Alfredas Guščius. Šiandieniniai „komunarai“


Grūto parko eksponatas. Keturi komunarai, už antilietuvišką veiklą sušaudyti Prezidento Antano Smetonos valdymo metu. Slaptai.lt (Vytautas Visockas) nuotr.

Greit jau bus 100 – metis, kai keturi komunistai, tarybų valdžios Lietuvoje vadintini „komunarais“, buvo sušaudyti.  Tai – Rapolas Čarnas, Kazys Giedrys, Juozas (Josif) Greifenbergeris (žydas), Karolis Požėla. Šie komunistai savo politine veikla siekė valdžios pakeitimo, arba valdžios perversmo. O tai būtų Lietuvos nepatikę „fašistinei“ valdžiai, (kaip rašoma sovietinėje spaudoje), nepatiko prezidentui Antanui Smetonai ir jo valdininkams.   

                                                                ——-

Dabar nusigręžkime į praeitį, į politinį veikėją Justą Paleckį bei į jo giminę. Kai 1940 metų vasarą, rusams okupavus valdžią Lietuvoje, jis greitai tapo prezidentu. Bet praėjo ne vienas dešimtmetis, kai jo anūkas Algirdas atsidūrė kalėjime – čia jis sėdės septynerius metus. Kalinys turi geras sąlygas, įsteigęs kažkokią organizciją, moko kalinius anglų kalbos, jo sėbrai važinėja į Baltarusiją, Rusiją, laisvai dalyvauja demokratinės Lietuvos mitinguose, jo narė Švenčionienė žada dalyvauti būsimuose prezidento rinkimuose. Ir Drazdauskaitė, ir Juraitis turi neblogesnių kėslų.

                                                                 ——–

Aš Algirdo tėvą Justą Vincą pažįstu. Apie Algirdo senelį Justą Paleckį knygą „Amžiaus audrų paviliotas“ parašė mano kolega Stasys Lipskis.

paleckiukas
Liūdnai pagarsėjęs Algirdas Paleckis. Slaptai.lt nuotr.

Prototipas Justas, kaip knygos autorius rašo, „amžiaus audrų paviliotas“, užeidavo į Rašytojų sąjungą, į rašytojų klubą. Gilinantis į šią Paleckių istoriją, kyla daug klausimų. O pirmas toks: nejaugi Algirdas gali pritarti šiems komunaro Kazio Giedrio  priešmirtiniams žodžiams: „Aš kovos kelią už tiesą ir vargšų reikalus užbaigiau...“ Žodžiams „aš kovos kelią už tiesą“ – pritariu ir aš, bet žodžiams „už vargšų reikalus užbaigiau, negaliu pritarti ir nepalaikau. Nepalaikau dėl to, kad tu, Algirdai, pamiršai, kad tėvas Justas kelerius metus sėdėjo Europos parlamente, pamiršai ir brolį, ir kad Rimantas sėkmingai darbuojasi televizijoje? O kokie jie vargšai? Ir ar reikia už juos kovoti? 

                                              ———–

O gal Algirdas Paleckis nori išgarsėti, kad jo gatvė būtų pavadinta jo vardu? Ar kokia organizacija, ar kokia politinė srovė? Gal jis dar nežino, kad Lietuva seniai jau yra demokratinė ir laisva šalis? Manau, yra išeitis – leisti Algirdui ir jo sėbrams į Baltarusiją ar Rusiją pagyventi. Kaip ten seksis ir kuo viskas baigsis, pagaliau ir spręsis, kokia laisvė, ir kokie vargšų reikalai?… Juk ne veltui yra sakoma: vieną kartą pamatyti geriau, negu daug kartų skaityti ar politikuoti…

2022.11.19; 15:00

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *