„Amnesty International“ kaltina Lietuvą dėl nuolaidžiavimo CŽV struktūroms


„Amnesty International“ vėl ragina ES valstybes iš naujo įsipareigoti išsamiai ir nuodugniai tirti savo dalyvavimą slaptuose JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) skrydžiuose, kuriais buvo gabenami įtariami teroristai. Organizacijos pareiškime tvirtinama, kad ES valstybėms trūksta politinės valios išsiaiškinti tikrąją tiesą.

Žmogaus teisių aktyvistai senų seniausiai kaltina kai kurias Europos valstybes slepiant savo dalyvavimą CŽV skrydžiuose, gabenant sulaikytuosius į šalis, kuriose leidžiama juos kankinti. Europos Parlamentas jau rengia išsamią ataskaitą apie tai, kaip atskiros valstybės laikosi rezoliucijos, pagal kurią turi ištirti savo dalyvavimą CŽV skrydžių programoje.

Pasak „Amnesty International“, rezoliucija turėtų reikalauti ištirti žmogaus teisių pažeidimus, galimai padarytus dalyvaujant CŽV programoje, atitaisyti aukoms padarytą žalą ir pertvarkyti institucijas, kurios leido daryti žmogaus teisių pažeidimus.

XXX

Tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“ tiesiogiai, konkrečiai apkaltino Lietuvą ir Skandinavijos šalis politinės valios stoka, siekiant ištirti galimą slaptų CŽV kalėjimų veiklą šiose šalyse bei sukritikavo, kad jos ignoruoja JAV specialiųjų tarnybų darbuotojų liudijimus.

Europos Parlamente surengtuose klausymuose „Amnesty International“ ekspertė Julia Hall priminė, kad Lietuvos Generalinė prokuratūra pernai rudenį atsisakė atnaujinti ikiteisminį tyrimą nepaisant pateiktos naujos informacijos apie skrydį, kuriame iš Maroko 2005-aisiais metais galėjo būti skraidintas Abu Zubaydah.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad Suomija irgi kategoriškai atsisako pradėti išsamų tyrimą apie skrydžius, kurie siejami su CŽV kalinių pervežimo programa ir skrydžiais į Lietuvą.

Pasak J. Hall, ištirti su programa siejamus skrydžius atsisako ir šiuo metu Europos Sąjungai pirmininkaujanti Danija nežiūrint to, kad dar Lietuvos parlamentinio tyrimo išvadose buvo pranešta apie su CŽV programa siejamą skrydį Bukareštas-Palanga-Kopenhaga.

J. Hall atkreipė dėmesį ir į Norvegiją, kurios valdžia praėjusį mėnesį paskelbė apie CŽV programos kontekste minimus skrydžius tarp šios šalies Bergeno ir Oslo oro uostų į Lietuvos oro uostus, tačiau pasitenkino JAV paaiškinimu, esą nėra jokių įtartinų duomenų.

Į Europos Parlamento klausymus kviestas Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas pranešė negalįs atvykti dėl parlamento plenarinio posėdžio, tačiau informavo apie jo vadovaujamo komiteto išvadas.

Nuotraukoje: „Amnesty International“ ekspertė Julia Hall.

Parengta pagal AP ir INTERFAX pranešimus.

2012.03.31

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *