Advokatas, kurio specializacija – organizuoti pasikeitimą šnipais


Volfgangas Fogelis (Wolfgang Vogel) Rytų Vokietijos advokatas, kurio specializacija buvo organizuoti pasikeitimą šnipais. Ir ne bet kada, o būtent „šaltojo karo“ laikotarpiu.

Jo pirmasis laimėjimas – sovietų šnipo nelegalo pulkininko Rudolfo Abelio iškeitimas į Sovietų Sąjungoje numušto Amerikos žvalgybinio lėktuvo U–2 pilotą Frensį Garį Pauersą, kurį rusai buvo įkalinę apkaltinus šnipinėjimu. Pasikeitimas įvyko 1962 metų vasarį Berlyne ant Glinikės tilto per Havelio upę.

Volfgangas Fogelis taip pat organizavo Vakarų Vokietijos kanclerio Vilio Branto buvusio asmeninio sekretoriaus Giunterio Gijomo išlaisvinimą. G.Gijomas dirbo „Štazi“ („Stasi“) naudai ir už tai gavo 14 metų kalėjimo.

Iš pradžių VFR valdžia atsisakė paleisti šnipą, bet V.Fogelis vis dėlto pasiekė savo (kaip paprastai), sulygo iškeisti G.Gijomą į aštuonis Vakarų Vokietijos, Britanijos ir Amerikos žvalgybų agentus, sulaikytus VDR.

Tarp kitų, ne tokių žymių V.Fogelio laimėjimų dera išskirti jo pagalbą išlaisvinant „šaltojo karo“ laikotarpiu apie 250 000 Rytų vokiečių: disidentų, dvasininkų, profsąjungos lyderių ir kitokių „Štazi“ aukų.

Vakarų Vokietija slapta sumokėjo už juos iš viso daugiau kaip tris milijardus markių. Anot vienos versijos, pavyzdžiui, gydytojas „traukė“ apie 100 000 Amerikos dolerių. Savotiškas tarifų tinklelis buvo nustatytas daugelio profesijų atstovams. Kartais būdavo atsiskaitoma „natūraliais produktais“: potašu, kava, kaučiuku, bananais, krovinių krautuvais.

Pagal kitos apkeitimo operacijos, reikalaujančios daugelio ėjimų, sąlygų šnipinėjimu apkaltintas JAV KOP kariškis Robertas G. Tompsonas buvo išlaisvintas iš Amerikos kalėjimo ir pergabentas į Rytų Vokietiją. Už tai VDR valdžia paleido pas juos suimtą Amerikos studentą, o Mozambiko valdžia išlaisvino jų sulaikytą Izraelio lakūną.

V.Fogelis taip pat susitarė dėl sovietų disidento Anatolijaus Ščeranskio išvykimo iš SSSR. Anatolijus Ščeranskis buvo suimtas Maskvoje 1977 metais ir apkaltintas, kad dirbo Vakarų žvalgybai.

V.Fogelis, gaudavęs nedidelį atlygį už tas operacijas, pats save vadindavo „visagalių ir bejėgių“ tarpininku. Kai egzistavo dvi Vokietijos, jis taip pat buvo tarpininkas šių šalių politinėms partijoms, kurios negalėjo sau leisti bendrauti tiesiogiai.

V.Fogeliui socialistinėje VDR buvo padaryta išimtis, jam buvo leista verstis juridine praktika, ir čia jam labai sekėsi.

Nuotraukoje: žymusis Glinikės tiltas. Būtent čia 1962 metų vasarį įvyko sovietų šnipo nelegalo pulkininko Rudolfo Abelio iškeitimas į Sovietų Sąjungoje numušto Amerikos žvalgybinio lėktuvo U–2 pilotą Frensį Garį Pauersą. 

Parengta remiantis taip pat ir Normano Polmaro – Tomo B.Aleno knyga “Enciklopedija špionaža”.

2012.10.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *