Amerikiečių specialistai koneveikia „mėšlinas“ Belgijos saugumo tarnybas


„Amerikos kovos su terorizmu specialistai nusivylę ir įsiutę dėl Belgijos nesugebėjimo susitvarkyti su ISIS teroristinėmis kuopelėmis, kurios sėkmingai planuoja mirtinas atakas prieš Vakarus iš vidaus mažos šalies sostinėje“, – rašo The Daily Beast.

„Jų pasirengimas iš tiesų mėšlinas“, – pareiškė laikraščiui aukšto rango JAV žvalgybos bendradarbis.

Po to, kai buvo suimtas numanomas teroro aktų Paryžiuje organizatorius Salahas Abdeslamas, daug kas Belgijoje bijojo atsakomosios atakos, pažymi leidinys. Bet, nors Amerikos valdininkai stengėsi padėti besiplėtojančios Amerikos ir Europos bendradarbiavimo iniciatyvos rėmuose, buvo apribojimų, atsižvelgiant į nepakankamus resursus Belgijoje saugumo sferoje, sakoma straipsnyje.

„Net jeigu imsime ES kaip tokią, būna, kad prasiskverbia džihadistai, ir tai jau vyksta du dešimtmečius. Ir dabar jie tik pradeda dirbti su tuo. Kai mums tenka kontaktuoti su tais žmonėmis ar siųsti mūsų vyrukus deryboms su jais, mes, iš esmės, – pasakysiu tiesiai – šnekamės paprasčiausiai su vaikais…“, – pareiškė Amerikos žvalgybos bendradarbis.

Žanas Šarlis Brisaras, Al-Qaeda‘os padalinio Irake įkūrėjo Abu Musabo az Zarkavio biografijos autorius, pareiškė, kad produktyviau bus ISIS fenomeną Vakarų Europoje vertinti kaip frankofonų tinklą, nes smogikai Briuselyje – tai Prancūzijos ir Belgijos piliečiai.

„Brisaro paskaičiavimu, 534 belgai išvyko į Siriją ir apie 200 grįžo; jis mano, kad prancūzų-belgų aparatas Islamo valstybėje žymiai didesnis, negu iš pradžių manė Europos saugumo institucijų bendradarbiai“, – sakoma straipsnyje.

Kiekvienam įtariamajam terorizmu, kuris yra sekamas, tenka 20–25 kovos su terorizmu institucijų bendradarbiai, rašoma leidinyje. Antai, Brisaro duomenimis, Amedis Kulibalis, atakavęs žydų supermarketą Paryžiuje 2015 metų sausį, panaudojo 20 skirtingų mobiliųjų telefonų, ir kiekvieno iš jų gaunamų ir siunčiamų skambučių monitoringui reikėjo atskiro bendradarbio.

„Tiesą sakant, mes neturime infrastruktūros, kad kruopščiai ištirtume ar sektume šimtus žmonių, įtariamų ryšiais su teroristais“, – savaitę prieš teroro aktą Briuselyje pareiškė vienas belgų kovos su terorizmu specialistas. 

„Belgų smogikų vadas, jeigu pats nėra teroro aktų Paryžiuje organizatorius, Abdelhamidas Abaudas, anksčiau buvo susijęs su keturiais atskirais bandymais surengti teroro aktus Europoje. Kiekvieną kartą jis išlipdavo sausas iš vandens“, – rašoma leidinyje.

„Aš netikėtai pamačiau savo fotografiją visoje žiniasklaidoje, bet… kitatikiai buvo apakinti Alacho, – gyrėsi Abaudas propagandiniame ISIS žurnale Dabik 2015 metų vasarį. – Mane net sustabdė policininkas, kuris mane atidžiai apžiūrinėjo, lygindamas su fotografija, bet paleido, nes neįžvelgė panašumo! Tai buvo tiesiog Alacho dovana!“

„Pirmos kartos belgas Abaudas virto tarptautiniu teroristu pagal scenarijų, pernelyg gerai žinomą tiems, kas stebi Europos džihadizmą“, – rašo laikraštis. Nors jis mokėsi katalikiškame Šventojo Petro koledže Briuselyje, jis iš ten buvo pašalintas ir pradėjo bandito gyvenimą.

2012 metais Abaudas vėl pateko į kalėjimą, kur, matyt, jis radikalizavosi. Paleistas jis prisidėjo prie islamistų grupuotės, kuriai priklausė afganų džihado prieš Sovietų Sąjungą praėjusio šimtmečio devyniasdešimtaisiais metais veteranas marokietis Halidas Zerkanis, sakoma straipsnyje.

Tas žmogus naudojosi slapyvardžiu Per Nojel (Kalėdų Senelis) dėl savo dosnumo: jis duodavo ne mažiau 4,5 tūkst. eurų kiekvienam modžahedui, ketinančiam vykti į Siriją, rašo straipsnio autoriai.

„Daugelis iš tų klajojančių modžahedų dabar grįžo į Briuselį, ir tikimybė, kad Belgijos valdžia įstengs sustabdyti kitus mirtinus kėslus prieš Vakarus, visiškai menka“, – baigia leidinys.

Šaltinis: The Daily Beast

2016.03.31; 06:38

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *