Kaimyninių šalių vadovai pagerbė 1863-1864 m. sukilimo dalyvius: prisiminta bendra istorija


1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių laidojimo ceremonija. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Vilniuje penktadienį vykusioje 1863-1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių laidojimo ceremonijoje žodį tarė Lietuvos ir kaimyninių šalių vadovai, kurie vieningai tikino – šio sukilimo dalyviai yra bendri tautų didvyriai, o šiandienė ceremonija primena apie bendrą šalių istoriją.
 
Prezidentas Gitanas Nausėda savo kalboje pabrėžė – istorinė atmintis parodo, kad priespaudos režimai negali būti ramūs.
 
„Tironija ketino gyventi amžinai, remdamasi prievarta, klasta ir paperkančiomis malonėmis. Tai ir yra ta lemtinga klaida, kurią vis iš naujo kartojo šio pasaulio despotai. Permaininga 20 a. istorija su visais pakilimais ir nuosmukiais, išgyventa mūsų tautų, rodo, kad gyva žmonių atmintis. Kol gyvas jų laisvės troškimas, saugus negali jaustis nė vienas priespaudos režimas, tereikia vienos kibirkšties, kad įsižiebtų liepsna“, – Vilniaus arkikatedroje bazilikoje sakė G. Nausėda.
 
Ceremonijoje dalyvavęs Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pasidžiaugė, kad joje dalyvauja įvairių tautų atstovai – lietuviai, lenkai, latviai, baltarusiai, ukrainiečiai. Tai, pasak Lenkijos vadovo, primena apie šių tautų bendrystę.
 
„Esame čia todėl, kad mus sieja ta pati, kaip ir tada, prieš 156 metus, atminties ir likimo bendrystė – vertybių ir siekių bendrystė“, – teigė Lenkijos vadovas, prisiminęs ir partizaininį judėjimą. Tokie įvykiai, pasak jo, parodo laisvės kainą ir dalyvių didvyriškumą.
 
1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių laidojimo ceremonija. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Baltarusijos vicepremjeras Igoris Petrišenka pabrėžė, kad baltarusiams istorinė atmintis apie minėtą sukilimą yra labai svarbi, ir padėkojo už tai Lietuvai.
 
„Šios dienos ceremonija – tai tikras istorinis momentas, vienodai svarbus baltarusių, lietuvių, lenkų, ukrainiečių, latvių tautoms. (…) Baltarusiams – tai ne tik prisiminimai apie praeitį, bet net svarbiau – galimybė pagerbti mūsų protėvius, radusius ramybę šioje žemėje“, – kalbėjo I. Petrišenka.
 
Ceremonijos programoje taip pat numatyta laidojimo procesija Vilniaus gatvėmis ir sustojimas prie Aušros Vartų. Baigiamasis atsisveikinimas vyks Senųjų Rasų kapinių koplyčioje, kurioje sukilimo vadai ir dalyviai atguls amžinojo poilsio.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.22; 18:54
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *