Nyderlandų karaliaus Willemo Alexanderio šeima. EPA – ELTA nuotr.

Dėl ginčytino jo elgesio per pandemiją smarkiai smuko Nyderlandų karaliaus Willemo Alexanderio populiarumas. Praėjusių metų balandį jį teigiamai vertino 76 proc. apklaustųjų, o dabar tik 57 proc., rodo visuomeninio transliuotojo NOS užsakymu atlikta apklausa.
 
Karalius antradienį mini savo 54 metų sukaktį, o Nyderlandai švenčia Karaliaus dieną.
 
37 puslapių ataskaitoje, kurią nuomonės tyrimo institutas „Ipsos“ parengė NOS užsakymu, primenama, kad iškilmės Karaliaus dienos proga pernai dėl pandemijos paskutinę minutę buvo atšauktos. Tada Willemas Alexanderis pasakė kalbą apie koronakrizę ir su tuo susijusį „nesaugumą bei izoliaciją“. Šią kalbą gyventojai sutiko pozityviai.
 
„Tačiau vėliau daug visko įvyko, – pabrėžiama pranešime. – Pernai pats karalius keliskart įsivėlė į kontroversijas“.
 
Karalius su šeima, pavyzdžiui, spalį išskrido atostogauti į Graikiją, kai tuo metu šalyje galiojo dalinis karantinas. Dėl gyventojų nepasitenkinimo Willemas Alexanderis ir jo žmona Maxima praėjus dienai po išvykimo sugrįžo atgal į Nyderlandus. Šeima per televiziją atsiprašė žmonių, tačiau karaliaus populiarumas, „Ipsos“ duomenimis, smuko iki 47 proc.
 
Du mėnesiai iki kelionės į Graikiją ginčą įplieskė nuotrauka, kurią paskelbė internetinė žiniasklaida. Joje karalius ir jo žmona nufotografuoti su vieno restorano savininku Graikijos Milo saloje per atostogas. Karališkoji pora nei laikėsi atstumų, nei dėvėjimo kaukes, kaip tai buvo privalu Nyderlanduose.
 
Karalius ir šiaip kaltinamas prarandantis kontaktą su savo tauta. Nyderlandų vyriausybė nurodė peržiūrėti metinį biudžetą karališkiesiems rūmams. Parama monarchijai, lyginant su ankstesniais metais, smarkiai sumažėjo, teigiama toliau ataskaitoje. Tačiau dauguma olandų ir toliau pasisako už konstitucinę monarchiją. Kad monarchija išliktų, nori 58 proc. respondentų. 23 proc. yra už jos panaikinimą.
 
Nyderlanduose naujų COVID-19 infekcijų skaičius vėl auga. Čia iki šiol registruota 1,4 mln. užsikrėtimų ir daugiau kaip 17 000 mirčių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.28; 06:30

Prezidentė ir Nyderlandų karalius aplankė priešakinių NATO pajėgų batalione tarnaujančius olandų karius. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Nyderlandų karaliumi Willemu-Alexanderiu aplankė priešakinių NATO pajėgų batalione tarnaujančius olandų karius.

Lietuvos vadovė padėkojo Nyderlandų karaliui už tvirtą jo šalies paramą ir solidarumą užtikrinant Lietuvos bei viso regiono saugumą. Aukštos kovinės parengties batalionai regione su kariais iš 20 Aljanso valstybių yra patikimiausias atgrasymas, siunčiantis aiškią žinią, kad NATO yra stiprus, vieningas ir pasirengęs duoti tvirtą atkirtį bet kokiai grėsmei.

Per 200 Nyderlandų karių kartu su vokiečių kariais sudaro tarptautinės NATO kovinės grupės branduolį. Šiuo metu Lietuvoje tarnybą atlieka daugiau 1200 karių iš 6 valstybių.

Keturi tarptautiniai batalionai Baltijos šalyse ir Lenkijoje buvo dislokuoti įgyvendinant NATO Varšuvos viršūnių susitikimo sprendimus kaip atsaką į augančią Rusijos konvencinę grėsmę.

Olandijos kariai ne kartą treniravosi, kaip ginti mūsų valstybę bendrose tarptautinėse pratybose su Lietuvos kariuomene ir kitais sąjungininkais, keletą kartų perėmė Baltijos oro policijos misiją.

Lietuva su Nyderlandais taip pat aktyviai bendradarbiauja karinio mobilumo ir kibernetinio saugumo srityse. Mūsų valstybė prisijungė prie Olandijos iniciatyva sukurtos PESCO darbo grupės, kuri siekia panaikinti teisines bei infrastruktūros kliūtis operatyviam karinių pajėgų ir technikos judėjimui Europoje.

Lietuvai tai ypač aktualu, nes krizės atveju užtikrins greitą karinio pastiprinimo atvykimą.

Olandija prisijungė prie Lietuvos vadovaujamos PESCO darbo grupės, kurios tikslas – sukurti greitojo reagavimo kibernetines pajėgas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.06.16; 13:40