Larisa Kronberg – KGB agentė


Sulaukusi 87 metų amžiaus mirė garsi aktorė Larisa Kronberg. Didžiausio populiarumo Sovietų Sąjungoje ji sulaukė 1950 – 1960 metais.

Kaip teigia „Komsomolskaja pravda“, aktorė talkino KGB struktūroms. Vienas iš didžiausių jos nuopelnų sovietinei žvalgybai – Prancūzų diplomato užverbavimas.

Aktorė daug filmavosi 1950 – 1960-aisiais metais. Už rolę filme „Didelė šeima“ sulaukė apdovanojimo „Geriausias aktorių ansamblis“. Apdovanojimas įteiktas Kanų kino festivalyje. Tačiau po šios sėkmės jai daugiau neteko vaidinti rimtų vaidmenų. Jai daugiausia skirdavo epizodinius vaidmenis.

Tačiau įdomiausias jos „vaidmuo“ – talkinimas KGB specialistams verbuojant Maskvoje rezidavusį Prancūzijos ambasadorių Morisą Dežaną (1955-1964). Apie tai, kad aktorė Kronberg turi ryšių su KGB, tapo žinoma tik po to, kai šią paslaptį išdavė KGB darbuotojas Jurijus Korotkovas. Jurijaus Korotkovo specializacija buvo verbuoti SSRS merginas, tinkamas suvilioti užsienio piliečiams.

Jurijus Korotkovas pabėgo į Vakarus, kur parašė pjesę, kaip Maskvoje buvo verbuojamas Prancūzijos diplomatas. Ne tik sukūrė pjesę, bet ir nurodė tikras visų slaptojoje operacijoje dalyvavusių žmonių pavardes. 

SSRS aktorė Larisa Kronberg, talkinusi KGB (foto: sadalskij.livejournal.com).

Kaip tai atlikta? Iš pradžių bandyta pasinaudoti Paryžiuje dirbusio sovietų diplomato žmonos Lidijos Hovanskajos paslaugomis. Bet šis planas nepavyko, ir tada pagalbon pasitelkta išsiskyrusi 30 metų amžiaus gražuolė Kronberg.

Prancūzijos diplomatas Morisas Dežanas buvo įtakingas Prancūzijoje. Jis asmeniškai gerai pažinojo Šarlį de Golį – Prancūzijos prezidentą. Aktorė Kronber iš karto krito į akį prancūzų diplomatui. Kai jo žmona išskrido atostogauti, tada ir atsirado galimybė aktorei artimiau susipažinti su diplomatu.

Verbavimo pperacijoje dalyvavo kažkoks totorius Michailas – Musa, 1930-aisiais tarnavęs NKVD, ir vienas iš kadrinių KGB karininkų, kuris turėjo KGB pulkininko laipsnį. KGB pulkininkas apsimetė pavydžiu Kronber vyru. Musa apsimetė jo bičiuliu. Suviliojo prancūzų diplomatą viename iš Maskvos butų, kuriame buvo iš anksto įtaisyta slapta filmavimo ir pasiklausymo aparatūra.

Tiesiog banali situacija: apsimetėlis aktorės Kronberg vyras su savo bičiuliu prancūzų diplomatą ir Kronberg aptiko lovoje visiškai nuogus. Aptiko tarsi atsitiktinai, per anksti grįžęs namo. Iškeltos pavydo scenos metu grasinta diplomatą nužudyti. Bet diplomatui vis tik leista pasislėpti Prancūzijos atstovybės namuose Maskvoje.

Tą patį vakarą Prancūzijos diplomatas susitiko su KGB generolu – leitenantu Olegu Gribanovu. Susitikimo tikslas – aptarti Prancūzijos ir Sovietų Sąjungos tarpusavio santykius. Tačiau susitikimo metu iš tikrųjų buvo kalbama dėl asmeninių diplomato problemų. Pancūzijos diplomatas maldavo, kad apgautas Kronberg „vyras“ atsiimtų pareiškimą iš milicijo ir nekeltų triukšmo.

Maskva pažadėjo tylėti. Tačiau už tai, kad incidentas netaps žinomas plačiosioms masėms, diplomatas pažadėjo bendradarbiauti su KGB. Sovietų žvalgybai nevykėlis prancūzas diplomatas tarnavo maždaug šešerius metus, kol į Vakarus pabėgęs KGB darbuotojas nepapasakojo visos tiesos, kodėl ponas Dežanas tapo toks palankus sovietams.

Už sėkmingą prancūzų diplomato uverbavimą Kronberg – Sobolevskaja iš KGB gavo dovanų – paauksuotą šveicarišką laikrodį su briliantais.

Aktorė mirė Kino ir scenos veteranų namuose slegiama vienatvės, visų užmiršta. Ji neturėjusi vaikų.

Informacijos šaltinis – Gordonua.com leidinys.

Nuotraukoje – aktorė Larisa Kronberg (foto: sadalskij.livejournal.com).

2017.05.03; 08:40

print