Assange’as būtų areštuotas.

Po kelių valandų jis pasirodė teisme ir buvo pripažintas kaltu dėl užstato sąlygų pažeidimo 2012 metais. Jis gali būti įkalintas iki metų, o tuomet bus nuteistas ilgesniam laikui.

Atskira ekstradicijos byla Jungtinėse Valstijose gegužės 2 dieną numatyta dėl kaltinimų kibernetiniais nusikaltimais, nors JAV turi iki birželio 12 dienos pateikti visus ekstradicijos dokumentus.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.14; 05:00

Džulijanas Asandžas, WikiLeaks įkūrėjas. Kam jis tarnauja – Rusijai?
JAV viceprezidentas Maikas Pensas (Mikeas Pence`as) pritaria buvusio CŽV vadovo, dabartinio valstybės sekretoriaus Maiko Pompeo (Mike`o Pompeo) nuomonei, kad organizacija „WikiLeaks“ galėjo veikti Rusijos naudai. M. Pence`as tai pareiškė penktadienį televizijos kanalui CNN, paklaustas, ar jis sutinka su M. Pompeo požiūriu.

2017 metų balandžio 17 d. M. Pompeo, vadovavęs CŽV 2017-2018 metais, pareiškė, kad „WikiLeaks“ – tai „nevalstybinė priešiška žvalgybos tarnyba, kuri veikia pamokyta tokių šalių, kaip Rusija“.

„Taip, mes su tuo visiškai sutinkame. Kaip tik todėl Teisingumo departamentas siekia Džulijano Asandžo (Juliano Assange`o) esktradicijos“, – pabrėžė JAV viceprezidentas, pridurdamas, kad „WikiLeaks“ įkūrėjo atžvilgiu turi būti atliktas teisingumas. 

Pasak M. Pence`o, J. Assange`as dalyvavo vienoje didžiausių Amerikos istorijoje slaptos informacijos kompromitavimo kampanijų. „WikiLeaks“ įkūrėjas sukėlė pavojų JAV kariškiams ir todėl turi stoti prieš teismą, pažymėjo viceprezidentas.

Londono policijos pareigūnai ketvirtadienio rytą sulaikė J. Assange’ą Ekvadoro ambasadoje, kur jis praleido pastaruosius septynerius metus. Anksčiau tą pačią dieną Ekvadoro valdžia nusprendė atimti jam diplomatinio prieglobsčio statusą. Didžiosios Britanijos policija atvyko į diplomatinės atstovybės pastatą Ekvadoro ambasadoriaus kvietimu.

2012 metais J. Assange`as paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją, kur buvo išduotas jo arešto orderis dėl kaltinimų prievarta ir išžaginimu. J. Assange`as labiausiai bijojo, kad Švedija deportuos jį į JAV, kur, kaip anksčiau teigė žiniasklaida, australui gresia iki 35 metų kalėjimo arba mirties bausmė už slaptų Valstybės departamento duomenų publikavimą.

„WikiLeaks“ įkūrėjas kaltinimus atmeta ir vadina juos politiškai motyvuotais.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.13; 08:51

Ekvadoro URM vadovas J. Valencia. EPA – ELTA nuotr.
Ekvadoro išlaidos, susijusios su „WikiLeaks“ įkūrėjo Juliano Assange’o buvimu šalies ambasadoje Londone, viršijo 6 mln. dolerių. Tai ketvirtadienį pranešė Ekvadoro užsienio reikalų ministras Josė Valencia.

„Ekvadoras skyrė 5 mln. 817 tūkst. dolerių J. Assange`o saugumui užtikrinti ir beveik 400 tūkstančių medicinos išlaidoms, maistui bei drabužių valymui“, – sakė šalies parlamente ministras, kurį cituoja laikraštis „El Comercio“.

Kaip pareiškė J. Valencia, dar 300 tūkstančių dolerių Ekvadoras išleido, rūpindamasis teisine pagalba J. Assange`ui. Anot ministro, „WikiLeaks“ įkūrėjas pradėjo mokėti už savo išlaikymą tik nuo 2018 metų gruodžio 1 d.

Londono policijos pareigūnai ketvirtadienio rytą sulaikė J. Assange’ą Ekvadoro ambasadoje, kur jis praleido pastaruosius septynerius metus. Anksčiau tą pačią dieną Ekvadoro valdžia nusprendė atimti jam diplomatinio prieglobsčio statusą. Didžiosios Britanijos policija atvyko į diplomatinės atstovybės pastatą Ekvadoro ambasadoriaus kvietimu.
Londone sulaikytas „Wikileaks“ įkūrėjas J. Assange. EPA-ELTA nuotr.

2012 metais J. Assange`as paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją, kur buvo išduotas jo arešto orderis dėl kaltinimų prievarta ir išžaginimu. J. Assange`as labiausiai bijo, kad Švedija deportuos jį į JAV, kur, kaip anksčiau teigė žiniasklaida, australui gresia iki 35 metų kalėjimo arba mirties bausmė už slaptų Valstybės departamento duomenų publikavimą.

„WikiLeaks“ įkūrėjas kaltinimus atmeta ir vadina juos politiškai motyvuotais.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.12

Britų policijos duomenimis, Londone sulaikytas „Wikileaks“ įkūrėjas Julianas Assange’as. Australas čia nuo 2012 metų gyveno Ekvadoro ambasadoje, kad išvengtų išdavimo Švedijai bei proceso JAV, informuoja agentūra „Reuters“.

Ekvadoro vyriausybė dabar atėmė iš jo diplomatinio prieglobsčio statusą.

Pasak Skotland Jardo, 47-erių J. Assange’as nuvežtas į vieną Londono komisariatų.

Remiantis „WikiLeaks“ žinute tviteryje, J. Assange’as pats neišėjo iš ambasados. Į pastatą ambasadorius esą įleido britų pareigūnus.

Nepatikrintoje vaizdo medžiagoje matyti, kaip J. Assange’as kelių vyrų išnešamas iš ambasados. „WikiLeaks“ tvirtina, kad diplomatinio prieglobsčio atėmimas iš australo buvo neteisėtas.

Pasak Ekvadoro prezidento Lenino Moreno, jis buvo patikintas, kad J. Assange“as nebus išduotas šaliai, kurioje jam gresia mirties bausmė.

J. Assange’as 2012 metais pabėgo į Ekvadoro ambasadą Londone, kad išvengtų išdavimo Švedijai dėl kaltinimų išprievartavimu. Stokholmo prokuratūra 20017-aisiais paskelbė nutraukianti tyrimą. Tačiau vis dar galioja britų išduotas arešto orderis, nes J. Assange’as 2010 metais nusižengė lygtinio paleidimo nuostatoms.

Australas būgštauja, kad bus išduotas JAV, kur jam gresia procesas dėl paslapčių išdavimo ir galbūt net mirties bausmė. Jo įkurta „Wikileaks“ platforma 2010 metais paviešino slaptus JAV karinius dokumentus.

Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2019.04.11; 14:55

Džulijanas Asandžas. EPA – ELTA nuotr.

Jungtinėse Valstijose pateikti kaltinimai tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjui Julianui Assange’ui, kuris nuo 2012 metų yra Ekvadoro ambasadoje Londone. Tai ketvirtadienį pranešė laikraštis „The Washington Post“, gavęs dokumentų, kuriuose kalbama apie kaltinimus J. Assange`ui.

Leidinio žiniomis, Teisingumo departamentas neplanavo skelbti informacijos apie kaltinimus J. Assange`ui, bet vienas iš prokuroro padėjėjų – Kellenas Dwyeris – netyčia atskleidė šiuos duomenis. „The Washington Post“ šaltiniai patvirtino, kad tinklalapio įkūrėjui pateikti kaltinimai ir kad ši informacija nebuvo specialiai atskleista.

Prokuroro biuro Virdžinijos valstijoje, kurio dokumentuose buvo informacija apie kaltinimų pateikimą, atstovė pareiškė, kad J. Assange’o vardas juose nurodytas per klaidą.

Anksčiau ketvirtadienį laikraštis „The Wall Street Journal“ pranešė, kad Teisingumo departamentas ruošiasi pateikti kaltinimus „nutekinimų tinklalapio“ įkūrėjui. J. Assange`as greičiausiai bus kaltinamas pagal straipsnį dėl šnipinėjimo.

2012 metais J. Assange`as paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją, kur buvo išduotas jo arešto orderis dėl kaltinimų prievarta ir išžaginimu. J. Assange`as labiausiai bijojo, kad Švedija deportuos jį į JAV, kur australui gresia iki 35 metų kalėjimo arba mirties bausmė už slaptų Valstybės departamento duomenų publikavimą.

„WikiLeaks“ įkūrėjas kaltinimus atmeta ir vadina juos politiškai motyvuotais.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.11.16; 08:03

„Wikileaks“ įkūrėjas Julianas Assange’as imasi teisinių žingsnių prieš Ekvadoro vyriausybę, nes yra nepatenkintas savo gyvenimo sąlygomis šios šalies ambasadoje Londone. Ekvadoras pažeidinėja 47-erių aktyvisto „pagrindines teises ir laisves“, – taip penktadienį atitinkamą žingsnį argumentavo „Wikileaks“. Ekvadoro ambasada kovą atkirto J. Assange’ą nuo visų komunikacijos priemonių, tačiau neseniai paskelbė, kad blokada bus sušvelninta.

Anot „Wikileaks“, jau šešerius metus Ekvadoro ambasadoje gyvenančiam J. Assange’ui atstovaus buvęs teisėjas Baltasaras Garzonas. Šis jau išvyko į Ekvadoro sostinę Kitą. Ketvirtadienį J. Assange’o advokatas spaudos konferencijoje skundėsi, kad jo klientas yra „nežmoniškoje padėtyje“.

Izoliuodama J. Assange’ą, ambasada norėjo neleisti jam kištis į Ekvadoro santykius su kitomis šalimis. Australas tviteryje yra suabejojęs britų kaltinimais Rusijai dėl apnuodyto dvigubo agento Sergejaus Skripalio. Jis taip pat kritikavo buvusio Katalonijos regiono prezidento Carleso Puigdemont’o sulaikymą Vokietijoje.

J.Assange’as 2012 metais pabėgo į Ekvadoro ambasadą Londone, kad išvengtų išdavimo Švedijai dėl kaltinimų išprievartavimu. Stokholmo prokuratūra pernai paskelbė nutraukianti tyrimą. Tačiau vis dar galioja britų išduotas arešto orderis, nes J. Assange’as 2010 metais nusižengė lygtinio paleidimo nuostatoms.

Pastaruoju metu būta spėlionių, kad Ekvadoras nebeteiks prieglobsčio J. Assange’ui. Australas būgštauja, kad bus išduotas JAV, kur jam gresia procesas dėl paslapčių išdavimo ir galbūt net mirties bausmė. Jo įkurta „Wikileaks“ platforma 2010 metais paviešino slaptus JAV karinius dokumentus.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-10-20

Džulijanas Asandžas. EPA – ELTA nuotr.

Dan Collins / The Guardian

Kad išvežtų Džulianą Asandžą iš Didžiosios Britanijos, Ekvadoras paskyrė jį diplomatinėms pareigoms į savo ambasadą Maskvoje, praneša The Guardian žurnalistas Denas Kolinzas.

Pagal neapvykusį pabėgimo planą WikiLeaks įkūrėjas 2017 metų gruodžio 19-ąją, praėjus keletui dienų po Ekvadoro pilietybės suteikimo, buvo paskirtas Ekvadoro ambasados patarėju Rusijoje. „Tačiau vėliau, kai Didžioji Britanija atsisakė pripažinti Asandžo diplomatinį statusą, paskyrimas buvo anuliuotas“, – rašo straipsnio autorius.

„Slaptas dokumentas, pasirašytas tuo metu Ekvadoro užsienio reikalų ministro pavaduotojo Chose Luiso Hakomės, patvirtina iš daugelio šaltinių gautą informaciją, kad Rusija būtų buvusi galutinė Asandžo paskirties vieta, jeigu planas pavyktų“, – perduoda Kolinzas.

Su slaptais dokumentais susipažino Ekvadoro politikė Paola Vintimilja. Ekvadoro Nacionalinės asamblėjos plenariniame posėdyje ji siekė, kad dokumentai būtų išslaptinti.

„Ministrų lygmeny buvo susitarta paskirti Džulianą Asandžą ambasados patarėju Maskvoje, – pranešė ji leidiniui The Guardian. – Tai atsitiko praėjus vos kelioms dienoms po to, kai jam buvo suteikta pilietybė ir paprašyta Britanijos vyriausybės aprobuoti jo diplomatinį statusą“.

Sutrukdė Britanijos atsisakymas garantuoti Asandžui diplomatinę apsaugą, kurios Ekvadoras per paskutinę 2017 metų gruodžio savaitę prašė du kartus. Gruodžio 29-ąją Ekvadoras atšaukė paskyrimą į Maskvą. Asandžo išlaisvinimo operacija preliminariai buvo paskirta 2017 metų Kalėdų išvakarėse, patikslinama straipsnyje.

„Pasak Vintimiljos, dar vienas dokumentas atėmė iš jo pabėgėlio statusą, o tai būtų pirmas žingsnis į jo paskyrimą Ekvadoro diplomatu. Susitarimas buvo pasirašytas 2017 metų gruodžio 4 dieną, savaitę prieš tai, kai Asandžui buvo suteikta Ekvadoro pilietybė. Jį pasirašė ir paliudijo Ispanijos teisėjas Baltasaras Garsonas, Asandžo juridinis konsultantas, – praneša Kolinzas.

Gegužę Ekvadoro prezidentas Leninas Morenas pareiškė, kad pavedė visus Asandžo reikalus spręsti užsienio reikalų ministrei Marijai Fernande Espinosai. „Jis nusiplovė rankas“, – sakė Vintimilja. Pasak jos, dėl Asandžo Fernande Espinosa apėjo įstatymą: keletą dienų prieš suteikiant jam pilietybę įstatymai buvo pakeisti taip, kad turintieji Ekvadoro tarptautinę apsaugą galėtų gauti pilietybę.

JTO Generalinės Asamblėjos aplinkoje Morenas pareiškė, kad Ekvadoras ir Didžioji Britanija rengia teisinį sprendimą, kuris leistų Asandžui „vidutinės trukmės perspektyvoje“ palikti ambasadą Londone.

Šaltinis: The Guardian

2018.10.05; 07:16

Džulijanas Asandžas. EPA – ELTA nuotr.

Stefanie Kirchgessner, Dan Collins, Luce Harding / The Guardian

Rusijos diplomatai pernai surengė Londone slaptas derybas su Džulianui Asandžui artimais žmonėmis apie tai, kaip padėti jam pabėgti iš Didžiosios Britanijos, praneša The Guardian.

„Buvo sudarytas išankstinis planas, pagal kurį WikiLeaks‘o įkūrėją būtų išvežę iš Ekvadoro ambasados Londone diplomatine mašina ir pergabenę į kitą šalį. Viena iš paskutinių paskirties vietų, pasak daugybės šaltinių, buvo Rusija, kur Asandžui negrėstų ekstradicija į JAV. Planas buvo atmestas po to, kai buvo nuspręsta, kad jis per daug rizikingas“, – rašo žurnalistai Stefani Kirchgesner, Denas Kolinsas ir Liukas Hardingas.

Operacija buvo paskirta 2017 metų Kalėdų išvakarėse ir susijusi su nesėkmingu Ekvadoro bandymu suteikti Asandžui oficialų diplomatinį statusą. Su Maskva buvo kontaktuojama per Asandžo patikėtinį Fidelį Narvaesą. Dar neseniai jis buvo Ekvadoro konsulas Londone.

„Pasak keturių skirtingų šaltinių, Kremlius buvo linkęs pritarti planui, įskaitant ir galimybę leisti Asandžui atvykti į Rusiją ir ten gyventi. Vienas šaltinis pasakojo, kad šioms diskusijoms tarpininkavo rusų verslininkas, kurio pavardė nežinoma. Buvo svarstoma ir galimybė laivu nugabenti Asandžą į Ekvadorą.

Šaltiniai kėlė ir prieštaringas versijas apie tai, kas atšaukė operaciją, bet visi laikėsi nuomonės, kad ji buvusi pernelyg rizikinga. „Pagrindinė kliūtis buvo Didžiosios Britanijos atsisakymas suteikti Asandžui diplomatinę apsaugą“, – patikslina žurnalistai.

Šaltinis: The Guardian

2018.10.01; 09:55

Džulijanas Asandžas. EPA – ELTA nuotr.

Organizacijos „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange`as galiausiai turės palikti Ekvadoro ambasadą Londone. Tai penktadienį Madride pareiškė Ekvadoro prezidentas Leninas Morenas.

„Taip. Bet tai turi būti pasiekta dialogu, – atsakė valstybės vadovas į atitinkamą žurnalisto klausimą. – Mes tik norime garantijos, kad jo gyvybei neiškils pavojus“.

Anksčiau laikraštis „The Independent“ rašė, jog L. Morenas per savo vizitą į Didžiąją Britaniją vedė derybas su oficialiais Jungtinės Karalystės atstovais dėl J. Assange`o perdavimo britų policijai sąlygų.

2012 metais J. Assange`as paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją, kur buvo išduotas jo arešto orderis dėl kaltinimų prievarta ir išžaginimu. J. Assange`as labiausiai bijojo, kad Švedija deportuos jį į JAV, kur australui gresia iki 35 metų kalėjimo arba mirties bausmė už slaptų Valstybės departamento duomenų publikavimą.

„WikiLeaks“ įkūrėjas kaltinimus atmeta ir vadina juos politiškai motyvuotais.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.07.28; 08:15

Dainius Radzevičius. www.dainius.org nuotr.

Dar 1996 metais Lietuvos žurnalistai ir leidėjai savo bendrame susitikime patvirtino profesinės etikos standartus. Daugelis stengėsi ir stengiasi jų laikytis. Kai kam jau tada nesinorėjo etiškos žurnalistikos. Kai kas ir dabar dirba žiniasklaidoje ar valdo žiniasklaidą, bet Visuomenės informavimo etikos kodekso gal net nėra skaitę. Ir net jei žinai etikos normas, bet jų nesilaikai arba žmonėms bent atrodo, kad jų nesilaikai, anksčiau ar vėliau susimausi. Panašu, kad taip ir įvyko. 

BNS paviešinta VSD pažyma Seimui (daug informacijos ir dabar viešoje erdvėje nematoma šioje pažymoje) apie koncerno „MG Baltic“ įtaką politikai, valdžios įstaigoms ir žiniasklaidai yra skandalinga vien dėl to, jog nurodytos aplinkybės savaime sukelia abejonių dėl visų minimų organizacijų, įstaigų ir numanomų asmenų veiklos skaidrumo ir sąžiningumo. Politikai ir valdžios įstaigos man rūpi mažiau. O štai nuolat eskaluojama žurnalisto Tomo Dapkaus pavardė ir šio žurnalisto veikla jau dabar apnuogino ne tik silpnąsias žiniasklaidos veiklas, bet ir smarkiai kirto per pasitikėjimą žurnalistika apskritai. Net jei toje pažymoje ne viskas tiesa arba yra tik aplinkybių sutapimas, kontekstas yra prastas ir atrodo viskas labai negerai.

Jau minėjau daugiau nei du dešimtmečius veikiančias etikos normas. Etikos kodekso preambolėje žurnalistai ir leidėjai teigia, kad „didžiausias visuomenės informavimo priemonės turtas yra pasitikėjimas ja, kurį sukūrė ne tik dabartiniai žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai, bet ir ankstesnės jų kartos, skleidusios laisvą žodį“.

Jei atidžiai skaitytume tik mūsų etikos kodekso preambolę ir sąžiningai vykdytume visas deklaruotas vertybes, jaučiu, kad daugelio etikos normų galėtume net neskaityti. Juk profesionalūs žurnalistai tikrai supranta, kad visuomenės pasitikėjimo pagrindas yra nepriklausomybė, teisingumas, nešališkumas, profesionalumas. Ir tikrai suvokiame, kad pagarba teisingai informacijai ir visuomenės teisei gauti informaciją yra svarbiausioji žurnalisto pareiga. Daugelis profesionalų tikrai nori siekti stiprinti žurnalisto profesijos reputaciją. Tiesa, mums nelengva aiškiai ir atvirai atsiribodami nuo tų viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų, kurie toleruoja nesąžiningą žurnalistiką ar negarbingos konkurencijos principus. Turėtume saugoti savo profesinę garbę ir nepriklausomumą, stiprinti visuomenės informavimo priemonių savitvarką. Ir jei jaučiame profesinę pareigą ir atsakomybę už žodžio, informacijos laisvę kaip vieną svarbiausių demokratinės visuomenės institutų, tai šiandien tikrai turime ne deklaratyviai prisiminti savo profesinės etikos kodeksą.

Žurnalistika

Kodėl? Nes deklaracijų jau nepakaks. Ne tik mes, bet ir mes, žurnalistai, jau sukūrėme blogą tradiciją, kai viešoje pasirodžiusi net ir nepatikrinta ar neįrodyta kritinė informacija apie bet kokį žmogų tampa ir viešo pasmerkimo ar net nulinčiavimo pretekstu. Tai vyko metų metais. Deja, bet pasitikėjimą formaliuoju teisingumu Lietuvoje niekas stipriai neskatino. Priešingai.

Ir štai dabar, galime jau nesistebėti, kad net mūsų bendruomenėje prasidėjo įvairios diskusijos, kaip reikia vertinti „MG Baltic“ priklausančias žiniasklaidos priemones, jose dirbančius žurnalistus ir net tuos, kurie nebuvo minimi jokiame blogame kontekste. Reputacija jau sutepta visų. Abejonės dėl reportažų, laidų, jų rengėjų. Tie, kas sakė, kad valdžia korumpuota, kad verslas nesąžiningas, dabar įvairiais epitetais kalbės pakelta galva ir apie žiniasklaidos verslą. Ir apie žurnalistus. Kaltumo prezumpcija veikia kaip adrenalino dozė. VSD pažyma prieš žiniasklaidos darbuotojų žodį. Kas kuo labiau tiki? Daugelis tiki, kad pasaulis yra net blogesnis nei kalbama viešai. Nutylėjimai, iš konteksto ištraukti pokalbiai ir prastas kontekstas leidžia abejoti viskuo ir visais. Net nesulaukus jokio teismo sprendimo. Net jokio tyrimo. Manome, jaučiame, žinome, tikime – tapę beveik sinonimu. Ir nebe pagrindo.

Blogų pavyzdžių ir neetiško elgesio žiniasklaidoje apstu – dešimtys politikų valdo žiniasklaidos priemones Lietuvoje, kai kurie žurnalistais save vadinantys asmenys užima ir politinius postus savivaldoje ar kitose valdžios įstaigose. Ir nors etikos normos tai draudžia, jiems tai yra norma. Kuo virto politiniai karai dėl valdžios ir verslo interesų galima akivaizdžiai pamatyti Druskininkuose, Tauragėje, Kauno mieste ar rajone, Širvintose, Lazdijų rajone… Dar vardinti?

Kaip atsiribosime nuo tų, kurie žiniasklaidą ir žurnalistus išnaudoja savo interesų stūmimui ar sąskaitų su savo priešininkais suvedimui? Kaip galėsime įtikinti žmones, kad žiniasklaidą valdantys ir nedorus, neskaidrius ir nesąžiningus susitarimus su politikais turintys verslo atstovai nediriguoja žurnalistams ir naujienų tarnyboms? Reikės ne tik viešai savo privačių interesų deklaracijas žurnalistams skelbti. Gali tekti padaryti žymiai daugiau, nei pakako žurnalistams tose šalyse, kur tokių skandalų nebuvo.

Darbo partijos juodosios buhalterijos bylaWikileaks paviešinti duomenys  apie kai kuriuos Lietuvos žiniasklaidos savininkus ir vadovus, „Balso“ žiniasklaidoje  buvę kaltinimai dėl atlyginimų „vokeliuose“  nuolat kenkė, visų pirma, žurnalistikai ir žurnalistams.  Jų reputacijai, jų savivertei, jų motyvacijai dirbti žiniasklaidoje. Vieni nusivylė ir dingo iš žurnalistikos. Pasirinko kitas profesijas. Kiti nenuleido rankų ir net dabar bando iš visų jėgų atkurti tai, kas buvo prarasta. Tiriamoji žurnalistika ir atskirų redakcijų bandymai atvirai kalbėti apie daugelio nutylimas temas teikia vilties, kad žurnalistika turi naują šansą. Bet jei prarasti gerą vardą galima per keletą sekundžių, tai atkurti jį gali reikėti daugybės metų. Žinau, kad mūsų žurnalistų bendruomenė gali padaryti žymiai daugiau nei iš jų prašo ar reikalauja jų darbdaviai. Jei dalis žiniasklaidos verslo savininkų vaikosi tik didelių pelnų, įtakos ar kitų ne žurnalistinių vertybių, mes galime ir privalome pasakyti sau, savo redakcijoje ir už jos ribų, kad mes dirbame kitaip. Pasakyti garsiai. Kiekvienas sau ir už save. Ir už kolegas. Nes jei neapginsime žurnalistikos patys, niekas jos neapgins. Mūsų reputaciją galime sukurti ir atkurti tik mes patys.

P.S. Beje, jei net stipriai susimauni, reikia pradėti nuo paprastų dalykų – atsiprašyti, pradėti taisytis ir kantriai laukti geresnių rezultatų. Tai galioja ir žurnalistikai.

Informacijos šaltinis – dainius.org

2018.05.13; 05:57

Džulijanas Asandžas. EPA – ELTA nuotr.

Ekvadoras trečiadienį pranešė atėmęs iš šalies ambasadoje Londone nuo 2012-ųjų besislapstančio vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „Wikileaks“ įkūrėjo Juliano Assange’o galimybę bendrauti su išoriniu pasauliu.

Toks sprendimas priimtas, nes australas sulaužė 2017-aisiais duotą pažadą, kad tol, kol slapstosi Ekvadoro ambasadoje, nesikiš į kitų šalių reikalus, sakoma šalies vyriausybės pranešime.

Apie tai pranešta praėjus porai dienų po to, kai J. Assange’as tviteryje kvestionavo Didžiosios Britanijos Rusijai metamus kaltinimus, kad ji yra atsakinga už kovo 4 dieną Anglijos Solsberio mieste įvykdytą buvusio dvigubo Rusijos agento apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Be to, tuo pat metu jis suabejojo Didžiosios Britanijos ir kitų pasaulio šalių sprendimu atsakyti Rusijai išsiunčiant diplomatus, kuriuos laiko Maskvos šnipais.

Tokie J. Assange’o komentarai paskatino aukštą Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerijos pareigūną Alaną Duncaną pavadinti jį „apgailėtinu kirminėliu“ ir pareikšti, kad jis turėtų nebesislapstyti ir pasiduoti Didžiosios Britanijos teisėsaugai.

2016-aisiais Ekvadoras buvo kuriam laikui išjungęs J. Assange’o internetą. To imtasi po to, kai jis internete paskelbė dokumentus, kurie, manoma, turėjo įtakos JAV prezidento rinkimams.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.03.29; 04:00

Eidamas 38-uosius metus, penktadienį mirė programišius Adrianas Lamo, išgarsėjęs suėmus su tinklalapiu „Wikileaks“ bendradarbiavusį JAV armijos kariškį Bradley`į Manningą.

Kaip pažymi BBC, susisiekęs su teismo medicinos ekspertais Kanzaso valstijoje, mirties priežastys kol kas neskelbiamos.

A.Lamo yra įsilaužęs į tokių korporacijų kaip „Yahoo“ ir „Microsoft“ tinklus, be to, jam pavyko įsigauti į laikraščio „The New York Times“ kompiuterių sistemą.

Bet pasaulis apie jį sužinojo dėl B. Manningo, su kuriuo jis susirašinėjo, bylos. B. Manningas pranešė A. Lamo, jog tai jis perdavė „Wikileaks“ slaptą medžiagą, taip pat ir žmonių sušaudymo iš JAV kariuomenės sraigtasparnio Irake 2007 metais vaizdo įrašą.

A.Lamo pranešė JAV pareigūnams, iš kur tinklalapis gavo slaptą informaciją, ir B. Manningas buvo suimtas. Jis buvo nuteistas 35 metus kalėti. Jau kalėjime kariškis nusprendė pasikeisti lytį ir tapo Chelsea Manning. 2017 metais JAV prezidentas Barackas Obama suteikė jai malonę. Dabar Ch. Manning ketina kovoti dėl Merilando valstijai atstovaujančio senatoriaus posto.

Pats A. Lamo 2011 metais pareiškė, jog jis ne savo noru priėmė sprendimą išduoti B. Manningą, bet buvo priverstas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.03.18; 07:20

Ляонас Юрша

Армянская поговорка гласит: не подыхай, ocел, придет весна, зазеленеет трава. В последнее время в Армении много говорят о приближающихся переменах в управлении государства, но скорее выйдет так, как говорится в другой поговорке: осел тот же самый, только седло поменял.  

Президентский „нет” значит “да”

Правление президента Армении Сержа Саргсяна, длившееся 10 лет, заканчивается 9 апреля, но уже 2 марта узнаем имя нового президента страны. Правда, изберут его не граждане, а парламент – Национальное собрание. Четвертый президент Армении, приступив к исполнению своих обязанностей в тот же самый день – 9 апреля, уже не  будет иметь тех полномочий, которые имели три предыдущие. Он назначит избранного парламентом премьера, который и будет главой страны. Tаким образом в Армении будет внедрена парламентская система управления, как это намечено в поправках Конституции страны, принятых во время  референдума 6 декабря 2015 г.   

Серж Саргсян также руководит Республиканской партией Армении, имеющей множество в парламенте, избранном весной 2017 года. Он уже предложил кандидата в президенты от Республиканской партии, а тот попросил дать время для встреч с другими партиями и для окончательного самоопределения. А насчет того, кто сядет в кресло премьера, обсуждается, можно сказать, c 2014 года, когда президент Саргсян заговорил о поправках  Конституции.  Не метит ли он сам остаться в верхушках власти и после весны 2018-ого года, когда будет должен оставить президентский пост? Однажды он вроде бы сказал  „нет“, но с неясным условием. Позже он имел еще много возможностей ответить на этот вопрос конкретно, но так и не ответил. Мол, посмотрит после выборов 2017-ого года. Но выборы состоялись, pecпубликанцы выиграли, а президент все молчит…

И вот не так давно, в середине января, газете „Жаманак“ показалось, будто Саргсян проговорился, что нацеливается на будущую высшую государственную должность. Ведь на совещании, cостоявшем в президентском дворце, он говорил: Уже во второй половине года мы посмотрим, какие еще дополнительные проблемы социальной важности  мы сможем решить, чтобы увеличение цен не было таким болезненным для  социально необеспеченных  слоев нашего общества. Значит, делает вывод газета, Саргсян откровенно признался, что будет во власти во второй половине года и  будет это решать („Жаманак” cчитается изданием, которому власть подсказыват, что нужно). А в последний день месяца армянские СМИ сообщили, что Совет республиканской партии Армении в ближайшее время созывет совещание, на котором стать кандидатом на пост премьера Армении будет  предложено последние дни месяца занимающему кресло президента председателю партии Сержу Саргсяну. Ecли совет будет с этим согласен, писал тот самый “Жаманак”, Саргсян будет должен подчиниться воле членов партии, хотя четыре года назад и заявлял, что после принятия  поправок Конституции не будет добиваться должности премьера.  

Это намерение обозреватели усмотрели и в речи президента Армении, произнесенной на сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы 24 января.  Похваставшись, что в стране много сделано для демократии, он уверял: мы будем и дальше продолжать в том же самом духе. Сожалел, что и в самом Совете Европы депутаты подкупаются, и предупредил Европейский суд прав человека не вмешиваться в политику (знаем, что он имел в голове: ECПЧ признал Армению оккупантом азербайджанских земель). Правда, и в Армении попадаются недостатки, но с ними мы не будем мириться: мы полны решимости систематическими и постоянными усилиями и дальше искоренять зло коррупции.  Может быть, говоря “мы”, оратор имел в голове “государство”. Beдь в одном месте речи, призывая мирно решать конфликт Нагорного Карабаха, он упоминает и о своей роли: Независимо от того, где я окажусь, pешая этот вопрос, я всегда буду на первой линии.

В конце 2017-ого года Серж Саргсян на вопрос телевизионного канала „Армения”  о своей карьере после апреля 2018 года ответил:  Придет времямы очень спокойно обсудим и объявим о своем решении. Российская служба новостей „Regnum“, перепечатав этот ответ, в скобках объяснила, что значит „мы“: это – Pеспубликанская партия Армении. Но это то же самое, что и сказать, что в советские времена руководила Коммунистическая партия. На самом деле всему руководило и решало Политбюро. От имени большинство членов в парламенте имеющей политической силы Серж Саргсян рекомендовал кандидата в президенты – после того,  когда с этой кандидатурой согласились в Исполнительном органе Республиканской партии (орган избирается во время сьезда на два года, eго составляет 21 член,  среди них, понятно, есть и теперешний президент). Деятели оппозиции Армении, говоря „ они“, подразумевают “политбюро” республиканцев.

В первые дни февраля армянские CМИ объявили, что Республиканская партия обсуждает не одну кандидатуру на пост премьера. Это журналистам сообщил Министр юстиции Давид Aрутюнян. Прибавим: член Исполнительного органа. Посколько они последнее слово скажут  еще не сегодня и не завтра, вернемся в бурный 2015- ый год. Потому, что Серж Саргсян и они все сделали тогда.  Правда, секретная война длилась не один год.

Начали ломать

Многие деятели политики и бизнеса имеют клички, не всегда для них самих приятные. Миллионер, а может и миллиардер Гагик Царукян кличку унаследовал с детства – „Доди Гаго“. В глаза его никто этим именем не называет, потому, что Гаго означает сильного, но… не очень умного человека (кстати, в 10 десятилетии прошлого века он прославился как чемпион Мира и Европы по рукоборству). Рассказывают, как президент России Владимир Путин, возимый от озера Севан в Ереван, спросил: а какой здесь памятник архитектуры? Услышав, что в этом дворце живет „Доди Гаго“, похвалил хозяина: Значит, не такой уж глупый этот Гагик. В дворце Царукяна гостила группа арабских шейхов с сыновьями. Да что там шейхи – в этом дворце, прибыв с официальным визитом, ночевал разборчивый президент Беллоруссии Александр Лукашенко – тоже с сыном…

Гагик Царукян прославился осенью 2012 года – какая – то странная негосударственная организация России (Русский биографический институт) его признала „Человеком года” – за участие в укреплении российско – армянских  связей (премии были вручены снова президентом избранному Путину, певцу Кобзону…). Во время весенних парламентских выборов его руководимая партия „Процветающая Армения“ получила 37 мест и уступила только Республиканской партии (69 мест). Царукян отказался создавать руководящую коалицию, но и на сторону оппозиции не стал. Летом вместе с президентом летел в Лондон на открытие олимпийских игр – как президент национального олимпийского комитета. В конце ноября, уже будучи „Человеком года“, объявил о своем намерении учавствовать в президентских выборах в феврале будущего года. В начале декабря с партийной делегацией посетил Брюссель, где сказал: Невозможно в стране бороться c коррупцией, когда этой борьбой руководят основные коррупционеры.  

Cкоро BBC сообщила, что не оправдались надежды тех, которые надеялись, что олигарх Гагик Царукян бросит на быборах перчатку действующему президенту – он, а после него и первый президент, председатель Национального конгресса Левон Тер Петросян отказались соперничать с Саргсяном. Это подняло суматоху среди больших оппозиционных партий, – обьяснила BBC, – и они должны были официально объявить о своем  неучастии в президентских выборах. Политолог Сергей Минасян тогда сказал:  Лидеру второй по величине фракции парламента Гагику Царукяну отказавшись учавствовать в выборах президента, победа действующего президента в них стала формальностью. Скоро в СМИ появилось сообщение, что выборной кампанией Сержа Саргсяна в Котайкской области руководит совсем не местный губернатор, как объявлено, а… Гагик Царукян; и вообще на стороне Саргсяна активно трудятся бизнесмены, принадлежающие “Процветающей Армении”. 

…и сдались

Весной 2013-ого года в независимом интернетном издании „Белорусский партизан“ было написано, что президент Белоруссии посещал Армению, останавливался в доме местного олигарха Гагика Царукяна, а на следующий день учавствовал в двух торжествах открытия  – церкви и игорного дома. Напечатана фотография торжеств в церкви: Лукашенко с сыном, „Доди Гаго“ и три месяца назад второй раз президентом избран Серж Саргсян.

Белорусскому изданию показалось не совсем приемлемо то, что президент страны из церкви едет в казино,  и еще с сыном, которому нет и девяти. Белоруссы не написали, что и  церковь в городе Абовяне, и казино недалеко Еревана поставлены на средства Царукяна, что этот “казино“ – большой комплекс отдыха под боком Еревана – без раньше поставленного игорного дома “Shangri La“, еще составляет и центр развлечений “Фараон“, и гостиница „Кeмпински“, где также работает казино, и еще более 10 зданий. Масштабы этого комплекса и королевская роскошь чарует воображение (из рекламы). Например, ресторан  состоит из четырех залов, в одном из которых есть 1 000 мест, а его освещающая  хрустальная люстра из-за своей величины помещена в Книгу рекордов Гиннеса (24 тысячи ламп, весит 33 тонны).   

Накануне, очень может быть, „Дoди Гаго“ со своим высоким гостем, распивая коньяк „Noy“ (созревает на заводе, принадлежащем Царукяну), говорили не только о белорусских тракторах, которые олигархи перед выборами раздавали сельским жителям и за которых еще до конца не расчитались. Или как работает прошлым летом в Минске запущена линия разлива коньяка (тоже с участием Гагика). Может они обсудили и перспективы завтра открываемого „Фараона“. Скоро ли он откупится? Все зависит от Сержа Саргсяна. Может быть, „Доди Гаго“признался, что, если смог бы, то Саргсяна… Только подумайте: брат президента Сашик, настоящий разбойник, когда – то заказывал его, Царукяна, убить! Но Серж все еще самый сильный, неделю назад Республиканская партия смела всех претендентов в городской совет Еревана и было бы неразумно идти против него. От его зависит, когда вступит в силу новый порядок, согласно которому игорные дома могут работать только в курортных местностях, а в столице и в окрестностях их не должно остаться. За исключением тех, в которых инвестировано не менее чем 40 миллиардов драм. А такой обьект есть только один – „Фараон“,  в него инвестировано более чем 100 миллионов долларов. Если конкурентов не осталось бы, доход был бы… сами понимаете. Поправка к закону уже должна была вступить в силу, но была отложена…

В Абовяне журналисты не пропустили возможности спросить у Царукяна о недавнем  призыве, который прозвучал из уст  его партийного соратника Вардана Осканяна. Он призывал объявить “Процветающую Армению” оппозиционной силой. Нет, „Процветающая Армения“ не может быть в оппозиции, – ответил. – Она поддержит то, что полезно для страны и для армянского народа. Кроме того, добавил, в Армении уже есть 3-4 оппозиционные партии, а 5-6 – это явный перегиб палки… Политолог Амаяк Ованесян объяснил, почему олигарх пригласил президента Белоруссии (говорят, приглашал и тогдашнего “короля” Украины Виктора Януковича): для того, чтобы был открыт путь Гагику Царукяну, путь, ведущий  к сердцу Сержа Саргсяна. Мол, ему всего важнее его бизнес, и он не поддержит  Осканяна. Нашли общий язык, – так еще накануне торжества  ответило издание Lragir.am  на вопрос, почему сам Саргсян откликнулся на приглашение олигарха. – А Католикос Гарегин II своим участиемосвятитих соглашение

Новый порядок (поправка к закону) насчет перенесения игорных домов  подальше от  столицы вступил в силу 1 января 2014 г. Кстати, в конце 2016-ого года армянские СМИ сообщили о том, что Посольство Белоруссии было уличено при поставках местному олигарху Гагику Царукяну роскошных автомобилей. Не уплатив пошлины, он съэкономил не меньше полмиллиона долларов. А недавно приезжал в Гюмри на „Range Rover“  с дипломатическими номерами,  принадлежащими Белорусскому посольству.

Тень второго президента

На открытии Новой церкви в Абовяне учавствовал и второй президент страны Роберт Кочарян с супругой. На вопрос журналистов о том, не хочет ли вернуться в большую политику, ответил вопросом: А вы хотите? Услышав вопрос, будет ли учавствовать в выборах президента в 2018-ом году, только загадочно улыбался

Когда весной 2008-ого было объявлено, что наследником Роберта Кочаряна на президентском посту будет Серж Саргсян, в Ереване прошли демонстрации протеста сторонников бывшего кандидата в президенты Левона Тер Петросяна. Требовано новых президентсках выборов, посколько исход этих был  фальсифицирован. До сей поры обществу не доложено, кто в эти дни приказал стрелять в митингующих. По официальным данным, погибло 10  человек, но люди говорят о значительно большее число жертв (как написал один комментатор, мы все знаем, что никогда нельзя верить в официальную версию!).

В документальном фильме „Потерянная весна Армении“ (2011) представлены факты о трагических событиях 1-ого мая. Хотя парламентская  группа их и установила, прокуратура не признала. Представители оппозиции, кроме всего прочего, опубликовали письменные доказательства, что из склада Министерства обороны в эти дни было выдано 950 комплектов военной униформы. Они разданы личным охранникам некоторых высоких должностных лиц, депутатов, среди них – и охранникам премьера Сержа Саргсяна и члена парламента, председателя партии Гагика Царукяна. В эти дни еще указывал президент Кочарян. Но уже в начале 2009 года закулисная борьба между руководителями клана Нагорного Карабаха Саргсяном и Кочаряном была одна  из самых известных городских секретов (из доклада представителя США в Армении, опубликованного в „WikiLeaks“).

Осенью 2012-ого года кандидатами „Процветающей Армении“ на президентских выборах политологи видели, кроме „Доди Гаго“, еще бывшего министра зарубежных дел Вардана Oсканяна и, понятно, Роберта Кочаряна. Последний дал понять, что самый подходящий кандидат – Oсканян, имеющий возможность сплотить всех, кроме Саргсяна. Обозреватели предпологали, что в президенты в 2018 г., когда “Процветающая Армения” совсем укоренится, пойдет сам Кочарян. Другие говорили, что Кочарян с Осканяном еще несколько лет назад, перед президентскими выборами 2008 года, yчредили новую партию, названную „Процветающей Арменией“ для того, чтобы она проложила дорогу в президенты Осканяну. Но Саргсяну удались кое-какие ответные меры, среди них – возможно – и убедить Москву, что это не просто план Роберта Кочаряна остаться во власти, а программа склонить Армению в сторону Запада.

Oсканяну, как мы видели, не удалось и в 2013 году. „Доди Гаго“ отказался сам и не помог ни соратнику, ни кому нибудь другому. Писали, что в начале октября 2012 года президент  позвал Царукяна поговорить и что тот попросил дать ему неделю подумать, каким образом объявить о поддержании кандидатуры Саргсяна в приближающихся выборах президента. Люди, хорошо знающие Гагика Царукяна, говорят, что он поддержит президента. А хорошо знающиепапочкуЦарукяна убеждены, что будет наоборот... „Доди Гаго“, как мы видели, наконец отказался. На инаугурацию приглашен Роберт Кочарян накануне сказал: Двоих людей родом из Нагорного Карабаха, старых соратников, борьба из-за власти мне не приемлема… „Доди Гаго“ в день инаугурации был в отъезде…

Чаша общественного терпения переполнена!

На съезде “Процветающей Армении”, созванном 15 февраля 2014 г., гостей не было. Не приглашали и президента Саргсяна, почтившего своим участием созванное собрание членов этой партии накануне парламентских выборов. Теперь он вряд ли бы прибыл, даже будучи приглашен, вспоминая на прошлом съезде испытанный позор: Осканян на его глазах сурово критиковал деятельность правительства и Республиканской партии. По словам журналистов, Царукян должен был оправдываться перед высоким гостем – мол, даже не подозревал, что написано в тексте речи второго по важности члена партии… На этот раз сам председатель критиковал политику власти и призывал объединить все политические и общественные силы, не согласные с этой политикой. Весной он заявил: ни на парламентских, ни на президентских выборах Республиканская партия больше не победит!

Осенью 2014 года по стране прокатилась волна митингов, поднятая тремя партиями парламентского меньшинства c “Процветающей Арменией” впереди.  10-ого октября в Ереване прошел митинг, на который пришли около 15-20 тысяч человек. В нем председатель Армянского национального конгресса Левон Тер Петросян выразил свое мнение о недавно объявленном, но уже давновато обсуждаемом проекте конституционных реформ: После ста негативных откликов только дурак или прикинувшийся дураком человек поверит и попробует уверить других, что режим взялся этих поправок не для того, чтобы сохранить свою власть, а только на благо страны и народа.

После двух недель на площадь Свободы стеклось точно не меньше людей. Ecли в ближайшее время власть не будет поменена, возникнет угроза даже физическому существованию Армении, – сказал Вардан Осканян. Начало речи Царукяна толпа встретила возгласами согласия, а вот насчет второй части речи, которую прочел из листа, плечами пожимали даже обозреватели: независимо от политических перемен, госслужащие должны спокойно трудиться, политические взгляды никаким образом не будут влиять на их трудовое право, на социальную обеспеченность и на неприкосновенность  частной собственности – он, Царукян, готов стать гарантом всего этого? Сразу все вспомнили намек „Доди Гаго“ накануне того митинга: он не отрицает возможности учавствовать в президентских выборах 2018 года.

Яснее Царукян, не такой уж хороший оратор, говорил на конференции, созвавшей тех, которые не были согласны с политикой республиканцев (это мероприятие, организованное “Процветающей Арменией”, состоялось 5 февраля 2015 года). Он опять критиковал конституционные реформы, навязываемые Сержом Саргсяном, и предупредил: если власть не удовлетворит требований оппозиции, народ нескончаемыми митингами заставит ее провозгласить предварительные выборы парламента и президента. Не надо разочаровываться, ободрял Царукян, и призывал не отказыватьcя от своих принципов до победы. Чаша терпения общественности переполнена. Один неверный шаг, даже одно не такое слово может вывести на улицы стотысячные толпы, и никто не может сказать, чем все это кончится

Привел на поле боя и сбежал

Через неделю президент Саргсян созвал заседание совета Республиканской партии Армении, во время которого объявил войну руководителю „Процветающей Армении” Гагику Царукяну. Вождь республиканцев признался в своих ошибках, запрещая товарищам по партии публично критиковать Царукяном вытворяемые глупости, лично скрывая его создаваемый хаос, не разрешая людям употреблять ему присвоенной клички „Доди Гаго“. Этот человек в политической жизни Армении, сказал он, есть зло. Человек с ограниченными умственными способностями неизбежно становится тормозом прогресса. Родина нам дана не для того, чтобы мы превратили ее в цирк. Наступило время освободить политику от безграмотных людей и вернуть ее в интелектуальное русло. Время показать каждому его место  – наглецу, невежде, заблудившемуся. Мы обязаны совсем очистить политическое поле от феодальной логики

Вот так говорил президент страны. Он сегодня же освободит Царукяна от должности члена совета Национальной безопасности, прикажет премьеру, чтобы тот поручил соответствующим ведомствам проверить в воздухе парящие подозрения о неуплаченных миллиардных налогах под укрытием слабой благотворительности, о скрытых криминальных преступлениях… По телевидению президента слышала вся страна. Так злобно он еще никогда не говорил.

„Доди Гаго“ в долгу не остался. Этот режим должен быть незамедлительно упразднен, было сказано уже на следующий день в провозглашенном его заявлении, и мы должны закрыть эту позорную страницу истории. Надо развеять эту гадкую атмосферу. Главным делом своей жизни я считаю освободить Армению от этого режима. Во время правления называемого президентом человека зарубежный долг страны увеличился тремя миллиардами долларов – где эти деньги, господин Саргсян? Где деньги, принадлежащие пенсионерам, врачам, учителям, крестьянам, солдатам, полицейским, преподавателям и студентам?  Когда власть поменяется, народные миллиарды присвоившие 2-3 человека будут должны вернуть их в бюджет!

Человеку, называемому Президентом, досталось как никогда. Его, Царукяна, было сказано в заявлении, без никаких доказательств обвинили в неуплате налогов, но не было сказано ни слова о том, почему во время этого правления экономика очутилась на краю пропасти, почему уменьшились инвестиции, люди впали еще в более глубокую нищету, а частная собственность, принадлежащая самому президенту и его интересам служащего круга, все росла – и декларируемая, и недекларируемая. Президент также не объяснил, почему терроризация бизнеса стало политикой государства, почему с каждым днем ростут темпы эмиграции, почему в стране такая финансовая нестабильность, почему банкам заложены целые деревни, дома, имущество граждан Вот такой отпор дал президенту  „Доди Гаго“.

Мало этого! Царукян открыл причину, из – за которой президент напал на него, нарушая все человеческие и политические нормы. Ведь он, лидер „Процветающей Армении”, не один раз отказался от ему рекомендуемых предложений, которые позволили бы Саргсяну остаться во власти до конца жизни после в стране состоящего конституционного референдума. Мне было предложено множество вариантов сотрудничества, кстати, лично мне очень выгодных, также и пост президента после конституционной реформыс условием помочь ему удержать власть. Я категорически отказался… Еще не все. Обращался к людям: надо готовиться к  борьбе.  Хватит трем высячам выйти на улицы  – и они будут вынуждены изменить закон.  А если выйдут всеэто изменит власть.

Кажется, это пламенное заявление еще больше укрепило решимость народа придти на митинг, который 20 февраля в Ереване организуют три оппозиционные партии армянского парламента, требующие отставки власти. Среди всеобщего гула послышался и голос Роберта Кочаряна: любые действия против лидера „Процветающей Армении“ всеми будут считаться политическим преследованием, не имеющим малейшей законной основы. Но митинг не состоялся – „Процветающая Армения“ заявила, что руководитель партии не хочет обострять ситуацию в Армении. СМИ сообщили о 17-ого февраля в президентуре состоявшемся разговоре между Саргсяном и Царукяном, и о том, что накануне из Москвы прилетел известный бизнесмен Самвел Карапетян (теперешний премьер Карен Карапетян, однофамилец, считаемый ставленником российского миллиардера) – для подавления ярости обеих сторон.  

Сам Царукян на вскоре состоявшемся съезде „Процветающей Армении“ заявил об отказе от обязанностей председателя и вообще от участия в политической деятельности – такое его окончательное решение, которое он принял после долгих pазмышлений. Я ухожу из активной политики, – сказал. – Я и дальше буду строить в стране церкви, школы, детские садики, помогу людям культуры и науки. Но это буду делать как армянин, как гражданин Армении, как Гагик Царукян. Из этой и из последующих речей олигарха люди должны были понять одно: он не бежит от налоговых инспекторов, а спасает страну от пролития крови (если и дальше все так пойдет, не выиграет никто, тем более наш народ. Так продолжать нельзя, после этого мы все будем обвинять сами себя).

Кажется, троих в меньшинстве состоящих армянских парламентских партий начатый объединять общий оппозиционный фронт распался и это дело агонизирует до сих пор…

Шекспиру остается снять шляпу

А „Доди Гаго“ действительно строил. В тот же самом, 2015-ом, году, летом, Каталикос армянской апостольской церкви Гараген II торжественно освятил новую церковь в Нор Ачине, городке недалеко от Абовяна. Учавствовал президент страны Серж Саргсян со всей свитой, фундатор церкви Гагик Царукян, а также много красивых господ, среди которых должен был присутствовать и только что назначен новый губернатор Котайкской области, еще недавно исполнявший обязанности мера города Абовяна. Кстати, зять „Доди Гаго“ . 

А что касается неуплаченных миллиардных налогов, то в начале ноября 2015 года министр финансов Гагик Хачатрян сообщил, что в 6 из 7 проверенных компаниях, в которых Царукян имеет свою долю, повреждений покрупнее не найдено. На замечание журналистов, дескать, в таком случае президент публично распространил ложные сведения об олигархом неуплаченных миллионах госуларству, министр ответил: Серж Саргсян не твердил это, а просто сказал, что надо посмотреть… Неделю спустя произошло заседание парламента, на котором был обсужден проект поправок конституции. Он был одобрен убедительным большинством голосов, представители „Процветающей Армении“ тоже были среди тех 104 депутатов, которые голосовали „за“. Из политической деятельности удалившегося Царукяна руководящие оставили депутатом, но на этом голосавании он не учавствовал (вообще на всех заседаниях его видели как новолуние на небосводе). А на референдуме в Котайкской области, считаемой вотчиной „Доди Гаго“, активность граждан была даже больше по сравнении со средней активностью в стране…

Летом 2017-ого года одним из главных политических событий в Армении стал … отпуск президента Саргсяна. Точнее, в обществе поднявшийся большой шум из – за того, как проводит свой отпуск президент страны, а главное – с кем. Бурные обсуждения и гневные осуждения разожгло сообщение в прессе о том, что руководитель  государства отдыхает в Швейцарии – и не в обществе кого-то другого, а председателя “Процветающей Армении“ Гагика Царукяна. Саргсян откровенно продемонстрировал обществу, что все в стране происходившие политические процессы были режисованы им самим и его окружением, – писала “Armenian Report“ (газету выпускают армяне, в основном живущие за рубежом, которые, как честные люди и патриоты, не безразличны к судьбе Родины и которым криминально – олигархический режим Армении неприятен).

По мнению обозревателя “Armenian Report“, сотрудничество Царукяна с важнейшими оппозиционными силами  республики в начале 2015-ого года (среди них – и с Национальным конгрессом Армении, руководимым первым президентом страны Тер Петросяном), также очень большое сопротивление предлагаемым поправкам к Конституции  – все это было задумано для отвода глас общества. В отчаянии живущие люди Армении поверили, что Царукяннепримиримый борец с властью. И как же не поверишь – президент страны порочит нового лидера оппозиции последними словами, преследует его соратников, даже задерживает. Если садит, значит, власть боится Гагика! 

Многие поверили и на выборах в Национальный конгресс весной 2017-ого года голосовали за „Процветающую Армению“, которую опять вперед вел не испугавшийся немилости режима Гагик Царукян. В СМИ он категорически отрицал слухи, что в политику вернулся договорившись с Сержом Саргсяном. Если Гагик Царукян за что-то берется, – говорил он, как всегда называя себя третим лицом,  – это не из – за долга и не ради выгоды, а с Божьей волей. (На основе партии „Процветающая Армения” сплочен альянс „Царукян“ в парламенте получил 31 место; больше их досталось только республиканцам, руководимым президентом Саргсяном – 58.)

Он прекрасно сыграл ему данную роль и отнял голоса от Национального конгресса Армении (Альянс Тер Петросяна остался за пределами парламента), – делает вывод  “Armenian Report“ .

Как известно, большой страстью Сержа Саргсяна являются шахматы (говорят, и азартные игры тоже, он располагает навыками использовать множество комбинаций хода и на политической сцене, но трудно поверить, что он смог бы режисировать спектакль такой продолжительности и такого масштаба – с десятьми тысячами статистов, грозящих затоптать самого автора, и еще с закулисным действием, который простым зрителям так и остается загадкой. Выходит, что президент Саргсян поругался с олигархом Царукяном только для отвода глаз.  И так правдоподобно обливать грязью один другого! Но это – только завязка.

Депутат Карен Карапетян, не зная этого, звонит своему младшему брату Самвелу в Москву: спасай, родной, этим двум взявшись за ножи, сцепится вся Армения. А может и сам  „Доди Гаго” звонит: подниму всю Армению, если тот… Миллиардер, отложив в сторону все бизнерские дела своей империи, летит в Ереван, где со всеми главными действующими лицами драмы (говорят, что учавствовал и сам президент) встречается в доме премъера Овика Абрамяна. Здесь он не чужой: был сватом нв свадьбе сына Абрамяна и дочери Царукяна. Гагик – джан, почему ты так против новой конституции?  Сам хочешь стать президентом? Или „скромный гражданин с 6 миллиардами “ (Роберт Кочарян) настаивает? Брось ты его и сам отойди от сцены – ни один волос не упадет с твоей головы, твои миллионы останутся невредимыми и никто не узнает, что ты там в молодости натворил, чемпион! А в будущем… А ты, президент… Но это уже –  другой разговор.

Два арбуза в одной руке

Вернемся к своим баранам, как говорят франзузы. Кажется, „Доди Гаго“ хотел играть свою роль, но более сильную мощь имеющух режиссеров были даже два. Как отметил один обозреватель, Царукян в одно время слушал одного, в другое  – другого.  Одной рукой он хотел выдержать два арбуза. А режисеры боролись между собой, и победил местный  – Серж Саргсян. Главный его выигрыш:  никто, а, во-первых, “Робик“, никогда не будет президентом Армении с такими силами, чтобы смог его наказать.

Тексты армянского интернетного издания Shame.am можно называть памфлетами (авторы признают этот мир интересным только потому, что в нем есть много места для сарказма), к Гагику Царукяну сразу после капитуляции в начале  2015-ого года он обратились так: И как же теперь не сказать этому барану: скотина, а вчера ты прикидывался почти слонoм, что же с тобой случилось? Ведь собирался наказать Сержа, освободить его от должности. Tак почему передумал? А может Серж с  тобой сделал то, что показывают в порнографических фильмах? Shame.am много раз высмеивал “Доди Гаго“, но не избегал и серьезных выводов:  он на три года занял поле оппозиции,  в которое не впускал никого, а позже неуклюже отошел в сторону, оставляя только развалины. Самый большой его сделанный ущерб: абсолютное приведение в беспорядок политического пространства.

Незадолго после подорожания продуктов и другого товара в этом году (1 января увеличились цены на сжатый газ, бензин и др. акцизы) заместитель председателя Национальгого собрания от альянса „Царукян“ Микаэл Мелкумян заявил журналистам: в Армении нет особых предпосылок возникнуть социальному мятежу. Но он признал и то, что в стране большая нищета (30%) и безработица (20%), что много людей выехали на заработки за границу. В бюджете государства в 2018 году не намечено повышать зарплаты, пенсии и пособия.  Долг государства повысится до 7,2 миллиарда долларов (в прошлом году он составлял 6,8 миллиарда долларов).  И все таки  – нет предпосылок. Обозреватели признали, что Мелкумян, наверно, прав: в стране есть все предпосылки для возникновения социального мятежа, кроме одной главной – политической силы, которая выразила бы недовольство народа. 

В святой войне добра и зла геополитики Армении творческий деятель Рубен Баренц мыслит еще шире. В 2016 году изданной своей книге („Где путь спасения, камо грядеши?“) терзается, что может не остаться кем заселить будущей „Армении Вилсона“ (это – не „Большая Армения“, но и не малая, с четырьмя провинциами Турции). По его словам, в Армении должно было быть 5-6 миллионов человек, а осталось жить  премущественно  1,8 миллиона (в Нагорном Карабахе количество жителей уменьшилось oт 150 тысяч до 70-80 тысяч). По его мнению, о количестве человек можно судить по числу выпускников: в последние годы советской власти школу закончили  84 тысячи, а в 2016-ом – 23 тысячи юношей и девушек. Кроме того, народ и морально не  устойчив, например, по данным печати, сейчас 40 тысяч армянских проституток (для Армении это огромная цифра) обслуживают турок и арабов, а не наоборот. И виноваты в том руководители страны. О первом президенте, Левоне Тер Петросяне, aвтор не хочет даже говорить (всемирный агент юдаизма), а вот два последних, Кочарян и Саргсян, осуществили геноцид армянского народа

2018.03.01; 02:00

Britų teisėsauga neatšaukė „Wikileaks“ įkūrėjo Juliano Assange’o arešto orderio. Londono teismas antradienį atmetė atitinkamą jo advokatų prašymą.

J. Assange’as nuo 2012 metų gyvena Ekvadoro ambasadoje Londone ir baiminasi, kad jei paliks pastatą, bus suimtas ir išduotas JAV. J. Assange’o gynėjai savo prašyme pabrėžė, kad jo buvimas ambasadoje pusšeštų metų „prilygsta kalėjimo bausmei“. Tačiau tai neįtikino teisėjos Emmos Arbuthnot.

J. Assange’as 2012 metais pabėgo į ambasadą Londone, kad išvengtų išdavimo Švedijai dėl kaltinimų išprievartavimu. Jis baiminosi, kad iš Švedijos bus perduotas toliau JAV, kur jam dėl paslapčių išdavimo gresia procesas ir gal net mirties bausmė. 2017 metais Švedijos prokuratūra netikėtai savo tyrimą nutraukė.

Tačiau tai nereiškė, kad J. Assange’as tapo laisvas žmogus. Skotland Jardas paskelbė, kad jis bus suimtas, kai tik paliks ambasadą. Britų tarnybos apkaltino J. Assange’ą pažeidus paleidimo už užstato reikalavimus, kai jis pabėgo į ambasadą. Anot J. Assange’o advokatų, šis kaltinimas, Švedijai nutraukus tyrimą, yra perteklinis. Tačiau teismas nusprendė kitaip: arešto orderis vis dar galioja.

JAV kaltina J. Assange’ą, kad jis per savo platformą paviešino slaptus JAV dokumentus apie karus Afganistane ir Irake.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.02.07; 00:15